Lembelinnud tibud

Mida teha, kui tahad järelkasvu ja samuti poegade eest hoolitsemisest.

Moderaator: Annie

Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 22. mai 2011, 14:52

Tere!
Meil koorus lembelindudel reedel esimene tibu ja laupäeval teine. Teine koorus päev varem isegi kui oleks arvanud. Esimene on väga tubli ja oli juba koorudes küllaltki suur, teine on väga pisike ja lihtsalt nagu vedeleb seal pesa ääre peal, teistest veidi eemal, hommikul oli talle juba saepuru peale aetud, enne emane lind isegi seisis jalaga tema peal. Kas võib olla et nad mingil põhjusel ei toida seda pisikest poega, ta tundub kuidagi nõrk ja ma ei näe tal üldse sellist kollast nagu rasva täis pugu, mis suuremal on. Ei taha teda näpuga putuda ka, et vaadata kas tal on pugu täis. Kaua tibukene muidu vastu peab kui nad teda ei sööda ja kuidas ma aru saaks et olukord ikka väga halb. Ja kas ma saan üldse tema heaks midagi teha, näiteks millegagi ise neid toita, on see võimalik? Ja esimene on teisest vaid päeva jagu vanem, aga kasvu vahe on neil tohutu.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 22. mai 2011, 18:57

Meie tibukene suri ära. Ta oli liiga väike ja nõrk, vanemad ei toitnud teda vist kordagi. Ei tea kas koorus liiga vara või miks temaga nii läks :sad:
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 24. mai 2011, 11:37

Kas muidu on võimalik nii väikest tibu ka ise toita. Millega toita? Et kui edaspidi nad ka peaks kellegi hülgama?
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas Pootsman » 26. mai 2011, 12:32

Looduslik valik on kõige parem meetod, see toimib, nagu elus ikka ja on paratamatus.
Pootsman
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 30
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 27. mai 2011, 10:12

Ma lihtsalt ei saa aru milles probleem on. Eile koorus ilus suur tibu, täna hommikuks jälle surnud. Lisaks sellele oli öösel veel üks muna pooleks läinud ja poole koore sees oli surnud tibu.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas nuki8 » 27. mai 2011, 17:59

Mis materjal pesa põhjas on? On seda piisavalt? Äkki linnuemmed muljuvad oma tibud surnuks? Ma ainult pakun varjante.
Vaata ka toit üle, mida sa lindudele annad.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 27. mai 2011, 18:41

Pesakasti põhjas on saepuru natuke, siis on tal sinna veetud veel mingeid paberitükikesi, seemnekoori, puukoore ribasid ja siis veel puuri küljest kangutatud puiduribasid. Pesa peaks täiesti korras olema, eelmine kord oli ka umbes samasugune.
Toit peaks ka nagu korras olema. Linnutpitu pakun pidevalt erinevaid segusid. Üritan ikka nii et mitut segu kokku segada et vaheldusrikkam oleks. Siis olen sisse pannud igasuguseid vitamiine ja seda juba enne pesitsusperioodi, et linnud tugevad oleks. Siis annan juurde seda munaputru ja lisaks veel niisama keedetud muna koos koortega. Värsket toitu saavad ka, puuvilju ja vesiheina. Toiduga on minu arust küll kõik korras.

See tibu kes eile koorus tundus muidu igati terve ja korralik olevat. Talle vist anti alguses isegi süüa, aga ise kahtlustan et suurem tibu lihtsalt magas ta lõpuks ära, aga ei tea muidugi kas see nii on, ka lihtsalt pakun erinevaid variante.
Muidugi kahe teise tibuga oligi midagi valesti, esimene oli liiga pisike kui koorus ja teine jäi muna sisse, ta polnud üldse liigutanud.

Mõtlesin ise, et kas selline asi oleks mõeldav, et kui veel üks väljanäegemiselt korralik tibu peaks kooruma, oleks see mõeldav, et panen pesakasti ühe pisikese kausi ja panen suure tibu koos pesamaterjaliga kaussi, et ta ei pääseks teist lõmastama. Kas tal hakkab jahe või võib selline asi mõeldav olla? Siis saaks emane pisikest soojendada ja samas ülejäänud mune haududa.

Kas linde võib mõjutada ka puuri asukoha muutus? Võrreldes eelmise puuri asukohaga on meie uus puur nüüd hämaramas kohas, aga ka sinna paistab päevavalgus peale, nii et ma ei saaks öelda et neil väga pime ka nüüd oleks.

Ei tea, olen kõik variandid juba peas läbi käinud et sellele seletust leida, aga pole leidnud. Lihtsalt kurb on vaadata kuidas nad järjest surevad. Aga esimene on küll ilus suur ja tugev. Isegi liiga suur. Täna sai ta 8 päevaseks, tahtsin talle rõngast panna ja see ei mahtunud ümber jala. Ta on tõeliselt suur võrreldes eelmise pesakonna nii vanade poegadega.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas nuki8 » 27. mai 2011, 19:23

Ehk lased vanematel siis selle ühe tibugi üles kasvatada. Saad priske, terve ja ilusa linnulapse. Vbl tõesti tallub suurem väiksemad ära.
Kui teinekord uus pesakond tuleb, võid sellise jama vältimiseks munad ära korjata ja korraga alla panna, kui viimane muna munetud. Siis kooruvad tibud üheaegselt.

Võõras asi pesas võib vanalinde nii segada, et jätavad üldse kogu asja pooleli. Parem püüa neid võimalikult vähe häirida.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 28. mai 2011, 00:11

Selge. Las siis kasvatavad oma ühte hiigelsuurt tibu.
Aga kuidas see munade ärakorjamine käib? Kas see et nad jahtuvad neile midagi ei tee? Kooruvad nad siis ikka sama hästi nagu peaksid? Pole sellega kunagi varem kokku puutunud ja seega väike hirm. Kuidas emane reageerib kui ma ta munad kogu aeg ära korjan?
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas nuki8 » 28. mai 2011, 11:24

Lembekate kohta ei oska öelda, kuid viirud ja nümfid hakkavad hauduma alles peale teise muna munemist.
Nii kui lind esimese muna poetab võtad ära, kui ta pesal ei istu. Nii korjad iga muna ära, mis munetakse. Kindlasti sa tead umbeski, mitu muna sinu lind muneb tavaliselt. Kui munetakse viimane muna, siis paned ka teised munad pessa tagasi.
Ära võetud munad pane kausikesse, mille põhjas on salfrätikud. Osad inimesed säilitavad mune külmkapis ja mõned toatemperatuuril. Muna jahtumine on siis ohtlik, kui seal juba midagi arenema hakkab. Seda saad kindlaks teha, muna läbivalgustamisega. Tavaliselt peab lind enne muna 3 päeva hauduma, et algaks tibu areng.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 28. mai 2011, 19:46

Meie lind hakkab ka tavaliselt teisest munast munema ja pole kunagi alla kuue muna munenud. Ühesõnaga peaks olema ohutu, kui võtan mune järjest ära ja näiteks siis kui neli muna on olemas panen nad tagasi, siis koorub vähemalt enamus tibusid ühe korraga.
Aga kas lind hakkab ikka neid ilusti hauduma kui nad ära võtan ja siis tagasi panen? Toatemperatuuril säilitades ei juhtu nendega midagi? Ma mõtlen just selles suhtes, et kui munad ära võtan ja hiljem tagasi panen kas seal hakkavad siis ilusti tibud arenema?
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas nuki8 » 29. mai 2011, 07:35

Siin foorumis peaks olema vastavaid teemasi tehtud selle kohta. Võid küsida ka kasutaja pepe7 käest. Temal on selles vallas kogemused olemas. :-)

Kuidas munade ära võtmine lembekatele mõjub, ma ei tea. Mul ei ole lihtsalt kunagi lembelindudega kogemusi olnud. Pealegi on iga lind isesugune.
Lihtsalt mõned papagoide kasvatajad kasutavad sellist võimalust.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 29. mai 2011, 15:20

Tänane tibu on jälle saatuse hooleks jäetud. Nad lihtsalt ei toida teda. Kas ma tõesti ei saa ise tibule midagi toita? Kas keegi siin foorumis pole ise tibusid üles kasvatanud, kellel oleks kogemusi, et mida neile anda? Leidsin et välismaal olemas kohe mingi spertsiaalse segu mida neile süstlast antakse, aga meil seda ilmselt pole saada. Tibu on juba hommikust alates toitmata, tahaks väga teda aidata.
Mul on olemas ka soojendav lamp mille all tibu kasvatada, lihtsalt oleks vaja teada mida talle anda. Soovitati ühest loomakliinikust küsida, aga see täna kinni ja ilmselgelt ei ela tibu ilma söömata homseni.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas vurtsuviirukas » 29. mai 2011, 15:57

Võta kärmelt ühendust kasutaja Taankaga! Tal kodulehel ka natukene käsitsitoitmisest. Edu teile!
vurtsuviirukas
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 216
Teemad: 9
Pildid: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 29. mai 2011, 23:59

Ja jälle suri tibu ära. Saime küll kolm korda toita, aga kuna vanemad teda kordagi ei toitnud siis ei saanud ta midagi vajalikku mida vanemad toites talle andma pidavat. Lugesin et nendes spets segudes see vajalik olemas, aga meil pole seda ju kuskilt võtta ja välismaalt tellides ei jõua see piisavalt ruttu kohale.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 30. mai 2011, 00:40

Kas keegi pole meil üheski poes näinud seda vajalikku segu (hand feeding formula), mida pisikestele tibudele toitma peaks?
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas kertu0208 » 30. mai 2011, 10:11

Sa võiksid helistada kohalikku loomaapteeki või loomakliinikusse. Koertele-kassidele on need küll olemas (kasvatasin 3 kassipoega selle peal üles, sain Pärnust Terveksi loomaapteegist).
Provehito In Altum.
Kasutaja avatar
kertu0208
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1361
Teemad: 9
Pildid: 5
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas Pootsman » 30. mai 2011, 10:27

Et koorunud tibu toitma hakata, ei piisa ainult õige toidusegu olemasolust, põhiline on aeg, mis võimalik pühendada ja teadmised detailselt, mis temperatuuriga, millise ajavahemiku vältel, kui suur kogus. Piisab ühest veast ja pisike piinleb ebateadlikkuse pärast ilmaasjata. On see üleskasvatamine nii oluline? See ei ole lihtne.
Pootsman
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 30
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas nuki8 » 30. mai 2011, 10:38

Ma tean, kui valus on vaadata midagi ette võtmata. Kuigi parema meelega pooldan looduslikku valikut.

Kasutaja Malle tegeleb lembelindude kasvatamisega ja tal on käsitsi toitmise kohapealt kogemusi.

Lihtsalt üks mõte. Ei maksa ilma selle võimaluse üle kontrollimist katsetama hakata. Kas see toit mida vanalinnud söövad (toidusegu ja muna), kas seda ei saaks pudruks keeta või soojas vees leotada, läbi sõela pressida ning tibudele pakkuda?

Siki pisi foorumist praegu toidab oma nümfitibukesi spets toiduga. Äkki ta annab sulle veidikene seda segu.?

Vbl. sinu tibud, kes surevad ongi mingi veaga ja sa ei saaks neid päästa, isegi kui toidad. See on ainult oletus.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 30. mai 2011, 14:20

Me saime Sikiga juba kokkuleppele ja ta paneb mulle oma segu natukene teele. Ja ma olen uurinud palju ja kui tihti toita ning ma loodan et mul õnnestub tibukene üles kasvatada. Võtsin täna ka R-Kliinikuga ühendust ja seal oli väga asjalik arst kes mulle igakülgset nõu andis ja erinevaid võimalusi soovitas, et millega tibukest toita.
Igatahes kavatsen ma proovida, sest aega on mul praegu küllalt, kuna ainult kaks esamit veel jäänud juunis ja ülejäänud aja ei ole ma kohustatud kuskile minema, vaid võin kodus koos oma tibu kasvatamisega ka eksamit õppida.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas nuki8 » 30. mai 2011, 16:06

Ära ennem siis uut toidukogust tibule anna, kui vana toit on pugust ära seeditud. Muidu võib tekkida lämbumine. Peale toitmist tibu kohe sooja, sest soe keskond aitab seedida. Siki annab kindlasti sulle head nõu, sest temal asi parasjagu päevakorral.
Ole siis tubli ja ära ühtegi viga tee, sest see võib elu maksma minna. Samas, kui midagi ette ei võta ei ole tibudel üldse lootust.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lembelinnud tibud

PostitusPostitas lola0404 (Teema autor) » 30. mai 2011, 18:17

Ürtian kõik võimalikult õigesti tibu jaoks teha. Lamp on meil olemas ja mõõtsin juba eile välja, kaugel lamp peab olema et tibule piisavalt sooja anda. Järgmine tibu koorub vast homme ning loodan siis tema kasvatamisega ilusti toime tulla.
Muidugi ammu teada tõde, et nüüd kui kõik vajalik söök on olemas jäävad kaks viimast muna raudselt koorumata, aga no eks paistab. Kui kooruvad siis mina igatahes olen valmis.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 0 külalist