Siberi vöötorava jt liikide kasvatamise keeld

Arutlus ja info lemmiklooma pidamist puudutavate seaduste üle

Siberi vöötorava jt liikide kasvatamise keeld

PostitusPostitas Mercar (Teema autor) » 02. august 2016, 08:26

Selle nädala kolmapäeval, kolmandal augustil, hakkab Euroopas kehtima ühtne ohtlike võõrliikide nimekiri, mis on kehtestatud järgmise määruse alusel „looduslikku tasakaalu ohustavate võõrliikide sissetoomise ja levimise ennetamise ja ohjamise kohta“ nr 1143/2014.
Euroopa taseme ohtlike võõrliikide nimekirjas on esialgu 37 liiki. Pikemas perspektiivis saab olema nende liikide import, müük, aretamine ja pidamine keelatud. Olemasolevate laovarude ja lemmikloomade osas on ette nähtud üleminekuajad.

See määrus puudutab otseselt ka lemmikloomapidajaid. Loomapoodides juba olemas olevad loomad võib aasta jooksul klientidele maha müüa. Import ja paljundamine saab olema koheselt keelatud, seega kaovad need liigid peagi müügilt.

Kodus juba olemas olevad või üleminekuajal ostetud loomi võib pidada loomade elupäevade lõpuni. Loomaomanik peab aga tagama, et loom ei paljune ega loodusesse pääse. Kui üldjuhul on isendite import, transport ja kasvatamine keelatud siis lemmiklooma võib transportida (nt arsti juurde) ja vajadusel ka sellega teise riiki sõita, viimasel juhul peab omaniks siis suutma tõestada, et loom omandati enne keeldu.

Sellise nimekirja tekkimine on oluline samm Euroopa tasemel võõrliikide vastu võitlemisel, kuna vaid ühe riigi reeglitega on Euroopa Liidu avatud piiride tõttu võimatu loodust võõrliikide vastu kaitsta.

Lemmikloomaomanikele võiks olulised olla järgmised nimekirja liigid: hallorav (Sciurus carolinensis), ninakaru (Nasua nasua), nutria (Myocastor coypus), pesukaru (Procyon lotor), puna-kabeorav (Callosciurus erythraeus), rebasorav (Sciurus niger) ja siberi vöötorav (Tamias sibiricus).

Akvaariumiloomadest on nimekirjas: punakõrv-ilukilpkonn kõigi alamliikidega (Trachemys scripta), härgkonn (Lithobates catesbeianus, sün Rana catesbeiana), ebarasboora (Pseudorasbora parva), kaugida unimudil (Perccottus glenii), ogapõskne vähk (Orconectes limosus) ja tema sugulane kuid eesti keelse nimeta vähk (Orconectes virilis), signaalvähk (Pacifastacus leniusculus), punane soovähk (Procambarus clarkii) ja marmorvähk (Procambarus fallax forma virginalis)

Eelmainitud liikidest hallorava, signaalvähi ja ogapõskse vähi import ja kasvatamine on keelatud olnud aastast 2004 ning kaugida unimudila puhul sama keeld aastast 2007.

Täisnimekirja ja reeglitega saab tutvuda Keskkonnaministeeriumi kodulehel: http://www.envir.ee/et/EL_voorliigid
Galeriid liikidest saab vaadata siit: http://www.envir.ee/et/galeriid/voorliigid
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Tagasi: Seadused

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist