Krantspapagoid.

Mida teha, kui tahad järelkasvu ja samuti poegade eest hoolitsemisest.

Moderaator: Annie

Krantspapagoid.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 17. september 2009, 15:18

Väga halvasti suhtutakse inimestesse, kes paljundavad ja müüvad ilma paberiteta "tõupuhtaid" imetajaid. Kas selline asi eksisteerib ka lindude paljundamises? Kas on olemas ültse tõupuhtaid papagoisi? Kindlasti on inglise viirpapagoid, pika aretuse käigus saadud tõug. Kuid ikkagi, kas inimesed kes paljundavad linde, kes pole rõngastatud kasvataja poolt, solgivad "papagoitõugu"? Kust kohast jookseb piir? Osad loomapoed ei võta rõngastamata linde vastu. Väga õige. Kahtlemata on enamus sulelisi suguluses ja väga haigete geenidega. Kas ültse tohib heaks kiita nn. nukatagust aretust? Isegi kui nn. aretajad on teadlikud, et suguluses olevaid linde paaritada ei tohi, kuidas saavad nad olla kindlad, et paarituses kasutatavate lindude esivanemad ei ole suguluses? Minu arvestuste kohaselt, on eesti liiga väike ja rumalaid inimesi palju. Oh seda ilmaelu küll.
Võtsin oma viirudel, sellise mõttekäigu peale pesakasti ära.
Viimati muutis nuki8 17. september 2009, 21:55, kokku muudetud 1 kord.
nuki8
Pere liige
Pere liige

Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Krantspapagoid.

PostitusPostitas tibutera » 17. september 2009, 16:26

Looduses elavad linnud parvedes, seal on nad kõik omavahel suguluses. Ma ise ei tegele lindude müügiga ja ei kiida heaks õdede ja vendade paaritamist aga asi ei tohiks olla nii kriitiline, et sa peaksid pesakasti maha võtma. :)
Kasutaja avatar
tibutera
Uus kasutaja
Uus kasutaja

Postitused: 10
Teemad: 1
Pildid: 3
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 36
Prindi postitus

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 17. september 2009, 17:09

Miks sa arvad, et looduses on linnud suguluses? Ei ole, sest loodus reguleerib sellist asja. On sul tõestuseks, et linnuparves on väärakad linnud. Puuris sunnitakse linde koos olema, looduses on valikuvõimalus. Kindlasti ei vali linnud oma paariliseks, looduslikes tingimustes sugulast.
nuki8
Pere liige
Pere liige

Prindi postitus

PostitusPostitas Annie » 17. september 2009, 19:52

Ka looduses võib juhtuda suguluspaaritust, kuid siin tuleb mängu looduslik valik - nõrgemad ei pea vastu ja/või jäävad teistele saagiks.
Samas olen nukiga täitsa nõus ja ka ise samu mõtteid mõlgutanud. Kui juba paberiteta koerte nö tootmisele ei suudeta piiri panna, siis mis rääkida papagoidest, kelle pidamine Eestis ikka veel lapsekingades on. Minu meelest oleks ideaalne, kui kõik kasvatajad linde rõngastaks. Kuskilt ju peab asi alguse saama. No ok, me ei tea oma lindude sugupuud, kuid siis poleks ka mõtet järglasi saada. Kui kasvõi ema-isa teada, siis hea seegi. Kahjuks ei ole ma ka seda rõnagastamise asja lähemalt uurinud, kuigi huvi oleks ja olen sellele palju mõelnud. Tean, et Eestis on kasvatajaid, kes toovad linde välismaalt sisse (ilmselt rõngastatud ja ka pabertiega), et oleks nö värsket verd ja panevad aretuses rõhku eeskätt linnu tervisele. Minu meelest on üks selline ka Sakus elav linnukasvataja, kellelt olen kaks viirpapagoid ostnud. Kahjuks ei ole ma temaga edasi suhtlema jäänud ja ei tea, mis plaanid tal on ja kuidas ta täpselt oma lindudele paarilisi valib.
Kui Sind nuki, see asi huvitab (tundub küll, et oled selles osas väga positiivselt meelestatud), siis võiksid lähemalt uurida ja tulevikus ehk oma väikse kasvanduse rajada, kus sündinud linnud on rõngastatud ja neil on sugupuu ja hea tervis. Ma rõhutaks just head tervist, sest värvikombinatsioon ja isegi sotsialiseeritus on minu jaoks vähem olulised. Pole kuigi suur kunst panna kokku kaks ilusa värviga lindu või kasvatada tibudest käelinde, kuid palju raskem on olla kindel nende tervises ja päritolus.
Nii et mina ei poolda suvalist paaritamist ja see on üks põhjus, miks ma pole enda omadele järglasi tahtnud.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila

Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Vanus: 52
Prindi postitus

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 17. september 2009, 21:48

Ma uurin seda rõngastamise asja, kuid ei ole veel leidnud inimesi, kes oma linde rõngastab. Tean, et minu nümfide Robrti mõlemad vanemad olid rõngastatud. Kuid ma pole uurinud mis rõngastega. Ega rõngas ei näita veel, et lind on lugupeetud kasvataja käest pärit. Mõned müüjad rõngastavad linde (ma ei tea mis eesmärgil). Mõni jälle laseb oma sulelisele rõnga panna, kus on peal omaniku nimi ja aadress.
Kes teab, äkki 7a. pärast rajangi kasvanduse :wink: Praegu on mul vaja veel palju selles linnu teemas areneda, et nii julget sammu astuda.
nuki8
Pere liige
Pere liige

Prindi postitus

PostitusPostitas Annie » 18. september 2009, 07:43

Seda ma ei mõelnudki, et rõngas lugupeetud kasvatajat näitab...
Rõngal on ikka oma otstarve. Kujutan ette, et see näitab midagi sarnast, mida koeral tõutunnistus, et selle järgi saab kindlaks teha kasvanduse, kus ta pärit, ja tema vanemad. Samuti peaks need andned olema ka kusagil registris. Sellised linnud peaksid reeglina olema ka palju kallimad, kuna neile antakse ikkagi mingil määral garantii. See aga tekitab omakorda nokk-kinni-saba-lahti olukorra: inimesed pole nii teadlikud ja eelistavad osta linnu ikkagi odavamalt.

Kui rääkida krantspapagoidest, siis ma ei usu, et papagoide hulgas päris sellist asja eksisteerib, sest omavahel ei paaritata ju näiteks viirpapagoid ja lembelindu... Samas koerte puhul nimetatakse krantsiks ka ilma paberiteta tõukoera meenutavat koera. Seega jah - analoogiat kohaldades oleks tegemist ka krantspapagoiga.

Minu meelest on Malle ka seda rõngastamise asja uurinud ja paaritab oma linde üsna teadlikult. Kas ta neid rõngastab, ma ei tea.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila

Prindi postitus

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 18. september 2009, 09:13

Aga ei pea ju rõngastatud linde kallilt müüma. Hind võiks olla mitte kõrgem turuhinnast. Selline tegutsemine toob puhast verd papagoide populatsiooni. Kui on valida sama hinnaga lindude vahel, eelistatakse kindlasti rõngastatud sulelisi.
nuki8
Pere liige
Pere liige

Prindi postitus

PostitusPostitas Annie » 18. september 2009, 09:26

Asi ei ole ju rõngas, vaid garantiis ja kõigega seonduvas, mis sellega kaasas käib. Koertel maksab ju tõutunnistus paarisaja krooni ringis, aga tõukoer on paberiteta koerast 2x kallim. Miks? Sest on teada sugupuu, tehtud terviseuuringud jms. Analoogia siis ka papagoidega.

Niisama võib muidugi lindu rõngastada ja panna sinna peale omaniku nimi ja telefoni nr, kuid see ei ole rõnga mõte. Jah, kui on valida sama hinnaga lindude vahel, siis valitakse muidugi rõngastatud lind, kuid kui rõngastatud linnu kasvataja on eelnevalt vaeva näinud, et sobivaid linde kokku panna, siis on loogiline, et tema lindude hind on kõrgem (samas ei taha ju ta ka huupi igale ettejuhtuvale oma linde müüa, vaid otsib ka vastutustundliku omaniku) kui inimesel, kes paaritab valimatult ka õdesid-vendi ja müüb neid tunduvalt odavamalt (poes lindu vastu võttes ju päritolu ei küsita).
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila

Prindi postitus

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 18. september 2009, 10:27

Nuki mõtiskleb, lugedes Annie postitust...
Nagu ütleb vanasõna:" Kergelt tulnud, kergelt läinud."
Millegi pärast hoolivad jah, inimesed rohkem, kui nad on palju raha raisanud lemmiku pärast. Kas see on sellest tingitud, et enne, kui suur summa lemmiku eest välja käijakse, mõtlevad inimesed hoolega, kas nad on valmis kandma vastutust.
Kõrge hind praagib välja vastutustundetud isikud. Kuskilt lugesin..vist delfist, kuidas keegi oli vihane kasvatajate peale, kes müüvad ebanormaalselt kalli hinnaga oma tõuloomi. Mina jällegi arvan, et kui inimene ei suuda nii palju oma tulevase sõbra eest maksta, siis kuidas ta suudab tasuda arstikulusi ja garanteerida lemmikloomale normaalse elu?
nuki8
Pere liige
Pere liige

Prindi postitus

PostitusPostitas Malle210 » 18. september 2009, 15:29

Ma küll olen endale lubaduse andnud, et ei kirjuta enam foorumitesse kuid paraku olen selleks sunnitud:
teil kõigil jah õigus - sugulus paaritust ma ei poolda ja oma linnukeste järglasi ei anna ma kunagi ühte peresse kahte linnukest kui kindlalt ei tea mis plaanid uuel omanikul on linnukestega - tavaliselt olen andnud ainult ühe (on üks erand ja seal ei ole siiani nagu ka lubati järglasi soetatud).

Mis aga puutub linnukeste rõngastamisse siis jah minul nad rõngastatud ei ole ja mis kasugi neist on kui meil riigis ei ole sellist linnuregistrit kuhu neid kanda ja panna neid Soomes registrisse ei pea ma otstarbekaks ja kas sinna teise riigi omi võetakse on ka omaette küsimus.
Kasutaja avatar
Malle210
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik

Postitused: 159
Teemad: 2
Pildid: 6
Vanus: 64
Prindi postitus

PostitusPostitas Annie » 18. september 2009, 15:42

Ilmselt meil tõesti seda registrit ei ole, kuid keegi hakkaja võiks ju otsad lahti teha. Kui mina oma aratinga ostsin, siis mulle öeldi poes, et saan ta rõnganumbri järgi lasta Eestis registreerida. Kuna nad aga pabereid kaasa ei andnud (kuigi lubasid), siis jäi asi katki. Kogu aeg luban endale, et uurin asja, aga ei ole lubadusest kaugemale jõudnud...
Tahaks nii väga, et Eestis linnupidamine kuidagi lapsekingadest välja saaks.

OT küll, aga ikkagi.... miks Sa, Malle enam foorumitesse kirjutada ei taha? Minu meelest on Sinu nõudanded pisi foorumis väga vajalikud. Kui keegi Sind kuudla ei võta, vastu vaidleb või kuidagi solvab, siis on see ju tema probleem. Muud põhjust ma küll ei näe, miks mitte foorumisse kirjutada.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila

Prindi postitus

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 18. september 2009, 20:59

Ma tean, et eestis tegutseb üks kanaarilinnukasvataja, kes rõngastab oma linde. Rõngal pole midagi kirjas, lihtsalt üks punane plastik jubin. Arvan, et tema rõngastab selle pärast, et siis teatakse, kahe punase rõngaga linde paaritatda ei tohi.
Mul on üks tema suleline.
Kui on nüüd mõlemad vanalinnud rõngastatud, siis tean, et pojad on terved, jagan nad mööda eestit laiali (olgu nad siis rõngastatud pojad või mitte). Mis edasi? Ma ei jõua kõikidel silma peal hoida. Mõne aasta pärast tekib nende vahel, või nende järglaste vahel sugulus. Võibolla ongi ainus lahendus tuua pidevalt uut ja puhast verd sisse, et parandada krantspapagoide haiget verd.
Näete, ring saigi täis.
nuki8
Pere liige
Pere liige

Prindi postitus

PostitusPostitas jiuer7845 » 20. november 2022, 17:12