Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

Haigused, ravi ja nende ennetamine.

Moderaator: Imbeeh

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas morfiid (Teema autor) » 28. mai 2005, 21:03

Mõtlesin, et teeksin siia sellise teema, mis räägiks lähemalt tsintsude haigustest, kuidas need välja näevad ja mis teha saab. :)
Kõigepealt. Vältige igal võimalikul viisil tsintsude haigestumist. Neid on väga raske ravida. Hoidke nende puur, söök ja vesi puhtana. Puurist ja loomadest endist hoidke eemal kõik vähegi ohtlik. Tsintsudel ei ole okserefleksi. Kui nad näiteks söövad mürki, siis ei saa nad seda välja oksendada, erinevalt kassidest ja koertest.
Ärge häirige tsintsusi keset päeva. Nende "kell" võib selletõttu sassi minna. Ärge püüdke ka tsintsusi päevaloomadeks ümber kasvatada, kuna sellega võivad kaasneda terviseprobleemid.
Vahetage vett igapäev. Vetikad joogitopsis on tsintsude surm.
Maiustustega ärge ülepingutage! Ainult vähehaaval. :P
Vältige toite, mis sisaldavad rasvu, suhkrut, soola.
Tsintsude esimeseks haiguse märgiks on kaalukaotus, millega tavaliselt kaasneb ka söögiisu kadumine. Siis tuleb kindlasti arsti juurde minna.

Kõige sagedamini esinevaid haigusi:
kõhulahtisus - Tunnuseks on ebakorrapärase kujuga, pehmed junnid, mis kleepuvad tsintsu ja põranda külge.Seda võib põhjustada kopitanud hein, liiga palju värsket toitu, vetikad joogitopsis. Kõigepealt vaadake üle hein ja toit - et ei oleks hallitust. See võib olla põhjustatud ka teatud parasiidist. Niiet kontrollige puur ja tsintsu karv läbi, et ei oleks mingeid parasiite. Paranemiseks tuleb tsintsule anda ainult heina, mitte graanuleid ja maiuseid. Samuti võib veel anda söetabletti.kummeliteed.
kõhukinnisus - Tunnisteks on kuivad, väikesed, haisvad junnid. Põhjuseks võib olla liigne kogus maiuseid, ületoitmine või ka liiga vähe harjutusi ja jooksmist väljaspool puuri. Paranemiseks võib anda 1-2 rosinat, palju vett, heina. Hea ravi on ka puuvili - papaia.
Sellest võib välja areneda väga ohtlik seisund, kus tsintsul hakkab väljuma koos junnidega ka soolestik. Kohe pöörduda arsti poole!!!
karvanärimine - Tunnuseks on paljad kohad tagajalgade juures. Harjase taoline, pulstunud karv ja lahtised karvatutid. Põhjuseks võib olla stress, igavus, väike puur, häirimine päevasel ajal, ebasobilik elupaik. Puuri tuleks panna närimismänguasju, rohkem erinevat toitu, jooksuratas ja kõigeparem oleks muretseda talle suurem puur.
gaasid - Tsintsu paisub nagu õhupall. Junnid on limased ja kleepuvad, augulised. Lasta tsintsul teha rohkelt harjutusi ja jooksmist. Pöörduda arsti poole.
krambid - Tsintsu tõmbleb, või on liikumatult mingis asendis. Näiteks pikali maas külili, väljasirutatult. Tunnuseks on ka lumivalged hambad (Tavaliselt on need kollakas oranžid). Võib olla põhjustatud geenidest, kaltsiumi puudusest, vitamiin-b puudusest, stressist. Hoida looma soojas kohas, kus ta ennast vigastada ei saaks ning pöörduda kiiresti arsti juurde.
hamba ja suu probleemid - Tunnusteks võivad olla: toidust keeldumine, näritud toit suunurgas, murtud hammas, liiga pikad hambad, süg suunurgas. Panna puuri asju närimiseks. Kui hambad on liiga pikad, pöörduda arsti juurde, et neid viilida. Kui hambad on valged, anda rohkem kaltsiumi.
maksahaigused - Peamiseks tunnuseks on kaalukaotus. Väliselt on seda haigust peaaegu võimatu kindlaks määrata. seepärast pöörduda koheselt arsti poole. Ilmselt põhjustatud valest toidust - liiga palju rasvu ja suhkruid. Vaadata üle päevase maiustute portsjoni suuurus. Ehk on neid liiga palju?
kuumarabandus - Põhjustatud õhupuudusest, kõrgest temperatuurist, vee puudusest või päikese käes olemisest. Viia loom kohe külmemasse kohta. Võib panna tööle külmapuhuri. Samuti võib puuri lähedusse panna jäätükke. Anda vett. Võib ka veidike soolakat vett.
Mitte kunagi ei tohi looma panna külma vette!!! See ajab olukorra veel hullemaks.
Nohh..tänaseks vast aitab. :P Loodan et keegi viitsis selle läbi ka lugeda. Ja loodan et sellest on kasu ka :P
Tänud neile, kes viitsisid läbi lugeda. :wink: .
Kasutaja avatar
morfiid
Villakhiirte villa
Villakhiirte villa
 
Postitused: 357
Teemad: 29
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 35
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas KätlinM » 26. september 2010, 21:20

Hei!
Mul selline mure, et tšintšu üks õhtu kui ta puuri panin sõi natuke ja seejärel muutus mega vaikseks. Ei hüpanud ega midagi enam. Liikus hästi maad ligi kõrvad longus ja värises õrnalt(üldiselt ta väriseb koguaeg kui ma ta sülle võtan :sad: ) . Võtsin ta siis sülle ja hoidsin teda hästi enda lähedal, üritasin näpuga suud lahti teha, et veenduda et kurgus midagi ei oleks. Ei tundunud küll et midagi oleks olnud. Kui teda enda lähedal hoidsin siis ta üritas igalepoole nagu pesa või midagi teha, peitis nina ära ja tahtis ullult peitu pugeda. Lugesin sinu sagedasemad haigused läbi ja see eelkõige sarnaneb krampidega. Aga ma pole muidugi kindel. Ma väga mures, ka suvel juhtus seda ükskord. Kas see võib olla ka mingi ema igatsus vms? Kas ma peaks temaga arsti juures käima? Või mis haigus see olla võiks :sad: ? Igaljuhul igasugune abi oleks väga väga hea .

Lisaks veel selle et krampide ajal on hambad valged aga temal olid täitsa kollakad ja ta ikka üritas liikuda mitte ei olnud ühe koha peal...
KätlinM
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teemad: 2
Pildid: 0
Asukoht: Valga maakond
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 33
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas Sirtsu56 » 26. september 2010, 22:56

Cramps
If your chinchilla's legs are shaking or trembling, or if the the chinny seems to be having convulsions, the problem may be cramps. Cramps are often caused by calcium deficiency, especially in pregnant females. They can also be caused by vitamin B deficiency, which must be diagnosed and treated by a veterinarian. A good way to prevent calcium deficiency while giving the chin something interesting to chew on is a cuttlebone. They can be found in the bird aisle of most pet stores.

Chinchillas can also have epilepsy. Treatment of epilepsy in chinchillas has not been investigated well, and most veterinarians have never treated it. I have read of one case of a chinchilla responding to treatment with phenobarbital. This is the only case I know of where an owner and vet decided to try to treat epilepsy in a chinchilla. Most chinchillas with seizures either die or are euthanized. Like many pet owners, I think it's a shame to euthanize an animal without trying to treat it first, so I would encourage the owner of an epileptic chinny to try to convince the vet to treat it. Of course, every owner must make such a decision for herself, based on the circumstances at hand.
http://katiewilson.chinchillas.org/chinhealth.html


Parim mis sa teha saad on veterinaarilt nõu küsida, ning arvatavasti kutsutaks teid ''külla'' :)
Heateod ununevad kergesti, aga halbu tegusid peetakse meeles.
Kasutaja avatar
Sirtsu56
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 622
Teemad: 12
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas KätlinM » 27. september 2010, 10:16

Okei. Tänan:)
KätlinM
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teemad: 2
Pildid: 0
Asukoht: Valga maakond
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 33
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas Celion » 27. september 2010, 10:54

Sirtsu56 kirjutas:hulk ingliskeelset teksti

Kui tšintšilja käpad värisevad või tšintšu tõmbleb, võivad tal olla krambid. Krampide põhjuseks on tihti kaltsiumipuudus, eriti tiinete emaste puhul. Samas võib tal ka B-vitamiini puudus olla, kuid seda peab määrama ja ravima juba loomaarst. Kaltsiumipuudulikkuse vältimiseks on hea tšintšule anda näiteks seepialuud (cuttlebone, loomapoes linnutarvikute juures) - siis on tal ka midagi närida.

Tšintšiljadel võib esineda ka langetõbe. Selle ravi ei ole eriti uuritud ja loomaarstid üldiselt ei tea, mida ette võtta. Artikli autor on kuulnud ühest juhtumist, kus aitas tšintšiljale fenobarbitaali (phenobarbital) andmine, kuid reeglina langetõbe ei ravita - haiged loomad kas surevad või pannakse magama. Samas võiks proovida arstiga rääkida, et mingi ravimeetodiga eksperimenteerida, kuid see on juba iga omaniku isiklik otsus.

Allikas: http://katiewilson.chinchillas.org/chinhealth.html
Cole'i aksioom: Intellekti summa planeedil on konstantne, rahvastik aga kasvab.
Kasutaja avatar
Celion
Karvane kahejalgne
Kasutajatugi
Kasutajatugi
 
Postitused: 492
Teemad: 79
Pildid: 321
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 42
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas Sirtsu56 » 27. september 2010, 11:55

Suured tänud, asi pole laiskuses ,vaid ei tea korralikku kohta kust saaks korralikult tõlkida :) ning ise peast ka korralikke väljendeid ei leiaks(A)
Heateod ununevad kergesti, aga halbu tegusid peetakse meeles.
Kasutaja avatar
Sirtsu56
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 622
Teemad: 12
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas KätlinM » 28. september 2010, 15:54

Niih..käisin arsti juures Häpiga. Tuli välja et tal on song :sad: ...Öeldi, et hetkel on see peatunud, aga pean jälgima ja kui see punn kõhu all suuremaks läheb siis pean tagasi minema ja Häpi peab minema lõikusele.. Aga loodame parimat;)
KätlinM
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teemad: 2
Pildid: 0
Asukoht: Valga maakond
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 33
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas TandS » 31. oktoober 2010, 14:29

aga kui chinchilladel on kõrvatepeal sellised naha jupid?
TandS
Õigekiri longab
 
Postitused: 36
Teemad: 6
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas sipzy » 31. oktoober 2010, 15:09

Tõenäoliselt on tal siis mingi aine puudus ja nahk muutub uivaks ning hakkab pudenema. Soovitan arstiga konsulteerida.
http://tsintsilja.e21.ee
Kasutaja avatar
sipzy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 499
Teemad: 21
Pildid: 7
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas Kerili » 05. jaanuar 2011, 20:46

Minu sitsul oli silmapõletik ta oli endale mingisuguse terava asjaga silmatorganud õnneks suutsime selle välja ravida.
Kerili
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 10
Teemad: 2
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas konyo » 31. august 2011, 07:55

Minu cillul juhtus eile selline asi, et ta kuskilt jooksis ning lõikas sabasse sisse. Sabal on umbes 1 cm pikkune haav, ja ma ei osa mdiagi teha, kas peaks ta arsti juurde viima?

Ma puhastasin saba küll ära ja veri jäi küll kinni ilusti, muretsen ikkagi väga, et äkki läheb mingi põletik sisse või miskit selist..
Hommikul oli ta veel aktiivne, liikus, aga pesast välja ei tulnud..
konyo
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 6
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas Imbeeh » 02. september 2011, 14:22

Võid lasta arstil loomakene üle vaadata, et niimoodi ei oska küll soovitusi anda. Välja võiksid selgitada, et kuidas loomakene end vigastas, et tulevikus probleemi vältida.
Kasutaja avatar
Imbeeh
Villakhiirte villa
Villakhiirte villa
 
Postitused: 318
Teemad: 5
Pildid: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas konyo » 05. september 2011, 07:34

Õnneks on Chillyl kõik hästi nüüd, saba on ilusti paranenud. :)
konyo
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 6
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tsintsude sagedamini esinevad haigused!

PostitusPostitas Chicu » 27. detsember 2012, 00:06

Tere!
Mul on chinchillal siuke probleem, et tal pole jalgadel karvu, sest ta närib neid ära miski pärast.
Palun aidake, kuidagi väga rahulikuks muutub ka .
Chicu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist