Puugid

Haiguste ja tervisehädade teemalised jutud.

Moderaatorid: Loomahull, darkhelen

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Puugid

PostitusPostitas jännu (Teema autor) » 28. mai 2004, 12:14

Kuna meil jänku ikka aias ringi lipates ka vahest hekipõõstaste alla poeb, siis olen nüüdseks kaks korda avastanud talt puugi. Esimene kord kõrva pealt ja teine kord silmalault. Kas puugihammustus võib jänkule kahju ka teha ja milline on üldse kõige õigem viis puugi eemaldamiseks ja hammustuse ravimiseks? :roll:
jännu
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 68
Teemad: 4
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jänkud ja puugid

PostitusPostitas Kairi » 28. mai 2004, 12:34

Selle küsimuse peaks vist nõuandlasse saatma, et tohtrihärra sellele vastata saaks.
Kairi
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 190
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Jänkud ja puugid

PostitusPostitas Jänkumamma » 28. mai 2004, 12:37

Mul sama küsimus.
Just hiljuti avastasin Joss-poisil lõvise laka seest ühe puugi, kusjuures jänku polnud väljas käinudki. Järelikult oli keegi puugi riiete või jalatsite küljes tuppa tassinud ning puuk haakis end Jossile külge. :cry:
Ühed tuttavad aga rääkisid mulle hiljuti mingisugusest keemiast, mida kassidele määritakse (kukla taha kaelale) peale, et puugid neile külge ei hakkaks.
On see mingi legend?
Kas on analoogset asja ka jänestele?
Jänkumamma
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 446
Teemad: 30
Asukoht: Raplamaa võserik
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 49
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Jänkud ja puugid

PostitusPostitas Moor » 28. mai 2004, 13:05

Puugid ei ole üldjuhul koertele-kassidele eluohtlikud, kuid siiski tuleks pigem hoida oma lemmikuid puugivabana, sest paistetusest jms ei ole ka loomad kaitstud. Jänestel siis peaks ehk see asi samamoodi olema.
Koertele-kassidele on kolme varianti puukidest hoidumiseks:
1. puugi- ja kirburihmad (üldiselt ei taheta neid kasutada, sest see rihm haiseb esialgu hästi ebameeldivalt ning seda ei saa tavalise kaelarihmana kasutada, mis tähendab seda, et koeral-kassil on korraga 2 rihma kaelas) ise elan otse metsa ääres ning leian, et see rihm on kõige tõhusam vahend selliste energiliste koerte puhul nagu mul on.
2. Ülekere pihustatav vahend (näit Frontline), see kaitseb puukide eest 1 kuu ja kirpude eest 3 kuud, efektiivsuse seisukohalt ei kiida ma seda eriti, sest minu koerad suutsid sellega küll endale puuke külge korjata.
Kasutamine: pihustad koera-kassi üle kere kokku ja ei tohi teda peale seda umb 5 päeva pesta, siis on mõju kõige efektiivsem.
3. Kukla peale pihustatav vahend (näit Advantix) kolmekordne toime, lisaks puukidele, kirpudele ka sääskede vastu. Hoiatusena see, et seda ei tohi kasutada kassidele. Täiesti uus toode Eesti turul, kasutajad on seda kiitnud, ise ei ole kasutanud.
Aga tegelikult tuleks ikkagi loomaarsti käest küsida, kas ja mis sobib konkreetselt küülikutele, sest nagu näha ei sobi kõik tooted isegi mitte kassidele.
Viimati muutis Endised kasutajad 28. mai 2004, 19:07, kokku muudetud 1 kord.
Moor
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 37
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas jännu (Teema autor) » 28. mai 2004, 17:15

Nüüd Jännul ongi silmalaug paistes, vaesekene, lausa hale vaadata teist. ema soovitas, et kui puugi eemaldamisel pea sisse jääb, et siis määrida seda mingisuguse rasvase salviga, et puuk ei saaks õhku....
Ma ei tea kas see vastab tõele ja üldsegi kas jänesel tohib mingit salvi kasutada. Mul siin kodus esmaabipakis mingi streptotsiidsalv, aga ma ei tea on see loomale ohutu? Kas paistes haavakest (või mis iganes see nüüd siis üles paistetas) peab puhastama, desinfitseerima ka? :?
jännu
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 68
Teemad: 4
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Moor » 28. mai 2004, 19:14

Peale puugi väljatõmbamist tekitab see nn puugimürk ikkagi ärritust ja paistetus ei ole midagi üllatavat. Ise ei ole koertega küll midagi ette võtnud, sest aja jooksul läheb see üle. Samas jänes on väiksem loom ja ma ei oska arvata, kuidas talle see mõjub.
Moor
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 37
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Jänkud ja puugid

PostitusPostitas nännukas » 28. mai 2004, 21:30

tegelikult on see õlide pealepanek vale tegevus (vähemalt inimeste puhul). see on küll vana rahvatarkus, kuid kui asjale teaduslikult :D läheneda, siis teeb see, kui puugilt õhk ära võtta ainult halba. puuk nimelt "sülitab" oma eritisi, milles ka haigused pesitsevad suurema hulga inimese/looma sisse ja see teeb nakatumise tõenäosuse suuremaks. nii et soovitatud on ikka et keerata puuk pintsettidega (suuremaid saab ka sõrmedega) päripäeva kruvitaoliselt välja ja jätta haav rahule või siis määrida sinna hiljem miskit rahustavat.
see jutt oli nüüd küll inimeste kohta, aga põhitõde peaks ikka sama olema ju...
seda, kuis jänkud puugihammustusele reageerida võivad ja kas ka haigused neile nakkavad, kahjuks ei tea.
nännukas
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 236
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Jänesel puugid silmalau peal

PostitusPostitas Endised kasutajad » 18. juuni 2004, 19:08

Oleme Hiiumaal vanaema juures ja siin on üllatavalt palju puuke. Alustan siis algusest. Lasin lontuka õue jooksma nagu tavaliselt ja kui ta tuppa tuli oli tal paremal silmal (silmalau ääres) kaks puuki ja vasakul silmal kolm puuki. Paremalt sain mõlemad kätte, aga vasakul on kaks puuki ülemise lau peal ja ma ei saa neid kätte. Mure suur, sest lontu on ainult müksomatoosi vastu vaktsineeritud ja ma ei tea, kuidas puugid talle mõjuda võivad :(
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas Kissu » 18. juuni 2004, 19:26

Puugid tuleb ikka kätte saada, kui ise ei saa peaksid ruttu arsti poole pöörduma. :?
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas -Kristin- » 19. juuni 2004, 09:54

Tuleb tõesti ruttu arsti poole pöörduda, kui sa neid ise ei saa kätte. Aga võibolla vanemad aitavad sind?
-Kristin-
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 294
Teemad: 20
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 19. juuni 2004, 10:13

Kohaliku veterinaari käest võiks nõu küsida, kasvõi tel. teel. Ega pole ju vahet, kas puuk on koeral või jänesel, aidata peaks ta ikka oskama.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas liz » 21. juuni 2004, 10:26

Võta puugist näpuotstega kinnni ja keera vastukella suunas.. siis peaks ta lahti tulema ja peaksid ta ära saama!!!!!
liz
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 66
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 21. juuni 2004, 10:35

Mina ei julgeks silmalaupealt keerama minna neid puuke, parem oleks ikka arstijuurde minna. Sest pärast jääb sinna mingine osa sisse või silmalaug saab kahjustada ja on pahandust palju rohkem.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas liz » 21. juuni 2004, 10:55

No siis on teine võimalus määrida võid või midagi selle kohapeale ja ta tuleb lõpuks ise ära, täpselt nagu inimestelgi ju!
See võo varjant on selles suhtes siis parem varjant.. või hoopis toiduõli.. midagi sinna peale ju määritakse! Igaljuhul kui muidu ei saa peab vast jah arsti poole pöörduma! Nad ju ni õrnad loomad :(
liz
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 66
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas evelinas » 21. juuni 2004, 15:42

Minuga juhtus täpselt sama lugu. Notsu jooksis eile kaua maakohas õues ringi (Saaremaa) ning eile õhtul vaatasin, et silmalaud ja limaskest on mullased. Püüdsin ära pühkida aga ei miskit :? Täna vaatasin, et tal mõlemad silmalaud puuke paksult täis. Mis siis ikka, jänks sülle ja kohe arsti juurde. Mul võttis ikka kepsu nii värisema! Arst ütles, et need ei ole puugid vaid ta on saanud kihulastelt, sääskedelt vms närida ja et need veretombud. Ma püüdsin kolm-neli korda arstile selgeks teha, et need ikka puugid aga tulutult. :oops: Kummelitõmmist tuleb teha ja vatitampoonidega silmi puhastada. Notsul igatahes silmalaud punased ja kergelt paistes ka. (Ja kui päris ausalt öelda, siis ma ikka kahtlen arsti ütluses, sest minu meelest on need ikkagi puugid :x ) Mul hirm, jälgin teda pidevalt. Tegin ka juba seda, mis arst ütles, kuid... õnneks meil süstid tehtud. :?
evelinas
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 39
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas liz » 21. juuni 2004, 16:15

Kui need oleksid puugid oleks need juba ammu ennast täis õginud ja lahti lasknud ju!!!! :|
liz
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 66
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas evelinas » 21. juuni 2004, 16:22

Võimalik. Need tõesti nii imetillukesed, et isegi küüsi ega pintsette taha ei saa. Kuigi ühe, kõige suurema nn veretombu sain pintsetiga välja ning see siples oma jalgadega :eek: Ja praegu mu laua peal - tee või tina, see on puuk!
evelinas
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 39
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas Endised kasutajad » 21. juuni 2004, 16:24

Kas Hiiumaal on loomaarsti? Ma küll ei tea, et oleks ja vanemaid pole kah siin...
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas evelinas » 21. juuni 2004, 16:31

Kõige õigem on küsida infotelefonilt. Hiiumaal kindlasti ka kohalik infotelefon nagu Saaremaalgi. Siis peaks olema veel kohalik telefoniraamat, kus veterinaaride numbrid kindlasti olemas.
evelinas
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 39
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas liz » 21. juuni 2004, 16:32

aiaiiaiii kui oli puuk siis on paha lugu :| kahh loomaarstid!!! Vaata et sa jännule aiget ei tee :(
liz
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 66
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas Endised kasutajad » 21. juuni 2004, 16:36

Uurisin. Hiiumaal asuvad veterinaaria punktid (kinnitamata andmed) Pühalepa vald, Palu küla tel 462 92 32 ja Käina vald, Kassari tel 564 91 518. :)
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas evelinas » 21. juuni 2004, 18:53

Nonii. Ma ütlesin, et mul õigus :x Mul oli piin vaadata, kuidas loomal silmad paiste lähevad. Võtsin kätte, istusin toolile, panin ereda lambi põlema ja enne Notsut käest ei pannud, kui kõik puugid olin välja tiritud. Sain suure punnimise peale kõik kenasti välja va üks, kellel tagumik sisse jäi. Panin väljavõetud putukad valge laua peale, et näha kas ikka on puugid. Olid! Lodisid kõik ringi ja neid oli 13 tükki. Silmalugudel, silma all, kõrvade peal ja kukla taga! Ronis eile põõsaste all, ju ta sealt ühe pesakonna endale peale sai! Vaeseke :cry: Paremal silmalaul oli neli putukat koos lausa! Mul siiamaani külmavärinad.
Aga nüüd ta putukatest puhas ja loodame, et kõik hästi.
evelinas
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 39
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas liz » 21. juuni 2004, 22:58

Vot se kes peatpidi kinni jäi sellega võib jama tekkida:S proovi sinna peale määrida võid või midagi et ta sealt välja roniks :| muidu võib põletik või mädanik veel sinna sisse minna siis on pahandust kui palju :( :(
liz
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 66
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas paraboa » 21. juuni 2004, 23:22

:eek: oot-oot ,ära sa sinna mingit võid küll määri!Kui tal juba pea ja kere eraldi on ei ole mingit lootust ,et ta veel ise välja võiks ronida ,aga ühelegi põletikulisele kohale ei tee või ega õli midagi head.Kui üldse midagi ,siis võib vatipulga abil viina või piiritusega tupsutada,aga ainult siis ,kui koht tõesti punetab ,sest silma lähedal on alkohol väga valus.
paraboa
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 276
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas Riin » 22. juuni 2004, 16:34

Vanasti soovitati tõesti õli või võid panna puugile, et ennast lahti laseks, kuid nüüd ei soovitata seda enam ammu. Puuk pidavat sellisel juhul veel enne, kui ennast lahti laseb, kogu mürgi verre laskma ja inimeste puhul on see muidugi väga ohtlik. Targem on tõesti alkoholiga tupsutada põletiku vältimiseks ja kätte tuleb ta kindlasti saada. Kahjuks ei mäleta enam, et mis moodust selleks kasutada tuleb.
Kasutaja avatar
Riin
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1092
Teemad: 19
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 56
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lontul puugid silmalaupeal.

PostitusPostitas Riin » 22. juuni 2004, 18:02

Meil on täna kõik hästi juba :) Silmalaud ei ole enam eriti paistes ja limaskest ka juba ilus roosa. Ma olen kummeliteega puhastanud tal silmi kogu päeva, talle küll see eriti ei meeldi aga küll kannatab ära. Eile õhtul oli tunne, et silmad hakkavad mädaseks minema aga täna õnneks puhtad. Ning see puuk, mis poolenisti sisse jäi, näitab siiani oma sääri mulle aga ei ole ka selle koha peal mingit suurt paistetust. :)
Seega, suvi ikka ruulib :P
Kasutaja avatar
Riin
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1092
Teemad: 19
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 56
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 0 külalist