Miks isane liivakas ronib pidevalt teisele isasele selga?

Miks mu hiir nõnda käitub? Kuidas hiired tavaliselt..? Ja palju muud. Kuidas ta teiste loomadega läbi saab?

Moderaator: triini22

Miks isane liivakas ronib pidevalt teisele isasele selga?

PostitusPostitas Lancelot (Teema autor) » 03. oktoober 2012, 22:42

Hetkel on meil alles samast pesakonnast 3 isast liivakat. Võimuredel on liivakatel järgnev: pealik on asjalik Tupsu, siis tuleb rahutu Pipo ninga viimane on kartlik Kilu. Kõik oli korras kuni liivakad said 1 aastaseks.

2012 aasta suvest hakkas pealetükkiv Pipo pidevalt kartlikule Kilule selga ronima. Kilu jookseb haledalt piiksudes mööda terrat ringi ning Pipo ajab teda järjekindlalt taga ning üritab talle selga ronida. Selliseid rituaalseid toiminguid tehakse alates suvest pea et iga päev. Pealik Tupsu ise kellelegi selga ei roni, vaatab lihtsalt pealt või ei tee antud aktsioonist väljagi. Nahaalne Pipo ahistab ainult kartliku loomuga Kilu, Tupsule ta selga ei ürita ronida. Seega Pipo kiusab ainult Kilu.

Mul on meeles siin portaalis kirjutatud väide et liivakad on väga vaiksed ja eriti ei häälitse. Meie liivakate puhul kahjuks see nii ei ole. Kilu hädakisa kostub hea kõrvakuulmise korral lausa teise tuppa. Samas liivakad kaklema pole läinud ning magavad sõbralikult koos. Vahest harva on eraldi.

Oleme siin perega mõtisklenud selle "tüütu ratsutamise" lahendite variandi üle.
1. Ei tee mitte midagi, laseme asjal kulgeda nii nagu läheb.
Või.
2. Eraldame Pipo ja paneme üksinda väiksesse terrasse elama. Vajadusel anname ta ära.
Või.
3. Eraldame hoopis kartliku Kilu ja paneme üksinda elama.
Samas aga sooviks neid ikka koos hoida mitte hakata eraldi pidama.

Küsimus olekski nüüd järgnev.
Mis toimub isaste liivakatega ning millise reaalse suuna see "lõputu ratsutamine" võib võtta?
Kas see ahistamine iseenesest lõppeb või mitte ning kas viib see käitumine mingil aja hetkel hoopis uue lööminguni?
Kas näiteks emastel liivakatel on ka samad "ratsutamise" laadsed jamad?

Vahest on kellelgi liivakate pidamisel pikema ajalised kogemused ning oskaksite ülalmainitud asjast midagi arvata või midagi prognoosida. Ehk on kellegi isased liivakad sama kummaliselt käitunud. :dunno:
Kasutaja avatar
Lancelot
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 8
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Miks isane liivakas ronib pidevalt teisele isasele selga

PostitusPostitas Pinto » 04. oktoober 2012, 10:20

Mõned teemad, mida võiksid piiluda:
* Kui ühte liivahiirt kiusatakse
* Isased ronivad üksteisele selga

Mina kontrolliks Kilu üle- ega tal tagumikul kärnasid ei ole. Tavaliselt ei piirdu selline tagaajamine ainult "ratsutamisega" vaid ka näksatakse teist ja seepärast on ka kisa. See pidev selga ronimine ja tagaajamine vihjab pigem juba Pipo soovile Kilu minema ajada- kas on territoorium tema arust liiga väike kolme jaoks või on nad geneetiliselt lihtsalt halva iseloomuga (sest ka neljas vend oli ju agressiivne).

Kilule on selline elu kindlasti stressirohke ja kui ta ikka nii paanikas venna tõttu on, siis mina paneks ta eraldi ja otsiks talle uue pisikese sõbra. Vanem isane võtab üldiselt 1,5-2,5kuuse pisikese poisi ilusti oma sõbraks.

Olen ka tähele pannud, et isaste kooslus on stabiilsem, kui nad ei ole ühevanused. Kui kõik on erineva vanusega, siis on neil juba vanusest tulenevalt hierarhia paigas ja ei hakata nii lihtsalt kemplema (va juhul kui pealik liiga vanaks ja väetiks jääb ja pole järgmist tugevat liidrit).
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks isane liivakas ronib pidevalt teisele isasele selga

PostitusPostitas Lancelot (Teema autor) » 15. oktoober 2012, 22:59

Tänan vastuse eest.

Hetkel on siis olukord selline. Kuna me valisime mitte midagi tegemise variandi siis liivakad ise otsustasid oma looduslikud valikud teha.
Nimelt täna õhtul läksid pealik Tupsu ja aktiivselt tüütu ratsutaja Pipo omavahel karvupidi esimest korda kokku. Kuna see Kilu piiksutamine ja kottimine kestis pikki kuid jutti siis me lihtsalt harjusime ära selle pideva piiksumise ja viiksumisega ning ei pannud seda enam eriti tähele.

Avastasime siis alles, kui Tupsu terras majakese katusel ringi tuigerdas. Esmapilgul vaadates ei tundu haavad tõsised, kuid mõlemal on kurgu all, nina ja suu juures palju kriimustusi ning verd. Lööming ise tundus suht tasavägine olevat, sest mõlemad tuterdasid hiljem uimaselt ringi. Nõrganärviline Kilu kepsutas terras ringi täiesti elu ja tervise juures.

Eraldasime selle metsiku ratsutaja Pipo ning panime hetkel väikesesse transport terrasse. Hiljem mõtleme ja vaatame edasi mis temaga peale hakata.

Huvitav tähelepanek on see, et täna kui haavatud pealik Tupsu terras ringi tuigerdas siis üritas haledalt arg Kilu endisele pealikule mitu korda selga ronida. Toimusid justkui mingid hetkelised võimu tseremooniad. Koomiline on see olukord sellepärast, et seesama muidu nii hädine Kilu üritab nüüd vigastatud Tupsut kukutada hiiretroonilt. Samas kui Tupsu ja Pipo võimu pärast võitlesid, siis Kilu kindlasti värises kusagil terra nurgas. Kui Tupsu terveks saab ja kosub, siis võib Kilu sellest ratsutamisest ainult oma unenägudes unistada.

Terra suurus on 50x50cm. Peaks ju olema piisavalt suur et kolm väikest liivaka punni ära mahutada.
Tundub et liivakad ise on aga teisel seisukohal ning toovad terrasse sisse loodusliku valiku kus valitseb kiireim ja tugevaim. :dunno:
Kasutaja avatar
Lancelot
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 8
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Miks isane liivakas ronib pidevalt teisele isasele selga

PostitusPostitas triini22 » 16. oktoober 2012, 15:38

Soovitan loomaarsti juurest läbi käia ja haavasalvi küsida. Kuigi esmapilgul võib tunduda, et haavad ei ole tõsised, võib siiski neisse põletik tekkida. Ka ei paista sisemised vigastused tihti kohe välja. Mul muutus kakluse läbinud ja tõsisemalt hammustada saanud liivahiir u nädala pärast üks õhtul loiuks ja hommikuks oli läinud. Ka Pintol oli minu mäletamist mööda sarnane juhus. Teine hiir kes kakles ja haavasalvi sai, paranes haavadest ilusti ära.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist