Merisead ja antibiootikumid

Mida, kuidas ja millal teha, et notsu ikka terve ja elurõõmus püsiks?

Moderaatorid: triini22, nirgike

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Merisead ja antibiootikumid

PostitusPostitas Carmen (Teema autor) » 22. märts 2009, 18:03

Arsti juures käin R-Kliinikus. Kui merisead võtsin, siis siit foorumist otsisin, millist Tartu kliinikut kiidetakse, ja selle kliiniku kohta ainsana oligi postitus, Kissu kiitis, et pidi hea näriliste arst olema. Seekord näriliste arsti ennast polnud kohal, kuid teine arst telefoni teel konsulteeris temaga ja siis soovitati sellist ravi. Samas, eelmise meriseaga oli arst ise ka kohal ja ikka oli sama ravi.


Kas sa oled ikka kindel, et see arst on nüüd kõige õigem? Mina ei julgeks antibiootikume anda nii kergekäeliselt. See on ju puhas mürk, kemikaal.
Mul endal koer, kes saab ka antibiootikume tihti, sest käpad sageli haiged (astub klaasikillu jalga, lohistab käppasid, niiet need katki jnejne) ja ei ole see hea midagi. Kõhu võtab kohe lahti ja karmilt mõjub see koera tervisele ikka küll.
Antibiootikum on ikka põletike raviks, mitte niisama "igaksjuhuks" andmiseks.
See paneb mind tõesti imestama. Või miks arst seda käseb anda??
Lisaks võib vitamiini üledoos mõjuda hullemingigi kui vitamiini puudus.

Edit: lisaks mõned artiklid kah. Loomade kohta küll kohe hoobist ei leidnud, aga vahet ei ole tegelikult. Antibiootikum on antibiootikum ja mõjub ta ühtmoodi nii inimesele kui loomale. Loomale vaat et karmimaltki.
Antibiootikum: http://www.tervispluss.ee/artikkel.php?id=5632&k=1
Notsudest ja antibiootikumitest (vaata allapole): http://web.zone.ee/ruigamid/tervis.htm

Soovitaksin tungivalt konsulteerida mõne teise arstiga.
Lihtsalt minu arvamus siis.
Viimati muutis Kissu 22. märts 2009, 22:26, kokku muudetud 1 kord.
Põhjus: Eraldasin teemast "Nirgikese perekonna merisead"
Kasutaja avatar
Carmen
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 202
Teemad: 10
Pildid: 1
Asukoht: Keila
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Nirgikese perekonna merisead

PostitusPostitas Kissu » 22. märts 2009, 22:02

Siiani olen mina küll R-Kliinikust igati professionaalset abi ja nõu saanud. Enamasti arutan arstiga raviskeemi põhjalikult läbi ja uurin alternatiivseid võimalusi. Võibolla see oleneb inimesest, kes arsti juurde läheb.

Mäletan omal ajal kui Bittil (rott) tekkisid hingamisprobleemid, kuidas me koos uurisime ja mõtlesime ravivariantidele. Nimelt antibiootikuid süstida ei olnud võimalik ja suukaudu andmine on seedimisele ja soolestikule kahjulik. Arst luges ja uuris veel põhjalikult juurdegi ning lõpuks proovisime üldse auru tegemisega ning soolalambiga.

Olen seal ka mitmeid kordi merisigadega käinud ning IP sai samuti seal kastreeritud. Seega ei näe küll põhjust arsti kompetentsuses kahelda. Samas ega lisakonsultatsioon halba ei tee, kui kahtlusi on, kuid antibiootikumide ravi ei tasuks alati välistada - kõige ei saa ravimtee abil ravida.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Nirgikese perekonna merisead

PostitusPostitas Carmen (Teema autor) » 22. märts 2009, 22:09

Ma ei vaidle sellele vastu, aga.. Küll aga kahtleksin ma selles, et kas ikka tõepoolest on vaja loom antibiootikume täis toppida? Ja koheselt? Lihtsalt seetõttu, et loom ei söö? Et topime aga kanget tervist kahjustavat keemiat täis ja hakkab sööma? Antibiootikumid siiski on ja jäävad põletike raviks.
Ma näen, kuidas mu koera terviselegi need antibiootikumid mõjuvad, siis kuidas peaks veel need närilise tervisele mõjuma? Koer kohe loium, võtab kaalust alla tihti, kõht läheb lahti jnejne. Ma ei annaks talle üldse antibiootikume, kui oleks alternatiiv, tema puhul see kahjuks aga puudub.
Merisea puhul ma näen alternatiivi.
C vitamiini ei pea võtma purgist. Selleks tuleb minna poodi, osta peterselli seemneid ja panna koju akna peale kasvama. Minu notsudele need juba kasvavad. Ka salatit ja kõike muudki saab kodus, akna peal kasvatada.

Arst võib olla siiski kui hea tahes, aga teise arsti arvamus on alati väga tähtis. Aitab näha asju teise nurga alt. Mina tõesti ei annaks antibiootikume nii kergekäeliselt. Seda enam, et üks kurb kogemus samasuguste ravivõtetega selja taga.
Kasutaja avatar
Carmen
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 202
Teemad: 10
Pildid: 1
Asukoht: Keila
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Nirgikese perekonna merisead

PostitusPostitas Kissu » 22. märts 2009, 22:14

Lisasin oma eelmisele postitusele viimase lause juurde, kuid sa olid selleks ajaks juba kärmelt postitanud. :)

Mis puutub aga antibiootikumidesse, siis mina neid siiski ei välistaks nõnda. Merisigadel on igasugused terviseprobleemid väga tõsised ja kiiresti arenevad (tänu nende kiirele ainevahetusele). Seega tuleb tihtipeale kiirelt tegutseda ning mitte vaid "proovida" seda või teist.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Nirgikese perekonna merisead

PostitusPostitas Carmen (Teema autor) » 22. märts 2009, 22:26

Kas antibiootikumi kasutamisel pole siiski mitte rohkem riske kui selle kasutegur võib olla? Eriti nii väikeste ja tundlike loomade puhul?
Antibiootikume on ka siiski erinevaid, erinevate hädade vastu ka. Vale antibiootikum võib saada otsustavaks notsu elu suhtes vägagi kiirelt.
Muide, kalleid analüüse tehakse ka notsikutele, kuid mitte Eestis. St Eestis saab võtta analüüsi, aga edasi saadetakse see Soome või kuskile (selline siis minu info, mida ma viimati olen kuulnud). Ma usun, et Tartus on see ülikooli kliinik (vabandage, olen Tartu võhik ja ei tea seal asuvate kohtade nimetusi), et seal äkki võetakse analüüse? See on 24/7 lahti ka. Mina soovitaksin helistada esmaspäeval enamus kliinikud läbi, rääkida arstile mure ja küsida arvamust. Panna need arvamused kõik paberile kirja ja seejärel konsulteerida oma arstiga uuesti. Mida rohkem arvamusi, seda parem siiski. Sest kui ka antibiootikumi kuuriga jätkata, võiks selle kõrval ka muid, alternatiivseid lahendusi proovida.
Kasutaja avatar
Carmen
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 202
Teemad: 10
Pildid: 1
Asukoht: Keila
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Merisead ja antibiootikumid

PostitusPostitas Kissu » 22. märts 2009, 22:46

Carmen kirjutas:Muide, kalleid analüüse tehakse ka notsikutele, kuid mitte Eestis. St Eestis saab võtta analüüsi, aga edasi saadetakse see Soome või kuskile (selline siis minu info, mida ma viimati olen kuulnud). Ma usun, et Tartus on see ülikooli kliinik (vabandage, olen Tartu võhik ja ei tea seal asuvate kohtade nimetusi), et seal äkki võetakse analüüse?


Mind huvitab, mis kallitest analüüsidest sa räägid? Analüüsid kui selline ei ütle ju midagi, neid tehakse ikkagi mingil kindlal eesmärgil. Kui sa mõtlesid antibiootikumide taluvust, siis need tuleks teha üleüldse enne merisea haigestumist.

Antud juhul soovitas antibiootikume üks Tartu parimaid väikeloomade arste, seega ta ehk teab, mida teeb. Tartus tegelevadki väikeloomadega sisuliselt R-Kliinik ja EPMÜ kliinik, ülejäänud arstide teadmised kipuvad koerte-kassidega piirduma. Muidugi on võimalik ka Tallinna arstidega telefonitsi konsulteerida.

Palun ütle, kas sa oled täiesti 100% antibiootikumide vastu? Minu meelest on nii siin kui mujal juba välja öeldud, et antibiootikumid ei pruugi alati kõige parem või isegi hea lahendus olla, aga mõnel juhul on see siiski vajalik. Ma ei tunne end piisavalt kompetentsena konkreetsel juhul selle vajalikkuse üle otsustama.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Merisead ja antibiootikumid

PostitusPostitas Carmen (Teema autor) » 22. märts 2009, 23:24

Vabandust, väljendasin end jälle valesti. Ma pole ausõna kuigi osav sõnaseadja ja mu jutu mõttest läheb paljugi kaduma. Mitte kalleid analüüse, vaid korralikke uuringuid jms analüüse, teada saamaks, mis meriseal viga on jne, kuid need on kallid. Loodan, et nüüd sõnastasin õigesti.
Antibiootikumitele ei ole 100% vastu, annan neid ju praegugi oma koerale jälle. Kuid kui oleks võimalus asendada antibiootikum millegagi, siis ma seda ka teeksin. Kahjuks koera puhul pole ma veel asendust välja suutnud mõelda. Ega vist ei olegi.
Küll olen ma aga antibiootikumitele üsnagi vastu näriliste puhul (siiski mitte 100% vastu). Eriti merisigade puhul. Kuna tegu on siiski pisikeste loomadega ja õrn tervis on neil ka. Lisaks olen üsnagi vastu keemiale jms rohtudele. Kui saab asendada, siis on looduslik lähenemine igati kasulikum. Pealegi, nagu ma juba ütlesin, siis on antibiootikume ka erinevaid ja on erinevad ka tervisehädad, mille vastu neid antakse. Kahjuks tulebki tõdeda, et kui anda meriseale antibiootikumi, siis võib minna täppi, ja see võib ravida õiget asja. Kuid see terviseviga võib olla ka selline, mis antibiootikume ei vaja ja need teevad asja hoopiski hullemaks.
Sest ma ju näen oma koera pealtki, kuidas antibiootikumid üldiselt tema tervist kahjustavad, kuigi käpahaav paraneb tänu nendele.
Proovin homme googeldada ja erinevaid artikleid leida antibiootikumitest ja looduslikest ainetest. Mõtlesin, et võtan homme ühendust ka Soome merisea kasvatajatega. Küsiks, mis nemad asjast arvavad ja kuidas on nemad oma notsikutel sarnaseid tervisehädasid ravinud.
Kasutaja avatar
Carmen
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 202
Teemad: 10
Pildid: 1
Asukoht: Keila
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Merisead ja antibiootikumid

PostitusPostitas Mercar » 23. märts 2009, 10:48

Minuarust võiks ikka arsti usaldada. Kui tegu on ikka professionaaliga kes seda asja õppinud ja looma näinud. R-kliinikus on head arstid. Ja sealne arst on looma näinud ja teise närilisteartiga konsulteerinud. Siis mina arvan küll, et tema teab paremini kui Carmen sina, kes sa pole seda looma näinudki, ega ole loomaarst. Alati tasub vajadusel küsida teist arvamust teiselt arstilt. Aga netiteel, looma nägemata, arsti ettekirjutust maha teha? Sellest ma aru ei saa.

Mina ütleks pigem, et kui Sinu koerale antibiootikumid nii halvasti mõjuvad peaks mõtlema antibiootikumide vahetusele- vajadusel arsti vahetusele, kui ta ei oska muid antibiootikume soovitada. Lisaks anda erinevaid piimahappebaktereid (apteegist) mis tagavad parema soolestiku töö. Ja ausalt öeldes ka tasuks vaadata üle jalutusteed kui ikka pidevalt koer kilde käppa astub siis see ikka sinu valiku tagajärg.
Selle järgi et sinu koerale antibiootikumid ei sobi, ometi ei tasu teisel soovitada merisiga mitte ravida arsti poolt määratud viisil. Pooleli jäetud antibiootikumiravi on üks ohtlikemaid asju üldse, kuna "toodab" antibiootikumiresistentseid bakteritüvesid.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Merisead ja antibiootikumid

PostitusPostitas nirgike » 23. märts 2009, 10:49

Eks nende pisiloomade arstidega ole jah kitsas käes. Tartus ehk Kadri Kääramees (Janne Orro kliinikust) oleks veel valik, on kommenteerinud siin ja seal närilistega seotud teemasid, kuid kliiniku kodukal on kirjas, et ta on pigem loomade hambaarst.

Ma uurisin netist selle antibiootikumi kohta, mida Siidi saab, ja USA meriseafoorumites (cavycages ja guinealynx) liigitati see merisigadele sobivaks ja ka seal riigis merisigadel sageli kasutatavaks antibiootikumiks. Lugesin sealt ka, et antibiootikum on õige siis, kui ca 3-4 päeva pärast ilmnevad paranemise nähud. Olin eile selle pärast mures, kuna hommikul ei olnud merisea tervises veel muutusi. Õhtul aga ilmnes elavnemine, tuli juba koos teise meriseaga süüa küsima (ilma ruigamata küll aga nägu oli huvitatud) ja maitses natuke ka muid värskeid toite peale lehtsalati ning jõi natuke vett ka. Täna hommikul oli ka platsis süüa ootamas, pärast seda läks küll oma nurka tagasi, aga mulle tundub, et nii apaatne ta enam ei ole kui esimesel haiguse päeval oli. Hoian pöialt, et sellised muutused jätkuksid.

Eks ma olin (olen tavaliselt alati) arsti juures ähmi täis ja läheb meelest vajalikke asju küsida. Näiteks oleks võinud küsida probiootikumi (kasulikke soolebaktereid), mida Vontsule antibiootikumidega kaasa sain. Samas aga öeldakse, et terve merisea junnid pidid kõige paremad seedimise korrashoidjad olema. Muidugi ma ei tea, kas Siidi neid sööb, näinud ei ole. Aga eks ma jälgin, kui kõhu lahti lööb, siis kaeban arstile. Villi sai mul ka pärast kastreerimsit 7 päeva antibiootikumi, ei olnud probiootikumi ega teiste sigade junne, ja ei juhtunud midagi halba. Muidugi tema sai neid süstidena ja see pidi olema vähem kahjulik kui suukaudne annustamine (seda vist lugesin ka välismaa foorumist), aga kuna mina süstimisega hakkama ei saa, siis valisin suukaudse manustamise.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Merisead ja antibiootikumid

PostitusPostitas nirgike » 25. märts 2009, 11:39

Eile lõigi kõhu lahti, täna helistasin arstile ja saan nüüd heade bakteritega pulbrit. Üldiselt olekult on Siidi ikka selline nurgas konutaja, kuid eile ja täna on kerge kaalutõus olnud, mille üle mul on hea meel. Ma esmaabina üritasin söetabletti ka anda, olime pärast mõlemad mustad kui murjamid, köök kaasa arvatud, ja sinna õigesse kohta ei saanudki sütt nii palju kui vaja oleks.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 0 külalist