Aretaja vs. tootja.

Tiivulised mõtteterad

Moderaator: Annie

Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 16. november 2009, 15:12

Kui tuba on linde täis ja oled neid kolmkümmend aastat kasvatanud ning märkmeid teinud, pole tegemist veel aretusega.
Aretaja peab tundma geneetikat ülitäpselt. Lindude heaolu peab esmatähtis olema. Toidud, haigused jne. Aretaja peab oma linde rõngastama. Ükski aretaja, ei sea oma hoolealust ohtu. Aretaja peab käima koolitustel ja ennast pidevalt arendama. Aretaja staatus, pole seaduse poolt veel reguleeritud. Soomes käib selle nimel töö, et kehtestada aretajatele kindlad reeglid.
Kuid inimene, kes linde ohjeldamatult paljundab, EI OLE ARETAJA!

Tooksin siin välja 2 nn. "aretajat", kes ei vääri staatust, mille nad ise endale võtnud on.
Kuid ma ei saa seda teha, sest siis võibolla kustutataks minu postitus. On mõned astunud välja selliste loomapiinajate vastu, Kuid pisis kustutatakse nende kommentaarid. Saan aru, võibolla nende vestlus läks igasugustest piiridest välja, kuid see on teema, mis ajab vihale.
Viimati muutis nuki8 16. november 2009, 22:31, kokku muudetud 1 kord.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas Annie » 16. november 2009, 19:27

Kommentaarid kustutatakse, kui nad ületavad piiri, muutuvad labaseks.Pealegi foorumis klatšimine ei vii meid kuhugi. Kui kellelgi on teada, et keegi paljundab linde arutult, hoolimatult, siis alati võib ühendust võtta loomakaitseseltsiga. Iseasi, palju loomakaitseselts siin ära teha saab. Võib-olla lähevad kohale ja vaatavad kui lindudel on tõesti alla arvestuse elamistingimused, siis võib-olla võetakse midag ette... ei tea....
Jah, meil on seadused reguleerimata. Kuid ka seadused ei anna veel midagi. Vaata koertemaailma. Tõukoerast teeb tõukoera tõutunnistus. On teatud nõudmised (konkreetsete tõugude puhul näiteks terviseuuringud jne), mis peavad olema täidetud, et pesakonnale üldse pabereid saada, kuid ega see ei sega veel paberiteta koeri paljundamast, müümast, sest ükski seadus seda ei keela. Lindudega on asi hullem, kuna ka nende aretus on reguleerimata. Keegi ei oskagi kusagilt alustada. Kus tehakse Eestis koolitusi? Nuki, Sinu vaated on kõik väga õiged ja üllad, kuid kui kõik nendest tingimustest kinni peaks, mis Sa siin välja tõid, siis enamus ei tohikski on papagoidele järglasi teha, sest nad poel aretajad. Ok, ta ei peagi aretaja olema... aga miks ta siis laseb poegi tulla? Niisama huvist?
Viimastel aastatel olen mina jõudnud järeldusele et ei tahagi oma viirudele pesakondi. Ma ei tea lõpuni nende päritolu, ma ei tea, kas ja kellele õnnestub mul tibusid anda ja minu arvates on meil poodides niigi viirude uputus.

Aga teema iseenesest on hea - kes on aretaja, kes kasvataja jne.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 16. november 2009, 19:48

Kõik see asi ongi väga segane. Kuid inimesed peaksid teadma, kes on aretaja ja kes mitte. Loodan, et tulevikus saavad aretajad mingi paberi, mis tõestab, et nad on aretajad. Koolitustel saab välismaal käija. Kui ollakse nii tark, et juletakse nimetada ennast aretajaks, siis peaks olema sellel isikul täiuslik koduleht või raamat välja antud.
Kui tuba, kus linnud elavad on nagu sealaut, haiseb mustusest. Külalised näevad surnuid elavatega koos, siis pole tegemist aretajaga. Ma ei oskagi sellisele nime anda.

Mul pole selle vastu midagi, kui inimene oma viirusi või teisi linde paljundab. Kuid ta peab ennekõike lähtuma lindude ja tibude heaolust. See on jube kui keegi tuleb rääkima, et näed, sain aretaja käest kuu vanuse tibu...mis ma tegema pean? Iga üks, kes kasvatab ja müüb linde, peaks andma edasisi juhiseid, õpetusi ja loomakliinikute kohta teavet. Tibusi ei tohi nii varakult loovutada, seades sellega linnupoja elu ohtu. :grr:
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas Eva4 » 16. november 2009, 20:03

Ma arvan, et pole tähtsust mis liigiga tegu on - aretajal/kasvatajal ja tootjal on väga lihtne vahet teha. Aretajal/kasvatajal on iga paaritus läbi mõeldud ning veedab palju aega mõeldes keda kellega paaritada. Samuti iga pesakonna eesmärk on saada vanematest paremaid poegi ja iga paarituse eesmärk on lisada midagi head sellele liigile (tervis, iseloom, tüüp, värvus - selles järjekorras). Kasvataja suhtleb välismaa kasvatajatega (sest Eestis ei ole kasvatajaid, kes oleks mitukümmend aastat aretusega tegelenud ja oskaks nõu anda). Ta tunneb muret iga poja pärast, kes kodust lahkub ning teeb endast kõik võimaliku, et leida neile võimalikult head kodud. Ta kogub infot oma loomade/lindude järglaste kohta ja ta ei paarita tundmatu taustaga loomi/linde ilma väga mõjuva põhjuseta. Elementaarselt on tal kõikidele loomadele/lindudele sobiliku suurusega puurid, sobiv söök jne.
Tootjatel on enamasti tihedamalt loomade/lindude poegi ja viivad loomi/linde loomapoodi. Nad ei tee endast kõike, et järglased saaks võimalikult head kodud. Paarituste eesmärk on saada ilusaid värve ja armsaid poegi. Samuti tegelevad paljud tootjad mitmete erinevate liikidega korraga.
Kui inimene, kes nimetab ennast kasvatajaks/aretajaks, ei oska seletada põhjalikult iga paarituse kohta miks see paaritus toimus just nende vanemate vahel, mis eesmärk on sellel pesakonnal ja mida kasvataja loodab liigile juurde anda selle paaritusega, siis tõenäoliselt ei ole tegemist kasvataja/aretajaga.
Paber ei tõesta tegelikult midagi, sest igaüks võib "õiget juttu ajades" paberi saada. Oluline on loomade/lindude võtjaid harida, et nad oskaks kasvatajal/aretajal ja tootjal vahet teha.
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 16. november 2009, 20:15

Lisan, aretaja peab olema liigi standardiga kursis. Praakima välja järglased, kes on nõrga rühiga, agressiivsed jne. Geneetika tundmine peab olema põhjalik. Aretajad ei räägi tõupuhtast või haruldasest linnust, kui ei saa seda tõestada DNA uuringuga.

See, kes laseb oma loomakestel vahel poegi tulla, ei nimeta end aretajaks on hobikasvataja. Ka hobikasvataja peaks olema kursis nii mõnegi olulise asjaga..tibudele parimad kodud leidma ja vajalikku infot kaasa andma.
Viimati muutis nuki8 16. november 2009, 20:34, kokku muudetud 1 kord.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas Annie » 16. november 2009, 20:30

Eva4-ga 100 % nõus.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas awely » 16. november 2009, 20:33

Asja tuleks ka siiski mõistusega võtta. Reklaamitakse, et KORTERIS elab üle 300 linnu!!!! Kuidas saab sellistes tingimustes tagada igale liigile ja igale linnule vastavaid tingimusi? Kuidas jätkub aega ca 300 linnu sotsialiseerimiseks?
Need oleks minu küsimused.....kasvatajad vist oskavad vastata, siin foorumis ju ka neid nagu olen aru saanud.
awely
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 24
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas Annie » 16. november 2009, 20:39

Siin ongi vahe, kas inimene kogub ja paljundab linde või aretab.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas amadiin » 16. november 2009, 20:41

Iga aasta on olnud linnufoorumis inimene, kes on põhimõtteliselt tõstatanud üles lindude aretuse ja pidamise tingimused. Ja enamust neist ei ole usutud, tempeldatakse konkurendi lobaks, labasteks jne.
Nuki 8, sinupoolne on hea üritus, aga kahjuks ei vii see edasi kui julged konkreetsemalt õelda hakatakse postitusi kustutama.
Kustutati ka minupoolsed, need ei olnud labased vaid kõik andmed kontrollitavad, seega ei paku mulle enam siia mingit huvi midagi kirjutada ega jagada ka oma teadmisi, kogemusi.
Aga eestis ei ole linnuaretajaid, on tootjad ja on hobykasvatajad.
Hobykasvatajana tooksin Malle- ta on tõesti asjaga vaeva näinud, teinud kodulehekülje ja teadmisi on ka üksjagu.
Tootjaid nimetama ei hakka- enamus teab neid ise.
Ja loomakaitseselts jääks arvatavasti uksetaha, sest mis kohustub sellisel inimesel neid omale korterisse laskma?
Amadiinid on ehe loodus.
Kasutaja avatar
amadiin
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 36
Teemad: 1
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 52
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 16. november 2009, 20:43

Mul on 5 nümfi..kui olin kodune, siis oli aega neid sotsaliseerida. Iga jumala päev pidi, iga paari tunni tagant, korra vähemalt iga ühega eraldi 5-10 min tegelema. Praegu ma enam ei jaksa, sest käin tööl. Mul on ainult üks nümf taltsaks jäänud. Teised tulevad küll käele, kuid näen, et nad muutuvad järjest metsikumaks.
Ütlen omast kogemusest, et suuremat arvu linde pole võimalik taltsutada, ühel inimesel.

Samas, ega see taltsutamine nii oluline polegi. Tähtis on oma hoolealustega armastavalt ümber käija. Luua neile parimad võimalikud tingimused.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas Eva4 » 16. november 2009, 20:55

Jah, standard on ka oluline. Iga liik peab ikka oma liigi moodi välja nägema. Aretada võib ju loomi/linde ükskõik milliseks ja loom/lind peab ikkagi lõpuks nägema välja nagu oma liigi esindaja. Geneetika osas samuti peab teadma millised probleemid on pärilikud, millised on keskkonnast sõltuvad jne (näiteks kui täiskasvanud rott saab pikalt 20% proteiiniga toitu, siis on tal väga suur kasvaja oht). Rottidel ei ole tõuge, aga jah lindude puhul peaks aretaja ikkagi tegelema tõupuhaste loomadega.
Ma tegelikult mõtlesin juba enne hobikasvatajatest kirjutada...kes on hobikasvataja? Kõik kasvatajad/aretajad on hobikasvatajad, sest eetliselt aretusega tegeledes ei ole võimalik seda äriks nimetada. Minu nägemuses on kasvatamine/aretamine hobi ja kui ta enam hobi ei ole (näiteks äri hoopis?) siis on midagi valesti ja lõppkokkuvõttes tegeleb see inimene tootmisega, sest vastutustundlikult aretusega tegeledes ei ole võimalik teenida.
300 linnu kohta ei oska midagi öelda, aga mul hetkel kodus 40-50 roti vahel (kes viitsib loeb kodukalt täpselt üle :sneaky: ). Minul enamus rotte kodus ei sobi aretuseks ja uutel kasvatajatel on paratamatult rohkem loomi. Need 40-50 looma on aga kõik silmas pidades burmese ja black eyed siamese liini (kaks eraldi liini) alustamist st. kui ma tegeleks veel paari värvusega, siis mul peaks kodus 100-200 looma olema. Enamus rottide kasvatajatel on 30-50 roti vahel ja alustavatel rohkem. Võibolla keegi, kes teab lindude arvudest kasvatajatel, oskab seda paremini kommenteerida.
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas Annie » 16. november 2009, 21:09

Pisi foorum päris kindlasti ei kaitse arutult paljundajaid. Kui postitusi kustutatakse, siis ju on selleks põhjust (ei tea ju konkreetset näidet tuua, sest mina isiklikult kasvatajate teemalisi postitusi ei ole kustutanud ega tea ka, milliseid on mõeldud), aga kindlasti ei tehta seda kellegi kaitsmiseks või millegi mahavaikimiseks.
Aga miks mitte teatada loomakaitseseltsi? Kui inimesel midagi varjata pole, siis küll laseb nad ka uksest sisse. Kui ei lase, siis tehakse juba sellest omad järeldused, ma eeldan. Sest ega need "kasvatajad" ju kuhugi kao, "aretavad" ja "kasvatavad" edasi. Kunagi saab nendega ikka ühendust.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretajad.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 16. november 2009, 21:19

Olen aru saanud, et enamus lindudel polegi tõuge. Viirudel inglise viiru ja ameerikaviiru. Mingid kindlad värvused on aretatud. Haruldased värvused ja teatud kehakuju. Ühes foorumis läks kismaks, kui keegi müüs tõupuhast ja haruldast lembekat, kes muutis värvi, kui valgus teatud nurga alt langes. Samas ei saanud ta tõestada, et lind on just see haruldane lind. Labor peab enne proove analüüsima, mida tehakse välismaal. Lõpuks, et linnust lahti saada, müüs ta sulelise odavamalt, kui muidu müüakse.

Olen täiesti Evaga nõus, et vastutustundliku aretusega, kasvatusega pole võimalik teenida.

Samas võiks vähemalt pisi foorumis need nimed välja tuua, kes on tootjad. Siis osadki inimesed teavad, kelle eest hoiduda. Võiks kirjutada, kui on kindlad tõendid ja oma silmaga seda olukorda tootja kodus nähtud.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas Kissu » 17. november 2009, 01:38

Foorumi eetikakoodeksis on kirjas, et me ei toeta sellist käitumist (ei loomade pidamist ega paaritamist). Avalikku "musta nimekirja" siia foorumisse aga ei tule. Põhjus on väga lihtne - selle eest võib veebilehti väga kergesti kohtusse kaevata hea nime määrimise pärast. Sel teemal ei kavatse rohkem vaielda.

Kui kellegi arvates on vaja need nimed avalikuks teha, siis palun väga - tehke omale eraldi koduleht (kasvõi hot.ee alla) ja pange sinna need kirja. Või veel parem - rääkige Eesti Loomakaitse Seltsiga. Nende lehel oleks see nimekiri igati loogilisem koht ja sinna võib siis ka koera-, kassi- ja muud pidajad lisada. Sellist lehte võib siia linkida.

Mis puutub neisse väidetavatesse tõenditesse, siis palun - kirjutage avaldus loomapidamise eeskirjade rikkumise kohta. Ja mitte loomakaitseseltsile, vaid konkreetselt politseisse - neil on õigus kohal käia ja kontrollida olukorda. Kui see tõesti nii jube peaks olema, nagu vihjatud, siis ei jää see vast politseinikel ka kahe silma vahele (eriti kui mõni loomakaitsja kaasas). Link: Lemmikloomade pidamise nõuded

Postituste kustutamise all on siin ilmselt mõeldud peamiselt lemmikloomapoe "38 papagoid" teemat. Need postitused on tegelikult alles, aga ainult moderaatoritele nähtavad. Eemaldamise põhjus oli see, et kasutaja esindas seal ainult loomapoodi ja mitte iseennast, ning seetõttu ei olnud isiklikud rünnakud tema pihta kuidagi põhjendatud. Postitusi ei kustutata kuigi kergekäeliselt - selleks peab siiski põhjus olema, mille üle otsustab moderaator või administraator.

Samas on selline vestlus, mis on vahet aretajatel, tootjatel ja niisama loomapidajatel, siin foorumis igati teretulnud - see võimaldab tulevasel loomaostjal vahet teha, kellega on tegu. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 17. november 2009, 01:55

Ma väga loodan, et inimesed, kes on seda olukorda näinud, kirjutavad Eesti Loomakaitse Seltsile.
Kui aus olla, siis olen skeptik selle koha pealt. Sama hästi võib minna politseisse avaldust kirjutama, et naaber peab madakaskari tarakane liiga väikestes puurides ja litsub üleliigsed tarakanititad jõhkralt laiaks vms.
Rohkem tegeletakse ikka koerte ja kassidega.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas 38 papagoid » 20. november 2009, 21:48

Loen ja imestan , politsei koju käima. 300 lindu ühes korteris- Lemmikus oli ju ometi kirjas 150 kodus. sama palju poes.
Haruldane lind- aretaja tee DNA test- see haruldane lind tähendab ju haruldane liik Eesti tingimustes. Värvimutatsioone on kindlasti ka vähemesinevaid ehk siis haruldasi, seda ei saa ka eitada, kuid selle tõestuseks teste teha?
Standard, tõug, praakima välja järglased, kellel on nõrk rüht- jumal küll, mida see veel tähendab ? Ja kuidas siis ja millal hävitada linnupoeg , kes seisab nn nõrga rühiga? Kust on selline asi üldse võetud? Ja kus on inimesel julmust sellist asja väita?
Esitan siis ka oma nägemuse tootjast ja kasvatajast.
Olen näinud tootmist- kasvandusi, kus on meeletult linde, keda peetakse ruumides, kus nad valimatult paarituvad, tihti lähisuguluses olevate kaaslastega ja müügiks püütakse kinni lihtsalt võrgutäite kaupa linde . Väiksemad linnud on pisikestes puurides , mida on sadu ja paari pannakse lihtsalt isane ja emane- kes teab siin kellegi sugupuud. Näinud hulgimüüki, kus kastide viisi ahtates tingimustes virelevaid sadu linde, Puure 300-500 linnuga,kokku tuhandeid , nagu pesu nööril tihedalt koos. See on tootmine. Seda näinuna ei tahagi enam osta nö. välismaist lindu poodidest-just sealt võib saada geneetilise defektiga linnu.
Näinud olen ka kasvandusi, kus on lindudel paari kaupa sise- ja välispuurid ja järglasi saavad nii aarad, kui jakod, kakaduud. Maas on marmorplaadid ja kõikjal ülim puhtus. Citesi kuuluvad linnud saavad kaasa paberid- see on kasvandus.
Mis on siis minul? Keegi ülalkirjutanutest ei ole meil käinud kes aasta- kes 4, kes üldse mitte. Üks nendest tõi mu lindudele , nagu hiljem selgus, reostatud teri ja seda mitte heade kavatsustega. See on fakt ja tõestatav. Väita seda, mis-kes, kuidas on mul kodus praegu .....
Mul on kodus 30 liiki linde. Väga palju elab vabalt toas, pesitsevad linnud on puurides. Olen samuti lugenud arvukalt materjale lindudest, kuid mul on midagi sellist, mida kellelgi teisel vähemalt Eestis ei ole- kogemus ja hulgaliselt tähelepanekuid kooselust sadade erinevate lindudega üle 30-st liigist. Iga lind on unikaalne, eri liikide kooselu jälgida on samuti unikaalne võimalus. Mul on väga palju kogunenud teadmisi liikide kooseksisteerimisest , käitumisest, pesitsemisest , tibude kasvatusest ja lindude sotsialiseerimisest. Terviseprobleemide lahendamisest ja erinevalt mitmest foorumlasest ei arva ma ikkagi, et olen jumal taevas ja loomaarstid ei tea midagi. Teavad küll, kuid kindlasti on selliseid asju , mida tean , olen proovinud, arstid mitte- selle asja nimi on praktika. Seda enam, imestan ma, kuidas siin foorumis antakse nõu, et-- kui muna on paar tundi jahtunud, sünnib väärakas tibu--seda kas siis vaimselt või füüsiliselt? Siis peaks looduses kõik linnud väärakad olema, sest linnud jätavad ikka mune mõneks ajaks üksi.
Tahan selle kõigega öelda, et oma sõnade eest tuleb vastutada- et kindlalt väita midagi, tuleb seda raudselt teada- see foorum on ju mõeldud eelkõige kogemuste jagamiseks ja suhtluseks. Kui siin keegi midagi valesti arvab ja teine teadmatu selle järgi ka teeb, võib keegi kolmas selle tõttu surra. Ja see kolmas on ju süütu lemmikloom või lind. Natuke rohkem hoolivust, kaastunnet, vastutustunnet ja oma sõnade eest vastutamist.
38 papagoid
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 38
Teemad: 1
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 59
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas Sirtsu56 » 20. november 2009, 21:57

Konkreetne vastus ''38 papagoid'' :)
Heateod ununevad kergesti, aga halbu tegusid peetakse meeles.
Kasutaja avatar
Sirtsu56
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 622
Teemad: 12
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 20. november 2009, 22:12

Oi, ma ei viitsi sinuga vaielda 38 papagoid. Mulle rääkis seda väljapraakimise asja Ida-Emilia. Küsisin temalt, kes on aretaja. Usun, et peaksid teda tundma. Munade jahtumise asja uuris Kellyara enda tuttavalt, kellel on päris kõvasti kogemusi.
Viimati muutis nuki8 25. märts 2010, 16:11, kokku muudetud 1 kord.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas 38 papagoid » 20. november 2009, 22:44

Ei lähe küll otse teemasse. kuid et asi saaks lõplikult selgeks kõigile, vastan
Kehv rüht- selle all võidakse mõelda vanemate poolt ära magatud jalgadega tibu- esineb eelkõige vale allapanu korral või selle puudumisel- raske ema magab poja jalad liigestest laiali. Esineb nümfidel, olen ka viirukatel kuulnud, ühel konkreetsel juhul sain ka linnuomanikule abi osutada ja tibu jalad said korda. Ma tõesti loodan-mõtlen, et keegi vale rühi pärast linnupoegi ei ....
Linnud hakkavad oma mune hauduma tihti alles 2-st munast. Osad kanaarikasvatajad koguvad näiteks enne kõik 4 muna linnu alt järjest ära ja vahetavad plastikmunadega, siis linnule korraga alla tagasi pannes , on kõik tibud samal ajal koorunud ja kõigil on suurem võimalus samavanustena ellu jääda. Embrüo on väga vastupidav ja ema paaritunnine äraolek ei tee mingit korvamatut kahju. Muidugi, Antarktikas jah, kuid meie räägime ju toalindudest.
Ja ma väidan veel kord, et kõigil, mida väidad peab olema tõendus, kuulujuttude järgi midagi koostada. nojah.
38 papagoid
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 38
Teemad: 1
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 59
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas Annie » 20. november 2009, 22:45

Nuki, ma olen seda ennegi öelnud ja ütlen jälle -Sa teed liiga kiireid järeldusi ja otsuseid. Ma ei kahtle, et hoolid lindudest, kuid ära ürita kõike liiga kiiresti. Oota, kuniks Sul on enda lindudega kogemused. Ida-Emilia on noor tüdruk, vist nii 20-21 aastane, kes kindlsti teab lindudest palju, kuid mõtle ise, kui suured on tema vanust arvestadaes tema kogemused. Kellyaral on kodus suured papagoid, kui palju ta teab näiteks nümfidest....
Mitte et keegi oleks midagi valetanud, aga kuna Sa ise praegu oma postituses ütlesid, kellelt Su teadmised põhinevad, siis tahan öelda, et enne kui midagi foorumis tõeterana välja käid, oota natuke või vähemalt ütle, et see on vaid arvamus või kellegi teise kogumus, mitte absoluutne tõde.

Ja veel... 38 papagoid, mina rääkisin loomakaitseseltsist, mitte politseist. Kas on siis õigem foorumis selja taga kedagi kiruda (kui väidetavalt on tõendeid, et inimene piinab kodus linde hoides neid liiga väöikestes puurides) või võtta midagi konkreetsemat ette ja teatada loomakaitseseltsile. Kui nad tulevad ja näevad, et asi korras, siis on ju kõik ok. Foorumis kirumine ei muuda mitte midagi.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 20. november 2009, 22:50

Ok, nagu arvate.

Eva4 kirjutas:Tootjatel on enamasti tihedamalt loomade/lindude poegi ja viivad loomi/linde loomapoodi. Nad ei tee endast kõike, et järglased saaks võimalikult head kodud. Paarituste eesmärk on saada ilusaid värve ja armsaid poegi. Samuti tegelevad paljud tootjad mitmete erinevate liikidega korraga.


38 papagoid kirjutas:Loen ja imestan , politsei koju käima. 300 lindu ühes korteris- Lemmikus oli ju ometi kirjas 150 kodus. sama palju poes.
Mul on kodus 30 liiki linde.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas amadiin » 21. november 2009, 20:43

Mina suhtungi juba asjasse positiivselt :-D
Poe avamine paar kuud tagasi, on kindlasti positiivne nähtus, 150 poes ja 150 kodus, seoses sellega on kindlasti võimalik luua neile teistele 150 nüüd paremad tingimused kodus.
Kuigi seekord jääb arusaamatuks keda sa selle kasutajanime all esindad, kas ennast või poodi.
Ja nagu sa väidad, kes käis külas 4.a, kes aasta tagasi, siis loodan, et nüüd saavad kõik vaid positiivseid muljeid.
Usun, et halvemaks ei saa meil loomapidamisolukord enam minna, sest aastaid tagasi ei olnud loomakaitse seltsi, kes oleks poodides kontrollinud loomade-lindude haruldust ja nende hoidmis tingimusi. Praegu on asjad ikka tõesti paremuse poole liikunud.
Standard, tõug, praakima välja järglased, kellel on nõrk rüht- jumal küll, mida see veel tähendab ?
Tooks siin näitena välja koeraaretuse, mis on siiski eestis juba päris arvestatav, keegi ei pane kutsikat magama kui vastavalt tõule ei ole tal värv, kõrvade hoiak ja palju muid kriteeriume, normis, need koerad müüakse edasi lemmikuteks odavamalt ja ei lubata ka aretuses neid kasutada.
Sama peaks olema ka lindudega, et seletataks inimesele probleemi ja keelataks kasutada aretuses, aga lemmikuna ei keela neid keegi pidada.
Looduses kui on probleeme, teeb loodus ise omad valikud, nõrgad ei jää ellu, aga tubaste puhul me poputame-toidame-ravime ka need nõrgad elujõulisteks.
Ida-Emilia teadmistes ja kogemustes nümfide vallas mina ei kahtle, kuulsin temast esimest korda 3.a tagasi, siis räägiti temast nii siinpool kui ka soome kasvatajate poolt vaid positiivset ja kindlasti on ennast lihtsam täiendada kui omad vaid ühte liiki sulelisi, kellele pühendad kogu oma aja. Ja vanus kui ta on 21.a näitab vaid, et ta on täiskasvanu ja teab juba mida räägib.
Soome kasvatajad peab tunnistama väärivad kasvatajaks nimetamist, sest olen ise neilt palju abi saanud küsimustes, millele ei oska meie inimesed midagi kosta.

Poola-tsehhi kasvandusi ei saa meie omadega võrrelda, aga jah tuttav käis ja pildistas, see on tõesti jube ja kahjuks tuli tookord ka suurem partii erinevaid linde ka eestisse. Toodi nn. uut verd oma kasvandustesse.

Seda näinuna ei tahagi enam osta nö. välismaist lindu poodidest-just sealt võib saada geneetilise defektiga linnu.
Mina isiklikult ei pelga esimesena geneetilist defekti kui seda, et need linnud ei läbi mingit karantiini vaid lähevad nii poodidesse kui ka inimestele ja siin mängib tõesti rolli vaid antud ostja teadlikkus kuidas viia läbi karantiin ja millist parasiitide tõrjet profilaktiliselt läbi viia.
Siinsed juhtumid nagu reostatud terad, selleni langevad tõesti väga väiklased inimesed, ühe eest sa mind hoiatasid, et ei jätaks teda üksi oma lindlasse, sellest suust tuli tõesti pärleid, ma paar kuud jälgisin seda tsirkust ja siis mulle tõesti aitas.
Mina soovitan asja kohtusse anda, mille lahendit ootan huviga.
Asju mida arutada, soov muuta oleks palju, alates siinsete lindude rõngastamisest kuni ka selleni välja, et nagu on kohustus koeri vaksineerida, oleks ka linnumaailmas mingid kohustuslikud visiidid aastas linnuomanikel viia linnuväljaheitest proov kontrollimiseks loomaarstile. Võiks pikalt jätkata, aga mis see annab?
Kes on ärritatud hingaku rahulikult sisse-välja ja mõelgu, et varsti kuulutatakse välja jõulurahu-ilus aeg, oleks vaid lumi maas :-D
Amadiinid on ehe loodus.
Kasutaja avatar
amadiin
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 36
Teemad: 1
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 52
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas Annie » 21. november 2009, 21:16

Miks mulle tundub, et siin minnakse nimesid nimetamata väga isiklikuks? Minu meelest on praegu ainukesed erapooletud ja asjalikud postitused Eva4-lt (Kissu selgitus muidugi ka), teised kõik lahmivad kuidagi kellegi pihta. Alati võib ju avaldada oma arvamust, kaitsta oma seisukohti ja loomulikult inimlikul moel ka kritiseerida teise arvamust, kui leiad, et ta millegagi mööda paneb, aga niimoodi arutult lahmida....
Ja mis on kõige kummalisem - kui foorumist siis keegi märkuse teeb, siis öeldakse esimese asjana: ok, ma enam sõna ei võta ja lähen üldse ära. Ja lähebki... et siis mitme kuu pärats jälle tulla ja jälle edasi vihjetega lahmida. Nüüd ütlete, et me ju ei luba siin otse rääkida... Jah, inimesi lihtsalt tema pärisnime järgi avalikult süüdistada foorum tõesti ei luba, sest sellele võivad järgneda kohtuskäigud, ja mitte ainult foorumile, vaid ka postitajale endale. Ma tunnene natuke kohtusüsteemi ja olen taoliste keissidega ka kokku puutunud, nii et tõesti, käitugem tsiviliseeritult. Ka kritiseerida saab viisakas vormis.
Ütlen ka seda - mulle või teistele modedele ja adminidele võib alati priva saata, kui on kellegi kohta midagi isiklikku, mis on oluline teada, kuid millest avalikult justkui rääkida ei taha. Seda on ka tehtud ja eksite, kui arvate, et mina või keegi teine selle teadmise endale lauasahtlisse jätame. Lihtsalt me ei hakka sellega esimesel võimalusel avalikkuse ees keksima, aga saame tihti nii mõnegi pahanduse ära hoida.

Teemasse tagasi. Ma arvan, et nuki8 mõtleski seda nõrga rühiga jne välja praakimist nii, et neid linde ei kasutataks tulevikus aretuses, mitte sõna otseses mõttes.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas Sirtsu56 » 22. november 2009, 00:35

Mina isiklikult arvan, et sellised jutuajamised võiks ikkagi privas rääkida. Mõni uustulnuk lugedes selliseid jutuajamisi ehk ei julgegi pisis sõna võtta :D ...irw :)
Heateod ununevad kergesti, aga halbu tegusid peetakse meeles.
Kasutaja avatar
Sirtsu56
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 622
Teemad: 12
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas tibutera » 23. november 2009, 15:52

Räägiks Nukiga sellest naisest, kelle käest ma 1. kuuse tibu ostsin. Sellel naisel oli 2 viirupaari, 1 amadiinipaar ja mingisugune suurem pappagoi, keda ma ei raatsinud lähemalt uurima hakata. Kutsusin teda aretajaks kuna eesti keel pole mu emakeel ja ei osanud talle teist nime panna. Kipun arvana, et sellist asja nagu "paljundaja" kasutatakse siin foorumis pigem sõimusõna kontekstist ja tollel hetkel see mulle ka nagu südame järgi ei olnud.

Räägin siis nn " paljundajast". Puurid olid kõik puhatad, linnud kõik ilusad ja aktiivsed. Oli näha, et inimene armastab oma linnukesi ja ei müü tibusid mitte raha pärast vaid selle pärast, et ei saa nad kõik omale jätta. Kui tibule järele läksin siis oli pesakond omaette puuris ja askeldas toidukausi kallal. Mina ei näe siin mitte midagi kriminaalset. Kuna tibud nägid terved ja rõõmsameelsed välja ja olid ka juba iseseisva toidu peal, siis ma ei hakkanud pärima, millal see 1 kuu täpselt kukkus, äkki nad olid juba 1 kuu ja 1 või 2 nädalat sinna lisaks. Mul on olnud viirukeid alates 3.eluaastast, kuid kõik linnud on olnud ostetud poest ja ühekaupa, tibudega ma otseselt kokku puutunud ei ole, selle pärast ma uurisingi, et kas on vaja nii pisikese jaoks toetuseks eraldi mingit menüüd. Tagantjärgi mõeldes, tibu oli stressis sellest, et oli äkkiliselt 6-e liikmelisest perekonnast sattunud omaette puuri, sellest ta sinna kaussi pugeski.

Ja ausalt öeldes, ma ei olnud mitte tepski paanikas uue linnu pärast, kirjutades foorumisse tahatsin lihtsalt linnule võibolla midagi rohkemat pakkuda, kui olen nendele senimaani andnud.

Ülesse jäi ikkagi küsimus, kuidas kutsuda inimest, kellel on lihtsalt linnupaarike, kes muneb mune? Nad ei ole aretajad, nad ei ole ka kasvatajad, ega ka paljundajad.... kes nad on??
Kasutaja avatar
tibutera
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 10
Teemad: 1
Pildid: 3
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas Annie » 23. november 2009, 21:33

Mina ütleks tema kohta ikkagi kasvataja. See, et ta tibu nii vara ära andis, tuli ilmselt teadmatusest. Kõik inimesed ei käi foorumites lugemas ja paberil kirjandust viirpapagoidest just palju pole. Jah, hea tahtmise juures leiab, kuid nagu ma ütlesin, kõik inimesed ei ole nii teadlikud ja ei mõtlegi sellele, et hakata kuskilt mingit kirjandust lugema. Nad on alati oma linnukeste eest hästi hoolitsenud, neid korralikult toitnud jne... Linde on juba nõukogude ajal peetud ja neile järglasi lastud tulla. Siis ei mõelnud keegi selliste asjade peale.
Ma ei õigusta sellist suhtumist, kuid püüan seda mõista.

Muide, minu esimene kokkupuude linnukasvatajaga oli umbes 7-aastasena, kui mu isa tema käest lembelinnud ostis. Sellel mehel olid köögi seinad puure täis ja pea igas puuris eri liiki papagoi (köök ise oli esikusse kolitud). Jah, praegu nimetatakse sellist inimest tootjaks ja ilmselt teeksin seda ise ka, kuid tol ajal poleks me kusagilt mujalt niipalju teadmisi saanud kui tollelt mehelt. Kuigi olin siis laps, mäletan, et see mees hoolitses oma papagoide eest väga: rääkis nendega, lasi neil ikka puurist väljas lennata, andis erinevaid toidusegusid (õpetas meilgi neid valmistama, sest tol ajal ju poes erladi linnusööki ei müüdud) ja mõni suurem papagoi oli tal ka päris taltsas, kes lasi end kätte võtta ja isegi rääkis. Ilmselt tänapäeval oleks tol mehel ka teadmisi rohkem ja ta lindudel kindlasti palju paremad elutingimused.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas margitikas » 24. november 2009, 11:09

Kuna mul ei ole enam seotust 38 papagoi poega, siis olen tagasi oma kasutajanimega, millega esindan vaid iseennast.
Minu nägemuse järgi on olemas 4-liiki linnuomanikke.
Linnupidaja- inimene, kellel on hobi-huvi pärast lind, linnud ja need on silmarõõmuks. Kui linnud saavad järglased, nojah, need ei ole eesmärk.
Linnukasvataja oleks inimene kellel on juba rohkem linde ja ta saab neilt ka järglasi. Linnud on hooldatud, hoitud, heades tingimustes- e. parimais, mida inimene tahab ja saab pakkuda. Linnud saavad järglasi ja aitavad ennast ülal pidada. Kasvataja on teadlik ja annab oma teadmisi edasi ka uutele linnuomanikele.
Tootja e. paljundaja on inimene, kellel on palju linde ja üksnes äri- rahategemise eesmärgil. Teda ei huvita lindude elutingimused, tervis, järjestikuste pesakondade arv, söödakvaliteet, vaid see, et lind töötaks- saaks poegi.
Aretaja on inimene, kellel on ka palju linde ja seda peamiselt selleks, et oleks valida aretusmaterjali oma lindude seast. Lindude elutingimused ja sööt on väga head, teadlikult valitud, linnud on hoitud ja omanikule vs. tootjaga väga hinnalised. Iga lind on mingi kindla eesmärgiga lindlasse võetud ja jäetud ning reeglina selliseid linde ära ei müüda. Sellise inimese käest võib saada erlisema sulevärvi, hea iseloomuga tibu. Tibu kohta saab palju infot, peale kasvatuse, ka vanemate, võimaliku järglaste värvi vms. kohta. Selliste tibude seast saab aktiivse, sõbraliku linnupoja näiteks matkima õpetamiseks . Küsimuste ja murede korral saab tagasi helistada ja nõu küsida. See viimane on vast põhiline erinevus teistega, sest aretajal peaksid olema suuremad teadmised nii geneetikast, kasvatusest, pidamisest, järglaste kasvatamisest, kui ka käitumisprobleemide ja tõbede korral. Kõike ei saagi alati teada, kuid on side, abi andmise soov ja vastutus oma kasvatatud-aretatud lindude eest.
Võimalik , et iga nimetuse alla saaks veel nii mõndagi iseloomustavat kirjutada, kuid need on minu nägemust mööda suurimad erinevused.
margitikas
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 275
Teemad: 9
Pildid: 4
Asukoht: Järve
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 59
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Aretaja vs. tootja.

PostitusPostitas Annie » 24. november 2009, 11:30

Mina olen siis ilmselt linnupidaja - linnud on rohkem silmarõõmuks. Samas julgen öelda, et neil on head tingimused, hea toit, iga lind on minu jaoks isiksus ja kui kunagi peaksin neilt järglasi saama, siis mulle võib ka alati helistada ja nõu küsida. Muidugi ei oska ma rääkida linnu geneetikast, ei julge eriti nõu anda haiguste osas, aga kindlasti otsiksin koos uute omanikega lahendusi ja aitaks otsida vajaduse korral lindudele võimalikult head ravi. Kokkuvõtlikult ütleme nii, et ma ei peaks end aretajaks, aga käituks ikkagi üsna sarnaselt aretajale: paljundaks linde vaid juhul, kui leian, et sellel on mõtet: linnud on terved, vanemad teada ja kindlasti paneks kõige suuremat rõhku lindude tervisele ja sotsiaalsusele. Värvid nii olulised ei oleks, sest värv ei muuda minu silmis linnu suhtes midagi. Kunagi otsisin ka võimalikult huvitavate värvidega viirpapagoid, kuid nüüdseks on mu prioriteedid selles osas muutunud. Mitte et värvikombinatsioon poleks üldse oluline, aga lihtsalt mina seda enam tähtsaks ei pea. Pigem terve ja julge lind, kes isegi ei pea olema käelind, aga kes ei oleks ka arg ja inimest otseselt ei pelgaks.

Ahjaa, üks asi veel, mida aretaja võiks teha - teavitada uusi omanikke, kui on selgunud midagi, mida ta linde paaritades ei teadnud (näiteks ühe vanema haigestumisest mingisse võimalik, et pärilikku haigusesse vms). See hoiaks ära haige linnu sattumist aretusse.
Tegelikult räägin seda rohkem oma koera näidete varal, sest meil on küll oma kasvatajaga väga vedanud. Ta aitab meid alati, igal aastal organiseerib tervisekontrolle (silmad ja põlved, mis meie tõul on võimalikud pärilikud haigused) ning teavitab alati, kui kusagil suguvõsas (ka kaugematel esivenamatel ja nende järglastel) on midagi avastatud. Samuti ültes ta koera loovutades kohe, kes on heade näituse-eeldustega koer, kes mitte jne.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Üldised jutud

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist