Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

Miks ta nii teeb? Kuidas õpetada rottidele trikke jne. Häid nippe rotiomanikele.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Kissu » 14. september 2010, 23:22

Ma küsin kohe ära, et ega Sa teda Anne keskuse loomapoest ei ostnud?
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Pistik » 15. september 2010, 00:30

to kissu!
Täpselt nii on, annelinna keskusest meie teine rotike. Üks täpselt samasugune jäi veel sinna maha, loodan, et ta pole otsaga varjupaigas, sest esimesed isased rotikesed millele seal silma peale viskasin on nüüd seal.. :S
Pistik
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 38
Teemad: 2
Pildid: 9
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Kissu » 15. september 2010, 00:44

Tundusgi väga tuttav lugu. Teine rotikene on hetkel minu juures ja rändab varsti Samtoni juurde elama. Ta saab seal kindlasti parima võimaliku kodu, seega ei tasu muretseda. Võid vaadata Samtoni teemast pilte temast - viewtopic.php?f=70&t=4195&start=621. :)

Tegelikult aga sellisel juhul oskan arvata, kust need probleemid tulevad.

Esiteks on mul väga suur kahtlus, et ta võib olla nende kolme pisikese rotipoisi emmeks, kes sinna minust maha jäid. Olen suht kindel, et Teele (minu juures olev tibu) ei ole poeginud lähiajal ja poest öeldi, et kas tema või see teine samasugune rott, kes ära oli ostetud on nende emmeks. Isegi väga sotsiaalsed rotid võivad olla üprisgi turtsakad ja kurjad pärast poegimist aga nende rotikeste puhul ei ole kindlasti kohe tegu sotsiaalsete rottidega. Eks tal võib see kõhuke ka veel hell olla (pojad paistsid 3 nädala kanti vanuselt) ja poegadest lahutamise shokk.

Teiseks tõstetakse seal poes rotikesi ka näiteks sabast, mis on rotile tegelikult väga valus. Nägin ise, kuidas seal neid krabati ja krahmati - rotikesed hirmust värisemas ja paanikas. See müüja seal ei julgenudgi Teelet väljagi võtta, sest ta pidada hammustama. Ma siis ronisin ise üles luugi juurde ja võtsin välja - tibu ei teinud sellist nägu kah, et tahaks mind hammustada. Ju siis ajasid nad ta sinu rotiga lihtsalt segi, kes üritas oma pojakesi kaitsta hammustamisega. Samas kardab ka Pisi-Teele kätt, kuna neid on lihtsalt nõnda valesti tõstetud ja koheldud seal. Järsema liigtuse puhul jookseb minema või tõmbub eemale, kuigi õnneks ei hammusta.

Selliste rotikestega tuleb väga rahulikult ka kannatlikult asju ajada. Võiks pakkuda erinevaid maiustusi käest ja lasta rotil lihtsalt kätt nuusutada ning sellega tutvuda. Kui hammustab siis peaks piiksatuse või niutsatusega märku andma, et valus on. Tõstma peaks pigem rahulikult. Enamasti annan esmalt oma kätt nuusutada ja teen kindlaks, et rott näeb kust käsi tuleb, et mitte tabada teda ootamatult. Püüan Teele tavaliselt käe alla ja siis sätin ta omale hästi kindlalt kätte ning alles siis tõstan, et ta sibelemisega haiget ei saaks kindlasti. Veelgi parem on kahe käega tõsta. Pärast tõstmist püüan teda hästi rahulikult käes hoida - võib hoida vastu enda keha, et ta saaks aru, et käed ei tee haiget. Eks see ole kindlasti keerulisem hammustava rotiga aga tuleb püüda leida see võimalus talle siiski selgeks teha, et sa ei taha talle paha. Teele puhul ongi ainukeseks probleemiks see tõstmine, niisama on ta julge ja tubli tirts. Vaikselt hakkab mind juba tõstmise osas ka usaldama ja laseb ennast puurist võtta aga vahel ikka tõmbub eemale esimese ehmatusega. Mis ma oskan soovitada - mõistmist, rahulikkust ja kannatlikkust. Ma usun, et kui ma probleemid õigesti olen ära tabanud, siis seda annab parandada aga see võib lihtsalt aega võtta.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Pistik » 15. september 2010, 08:31

See on nüüd küll huvitav lugu!
Millest seda siis aru saada, kas rott on poeginud või ei? Ja palju Teelele poes vanust pakuti? Ja mis võiks olla tegelik vanus? Huvitav, et nii noorelt juba poegi võib saada. Ma ei tulnud selle pealegi, et üks nendest võib pisikeste rottide emme olla, värv ka täiesti erinev. Ja mulle ei mainitud mitte midagi sellist ning kusjuures veel küsisin, et ega nad ei hammusta siis öeldi, et EI! Umbes, et need väga sõbralikud rotikesed! Aga seal poes kaks müüjat ka, kui mina käisin siis oli heleda peaga.
Aga rahulik ma olengi temaga, igatahes palju julgemaks muutunud kui varem, võtan ta vahest enda juurde diivanile siis on sunnitud mind taluma :D Isegi juba ise tuleb ja toetab minu peale, isegi põrandal. Tõsta eriti pole teda võimalik, maast raske kätte saada kuna kardab ja puurist ma ei julge teda võttagi, lasen tal ise välja tulla. Ainuke kust õnnetab teda tabada on viigipuu otsast, kus ta hirmsasti armastab ronida või siis samast viigipuu potist kui ta kaevamisega ametis on :d eile käisid kordamööda kaevamas nii et mulda lendas, nüüd pott pooltühi :d hoian nüüd hoolikamalt silma peal.
Ja kui saangi ta kätte võtta siis ka rabeleb väga, et eriti hoida ei saa. Sabal on ka vist mingi kaka kiht peal, sest siin on see hakanud laiguti roosaks kuluma.
Korra mõtlesin, et oleks esimese rotikese pidanud ikka koos õega kohe võtma aga ma mõtlesin ikka et nad võiks erinevat värvi olla... päris raske oli teist rotikest leida ka, emaeid ei kuskil, siis lõpuks kui nägin et nad loomapoodi toodud ja veel üpris huvitavat värvi, mõtlesin kohe, et võtan ühe ära, need kolm pisikest olid ikka liiga pisikesed. Lasin müüjal ise ühe neist mulle anda kuna ma ei suutnud otustada kumba valida, sest nad olid täpselt üksteise koopiad. Niipalju ütlesin, et annaks selle mis julgem tundub, sest üks tuli puuri ukse peale uudistama. Aga ma ei tea kas see oli meie oma või ei.
Igatahes praegu ka eelistab puuris istuda kui uksed lahti, korra käis väljas. Teine kappab mööda tuba, voodit ja mind ringi.
Pistik
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 38
Teemad: 2
Pildid: 9
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Kissu » 15. september 2010, 10:28

Teele puhul ütlen ausalt unustasin vanust küsida, mul oli liialt kiire sealt poest välja saamisega ja tibuga koju jõudmisega. Nimelt ei olnud üldse rotiostu plaanis ja seega olin sunnitud transpordiks leppima selle nende kahtlase väärtusega karbiga, mis Teelele kohe üldse ei meeldinud. Suuruse ja välimuse järgi pakkusin ma talle vanuseks 2-3 kuud, seega tõenäoliselt võiks ta sinna 2,5 kuu kanti olla.

Millest seda poegimist aru saada.. Põhiline on see, et imetanud emasel peaks olema veidi rohkem nibusid näha. Teelel ei paista nad küll üldse välja - http://galerii.chou.ee/albums/Samto ... C_0049.jpg. Tõenäoliselt oleks ta ka rohkem poegi kaitsnud, kui tegu oleks ikkagi emmega olnud aga tema värises pigem ise ka nurgas.

Teele sabal on ka kollakas kiht soomuseid, mis vaikselt ära koorub. Sellist asja pole ma mitte kunagi varem näinud. Kõigile huvilistele, see näeb selline välja:

Pilt

See on konkreetne kiht väga mustaks läinud soomuseid. Võibolla siis tõesti väga mustades ja koledates tingimustes elamisest? Muidu on rotikene ise väga puhas ja puhtust armastav - peseb ennast korralikult ja puuris teeb ka hädasid vaid alumisele korrusele megazorbi sisse. Saba osas harjasin seda "vastu karva" hambaharjaga, siis saime seda veidi vähemaks ja pärast määrisin oliivõliga, et pehmendada seda. Soomuste alt paistab õnneks väga ilus puhas saba, seega on lootust. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Pistik » 15. september 2010, 11:12

Nii, võin vist vaikselt sõnad tagasi võtta :) Hetkel rotukene nii julgeks juba läinud, et ronis mulle püksisäärde ja põõsa otsast tuli ise minu peale ja täna polegi näksata saanud. Puhastasin enne puuri, siis uudistas ja sibas minu ümber ja kui istusin puuri juurde maha tuli sülle!!!! Uskumatu lausa!
Lisasin meie rotu kõhualusest pildi albumisse, pidin välja lõikama kuna pilt liiga suur... aga muidu ei paista eriti samuti, et nibusid oleks.
Pistik
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 38
Teemad: 2
Pildid: 9
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Kissu » 15. september 2010, 11:15

Väga tore kuulda, et edusamme teete. Igatahes ei tundu asi enam päris lootusetu eksole. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Pistik » 15. september 2010, 11:25

Ma polegi kordagi arvanud, et asi lootusetu. Tuleb lihtsalt loomakesega tegelda aga asi oli raskendatud kuna hirm hammustada saada. Nüüd siis järsku tuleb täiesti ise sülle ja jookseb juurde, nii armas :) isegi paitada laseb, ei jookse minema ega ehmata enam...
Aga kuidas kõhualune tundub? Mul ikka raske mõista kastõesti nii noorelt emmeks võib saada...kas müüjad olid siis täitsa kindlad, et üks nendest emme?
Pistik
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 38
Teemad: 2
Pildid: 9
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Kissu » 15. september 2010, 11:39

Sellest kõhualuse pildist väga sotti ei saand, kuna suht udune aga ega tal väga palju neid ka tundu jah.
Mis puutub sellesse noorelt emmeks saamisesse, siis see täitsa võimalik. 4 kuune ja isegi 2,5+ natuke kuune võib emmeks saada küll. Rottide tiinus kestab ju vaid 3 nädala kanti, seega käib see üpris kähku. Meil on foorumis olnud küll neid juhuseid, kus ostetakse loomapoest pisike rotike ja nädala-paari pärast toob ta ilmale pesakonna kutsikaid. Nii noorele rotikesele on see küll väga kurnav aga mitte võimatu - varateismelised lapsed suudavad ka ju lapsi ilmale tuua, iseasi kas see just tark tegu on.
Tegelikult ei tea ma kas ja mida selle müüja jutust uskuda tasub? Ilmselgelt ei tea nad rottidest üldiselt midagi ja ega ka nendest rottidest, kes neil poes on. :P
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Pistik » 15. september 2010, 11:53

Ei puutu küll enam siia teemasse aga ma ei hakka vast mujale ka praegu kirjutama... Kas on ikka kindel, et neil mingeid parasiite pole? Sest minu arust pole päris normaalne, et nüüd sügavad mõlemad ennast nii nagu koer kellel on kirbud. Minu arust pisem, enne ei süganud ennast nii, nüüd mõlemad. Olen küll väiksemat üritanud vaadata aga suht võimatu, sest ta nagu elavhõbeda tilk :D
Pistik
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 38
Teemad: 2
Pildid: 9
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Kissu » 15. september 2010, 12:06

Teele puhul pole küll märgata olnud, et ta ennast liigselt sügaks. Peseb korralikult ennast aga sügamist pole märgata. Sa võiksid neid igaks juhuks pea ja kaela ümbrusest mudida, ega seal pisikesi korbakesi-täpikesi pole - see tavaliselt kindel märk parasiitide olemasolust.

Tegelikult on parasiitidega nõnda, et neid võib igasugusest loomapoe nännist saada. Minu rottid on saepurust, heinast ja poetoidust saanud neid. Tänapäeval kasutan poe asju suhteliselt harva - aluspanuks on Megazorb otse Pintolt ja toidu segan ise kokku Ruudi poest ostetud Burgessi rotitoidust (millest õnneks ei ole õnnestunud parasiite saada) ja loomakliinikust ostetud spetsiaalsest neeru- ja südamehaigusega koertele mõeldud toidust (millel väga magal proteiinide sisaldus). Olen loomapoe asjade suhtes üldiselt väga skeptiline, kuna see parasiitide jama on tõeliselt tüütu. :P
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Pistik » 15. september 2010, 12:30

Ma annan põhiliselt igast puuvilju, liha, kala, putru... ühesõnaga kodutoitu. Loomapoe toit on ka ees aga nad peaaegu ei söögi seda, üksikud terad urgitsetakse välja.
Ja muide, kui suurem sügab siis paneb tagumise käpaga midagi suhu ja justkui sööks midagi... mõtlengi et mõnda putukat äkki. Ja kui meie rotul on midagi siis peaks ju Teelel ka olema, sellepärast küsingi. Aga ma ei tea, võib-olla on see sügamine normaalne, lihtsalt ei mäleta nagu, et väiksem enne suurema toomist ennast nii süganud oleks.
Pistik
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 38
Teemad: 2
Pildid: 9
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas jaana20 » 19. oktoober 2010, 19:28

Minu emane rott, sündinud mais 2010, harrastab närida küünarnukki, kanda, varbaid. Miks? Ja kuidas seda välja õpetada?
jaana20
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Teemad: 1
Asukoht: Rakvere
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Maisimadu » 30. oktoober 2010, 18:27

Kui hammustab siis võtad tast kinni ja tasakesi hakkad pigistama kuni ta hingata ei saa ja piiksuma hakkab, samal ajal teed kurja häält. Siis ta hakkab aru saama, et sina oled peremees ja kui ta ilusti käitub siis annad maiustuse. Töötab ALATI! Võib tunduda julmana, aga ise otsustate kas tahate roti elu paremaks teha.
Maisimadu
Enne kirjutan, siis mõtlen
 
Postitused: 7
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Pinto » 30. oktoober 2010, 22:15

Maisimadu, kas sa ise ka aru saad, mida sa soovitad inimestel teha? Rotti hingetuseni pigistada?? Kas sa kujutad ette, kui õrnad on rottide luud ja siseorganid ja tead täpselt, kui kõvasti keegi pigistab, et julged väita, et selline süsteem toimib alati? Et juhuslikult ei saa tänu sinu "nõuandele" mõni rott surma või mõni omanik veel kõvemini hammustada, kuna rott tahab end haardest päästa? Äärmiselt rumal on sellist keskaegset piinamismeetodit soovitada, kui töötavat ja head lahendust roti hammustamise vähendamiseks. :nono:

Peale sellist roti piinamist ei saa rääkida küll loomaga hea kontakti omamisest. Siis ta lihtsalt kardab sind ja vaevalt, et enam vabatahtlikult su juures tahab viibida.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Maisimadu » 30. oktoober 2010, 23:00

ah ise teate mis teete kui hädas olete nendega
Maisimadu
Enne kirjutan, siis mõtlen
 
Postitused: 7
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas mariamileen » 05. detsember 2010, 21:10

Saan omale varsti roti. Kuidas hammustamist ära hida? palun aidake!
mariamileen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas samton » 05. detsember 2010, 21:24

Loeksid äkki selle teema eelmised viis lehekülge läbi hakatuseks? :wink:
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas vahvlike » 05. jaanuar 2011, 18:27

Minu Joss näksas mind paar hommikut tagasi korralikult näpust, kui teda kogemata keset magamist tahtsin puuris välja võtta. Järelikult ampsas ta lihtsalt ehmatusest ja kohe kindlasti mitte pahatahtlikult. Arvan samuti et loomupoolest pole ükski rott kuri või hammustaja,pigem põhjustab selle rotipidaja käitumine. Eks ma ise oleks ka pahur, kui keegi mind keset und hakkab oma hiiglase käega katsuma :bones:
Kasutaja avatar
vahvlike
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 25
Teemad: 4
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 42
Sugu: Naine
Prindi postitus

Miks mu rott hammustab?

PostitusPostitas tairike » 20. veebruar 2011, 20:51

Tere!Mul on kodus emane rott algul hammustas ta mind kogu aeg aga kui ma talle vast nina andsin selle eest siis läks see üle ning enam ta ei hammustanud.Paari päeva eest hakkas ta uuesti hammustama ja ei lõpeta ära.Ta hammustab kogu aeg mul vere välja. :sad: :sad: :sad:
Kas keegi teaks lahendust sellele? :dunno:
Kasutaja avatar
tairike
Enne kirjutan, siis mõtlen
 
Postitused: 48
Teemad: 2
Pildid: 1
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks mu rott hammustab?

PostitusPostitas Mercar » 20. veebruar 2011, 21:06

Roti saab sõbralikuks talle aega andes ja temaga tegeledes. Vägivallaga (teda lüües) sa teda ennast usaldama kindlasti ei pane. Pole ime et siis ta sind hammustab. Loe erinevaid teemasid, kuidas rotti sotsialiseerida, kuidas käituda argliku loomaga jne. Looma löömine ei paranda eales olukorda!
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re:

PostitusPostitas neiu » 02. mai 2011, 22:36

Liisa kirjutas:Esiteks on ta kuue kuu vanuses tõesti paras puberteetik, kellel hormoonid möllavad. See võib tal ise paari kuuga üle minna. Kui ei lähe, on parim lahendus tema kastreerimine - sellega kaob 90% juhtudest agressiivne käitumine. Kindlasti ära lase tal paarituda, kuna selline käitumine on pärilik.
See, et ta sind ründab peale takistamist - võibolla püüab omast arust karjas suhteid muuta, saada sinu asemel ise alfaks.
Mida mitte teha - ära püüa teda lahti raputada, kui ta sinust hammastega kinni on võtnud. Kui kätt järsult ära tõmmata, lööb ta instinktiivselt hambad sisse.
Mida selle asemel teha? Ei tahaks soovitada siis kommi pakkuda - saab küll hambad käe küljest lahti, kuid tal tekib vale seos, et kätt hammustades saab kommi. Võiks püüda teda selili keerata - karja alfa keerab teisi selili. Samas liinis - keera teda profülaktika mõttes vahel selili, süga kõhu alt. Kasvõi nii, et ühes peos hoiad ja teise käega sügad; pärast seda annad kommi (dropsi, päevalille seemneid, vms).
Hammustamist võib ka karistada - nt see päev puuri ja enam välja ei saa või järgmisel päeval puurist välja ei saa. Füüsiline noomitus ei usu et aitab, selleks on meie ja roti suurused liiga erinevad.
Võid teda lihtsalt sundkorras sotsialiseerida. Iga päev 20 minutit (vaata kella!) hoiad süles, sügad, nunnutad, tegeled temaga. Seda kasutatakse argade rottide julgemaks ja sõbralikumaks muutmiseks, aga sobib ka inimesest võõrdunud rotile.
Ole hea, anna teada, kas mõnda nõu katsetad ja kas tulemusi on.


Aitäh konkreetsete nõuannete eest, olen neid nii kaua juba otsinud! :-)
Hakkan katsetama, kuna mul ka oma Kratuga väga suured hammustamise-probleemid (jookseb toas ringi, turnib minu peal ja siis suvalisel hetkel hammustab mul vere välja. Suht pahane olen juba, eelmiste 3 rotiga seda jama polnud. :grr: ). Seni olen kõva häälega noominud teda ja puuri kinni pannud selleks õhtuks. Katsetan muid asju ka (selili panekut, 20min järjest süles tegelemist).
neiu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Loomahull » 04. mai 2011, 14:27

Minul on olnud terve minu rotipidamise juures (ja see on üsna pikk ja kirev juba) üks agressiivne rott. Olin ka väga hädas, siis oli mul kaks rotti ja tema oli alfa. See oli ikka kole, just turnis ja siis hammustas ja ikka julmalt kõvasti. Või siis maas kargas varvastesse kinni. Rakendasin samuti selilikeeramist ja puuri kinni panemist, pisut leevendas tõesti, kuid täiesti muutus ta siis, kui ma noore pägapaari juurde tõin. Eks ta siis pidi neid paika panema ja värises oma positsiooni pärast, kuid siis ta mind enam ei järanud. Muidugi jäi ta ka vanemaks ja lõpupoole ma teda absoluutselt ei kartnud enam, vahepel aga ei julgenud üldse enda peal ronida lasta, sest siis suure tõenäosusega tuli välkkiire ja oi kui valus hammustus. Loodan, et saad abi.
Nõelasilma ei mahu kahte niiti, nii ka südamesse kahte armastust.
Tuustik, Sueño ja Kilpsi
Kasutaja avatar
Loomahull
Armastus on edu saladus.
Küülikuküla & Kilpkonnaaedik
Küülikuküla & Kilpkonnaaedik
 
Postitused: 4007
Teemad: 36
Asukoht: Haapsalu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Jüss » 07. september 2011, 00:01

Lugesin suurema osa eelnevat teksti läbi ja nüüd tahaks lihtsalt oma kogemust ja olukorda jagada:

Minu mure on Timmiga, kelle võtsin loomadevarjupaigast. Ma ei tea tema vanust. Tundub vanem olevat, sest hüpata ja ronida ta hoogsalt enam ei jõua. Ringi joosta aga küll. Ta on mul nüüd olnud pea 4 nädalat.
Mureks on tema hammustamine minu käsi. s.t. käsi tema juurde panna ei saagi. Hammustab aga täiskasvanud rotile kohaselt, ikka veri ja suur haav käes.
Eks ta on oma edusammud ka teinud ja mind enam ei karda nii palju aga kaitsepositsioonil on koguaeg.
Jüss
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 2
Teemad: 1
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas aww » 28. oktoober 2012, 21:13

Mul on väike mure Elliga, kes on umbes 3 kuud vana ja minu juures olnud 2 nädalat. Ta kipub näksama peale maiustuse andmist ja vahel siis, kui ma üritan teda kätte võtta või lihtsalt annan talle oma käe nuusutamiseks. Peale maiustuse andmist näksab ta arvatavasti mu kätt, kuna loodab, et ma annan talle veel midagi ja et mu käsi on söök. Vahel kui ma tal all puuris midagi toimetan, jookseb ta ruttu alla ja siis näksab. Ta on vist harjunud, et kui käsi puuri tuleb, siis saab süüa. Kuid mureks on just see, et ta näksab peale käe nuusutamist ja nii kaob julgus lasta tal korralikult nuusutada. Ma olen küll proovinud seda piiksumist, kuid see minu arust ei aita. Ka käed ei lõhna mul söögi järele. Mis ma peaksin tegema?
Kasutaja avatar
aww
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 40
Teemad: 7
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Merily » 29. oktoober 2012, 13:36

Mul oli vahepeal ühe väikese rotiga sarnane probleem. Ta ei hammustanud valusasti ja see mind eriti ei häirinud ka. Lihtsalt näksas, ilmselt uudishimust. Nüüd on see üle läinud ilma, et ma midagi selleks teinud oleksin. Äkki läheb Sinu rotil ka üle? 3-kuused rotid on ju alles kutsikad, tahavad maailma avastada. Kui ta kõvasti ei hammusta, siis ma usun, et läheb üle. Aga samas ka ei pruugi minna...
Ära talle enam kätt söögiga puuri pane, vaid anna väljaspool puuri ja puuri tõsta toit ainult kausiga. Ehk aitab niiviisi tegutsemine... Ega ma mingi professionaal ole, aga mul oli kunagi väga tõsine probleem rottidega, kes läbi puuri ikka väga kõvasti tõmbasid. Isegi möödaminnes võis väga pahasti minna, kui näpp puuri lähedale juhtus. Andsin neile ka väiksest peast läbi puuri võre toitu ja kuni lõpuni nad tõsimeeli arvasidki, et kõik, mis tuleb puuri võrede vahelt, on söök. Äkki arvab Sinu pisike pätt ka, et kõik, mis pannakse puuri, on toit. Ehk saad mu tekstist veidi mõtteainet :)
Kalle, Ibäk, Ziblak, Sigur, Aili, Biru, Piu, Tärts, Ossa, Mustikas, Ants, Imbi, Kustav, Oskar.
Kasutaja avatar
Merily
Loomasõltlane
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2918
Teemad: 61
Pildid: 14
Asukoht: Viljandi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 29
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Mercar » 29. oktoober 2012, 13:46

Mina võin öelda et olen alati läbi võre oma rottidele süüa andnud sh nt jogurtit sõrmelt limpsida, see ei tee rotti hammustajaks, kui samas niisama ka rotiga läbi võre suhelda siis normaalse närvikavaga rott küll ei ründa. See kui õrnalt hambaga katsutakse see on teine teema.

Minul tekkis küsimus kas tegu on hammustamisega või pigem tõesti sellega et hambaga nö katsub korraks (lihtsalt korraks vajutab, mis võib olla ehmatav ja tunda, aga pole mitte valus), nakitseb küünt vms. Selline perenaise käte avastamine ja uurimine on normaalne.

Kui tegu tõesti hammustamisega siis võiks püüda rotiga rahulikumalt käituda, näiteks selleks et rotti puurist välja võtta pigem avada uks ja teda kutsuda ise puurist välja tulema, rahulikud liigutused on abiks. Ehk siis usalduse tekitamine on võtmesõna.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Merily » 29. oktoober 2012, 15:03

Sõrmelt jogurti andmine ja rotiga suhtlemine on tegelikult ikka täiesti teine asi, kui päris toidu pakkumine. Ma ei ütleks, et mu esimesed rotid ebanormaalse närvikavaga olnud oleks. Olin lihtsalt ise veidi loll ja algaja ning andsin neile läbi puuri igasugust tahket toitu. Tulemus oligi rotid, kes olid harjunud sellega, et neile läbi puurivõre kogu aeg toitu pakutakse ning hammustasid nad puhtast harjumusest, sest kuidas sa muud moodi toitu ikka võtad, kui mitte hammastega..."Ründamine" ei toimunud väljaspool puuri. Nüüdse kamba puhul olen olnud targem ja sellist asja enam ei ole, samas ei anna ma toitu ka läbi puurivõre. Ma usun, et see info võib algajale rotipidajale päris abiks olla, arvestades asjaolu, et räägin seda enda kogemusest ja ma pole kindlasti ainus. Rotid on erinevad ja inimeste kasvatusstiilid samuti, ent minu meelest on veidi jõhker kutsuda omaniku enda rumaluse tõttu tehtud vigade pärast (siinkohal pean ennast, 3 aastat tagasi, silmas) tema rotte ebanormaalseteks. Ma ei anna mõista, et olen rotipidamises targem ja kogenum, kui Mercar, kindlasti mitte, aga minu kogemused on veidi teistmoodi ning üritan abikäe osutada neile, kel taolised kogemused veel ees.
Kalle, Ibäk, Ziblak, Sigur, Aili, Biru, Piu, Tärts, Ossa, Mustikas, Ants, Imbi, Kustav, Oskar.
Kasutaja avatar
Merily
Loomasõltlane
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2918
Teemad: 61
Pildid: 14
Asukoht: Viljandi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 29
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Kissu » 29. oktoober 2012, 15:30

Üks kindel reegel on see, et ära toidulõhnaliste kätega rotti puutuma mine. Mida maitsvama toidu lõhn seda kõvemini võid sa hammustada saada. Sellest võib tuleneda ka see pärast maiustuse andmist näksamine - käed ju lõhnavad ikka veel selle järele. Isegi rott, kes tavaliselt ei näksa võib toidulõhnalist kätt hammustada.

Mis puutub sellesse läbi võre söötmisesse, siis mina seda ei tee ja ei luba ka külalistel teha. Mina olen veendunud, et see vähemalt aitab kaasa näksamise probleemile ja olemasoleva probleemi puhul süvendab seda, kuid tunnistan, et selle mitte tegemine ei vähenda ka probleemi oluliselt. Samas leian, et mu rottid ei kaota midagi sellest, kui ma neile läbi võre süüa ei anna. Seega jätkan seda harjumust kindlasti.

Minul on 2 näksaja rotti, kellele läbi võre ei julge sõrme nina alla panna - Tux ja ASCII. Tux on selle koha pealt veel hullem, et ta lendab üle puuri kohale, kui kusagil miskit toimub ja siis ühe jutiga lööb hambad ka sisse. Mitte lihtsalt katsumise mõttes vaid ikka valusasti. ASCII võib hammustada aga pigem siis, kui teda puuri võrevahelt togida või näppida. Muidu ta ise eriti uudistama ei tule. Samuti kipuvad nad puuris näksama, kui näiteks riiuleid puhastada ja nende nina eest käega läbi tõmmata. Mina seostan seda sellega, et nad mõlemad on arglikud poerotid ja seega püüavad ennast kaitsta. Kummastgi neist ei ole saanud eriliselt sotsiaalset rotti ja kuigi nad inimest otseselt ei karda, siis hoiavad pigem eemale.

Üks pisike näksaja on mul tegelikult veel - Captchas. Tema puhul aga on näha, et see on selline katsetamise ja hammastega uurimise periood. Ta ei hammusta eriti tugevalt (katki kindlasti mitte), kuigi vahel ka valusamapoolselt. Samas tema puhul ei ole tegu hoiatusega vaid uudishimuga - mis siis saab kui ma sind näksan ja siis lähen jooksen minema. Lapsuke katsetab piire. Erinevalt Tuxist ja ASCIIst on ta ka tunduvalt sotsiaalsem, seega usun, et suudame harjutada selle kombe küljest.

Tegelikult tuleb rotile anda märku, et kui tema hammustab on sinul valus ehk siis piiksatada. See võib küll tunduda nii endale kui teistele ümbruses jube naljakas aga see on ainus viis anda rotile märku, et ta teeb sulle haiget. Ta muidu ei pruugi seda ise taibatagi. Eriti just selliste piire otsivate ja katsetavate rottide puhul mõjub see päris hästi.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid hammustavad ning kuidas seda vältida

PostitusPostitas Mercar » 29. oktoober 2012, 15:58

Täpsustan enda juttu, mina andsin nii tahket maiust kui vedelat läbi võre, ja kui rott haaras sõrmest läbi võre hammastega kinni, et sõrm söögipähe ära viia, siis mina ei loe seda ei ründeks ega hammustamiseks. See oli eksitus, seal ei olnud nahk katki, seal ei olnud valus, ehkki korraks ehmatav küll.

Ründamise all pidasin ikka seda kui tuleb (st liigub sihikindlalt sinu suunas) ja konkreetselt hammustab. Olen siiski veendunud, et see ei ole lemmiklooma jaoks normaalne käitumine. Ja ma ei väida, et sellise roti puhul probleem kasvatajas on. On ebasotsiaalseid rotte, kes ründavadki kui nende territooriumile tungida. On selliseid keda ei anna teise rotiga koos pidada. Aga see ei ole siiski normaalne / tavapärane.

Minul on olnud elus 7 rotti, neist tõeliselt sotsiaalsed vaid 2, ülejäänud olid arglikud poerotid. Hammustada oma rotilt olen saanud täpselt 1 korra elus. Siis kui opijärgselt rotti süstisin. Päeval peale viimast süsti rotti puurist võttes lõi rott hambad sõrme. Eks ma olin talle 7 päeva järjest haiget teinud (see oli valus süst, mida tegema pidin), pole ime, et kartis uut nõelatorget ja korralikult hammustas (nii et veri väljas ja arm oli paar aastat sõrmel näha).
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

EelmineJärgmine

Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist