Esimesed päevad uues kodus

Head kombed ja halvad kombed ja kõik muu. Läbisaamine teiste loomadega.

Moderaator: Annie

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 26. august 2014, 15:31

emily sa ei loe postitusi korralikult läbi ja teed kiireid järeldusi. Tõmbad paralleeli inimese ja linnu vahele. Üks loomaarst ütles, et see on suurim viga mida lemmikloomapidajad teevad. See et nad omistavad loomale tunded mis on inimesel.
Viirpapagoi mälu on 3 kuud. Viirpapagoi on õnnelik siis kui tema vajadused toidule, ruumile ja aktiivsusele on rahuldatud. Kui on rutiin.
On viirpapagoisi kes võivad oma kaaslase ära tappa, sest nad ei sobi kokku ja nad ei tunne seejuures mingit süümepiina. Muidugi on tore kui leiad talle kaaslase, kellega probleeme ei teki. Kuid üksikul linnul kellega aktiivselt tegeletakse, ei teki kurvameelsust. Lind ei oska tulevikust mõelda.
Tean omast kogemusest, et lind kellega inimesed on palju vaeva näinud just treenimise näol on julgem ja stressivabam.
Papagoid on uudishimulikud ja neile meeldivad ülesanded mida lahendada. Nii on nad mõistuse poolest arenenumad. Kui selline üksik lind peaks sattuma kunagi teiste omasuguste seltskonda õpib ta ruttu teistega suhtlema. Mida julgem lind ja treenitum, seda paremini ta kohaneb.
Mulle tuli üks viirpapagoi, keda on treenitud. Ta oli kohe alguses selline seltskonnalõvi ja pani ennast kohe maksma. Tuli teine viirpapagoi, keda ei oldud treenitud ja tema kohanemine võttis aega terve aasta. Mitte teiste lindudega tal probleeme ei tekkinud vaid uue avara keskkonnaga. Toodi mulle hoida keskeas viirukas, kes lendas inimestele käele, õlale ja pähe. Oli üksik alati olnud. Esimese asjana uuris ta meid-inimesi, tegi meiega tutvust ja siis lendas minu üht emast viirpapagoid sebima. Mingit kohanemis ja suhtlusprobleemi tal polnud.

Pealegi ei ole see teema loomapiinamisest rääkimiseks. Võid eraldi teema selleks teha. Siin räägime esimestest päevadest uues kodus.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 27. august 2014, 08:01

Nagu ma aru saan, siis emily on suhteliselt uus linnupidamises? Mõni ongi selline, et arvab kohe, et ta on kõige targem. Muidugi on igaühel õigus oma arvamusele, kuid teksti võiks ka osata lugeda ja mitte teha valesid järeldusi.

nuki8 arvamust ma aktsepteerin palju rohkem, kuna tema väited on põhjendatud, samamoodi on tal linnupidamises kõvasti kogemusi.

Meie Viiru on igatahes hästi kohanenud. Laseb paitada, võtab käest süüa. Asjatab omaette. Proovime talle leida erinevaid mänguasju ning muid tegevusi. Kahjuks poodides lindudele väga mänguasju ei ole, sestap peame ise välja mõtlema või ostma tittedele mõeldud mänguasju. :D Ei jää muljet, et tal oleks igav või et ta tunneks enda liigikaaslastest puudust. Vaikselt juba kudrutab ja räägib meile oma tegemistest. Vahepeal saab kiigu või mõne õrre peale tigedaks, kui asjad ei lähe nii nagu tema lootnud oli. Kõike seda on hea ja naljakas vaadata. :)
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 27. august 2014, 11:28

Soovitan proovida õpetamisel klikkerit. Selle kohta peaks leiduma palju õpetusi ja õppeklippe nt. youtubeist.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 27. august 2014, 13:41

Ma isegi sattusin kuskil selle klikkeri peale. Vaatasin ka videot. Eks mõtleme sellele. :)
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 01. september 2014, 13:14

Nii, oleme nüüd sealmaal, et Viiru tuleb ilusti käe peale sööma. Vahepeal küll kahtleb, kuid tuleb ise. Ei pea utsitamagi.

Kuid nüüd on tekkinud see, et kui talle pai teha, siis ta nagu ründaks näppu. Näksab nokaga. Kas see on millegi märk?
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 02. september 2014, 09:23

Mina silitaksin teda esialgu mingi peene oksakesega. Praegu mõtlesin välja :D Ja siis vaikselt lühendad oksakest, kuni oks päris lühike on ja näpp selle lõpus. Lõpuks silitadki näpuga. Vaata kuidas parem on. Ma ei ole viirude paitamisega viitsinud mässata. Suuremad papagoid on juba iseasi.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 03. september 2014, 11:50

Eks ma proovin. :D
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 03. september 2014, 20:31

Uuriksin ka seda, kuidas panna Viiru sööma puu- ja juurvilju? Hetkel ta neid pigem kardab.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 04. september 2014, 09:40

Selle kohta on palju teemasid siin foorumis. Kindlasti leiad oma viiru meelitamiseks sobiva variandi.
Üks variant on riivida ja pakkuda hommikul, kui ta kõht kõige tühjem on. Või segada väikese koguse seemnetega üheks korraks. Söö tema juuresolekul ise puuvilja.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 09. september 2014, 07:38

Niih, igatahes köögivilju ta ei söö siiani. :D Pirts on.

Nüüd on veel ka see, et ei lase paitada. Tahab näksata/rünnata. Samas, kui näpu noka peale panin, siis ei teinud midagi.
Varem sõi ilusti ka käe pealt, nüüd on nii, et kui toit käelt otsas, siis hakkab samamoodi kätt näksima. Natuke tundub, et isegi nagu ründab.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 09. september 2014, 19:19

Mul on kogemused noorte nümfkakaduudega. Minu eesmärk oli nad saada hästi taltsaks. Sussutasin neid tibust alates, sellest ajast kui nad veel pesas olid. Meil oli hea kontakt.
Kui nad aga õppisid lendama oli kõik. Mina olin nagu tühjus nende jaoks. Nümfkakaduudele lausa meeldis minu juurest eemale lennata. Jätsin nad rahule, sest ma ei viitsi taltsutamatuid linde taga ajada, eriti kui sellel nagunii mingit tulemust ei ole. Muidugi see ei tähendanud, et ma päris käega lõin. Lindu on vaja mõista. Aru saada mis tema elus parasjagu toimub. Minu noored linnud olid avastanud oma jõu. Inimlastelgi lööb teatud vanuses mässumeelsus välja. On vaja kannatlikkust ja kohandada õpetamise meetodeid.
Niisiis jätsin nümfid jõudu avastama ja mängima. Iga päev püüdsin veidi neid õpetada, meelitades noori käele lendama. Kui see iga möödus, said neist väga toredad käelinnud, kes ise tundsid inimeste vastu huvi.

Palju kuid tagasi võtsin omale ühe noore isase viirpapagoi. Teda oli harjutatud käega tibust alates, kuid eriline käelind ta küll polnud. Võimalik, et sel hetkel oli tal see jõu avastamise periood.
Leidsin nipi, kuidas viirut käele meelitada (et ise lendab puurist välja minu käele). Puuris linde ma ei sega. Vältisin teda sundimast midagi tegema, ainult meelitasin. Hiljem õnnestus minna toidu peale üle, mida käes hoidsin. Püüdsin talle lihtsaid käsklusi õpetada, milled noor viirpapagoi selgeks sai. Siis aga jätsin ta rahule. Üldse enam ei õpetanud ega palunud tal midagi teha. Mulle tundus, et viirukas lendab käele ainult siis kui midagi saab, kuid päriselt mind ei usalda. Kaotasin tahte teda edasi õpetada. Sest linnul tekkis õppimises seisak. Muidugi võimaldasin papagoile palju vabadust, kuid ei tegelenud temaga enam. Vahepeal juhtus aga lugu mis mulle meelde jäi. Üks teine lind lendas mu õlale. Viirpapagoi muutus kadedaks ja ajas selle linnu mu õlalt minema, lennates ise hetkeks tema kohale minu õlal.
Paar nädalat tagasi eraldasin isase ja emase linnu eraldi puuri, teise tuppa. Puur on harjumatult väike nende jaoks. Ennem elasid nad 2m puuris kuid nüüd minimaal mõõtudega viirpapagoide puuris. Isane oli hästi õnnelik, kui sai tiibu sirutama. Rääkisin nende toas telefoniga, kui keegi mu selja külge maandus ja natukese aja pärast ära lendas. Siis tegi isane viirpapagoi seda veel teisegi korra.
Alustasin uuesti tema õpetamist. Alguses pakkusin toitu käelt, siis võtsin toiduämbri sülle ja pakkusin linnule tühja kätt. Viirukas vuhises kardinapuult käele ja tõstsin ta toiduämbri äärele sööma. Nüüd on ta maandunud voodile, kui me seal istume ja juttu räägime.
Tasapisi kasvab viiruka usaldus meie vastu ja meie püüame talle meelejärgi olla.

Ei oska anda sinu viiruka õpetamiseks nõuandeid, sest iga lind on eraldi isiksus. Kui vaatan oma viirukate käitumist, siis tundub et isane lind on emasele eriliselt pealetükkiv. Emane tõrjub ja kädiseb vihaselt, kuid isane ikka surgib teda. Kui aga emane nokaga tõrjub isast, paistab see isasele väga meeldivat. Hakkab koogutama ja lööb oma häälepaelad valla. Kaks emast, kui neil on arusaamatusi võtavad teineteise ähvardust arvesse. Huvitav on see, et pealetükkiv pool ei lenda ära vaid hakkab ennast näiteks puhastama. Et mõista kuidas linnule läheneda ja teda õpetada oleks hea tunda viirpapagoide kombeid.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 10. september 2014, 19:56

Eks me peamegi teda tundma õppima.
Eile lasime ta siis ka lendama. Seekord ise, eelmine kord lendas ta ise puuriukse ja minu käe vahelt välja. Lendas toas ringi, maandus kardinapuule esialgu. Ja siis lendas jälle vastu akent. Kuna kardinad olid ees, siis erilist kiirust ta aretada ei saanud. Siis istus tükk aega lambi peal ja näha oli, et ta kohaneb samamoodi nagu uue puurigagi. Käe peale tuli ka. Ütleme "Tule siia!" ning enamasti ta ka tuleb ilusti. Kui nö täidab käsku, siis saab maiust.

Eks me siis lihtsalt peamegi arvestama, et puur on tema territoorium, kus ta end turvaliselt tunneb ja end kaitseb. Ja tal võib ka mingi piiride kompimise periood olla. Viirpapagoidel pidi neid tihti juhtuma, et kombivad oma tohtimise piire.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Eelmine

Tagasi: Käitumine/Õpetamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline