Mis paberid saab jänkukasvatusest kaasa?

Järglaste soetamine - kas, millal, miks? Ja kui, siis kellega? Kastreerimine ja steriliseerimine.

Moderaatorid: Loomahull, darkhelen

Mis paberid saab jänkukasvatusest kaasa?

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 23. detsember 2003, 15:16

Eestis vist jah ei ole organisatsooni, mis üheselt jänestele tõutunnistusi väljastaks.
Aga millised paberid aretaja omast tarkusest kaasa annab? Sugupuu kaart? Mitte-paaritamise leping? Lihtsalt mingi sünnitunnistus? Kas aretaja paneb ka ostja kontaktandmed kirja? Kas peetakse omavahel sidet?
Puhtalt uudishimust uurin. Kuna välismaal rottide aretajad sõlmivad adopteerimislepingu, millega lemmiku saaja (kui ta pole regitud aretaja), kohustub looma mitte paaritama - paaritamise korral on aretajal õigus saada loom koos pesakonnaga tagasi, kuna lepingut on rikutud. Sama siis, kui looma kehvades tingimustes hoitakse.
Kontakti uue omanikuga vist otseselt ei hoita, aga tihtipeale võetakse samast kasvandusest veel teinekordki loom. Kaasa saab rotu ka paberid oma sugupuu kohta. Ja kui omanik lihtsalt tüdib, võib ta looma aretajale tagastada.
Kas Eestis üldse midagi taolist tehakse?
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 23. detsember 2003, 18:20

Enamasti ei anta kaasa midagi. Ja enamasti kasvatatakse lontusid kusagil kuurinurga taga. Vähemalt mulle on selline mulje jäänud.
Kunagi tõime Tartust kolm jänest. Kahest erinevast kodust. Neist esimene oli selline, kuhu ei tahtnud sissegi astuda, veel vähem kingad jalast võtta. Selles kodus üritati vist jänkupabulatest pallibasseini teha :roll: Ühtegi paberit me ei saanud, emast nägime ainult silmi, mis kuskil pimedas ja ligipääsmatus nurgas hiilgasid. Milline isa välja nägi, ei teadnud omanik isegi.
Teine koht oli omaette ooper. Seal elasid jänkud kusagil saunaruumis, kuhu meid ei lastudki. Neid pidi seal ikka palju olema, sest ainult osa oli tuppa vaatamiseks toodud ja see osa oli umbes 7-8 pealine kari. Tädi ei teadnud sedagi, millal jänkud sündisid. Ei noh, mis sellest rääkida - ta ei teadnud isegi seda, kes ema või isa on. Jänkud kasvasid lihtsalt kuidagi suvaliselt puntras koos, puuregi polnud.....
Mis pabereid sa selliste käest tahad :roll:
Eks me olime ise ka lollid, et sellise koha pealt üldse ostsime. Aga see oli meile üsna esimene kokkupuude lontudega, nii et tollane teadmatus on ehk andestatav.
Ise anname kaasa paberi, kus on kirjas vanemad (ka pildid), mõned elementaarsed nõuanded hoolduseks ja muidugi inf toitmise ja vaktsineerimise kohta. Paki "Tripps'i" olema ka jänkudega alati kaasa andnud, sest seda on nad meil harjunud sööma.
Kõige naljakam on see, et ostjaid eriti ei huvitagi, millised on jänku vanemad ja vanavanemad jne. Tihtipeale on isegi sellega tegu, et elementaarsed asjad ära rääkida. Keegi ei viitsi kuulata... Nii et ilmselt peab kõigepealt hakkama tegelema tulevaste jänkuomanike harimise, väljaõpetamise ja kasvatamisega :mrgreen:.
Noh, eks osaliselt sellepärast see Lontuleht saigi tehtud,
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas AnnikaL » 25. detsember 2003, 13:20

Mina olen ostjatele andnud jänkukesed üle väikestes pappkastides,kus põhjaks hein ja söögiks porgand ja kapsas. Kuna küsimused/probleemid ilmnevad valdavalt kasvades, siis pakun alati oma meiliaadressi ja loomulikult kontakttelefon. Aga paberid jah, keda see sugupuu huvitab! :roll: Anna aga jänkuke kätte ja kohe kibeletakse sellega koju.
Omal on mul üks jänes Hollandist ja seal pole ka sugupuud kirjas vaid sugu ja vaktsineerimine.
AnnikaL
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 42
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Ivika » 25. detsember 2003, 20:29

Tom kirjutas: Kõige naljakam on see, et ostjaid eriti ei huvitagi, millised on jänku vanemad ja vanavanemad jne. Tihtipeale on isegi sellega tegu, et elementaarsed asjad ära rääkida. Keegi ei viitsi kuulata... Nii et ilmselt peab kõigepealt hakkama tegelema tulevaste jänkuomanike harimise, väljaõpetamise ja kasvatamisega :mrgreen:.
,

Paljusid ei huvita jah! Imelik, mind küll huvitab! Aga samas on mul olnud ostjaid, kes on vähemalt poolteist tundi juttu rääkinud!
Mina annan kaasa lehe, kus on kirjas vanemad, nende sünnipäevad, värvused, päritolu. Pisikese sünnipäev, sugu, värv. Ja siis elementaarne info lontu hooldamise/toitmise, vaktsineerimise kohta. Ja siis on ka kirjas, millal on jänksile arstlik kontroll teostatud.
Ütlen ausalt, viimased pojad olen küll loovutanud ilma selle leheta, tehnilistel põhjustel, mõnele olen mailiga faili järgi saatnud, aga nüüd saime jõuluks uue printeri. Vanemate nimed ja sünnipäeva ning oma kontaktandmed olen ka kaasa andnud + kodulehe aadressi, kus kogu see info kirjas tegelikult + rohkemgi veel. Et saavad sealt siis ise lugeda ja nime järgi vanemad koos pildiga kah!
Algul ma ostjatelt kontaktandmeid ei võtnud, nüüd vahetame küll andmeid ja osadega peame ka ühendust. Kas-või Tomiga oleme vahelduva eduga mailinud ja palju toredaid lugusid Chaplinist kuulnud. Ostjatel on 24h võimalus mulle alati helistada. Erinevalt mõnedest kasvatajatest, kes jäävad anonüümseks.´
Mina olen ka soovi korral andnud kaasa toitu ning allapanu ning kohati, kui mul üle on, siis annan kaasa ka koktsidioosi vastast pulbrit.
Tom! Chapliniga ma saatsin sulle ju ka lehe kaasa, selle ikka saite kätte? Lihtsalt tagantjärgi hakkasin mõtlema...
Ivika
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 127
Teemad: 6
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 25. detsember 2003, 20:35

Ivika kirjutas:Tom! ... selle ikka saite kätte?

Jup
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 12. jaanuar 2004, 03:43

Teemasse tagasi tulles. Uurisin asja rotikasvatajate ja pisiloomade varjupaikade käest ja sain mitmed adoption contract näidised. Kui keegi on huvitatud, küsige minu käest.
Sarnaseid asju võib veebis ka avalikuna näha. Varjupaikade ja aretajate lepingud erinevad veidi, aga palju on siiski ühist. Kes omapäi asja uurida tahab, saab siit vaadata:
http://www.google.com/search?q=rats+adoption+contract
Näiteks Blue Velvet Rattery on üks rangema eetikakoodeksiga, kelle omanikuga ma suhelnud olen. Neil on ka ankeet, mille neilt rotipoega soovija täitma peab. Selle alusel otsustakse, kas teda üldse pesakonna poegade järjekorda panna.
http://www.feycat.net/blue-velvet/application.html
Üldse on kogu nende lehte aretamisega tegelejal huvitav ja inspireeriv lugeda. Millist infot väljaspoole anda, mida oma eesmärkidest aretajana rääkida, jne.
Kahjuks jäneste kohta samaväärseid linke pakkuda pole. Ehk on kellelgi teisel varukast võtta?
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline