UV- ja soojenduslampidest

Suuremad ja väiksemad kilbilised

PostitusPostitas kalakene » 12. juuli 2004, 15:00

Need lambid maksavad keskmiselt 200-300 krooni.
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 14. juuli 2004, 19:12

Mina käisin täna Tartu Lõunakeskuse loomapoes ja küsisin UV toru maismaa kilpkonnale ja sealt soovitati ultraviolet lampi-pidi ka soojendama ja asendamapäikesevalgust .Hetkel oli seal 100 W aga see arvatavasti on liiga tugev.Siis soovitati 20W,mul jälle tunne et see on liiga nõrk. Kas on mõtet sellist asja osta.Mina vaataksin siis 40-60 W pirni.Kas see tõesti asendab päikesevalgust samuti nagu UV toru?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 15. juuli 2004, 07:54

ma ei saa päris täpselt aru, mida selle ultraviolet lambi all mõeldi?
uv-toru tähendabki toru kujulist elektripirni, mis annab ultraviolet valgust. on olemas ka tavalise pirni kujulisi, aga need ei jaota valgust nii suurele alale nagu torud (st ühe terrariumi jaoks on võibolla vaja rohkem kui ühte lampi).
aga ultraviolet lampe on erineva uv tasemega 2% jääb kilpkonnale väheks, 5 % või 8 % oleks sobiv. küsima peab roomajatele mõeldud lampi (neid teevad firmad RepriGlo ja Arcadia). kaladele mõeldud lambid ei sobi. tavalised päevavalguslambid ka ei sobi, sest need ei anna üldse uv-d, igasugu musta või sinise valgusega öiste sisalike lambid ei sobi.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 15. juuli 2004, 15:23

mul nüüd selline küsimus, et ma eile ostsin oma kilpsule selle ReptiGlo 8.0 , sest öeldi umbes, et see kõikse parem.
no ja nüüd Egemond kaevas ennast kohe heina alla või peitis puukoore alla.
ma mõtlesin, et nüüd ehk tuleb välja peesitama ka. eelmine lamp oli suhtkoht nõrk.
lugesin Heleni arutluse nende lapide kohta ka läbi.. kas ma peaks parem minema ja selle lambi (reptiglo 8.0) võimalusel ümber vahetama(5.0 )? või võtab kilpsul sellega harjumine lihtsalt aega?? :?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 15. juuli 2004, 15:34

võibolla su konn lihtsalt kardab muutusi. mul on ka üks konn väga arg ja kui pesas midagi natuke ümber teha või liiga palju pesa ääres vahtida siis ta kaevab ennast ka kohe peitu.
ma tegelikult ei usu, et see 8.0 võiks kohutavalt ohtlik olla ... looduslik päike võib ju ka väga ere olla ... lambiga kaasasoleva õpetuse järgi peaks just 8.0 kõrbeloomadele sobima.
võibolla peaks Egemondile lihtsalt rohkem harjumisaega andma?
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 16. juuli 2004, 15:01

aga siis veel selline küssa. et kui ta nüüd nagu pidevalt niimoodi nagu sela heina all tukub (silmad kinni) siis ehk on sellest lambist soojust liiga vähe.
kuigi seal kõik räägiti, et täitsa piisab..
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 16. juuli 2004, 16:09

ma olen siin ju enne rääkinud, et kahte lampi on vaja - peale uv oma ka soojenduslampi, mis tekitaks ühe väikse sooja laigu kuhugi, mis sarnaneb päikeselaiguga. siis saab loom ise vaadata, kas ta tahab end parasjagu soojendada või eemale varju minna.
näiteks hommikul ärgates läheks ta siis ilmselt ja soojendaks end natuke, et aktiivseks tegutsemiseks energiat saada.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 17. juuli 2004, 14:47

no seal öeldi et see spets roomajatele ja kilpsudele mõeldud UV lamp, oli jah elektri pirni moodi ainult suurem.Pidi hea olema,miski 70-100.- EEKi Ma kah ei tea, mis teha nagu.Ja 20W pidi sobima.Arvan et 20W on siiski väike.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Helen » 17. juuli 2004, 20:18

neid lampe on igasuguseid ja eks sa pead ise vaatama, milline lahendus sulle kõige parem on. mõnedel kilpkonnapidajatel on jah sellised tavalise elektripirni moodi lambid, mis annavad korraga nii sooja kui uv-kiirgust.
oluline on et:
1) et konn saaks võimalikult palju uv valgust (st et kogu ta pesa või vähemalt olulisemad kohad kus ta päeval enamuse ajast viibib oleksid sellega kaetud)
2) et tal oleks mingi soe laiguke kus peesitada, sest kõigusoojasel loomal on vaja oma kehatemperatuuri väliskeskkonna abil reguleerida.
3) et kogu pesa ei oleks ühtlaselt soe, see tähendab vajadusel leiab ta ka varjulisi kohti.
ega see uv toru + laualamp peegeldava tagaosaga pirniga pole mingi 100% parim lahendus, see on ainult üks võimalus. selle eelised on, et toru valgustab üsna suurt ala, samas kui kotsentriline pirn annab väikse võimuse (st väike elektrikulu) ja odava hinna juures suure koguse sooja.
ma arvan, et ei ole mõtet osta uv toru juurde soojenduslampi, mis annab ka uv-d, sest see tähendab ainult kallimat hinda, samas kui torust tulev uv ulatab nii kui nii lambi alla. samuti ei ole mõtet osta tavalist 100W pirni soojenduslampi, sest sellest tulev soojus on nõrgem kui 40Wst peegeldava tagaosaga pirnist, elektrikulu on aga suurem.
sõltuvalt milline pesa on, võib sobida ka ainult 1-2 (ma ei tea kui suured need on) pirni, mis annavad korraga soojust ja uv-d. aga sellel juhul peab kilpkonn ikka seal all ka istumas käima, mitte päev otsa pimedas nurgas krabistama.
samuti kui kilpkonn saab pidevalt toidulisandeid mis sisaldavad kaltsiumit ja D3 vitamiini, siis ei ole uv-kiirgus nii suures koguses vajalik, sest kõik D vitamiin ei pea kehas moodustuma. siis võivad hoopis toidulisandi üleannustamisel tekkida neerukivid, sest rohke D vitamiin tagab kogu manustatava kaltsiumi omastamise.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Endised kasutajad » 30. august 2004, 16:45

Lugesin siit, et uv-toru soovitav kaugus loomast oleks 45 cm. Olen ma õigesti aru saanud või mis Te kogenumad sellest asjast arvate, väiksem vahemaa oleks kahjulik?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Kart » 08. september 2004, 14:08

Nii, ja kui jutt juba uv-torudel, siis küsimus minult oleks, et kas teil kah kilpkonn peesitab parema meelega uv-lambi all kui päikese all. Kui suvel ta õue lasen, siis ta paneb paugupealt põõsa alla. Kas asi on päikeses, lambis, tegin ise midagi valesti või kilpkonnas?
Kart
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 71
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Andreas » 10. september 2004, 08:37

kart kirjutas:Nii, ja kui jutt juba uv-torudel, siis küsimus minult oleks, et kas teil kah kilpkonn peesitab parema meelega uv-lambi all kui päikese all. Kui suvel ta õue lasen, siis ta paneb paugupealt põõsa alla. Kas asi on päikeses, lambis, tegin ise midagi valesti või kilpkonnas?

UV lambi all meeldib mu konnal väga peesitada, aga jah niipea kui õue saab paneb kuskile sodi alla peitu. eks see ole tingitud muidugi keskkonnamuutusest ja avastamistõõmust, siis pole ju aega päikest võtta kui nii palju uut ja huvitavat avastada :D
Andreas
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 90
Teemad: 13
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Kart » 11. september 2004, 18:28

tänan :) Nüüd olen natuke rahulikum. Vanasti käis küll ilusti õues ja kiusas kassi :twisted: kuid vahepeal ei saand pikka aega õue ja nüüd tõesti istub põõsa all ja uudistab ringi ning kaevub liiva sisse.
Kart
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 71
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Soojenduslambist

PostitusPostitas kalakene » 29. oktoober 2004, 10:39

Tere! Mõtlesin, et küsin lampide kohta siit foorumist, sest kilpkonnadele läheb vist vaja kõige rohkem lampe, et siis äkki oskate ka mulle vastata. Kas on olemas soojendus lampe? Kui ruumis on külm, kas siis soojendus lamp aitaks viirpapagoidel soojas olla. Algne idee, on panna viirude puuri peale kate, mis katab ära kolm külge ja siis puuri lakke katte alla panna soojus lamp. Nimelt on seal ruumis talvel hästi külm. Kuidas neid lampe kinnitada saab? Äkki oskate aidata.
Ette tänades!
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Soojendus lambid.

PostitusPostitas Helen » 29. oktoober 2004, 11:16

on küll olemas soojenduslampe, igasuguseid erinevaid. ma ise olen näinud nii umbes 100-150 kr pirne müügil, mis on leeguanidele ja sisalikele soojenduseks (Mustamäe zookeskuses). ka tavalised peegeldava tagaosaga pirnid, mis on oma 10 x odavamad, annavad päris palju soojust. aga siis mitte kõige väiksem, nt 40 W jääb mu sisalikule pisut napiks.
need pirnid on sellised tavalise lambipirni moodi, keeratava sokliga. tuleb lihtsalt hankida lamp, kuhu nad sisse panna. mõni vana laualamp või näiteks prismades on müüa näpitsatega lampe, mida on eriti kerge kinnitada.
aga päris kindlasti ei tohi neid lampe pealt kinni katta, sest nad lähevad ise ka päris kuumaks ja nii võib tulekahju tulla.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas kalakene » 29. oktoober 2004, 19:13

Aga kas see ere tuli loomadele halvasti ei mõju? Kui päevad läbi lamp pealkohal helendab. Kujutan ette, et mul endal hakkaks küll paha. Ja need tavalised pirnid on veel vapsee heledad. Igastahes onb mul näpitsaga lamp olemas, vaja siis pirn hankida.
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 30. oktoober 2004, 12:08

heleda valguse talumine sõltub loomast. kõrbeloomi (kilpkonn) see kindlasti ei häiri, nad sellega harjunud ja nende silma ehitus on loodud eredat päikesevalgus taluma.
aga kui näiteks lind on harjunud elama metsas, kus puud enamuse valgusest kinni peavad, siis teda ilmselt häiriks küll. aga ma ei tea lindudest eriti palju, nii et seda peab keegi teine kommenteerima.
tegelikult sa võiksid kuskilt poest uurida, vist on olemas ka mingeid selliseid lampe, mis valgust annavad minimaalselt või on see mingi värviline, aga sooja annavad palju. mine küsi näiteks mustamäe zookeskusest, neil on päris suur valik lampe.
lõpuks on olemas ka reflektoreid, väiksemad radiaatorid jm sellised soojendajad. võibolla peaksid hoopis sellise muretsema?
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas kalakene » 30. oktoober 2004, 15:52

Aga kuidas öösel hakkama saada? Siis lastakse ju tuled ära. Alguses mõtlesin ka seda radiaatori värki, aga kas see liiga umbseks seal katte all õhku ei ajaks?
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Soojendus lambid.

PostitusPostitas Andreas » 01. november 2004, 10:20

Selleks, et öösel tuld ära lasta kasuta aegreleed ;), seda jubinat müüakse igasugu nännipoodides ligi 60 krooniga ja minu konna valgustus on sellega tööle pandud.
Need tavalise lambipirni kujulised reptiilivalgustid peaksid tavalisest hõõglambist ikkagi omajagu erinema, kui ma ei eksi, siis eraldavad nad infrapunavalgust.
Andreas
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 90
Teemad: 13
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas carlos36 » 30. november 2004, 23:59

Kle kalake kas sul on maa või veekilpkonn?
carlos36
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 26
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas carlos36 » 06. detsember 2004, 23:16

Ok sain juba teada et sul polegi kilpkonna....teistes foorumites on selline tunne jäänud nagu sul oleks kilpkonn...
carlos36
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 26
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas kalakene » 07. detsember 2004, 15:28

Ei mul ei ole kilpkonna, aga kunagi oli, veekilpkonn.
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Soojendus lambid.

PostitusPostitas kairi77 » 10. detsember 2004, 11:07

Peaksin ka omale vist sellise soojenduspirni muretsema. Praegu lesib mu kilpa tavalise pirni poolt tekitatud õrna sooja käes. Mingi soojendus peaks ju ikka olema, muidu hakkab neil näljakuur. Mõni aasta ongi nii olnud, et kilpa pole juba peaaegu 3 kuud midagi söönud, siis hakkan juba väga muretsema, kuid kasvõi tavaline pirn peaks selle ära hoidma. See aasta on isegi hästi, et ikka sööb vahel ühe lihatüki, nüüd kui panin lambi talle sööb kaks lihatükki. Soojenduspulka ei saa hästi panna, talle jääb see kohe ette ja ronib selle alla nii, et pulk kilbi peal, kus võib pulk lõhki minna.
kairi77
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. detsember 2004, 19:07

Kas te oskate öelda, kuidas need lambid pessa paigutada tuleb stepikilpkonna puhul, kui kõrgele jne?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Soojendus lambid.

PostitusPostitas Helen » 30. detsember 2004, 14:47

mitte kõrgemale kui 45 cm, pigem võib madalamal olla. mitte kuhugi külje peale vaid otse üles. pirni ja looma vahele ei tohi jääda materjale, mis võivad kiirgust kinni pidada (klaas, pastmass, tihe võrk). pirni kohal võiks olla reflektor, nii ei pimesta see teisi toas olijaid ja samuti peegeldab see ülespoole paistva valguse tagasi. peab vaatama, et lamp oleks piisavalt pikk katmaks kogu pesa pinda.
http://www.tortoisetrust.org/articles/lighting.html on põhjalikum ingliskeelne artikkel.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 31. detsember 2004, 14:46

aga kui see uv toru on küljepeale paigutatud, siis sellest polegi kasu? umbes 26 cm kõrgusele
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Andreas » 31. detsember 2004, 15:21

Kasu on ikka, lihtsalt tulenevalt lambi asukohast ja tüübist võib see olla suurem või väiksem...
Andreas
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 90
Teemad: 13
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Mis asendaks uv lampi`?

PostitusPostitas Endised kasutajad » 15. veebruar 2005, 16:42

Juhatage, kustkohast seda uv-lampi osta saaks? Ega tavalistes ehituspoodides vist pole? Mõnd akvaariumipoodi äkki kammida Tallinna piires? Kes teab, aidaku :wink:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 17. veebruar 2005, 08:53

ehituspoodides neid kindlasti ei ole. akvaariumipoed müüvad kaladele ja akvaariumitaimedele mõeldud lampe. soovitaks sul küside suurematest ja korralikumatest lemmikloomapoodidest just roomajatele mõeldud lampe. mina olen suht korralikku valikut näinud nt Mustamäe Zookeskuses.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

UV lamp

PostitusPostitas Endised kasutajad » 27. juuni 2005, 16:57

Milleks on vaja UV lampe?Kas kilpkonn saab ka ilma selleta?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

EelmineJärgmine

Tagasi: Kilpkonnad

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 0 külalist