Rosella

Arutelud erinevate suleliste liikide üle

Moderaator: Annie

PostitusPostitas kalakene (Teema autor) » 16. mai 2005, 18:51

mandariin kirjutas:Mulle tundub et mõni teab siin lindudest pääris palju..:D
Kui soovi on siis võid mullegi jutustada nt: Rosellast. Mul endal on, aga väga vähe olnud..


Aga Mandariin, kui sa rosella juba endale ostsid, peaksid sa nendest kõike teadma, või mis? Rosellad ei ole seltskondlikud linnud. Neile meeldib inimese lähedus, kuid silitamisi ja patsutusi nad ei taha. Söövad nad tavalisi seemnesegusud (suurtele papagoidele meõldud) Vajavad suurt puuri. Mis veel?
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Aratinga, sengal ... kas sobivad esimeseks linnuks?

PostitusPostitas Annie » 16. mai 2005, 19:16

Minul on ka kunagi ammu Rosella olnud ja oleks väga huvitav teada, kuidas Sinul temaga läheb. Kalakene juba mainis enamvähem üldist nende kohta. Olen lugenud, et mõned küll pidid ka taltsaks saama, eriti kui neid tibust peale kasvatada, aga minu oma oli ka suhteliselt pelglik. Samas oli ta üks intelligentsemaid ja targemaid linde, kes mul on olnud.
Sa võiksid oma Rosellast ja ka teistest lindudest Papagoimajas lähemalt rääkida. Kui ma kunagi viitsin, siis panen ka enda eelmistest lindudest mõned read kirja.
Mis värvi Su Rosella on? Kas pilte ka üles paned? Minu Rosella pilt on mu isiklikus galeriis olemas.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. mai 2005, 14:00

Minu Rosella on hästi värviline, aga mul ei lähe siia lontusse temast pilt üles..?
Mul teisi linde muidu ei olegi :P
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Rosella

PostitusPostitas Endised kasutajad » 09. september 2005, 20:51

Siia teema alla võiks hakata koguma kõike mis puudutab rosella papagoid. alguseks siis milliseid rosellasi on olemas:
Adelaide Rosella - Platycercus adelaidae
Crimson Rosella - Platycercus elegans
Eastern Rosella - Platycercus eximius
Green Rosella - Platycercus caledonicus
Northern Rosella - Platycercus venustus
Pale-headed Rosella - Platycercus adscitus
Western Rosella - Platycercus icterotis
Yellow Rosella - Platycercus flaveolus
Rosellad elavad põhiliselt Austraalias, Tasmaanias
Lisan ka mõned lingid rosella huvilistele:
http://rosella.apana.org.au/bird-det.htm#Eastern
http://animal-world.com/encyclo/birds/p ... astern.php
http://www.thesca.org.uk/articles/rosella.html
Selline (Eastern Rosella - Platycercus eximius) papagoi nimega Jacko ka endal kodus juba 5 päeva ja aeg temaga on olnud fantastiline, ta on hea suhtleja ning nagu ka juba piltidelt kindlasti nägite üpris värviline.
Kui kellelgi on küsimusi või teemasi jään ootama.
:P
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Annie » 10. september 2005, 10:30

Minul oli samuti Eastern rosella, kuid nüüdseks on ta juba 10 aastat parematel jahimaadel. Temast on mulle aga väga hea mälestus jäänud, elas ta meil ju kokku 13 aastat. Kuigi ta mul taltsas ei olnud, siis inimeste seltskonda otsis väga ja tahtis kõigest alati osa saada. Kui pere sõi, siis oli tema samuti oma sööginõu juures (puurist väljas olles istus aknakardinal laua kõrval). Talle meeldis väga vannis käia ja samuti meeldis talle varastada. Võitoosi ei tohtinud kunagi lahtiselt lauale jätta ja üldse kõik mis söödav oli, sellega ta minema lendas. Ükskord haaras isegi küüslaugu kaasa (hiljem siiski taipas, mis see on ja viskas maha :P ). Veel meeldis talle lilli närida, mistõttu ei tohtinud teda elutuppa kunagi üksi jätta. Võõraid ta pelgas, kuid kui keegi tihemini meil külas käis, võttis ta selle inimese kiiresti omaks (st ei hakanud teda nähes enam lendama ja soostus talt sööki vastu võtma). Lemmiktoit oli tal või, maisitõlvik ja muna.
Silverk, kirjuta siis ikka aeg-ajalt, kuidas teil kohanemine läheb. Kas ta veel pelgab inimesi? Tahan väga kuulda ka teistest roselladest. Loodan ka, et temast uusi pilte üles paned. Minul on rosellast kahjuks vaid mõned värvilised pildid.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Endised kasutajad » 10. september 2005, 22:34

Hetkel läheb kohanemine väga ladusalt. Ta juba siis 6 päeva meiega olnud. Kuigi poest öeldi, et tal läheb vähemalt kuu aega kohanemiseks, võtab ta juba käest toitu vastu. Üldse on tegemist ühe uudishimuliku papagoiga. Kas sinu papagoi oli ka kõva lauluhäälega. Tahaks seega küsida seda kuidas on võimalik hommikuti magada (minul). Tema ärkab varem ja hakkab kohe kõva häälega laulma. Oli teil peres mingeid nippe kuidas sellega hakkama saadi?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas morfiid » 11. september 2005, 08:06

Silverk - pane puurile kate peale :wink: .
Kasutaja avatar
morfiid
Villakhiirte villa
Villakhiirte villa
 
Postitused: 357
Teemad: 29
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 35
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 11. september 2005, 08:11

Tuleb ikka võimalus leida puur ööseks kinni katta, mitte hermeetiliselt muidugi. Suvepäevadel muutub pikk valguspäev linnule lausa kurnavaks.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Annie » 11. september 2005, 08:23

Sa peaksid katte panemist kohe harjutama hakkama, sest minu rosella sellega päris ära ei harjunudki. Alati, kui katte võtsin, siis ajas end kuidagi hästi madalaks. Ilmselt eelmises kohas, kus ta oli elanud 5 aastat, teda ööseks kinni ei kaetud. Praegu viirudel näiteks pole puuri katmisest midagi. Kate peaks olema tume, mis laseb küll õhku läbi, aga mitte valgust. Muidugi, kui päike hommikuti tuppa hakkab paistma, siis pole kattest suurt abi, aga natuke siiski...
Ka lõuna ajal vahel pikutama heites oli päris probleem temaga, sest nagu kiuste hakkas ta just siis kisama, kui ma magada tahtsin. Päeval ju ei raatsi teda kinni katta. Vahel lugesin tema järjestikke hõikeid, enam täpselt ei mäleta, aga nii 50 ringis vist sain kokku küll. Samas on rosella hääl palju meeldivam kui mu praeguse aratinga oma.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Endised kasutajad » 11. september 2005, 15:32

Eks see harjutamise asi ikka on. Hetkel ei lase ta isegi väikest rätikut puuri peale panna läheb nii hulluks, et hakkab läbi puuri lendama. Aga eks pideva harjutamisega saame sellega hakkama. :?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

söömine

PostitusPostitas Endised kasutajad » 11. september 2005, 19:30

Meil on tekkinud väike probleem. Lind sööb ainult kuivtoitu (erinevad seemned) oleme pakkunud (õun, maasikas, banaan muna, porgand) ja palju palju muud aga asjatult. Nii kui ta neid toite maitseb siis sülitab kohe maha või väldib üldse. Oleme tükeldanud riivinud ja riputanud üles aga asjatult.
Kas keegi oskab ütelda mida teha?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Annie » 11. september 2005, 20:15

Loe ka teisi teemasid tervise ja toitumise alt. Kuigi seal on paljud teemad pealkirjade järgi justkui ainult viirpapagoide kohta, saab neist reeglina abi ka teiste papade omanik.
Sinu papagoi ei ole ainus, kes ainult kuivtoitu eelistab, seda enam, et ta nii vähe aega veel teil olnud on. Ju talle poes ja võib-olla ka kasvanduses ei antud midagi muud ja ta pole sellega lihtsalt harjunud. Ega see muu toiduga harjutamine lihtne pole. Paku talle ikka järjekindlalt igasugust värsket, muna jms vaheldumisi ning küll ta lõpuks neid proovima hakkab. Minu rosella tuli meile, kui olin 12 ja seega ei mäleta ma enam, kuidas meil see toiduga harjutamine käis, kuid seda tean, et üldiselt sõi ta peaaegu kõike, ka inimestele mõeldud sööki (kuigi suhkruga ja soolaga jm maitseainetega maitsestatud toite ei ole soovitav siiski anda). Sa võid erinevate firmade toite vaadata, mõnes on sees rohkem kuivatatud puuvilju, ehk sellisel kujul need sobivad talle.
Kas ta juba väljas lendamas käib? Kui ta julgemaks läheb ja rohkem ringi uudistama hakkab, siis ehk hakkavad toidu suhtes ka muutused toimuma. Mina olen oma aratingaga jälle vastupidi hädas - kuivtoidust sööb ta ainult sihvkasid ja seedermännipähkleid, seevastu igasugu juur- ja puuviljad, roheline ning muna meeldivad talle väga.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 12. september 2005, 10:33

Lind on meil olnud tänase seiduga 1nädal. Ei ole julgenud veel lendu lasta. ega ma ei teagi millal see õige aeg olla võiks. Hetkel arvan et ta peaks meie korterit veel veidi läbi puuri uudistama.
Äkki keegi teab millal on õige aeg ta lendama lasta?
Tänud toitumis soovituste eest. Eks me hakka nüüd siis katsetama.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 12. september 2005, 15:29

Võite hakata puuriust lahti hoidma. Siis on tal enda otsustada, kas tuleb välja, või ei tule. Meie nümf sai lahti teisel päeval :D
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Endised kasutajad » 12. september 2005, 22:08

Täna tegime puuri katuse siis lahti. Umbes viie sekundiga oli pea väljas ja natukese aja pärast lasi juba puuri peal ringi. Siis aga lendas lambi peale (Elutoas selline kandiline lamp) ja jäi sinna otsa istuma ja uudistama. Siis tegi mõned kiiremad ringid toa peal ja lendas ka korra vannituppa ja kisas peegli peale. lasime temal u tunnikese uudistada. Puuri tagasimineku peale tema aga mõtlema ei hakanudki. Puuri nagu ei eksisteerinudki. :lol: Lõpuks ajasime ta sealt minema ja siis hakkas ta mööda tuba ringi lendama vahepeal peatus aknalaual. Mõned tiirud vastu akent, aga õrnalt (see ajas ta endast välja) ja ta otsustas peatuda. Võtsime siis riide ja tõime ta koos kisaga puuri tagasi. Hetkel veits pahane meie peale. :oops: Aga tundub, et tegemist on aktiivse papaga. Seega ei tohiks probleeme tulevikus olla. 8)
Lisasin ka mõned värskemad pildid tema lennust oma albumisse. :)
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 13. september 2005, 15:26

Riidega püüda ei tohi. Sa hirmutad teda nii ja ta hakkab kartma teid. Puuri cõite ta kas kinnasetga panna, et harjub käes olemisega, või õpetada ta pulgale astuma (nagu mina Lorrile õpetasin) ja siis nii tõstate ta puuri. Ka tuleb ära keelata tal inimese peast kõrgemal istumine ära, sest nii tunnebki papagoi ennast kõrgemana. Lorri oli alguses hästi ülbe, kui ära keelasin sinna lendamise, on ta palju leebem, istub minu kõrval ja laulab ning tahab paisi.
Tore papagoi on sul igastahes! :) Ootaks pilte! :D
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Endised kasutajad » 16. september 2005, 10:03

Üldiselt on siis nii, et hetkel mõtlen temale teha lisaks veel ühe istumiskoha (mujale tuppa, üks on puuri katuselähedal olev pulk). Ta pole veel harjunud olema toas vabalt, vaid otsib ainult kõrgeid kohti (milleks on lambid). Seega hetkel katkestasime tema lennutunnid ja saame veel natuke paremaks sõbraks ning teen talle ka ühe istumikoha tuppa mille vahel ta saab siis lennata. Sest pideva lampide ümber tiirutamisega midagi head ei tule (kõrvetab võib-olla ennast ära ja ta ei tohiks minust nii kõrgel istuda, lisaks minu populaarsus tema silmis väheneb tunduvalt kui ma teda koguaeg tagakiusamas käin). Annan veel varsti infot kuidas läheb.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Endised kasutajad » 18. september 2005, 08:43

Mul pole küll rosella, aga toitumis probleemiga olen tuttav viiru ajast. Viimane viiru ei tahtnud mul samuti peale kuivtoidu muud nähagi, aga meil ei õnnestunudki teda muid asju sööma õpetada. Üritasin tema enda toidu sisse segada tükke ja puha, aga ei midagi, siis viskas ta need puurist välja mulle põrandale umbes, et näri ise oma tükke:) Ainus millega ta nõustus olid spets papagoide mingid vitamiinid ja kuivtoit.
Ja ööseks katta teda ei olnudki vaja, sest kui teised voodisse läksid siis jäi tema vait ja ei teinud häält enne kui kõik tõusnud olid:)
Mis lendamisse puutup siis viimane viiru istus mul ka ainult kõrgetes kohtades, aga kuna ta oli mul ranast leitud siis ma ei hakanudki enam tema ümberkasvatamisega tegelema. Ei tea ju, kes ja kuidas teda varem oli hoidnud.
Nüüd on mul kaks nümfi, kellega samuti alles harjun. Jah pigem harjun mina nendega, kui nemad minuga. Eks nad natuke kardavad uut kohta veel, aga mina stressan nende heaolu pärast rohkem kui nemad ise vist. Eelmiselt omanikult olen teada saanud, et nad on jube valivad toidu suhtes nii, et mu elu tehakse vist ka veel põrguks parajalt.
Esimene öö on meil üleelatud vaikselt. Katsin kinni igaksjuhuks, aga seda nad ei kartnud ja olid vait isegi peale katte ära võtmist hommikul senikaua kuni kardinad toas lahti tegin. Nii, et tundub, et selles osas probleeme ei teki. Tuppa lendama ei ole veel lasknud, aga katsetan sedagi üsna varsti.
Toas muidugi juttu rääkida kellegagi ei saa, tibud kuulavad pealt ja räägivad kaasa kohe:D
Nii, et Silverk taolisi probleeme on teistelgi:D Jõudu sulle!
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas moti » 06. märts 2008, 22:45

Meie rosellad on teises toas , aga nii kui hommikul kedagi näevad on vilin lahti :D
Meil süüakse peterselli ja õuna ning spets segu - pirn, salatilehed ja kurk igatahes ei sobinud
Kasutaja avatar
moti
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 44
Teemad: 2
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 48
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas Wh0opz » 19. mai 2010, 16:48

Meie papagoi viilutab ja tükeldab kõike värsket mida talle pakutakse. :D
Kuid talle meeldib nokka proovida igasuguste asjade peal, vahepeal kui ta väljas oli ja õunad olid laua peal, lendas linnukene õuntele ja tõmbas õuntelt varred ära. :P
Linnule ka meeldib igasuguseid asju lakkuda, millegi pärast ta lakub oma puuri, kuigi tal on koguaeg värske vesi olemas. :mellow:
Kasutaja avatar
Wh0opz
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 6
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Rosella

PostitusPostitas kerlike98 » 21. november 2010, 16:08

Mul on ka rosella.Mul on hund-rosella vist albumis on pildid ka üleval.kirjutadakse et rosellad armastavad paar minutit keededut porgandid.Suvel võiks neile anda võilillelehti või vesiheina.Inimesetoitudest ta sööb küpsetadud kana.riisi ja ube.Pesitsuse ja sulgimise aja tuleb anda muna,putukaid ja idudatud päevalilleseemneid.Sööb veel magusat kartulit,kurki,mangot,õuna,apelsiini,idusid ja putukaid.Marjad meeldivad ka neile NT:viinamarjad.Kukeleib sobib neile ja vahetada iga päev joogivett.Hea oleks pausi pidada (NT:oktoobrist detsembrini) ja anda ainult kuiva toitu(seemneid,mõnikord pututkaid)Haige või sulgiva linnu puhul seda mitte teha.Segu võiks ka anda kus on sees:hirss,rohuseemned,kaer,nisu ja päevalilleseemned (isegi kusagil ma lugesin,et võiks olla sees kanep)
Kasutaja avatar
kerlike98
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 1
Pildid: 9
Asukoht: Kuressaare/Eesti
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Liigid

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist