Kas üks või kaks?

Kuidas sinu villakhiir käitub ja kuidas ei tohiks. Keda kellega puuri kokku panna?

Moderaator: Imbeeh

Kas üks või kaks?

PostitusPostitas catyleya (Teema autor) » 16. juuni 2009, 14:38

mul selline küsimus, et plaanin ka siin endale tsintsukest võta aga kas ma peaksin neid kaks võtma või ühe...ma tahaksin ühte emast võta ning olen tema jaoks koguaeg olemas..aga üks mu tuttav rääkis, et need loomad saavad vaid kahekesi oldud , et üksi puuris neil igav ja võivad masendusse langeda :sad: ....Ma ise arvan, et ma suudan piisavalt oma pisikese jaoks olemas olla, et ta ei peaks tundma üksindus.
catyleya
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 1
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Emane või isane?

PostitusPostitas Kissu » 16. juuni 2009, 17:18

Inimene ei suuda kunagi pakkuda loomale sellist seltsi nagu teine loom. Looma ja inimese vaheline sõprus on hoopis teistsugune kui looma ja teise looma vaheline sõprus ning üks ei takista mitte teist. Ära karda, et kui sa võtad ühe asemel kaks tsintsut, siis nad on sinuga selle võrra vähem nõus suhtlema. Pigem võivad nad koos olla isegi julgemad sinuga mängimisel ja suhtlemisel.

Tsintsud on tõesti nõnda karja loomad, et üksinda on nad väga õnnetud. Tsintsud ei ole nagu rotid, kes võivad elada koos mistahes rotikambas. Tsintsudel on tihti üks konkreetne kaaslane kogu eluks ja seega nad kiinduvad üksteisesse väga. Kui näiteks merisigadel hoitakse emast ja isast peale poegimist kuid lahus, siis tsintsude puhul seda teha ei saa, sest nad muutuvad väga õnnetuks üksikult. Tavaliselt hoitakse loomad vaid jooksuajal lahus ja pärast seda tõstetakse kiirelt kokku ühte puuri jälle.

Endal oli mul ka kaks emast tsintsut, üks kõvasti noorem kui teine. Kui vanem mu tsintsudest ära suri, siis ma nägin seda tohutut kurbust, mis teine pidi läbi elama ja ausalt mu süda murdus. Soovitan võta omale 2 tsintsuõekest, siis tõenäoliselt saavad nad elada koos pikka ja õnneliku elu.

Muide vähemalt küülikute puhul on siit-sealt kuulda olnud, et nad elavad neid koos pidades kauem, kui üksikult pidades. :happy:
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kas üks või kaks?

PostitusPostitas Meloofia11 » 16. juuni 2009, 19:50

Minu poisid elavad ka koos. Alguses oli meil plaan minna ühe tsintsu järgi, aga tagasi tulime kahega. Süda ei lubanud lasta tal üksi kasvada, sest ma teadsin, et koolipäevad on pikad ja ma ei saa tsintsuga tunde koos mängida. Nüüd ma ei kahetse kahe tsintsu ostu üldse- magavad koos, söövad koos, jooksevad koos jne. Puuris on nad ka enamasti koguaeg samas puurinurgas.
Muffin, Pandora, Timmi, Mupsu, Cordelia, Rosanna
[Lilly, Pipi, Cookie, Minnu, Mixike]
Kasutaja avatar
Meloofia11
Hobused ja pisilemmikud =)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2461
Teemad: 49
Pildid: 5
Asukoht: Tallinna juures
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kas üks või kaks?

PostitusPostitas Imbeeh » 16. juuni 2009, 22:45

Tšinšiljad on väga erinevate iseloomudega, et neile sobib üksi elada kui seltsis. Mina võtsin endale alustuseks ühe tsinsu ja elu koos temaga oli väga põnev ja peaks mainima, et üksinda olles oli ta minuga rohkem seltsiv kui peale teise juurde võtmist. Loomulikult on tore, kui sa saaksid endale kaks tsinsut võtta, kuid alustuseks sobib ka üks ja kui tunned, et oled valmis, siis teise millalgi juurde võtta. Mina näiteks tegin nii. Minu esimene tsinsu oli väga lähedane minuga, jooksis sabas kogu aeg ja kutsus, kui ma kuhugile ära kadusin. Kui teise juurde võtsin, siis hakaksid nad koos tegutsema, päeval magasid kaisus ja väljas olles õpetas vana olija uuele pätikombeid. Kui sul puuduvad eelnevad kogemused tsinsudega siis mina näiteks soovitan alguses ühe võtta ja looma tundma õppida, et hiljem oskaksid otsustada, kas tahad ja oled võimeline kodu pakkuma ka rohkematele karvapallidele. :happy:
Kasutaja avatar
Imbeeh
Villakhiirte villa
Villakhiirte villa
 
Postitused: 318
Teemad: 5
Pildid: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kas üks või kaks?

PostitusPostitas Kissu » 17. juuni 2009, 08:40

Kindlasti tuleks otsust tehes arvestada ka seda, kus sa plaanid olla 5 või 7 aasta pärast. Kas sul saab olema sama palju aega tegeleda oma tsintsuga, kui praegu? Tsintsut ei võeta vaid "nüüd ja praegu" plaanidega ning tuleb arvestada selliste asjadega. Minu jaoks on ikkagi suure vanusevahega tsintsude võtmine pigem halb kui hea, kuna nad kiinduvad üksteisesse nii tugevalt, et kui üks neist ära peaks surema, siis teine saab paratamatult olema äärmiselt õnnetu. Kui tuleviku plaanidesse kuulub pikemalt kodust ära olekud jms. siis soovitan kindlasti võtta omale kaks tsintsut.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kas üks või kaks?

PostitusPostitas Imbeeh » 17. juuni 2009, 10:22

Loomulikult tuleb läbi mõelda korralikult enne kui ükskõik millise lemmiklooma võtad, et aastate pärast looma ära ei anna või hooletusse ei jäta. Ning loomalikult tuleks vaadata, et loomakestel väga suurt vanuse vahet ei oleks. Kuna olen jälginud väga palju tsinsude müügikuulutsi erinevatel netilehekülgedel siis olen täheldanud, et isegi kui alguses võtad ühe loomakese ja hiljem mõtled, et võiks ka seltsilise võtta siis on võimalik muretseda teine loomakene sama vanusega. Miks minu seisukoht on, et alustuseks kui tsinsusid varem pidanud ei ole, et piisab ka ühest on see, et loomakesi aasta kahe pärast ära ei müüda, kuna tsinsud ei sobi oma elustiiliga kokku. Minul on näiteks meeletult kahju kui võetakse kaks tsinsut saadakse nendega esimesed pesakonnad ja siis lihtsalt müüakse või antakse loomad ära või nendega lihtsalt ei tegeleta, jäetakse oma puuriga kuhugile nurka seisma, antakse vahest süüa ja puhastatakse puuri kui meeles on.
Kasutaja avatar
Imbeeh
Villakhiirte villa
Villakhiirte villa
 
Postitused: 318
Teemad: 5
Pildid: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kas üks või kaks?

PostitusPostitas Kissu » 17. juuni 2009, 12:37

Siinkohal ei ole päriselt nõus sinuga. Kui tõesti tsintsud ei peaks sobima elustiiliga kokku, siis lähevad nad tõenäoliselt müüki/äraandmisele olenemata nende arvust. Kahte tsintsut ei ole nii hirmsasti keerukam pidada kui ühte. Võibolla on alguses mõned kulutused veidike suuremad (suurem puur), kuid pikemas perspektiivis ei ole ka kulutused oluliselt suuremad. Samas kui kunagi aga peaks minema tsintsude ära andmiseks, siis on igal juhul julgem ja stressivabam koos uude koju rännata kui üksi.

Eks muidugi otsus jääb ikka inimese enda teha ja meie saame siin vaid oma vaateid jagada. Eks seda tuleb kaaluda lihtsalt iga nurga pealt ning leida omale parim lahendus.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kas üks või kaks?

PostitusPostitas Imbeeh » 17. juuni 2009, 14:51

Kissu me toomegi kaks erinevat seisukohta välja, mis on väga hea ning lõplik otsus jääb ikkagi inimese teha. :happy:
Mina arvan, et tsinsusid on võimalik ka üksikult kasvatada. Minul võimaldas see tšinšiljasid tundma õppida, nende elustiil, kombed, harjumusi ja iseloomu. Kui loom on üksinda siis võib olla motiveerib see ka rohkem loomakesega tegelema, sest villakutele meeldib ju suhelda. Kahekesi on neil loomulikult omavahel tegemist rohkem aga samas omanikuna võib-olla ei tegele enam nii palju, sest loomakesed saavad ju kahekesi ka oldud.
Mina ise kasvatana ka kodus kahte tsinsut aga kui need loomakesed minu ellu tulid siis mulle sobis, et Speedy oli mul üksinda.
Kasutaja avatar
Imbeeh
Villakhiirte villa
Villakhiirte villa
 
Postitused: 318
Teemad: 5
Pildid: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kas üks või kaks?

PostitusPostitas Kissu » 17. juuni 2009, 15:51

Me kipume vist lihtsalt üksteisest pisut mööda rääkima - mina lähenen asjale tšintšilja vaatepunktist, sina inimese vaatepunktist. Need aga alati ei kattu.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kas üks või kaks?

PostitusPostitas Imbeeh » 17. juuni 2009, 15:57

Eks nii üht kui teist,soov ju, et nii inimesel kui loomal/loomadel oleks hea ja meeldiv suhe. Aga ma arvan, et sellel teemal vist jääksimegi pikalt rääkima. Inimesed on erinevad ja erinevate vaatenurkadega. :happy:
Kasutaja avatar
Imbeeh
Villakhiirte villa
Villakhiirte villa
 
Postitused: 318
Teemad: 5
Pildid: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist