Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

Mida ja miks deegu teeb, mida tähendavad erinevad häälitsused. Kes kellega koos elama sobib?

Moderaator: postituvi

Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas Aydy (Teema autor) » 19. jaanuar 2011, 23:49

Mupsul on mõlema esikäpa sõrmede juurest karv maas. Esimest korda vaatasin, et üks käpp must, nagu šhokolaad käpa peal või siis kaka-uurisin ja katsusin-ei olnud määrdunud, vaid lihtsalt see koht selline tumepruun ilma karvata. Ja nüüd natuke ka teise käpa sõrme juurest tume. Allpool sõrmi, küünte juures karvad olemas. Kuhugi vastu ta ennast ei hõõru, parasiite ei ole (vastasel korral oleks ka teisel sama probleem). Ainult, mida ma tähele pannud olen, ta hõõrub selle käpaga oma suu juures. Kui sööb, siis jääb miskit hamba või igeme taha kinni ja siis ta tõmbab oma käpaga hammaste juurest üles-alla. Ja seda on ta suht algusest peale, kui ta saime, teinud. Ehk sellest siis see karva maha hõõrdumine!? Muidu on tragi ja ei tundu miskit viga olevat. Armastab ikka üliväga joosta, sööb, on lõbus.
Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Mupsu ja Krõõp

PostitusPostitas Pinto » 20. jaanuar 2011, 00:16

Tõenäoliselt siis hõõrub ise maha jah, aga välja peaks selgitama, miks ta niiviisi hõõrub suud. Äkki on hambad pikad? Kas teeb kõikide söökidega nii? Tal võib suus valus olla või midagi häirida, muidu ta nii ei teeks.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Mupsu ja Krõõp

PostitusPostitas postituvi » 20. jaanuar 2011, 00:22

Minul nt. Tiigu ise konkreetselt näksib esikäppadelt karvad ära. Alguse sai see sellest, et elas võrepuuris, mille osad võred olid vertikaalsed(püstised) ja siis ta vehkis tundide kaupa käppadega mööda võresid- nii et karvad kulusid maha ja pärast seda hakkas ise neid ära sikutama, ja teeb seda siiani- terraariumis elades ka. tiigu on seda teinud..hmm.. ligi 1,5 aastat vististi juba.
Äkki Mupsu ka mitte ei hõõru neid kogemata "hambaid sügades" vaid meelega sikutab hammastega käppadelt karvad ära? :dunno: Miks mu Tiigu nii teeb ma küll ei tea..
Kasutaja avatar
postituvi
Deeli My ja Alli Mey-minu kallid tuhkruplikad
Deegula & Tuhkrutelk
Deegula & Tuhkrutelk
 
Postitused: 3150
Teemad: 15
Pildid: 21
Asukoht: Kehra, 4 korrus ;)
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Mupsu ja Krõõp

PostitusPostitas Aydy (Teema autor) » 20. jaanuar 2011, 00:42

Eriti just siis kui sööb suuremaid tükikesi.. ja kuivatatud porgand on näiteks selline, mis hamba taha nagu kinni jääks ja siis teeb suuga sellist liigutust, et toidu tükki kätte saada ja sööb edasi. Niimoodi vaadates ei ole hambad pikad. Ta mul ju selline arake ka, et ei tea, kuidas suhu saaksin vaadata. Käpa põhjaliku uurimisega oli juba raskusi. Aga ma igaljuhul üritan..ja jälgin teda koguaeg.

...meelega sikutab hammastega käppadelt karvad ära?- ma arvan, et mitte. Näinud seda ei ole. Ja ma tegelen nendega iga päev ikka päris palju, seega kindlasti oleksin pidanud sellele peale sattuma, kui ta oma käpakestelt karvu näriks..isegi ei pese ta neid pealtpoolt, vaid ainult vahest alt näkitseb. :)

http://www.youtube.com/watch?v=Tqp7EaCZp_s video-õhtune askeldamine. Siin isegi korra näha, kuidas Mupsu suud hõõrub.
Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Mupsu ja Krõõp

PostitusPostitas postituvi » 20. jaanuar 2011, 13:01

Mina ise olen Tiigu puhul küll korduvalt peale sattunud, kui ta oma käppasid karvadest puhastab. See ei ole igapäevne tegevus kuid siiski regulaarne...
Kasutaja avatar
postituvi
Deeli My ja Alli Mey-minu kallid tuhkruplikad
Deegula & Tuhkrutelk
Deegula & Tuhkrutelk
 
Postitused: 3150
Teemad: 15
Pildid: 21
Asukoht: Kehra, 4 korrus ;)
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Mupsu ja Krõõp

PostitusPostitas Pinto » 20. jaanuar 2011, 13:33

See ise ära sikutamine on nagu inimestel küünte närimine. Keegi ei tee seda meelega, aga lihtsalt halb harjumus on küljes ja vabaneda sellest üsna raske. Pidev tegevuses hoidmine ja puuri muutmine jms võib aidata, aga siiski võib ta ühel hetkel igavust tunda ja käppasi närima hakata. Mida rohkem tegevust anda, seda vähemaks peaks see küll jääma.
Puuriloomadel on sellised stereotüüpsed harjumused üsna lihtsad tulema, sest ei saa tegeleda oma loomulike tegevustega- toidu otsimine, kaevamine, närimine jne. Liivahiirte puhul on üheks selliseks märgiks näiteks terraariumi nurga pidev kraapimine. Võrepuurides elavatel isenditel võrede närimine.

Kui Mupsu neid ise ei näri ja liigutust teeb vaid suurte tükkide ja porgandi puhul, siis tasuks proovida anda mõnda aega ainult väiksemaid tükke. Siis saab vaadata, kas sellega seoses kaob suu nühkimine. Hambaid kontrolliks ma tal aga igaks juhuks ikkagi.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Mupsu ja Krõõp

PostitusPostitas Aydy (Teema autor) » 25. jaanuar 2011, 23:35

Täna hommikul sattusingi peale, kus Mupsu istus ja näkitses oma käpakesi. Ta ei teinud seda nn vihaga, ega jõuliselt, vaid niisama mõnuga nakitses oma käpakesi. Imelik, et ma varem ei sattunud peale seda nägema..samas ta seda veel vähe aega teinud ka.
Hambad ei ole pikad (vaadatud). Aga ikka tõmbab ka käega vahest suu juurest kui sööb, või siis liigutab suud nii, nagu jääks miskit nt põske kinni või hamba külge (umbes nii, kui süüa iirisekommi, mis jääb hamba külge).

Eks see siis olegi stereotüüpne harjumus. Puuri sisustust muudan tihti-seal on neil põnev.
Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Mupsu ja Krõõp

PostitusPostitas Pinto » 26. jaanuar 2011, 10:41

Kui ta niiviisi ise kitkub, siis äkki saaks abi haavaspreidest. Eile rääkisin veterinaariga seoses oma hiire õmblusega ja ütles, et kui hakkab liigselt huvi tundma oma haava vastu, siis on ka spets spreid olemas, mis on kibeda maitsega ja nad ei taha seda närida. Hädapärast, kui kiiresti vaja ütles, võib sinepit panna. See küll kulub kiiresti ära. Haava spreid pidid kauem peal olema (isegi nädala). Mina helistaks ja uuriks arstilt, kas selline asi võiks aidata.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas sabata » 26. jaanuar 2011, 12:50

Meie üks deegudest näkitses samuti käpa pealt kõik karva ära. Tal oli suus mingi põletik ka vist, aega-ajalt oli nagu üks pool paistes ja samuti oli söömisega probleeme - paistis nagu jääks midagi hammaste külge - oli vaja käpaga ära hõõruda. Käisime mitu korda arsti juures ja tegime paar antibiootikumi-kuuri, aga probleem kippus tagasi tulema - lõpuks oli söömise probleem juba nii suur, et ta suri. Selle karva näkitsemise kohta arvas arst, et ta teeb seda kuna on närviline millegipärast. Küsis kas me kuulame kodus valjusti muusikat või oleme deegu puuri asukohta vahetanud. Mingeid selliseid muutusi või häirivaid asju küll ta elus polnud. Ainult läksid vennaga ükskord koledasti kaklema ja peale seda nagu panin tähele seda karvade närimist. Aga nüüd vaatan, et teistel esineb seda ka seoses selle söömishäirega hoopis. Äkki see söömise probleem teeb teda rahutuks ja sellepärats näkitseb oma karvu. Äkki peaksid ikkagi arstile teda näitama - miks tal on vaja hambad söömisel hõõruda või nn puhastada.
sabata
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 18
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Mupsu ja Krõõp

PostitusPostitas Mercar » 26. jaanuar 2011, 13:20

Aydy kirjutas:Hambad ei ole pikad (vaadatud).
Täpsustaks, kas vaatasid ka tagumisi hambaid? Probleem võib just seal olla.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas Aydy (Teema autor) » 09. veebruar 2011, 20:14

Mul ei ole võimalik olnud Mupsule suhu vaadata, niimoodi korralikult ja põhjalikult. Ta mul ju arake ja peale seda ei saaks ma teda enam üldse sülle vm. Sest juba sellest, kui teda puurist välja lasin ja ei lasknud kohe maha jooksma, vaid uurisin enne ta käpakesi... nüüd ta hakkab ennast mul kohe käes nn välja kaevama, kiiruga, enne kui ma ta maha panna jõuan. Tal meeles, et tookord oli nii.
Või on mõni soovitus, kuidas talle suhu näha?
Ma ei ütleks, et ta nüüd seda viimasel ajal pidevalt teinud oleks-vahest on näha kui sööb, siis liigutab suud niimoodi nagu oleks jäänud miskit hambavahele, või siis korraks esikäpaga tõmbab esihammaste juurest.
Pigem on süvenenud oma käppade näkitsemine, need karvutud ja satun aina peale, kui ta istub ja aina naks ja naks. Täna juba üks koht roosakas(verele võib niimoodi oma naha nakitseda). Peaksin ehk jah sinepit panema..aga see võib talle ehk kange olla, pärast vaeseke veedab pool õhtut veetopsi juures.
Haava spreide kohta peaks uurima veel....
Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas Aydy (Teema autor) » 14. veebruar 2011, 21:53

Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas Aydy (Teema autor) » 15. aprill 2011, 19:55

Täna(see pidi alles täna juhtuma) vaatasin, et Mupsul issandjumalappi :S on üks esihammas puudu. Võtsin sülle ja üritasin näha, kuidas tal hammas murdunud on-oli jupike alles, selline viltune tükike igemes ikka olemas. Rabeles mul käes, et kerge ei olnud see uurimine. See, kes minu Mupsu teemaga algusest peale kursis, see teab, kuidas tal usaldamisega lood on ja et pai ega sülle võtmist ta ei kannata!

Ta sõi täna, näris isegi õunapuu oksa, jookseb rattal-see lohutab, et tal valus ei ole väga..vist.
Nüüd peab sammud arstile seadma-hammas kasvab küll ajaga tagasi(kui kõik suus ok), aga ehk see hambatükk terav tal ja teeb omakorda haiget, või üldse muud probleemid.
Kuigi ma üldse ei kujuta ette, kuidas Mupsu laseb arstil omale suhu vaadata :S
Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas Täpp » 17. aprill 2011, 21:16

Kusjuures meenutab Mupsu minu Täppi, ka tema närib endal ikka nii esikäpadelt karvad maha, et isegi kõndida ei saa ja käes olla ei taha ja pai ei kannata. Kuid soovitan ikka loomaarstile minna, küllap ikka arvestatakse ka loomakliinikus selliste natuke endassetõmbunud loomakestega.
Vahvad deegupätid - Emmi ja Käpik.
Kaks imelist deegut - Täpp ja Tipp (igavesti meie südametes).
Kasutaja avatar
Täpp
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 186
Teemad: 3
Asukoht: Eesti, Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas Aydy (Teema autor) » 03. juuni 2011, 10:55

Nüüd on ka Krõõbu omale selle lolli kombe külge saanud ja nakitseb oma käppadelt karvu ära. Istusid hommikul koos Mupsuga rattal ja mõlemad näkitsesid seal. On elukad :D
Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas Annukaz » 26. juuli 2011, 12:39

Minu oma hõõrus ka suud, ja tuli välja, et hambad on pikaks kasvanud.
Kasutaja avatar
Annukaz
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 22
Teemad: 4
Pildid: 6
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hõõrub suud ja närib esikäppadelt karvu

PostitusPostitas Aydy (Teema autor) » 26. juuli 2011, 22:02

Ma kirjutasin oma teema alla, aga kirjutan ka siia :) Mupsu suu hõõrumise põhjus oli selles, et tal oli suus stomatiit.
Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline