Rotipojad

Paaritamisest loovutamiseni

Moderaatorid: E4-, Amelia

Rotipojad

PostitusPostitas nuu (Teema autor) » 05. jaanuar 2004, 14:21

Caty kirjutas:Ka meie saime endale eile roti. On selline must ja isane. Väidetavalt 1,5 kuune aga ikka suur loom juba. Lugesin siin, et rottidel on mingid tõud ka. Millised? Ja tegelikult on kohe mure, puur on tsipa väike. Ega kellelgi ei ole sümboolse summa eest puuri anda. Elame Tallinnas. Veel selline küssa, et kui tegelikult tahaks poegi ka kas siis tuleks kohe emane ka muretseda või võib seda hiljem taha?


loodetavasti on see poegade muretsemise teema ikka põhjalikult läbi mõeldud (no kaalu igaks juhuks veel: kas sul on võimalik leida 20 rotipojale tore kodu, või kas sa suudad vajadusel ise neile kõigile kodu pakkda (piisavalt suur puur, söök, arsiabi). Igatahes on selle kiire asjaga aega... Isane rott on viljakas praktiliselt kuni surmani ja kõlbab talle iga emane - kedagi ei põlga ära. Probleeme tekiks pigem siis, kui võtaksid talle kohe emase kõrvale: emane võib tiinestuda juba lapseeas (näteks 6-nädalaselt) ja see ei ole hea ei poegadele ega emmele. Parim aeg paaritamiseks oleks emastel aga 4.-5. elukuul. Isasega ühes puuris ei saa neid nagunii pidada, sest sellisel juhul võib juhtuda, et emasrott toob iga kolme nädala järel uue pesakonna, mis on kurnav kindlasti nii rotile kui omanikule ning lisaks saavad rotipojad liiga vähe aega emapiima...
Soovitaksin hoopis kiiresti võtta isasele rotile isane seltsiline. Täiskasvanud isaste tutvustamine on palju tülikam kui noorte. Kriitiline piir on umbes 10. elunädal, sest enamasti umbes siis saavad rotid suguküpseks ja isastele muutub territooriumi kaitsimine väga tähtsaks... Muidugi on sellisel juhul vaja ka suuremat puuri, nii et vaata parem kohe suurim, mida endale lubada saad (ühele rotile arvesta ruumi umbes 0,06 m³). Kui soov paaritada on ikka kindel, võid hiljem emase roti juurde osta, nagunii peab ta eraldi puuris elama.
Üks küsimus vanusega seoses: kas ta vetsupaberi rulli sisse mahub? (Minu Piksel mahtus umbes 2-kuuseks saamiseni, aga ta on emane ja need kasvavad aeglasemalt...)
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas nuu (Teema autor) » 05. jaanuar 2004, 14:34

rotitõugudest: no otseselt tõugusid rottidel veel ei ole. Aga on palju erinevaid värve, markeeringuid, keha- või karvatüüpe. Ehk siis "tõug" on nende kolme kombinatsioon. näiteks: must dumbo reks kaputsiin tähendab, et tegemist on musta kaputsiiniga (valge keha, must pea ja õlad, seljal võimalikult ühtlase laiusega must triip), kel on dumbokõrvad (selliseid eestis vist ei olegi) ja lokkis (reks) kasukas...
üks link, kus on eri "tõugudest" (äkki võiks eesti keeles kasutada sõna variatsioonid?) pilte ja pisut ka geneetikast: http://www.spoiledratten.com/varieties.html
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 05. jaanuar 2004, 16:03

Nuu antud link on väga hea, seda tasub kindlasti vaadata.
Roti paaritamisega, kui sa ikka oled kindel, et tahad sellise asja ette võtta, on tõesti aega maa ja ilm. Isase puhul võiks kindlasti oodata, kuni ta on 6 kuud vana. Umbes sellises vanuses tekivad mõnedel isastel aggressiivsuse probleemid - nad jõuavad teismeliseikka ja hormoonid hakkavad möllama. Enne seda vanust võib rotil lausa suurepärane iseloom olla ning paar kuud hiljme võib ta juba sama sõbralik olla ja see agressiivsus võib tal ainult teiste rottide, mitte inimeste suhtes, avalduda. Sellist rotti pole hea paaritada, kuna üsna tõenäoliselt on ka ta pojad problemaatilised.
Teiseks, oled sa kindel, et rotil hea tervis on? Mida sa ta vanemate ja onude-tädide tervisest tead? Minu armsad Kratt ja Pätu, kellel on suurepärane iseloom, ja kelle paaritamist ma isegi kaalusin, jäid umbes kuue kuu vanuselt haigeks. Hingamisteede jama. Kratil rohkem, Pätul vähem, teistel rottidel samades tingimustes üldse mitte. Seega ilusad ja armsad, aga paaritamiseks ei sobi, kuna nõrk immuunsus. :( Väga tahaks teada, kuidas nende õdedel-vendadel läheb praegu.
Paaritamiseks ei pea emast ostma - ma loodan, et peagi tuleb siia foorum, kuhu ka paaritamiskuulutusi jätta saab. Niiet kui tahtmine endiselt tugev ja rotu hea iseloomu ja tervisega, saab siit talle sobiva paarilise otsida. :) Nii ehk teisiti on loomade paaritamine-aretamine asi, millega rikkaks ei saa.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 14. jaanuar 2004, 02:57

Mõtlemapanev artikkel, mida tasuks lugeda, enne kui oma rottide paaritamise tõsiselt teemaks võtad.
Breeding: Can YOU live with it? - by Mary Ann Isaksen
http://www.rmca.org/Articles/breeding.htm
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas nuu (Teema autor) » 04. veebruar 2004, 14:42

caty kirjutas:Korra juba küsisin, aga veelkord. Olen otsustanud isase roti kastreerida ja mõtlesin, et kas lasta enne emastega kokku või mitte. Üks pesakond tillukesi võiks ju olla. Aga millal, ja mis nendest pärast saab?j


kui sa sellele küsimusele ise vastata ei suuda, siis vast ei ole poegade tegemine kuigi hea mõte...? Võid ju mõne loomapoega läbi rääkida, aga kas sa oled valmis leppima mõttega, et sinu rottide pojad võivad sattuda elama tillukesse räpasesse hamstripuuri ning nende eest hakkab "hoolitsema" mõni kuueaastane laps, kes tast peagi tüdib ja kelle ema julgeb rotti ainult sabast tõsta? (ma ise ei tunne küll ühtki sellist inimest ja ega hästi ei usukski, et selliseid on, aga ma olen viimasel ajal liiga palju aega loomapoodides veetnud ja seal toimuvat jälginud...) Ja üks jutt veel hoiatuseks: kuulsin uuemaid uudiseid ühelt maokasvatajalt - neil ei ole enam "varustajat" ja rotid, keda nende loomake (kuningboa) sööb, ostetakse loomapoodidest... Üks rott nädalas. Mitu madu Tallinnas kokku elab, ma muidugi öelda ei oska...
Kuidas poegade müük läbi ajalehekuulutuse võiks edeneda, ma ei kujuta ette ja ei oska kommenteerida. Ja veel on võimalik muidugi siinsetele foorumlastele pakkuda, poole aasta pärast on vast juba mõni tekkinud, kes ei oleks just Shane'ilt rotipoega ostnud...?
Sobiva ajaga on nii, et olen minimaalse soovitatava aja kohta leidnud väga erinevaid arvamusi. Liisa pakub alati järjekindlalt 6 kuud vanuse alampiiriks. Oma noort Pikslit vaadates paistab see üsna normaalne vanus olevat, sest umbes selles eas hakkas ta tõesti juba kuidagi täiskasvanulik välja nägema. Midagi hirmsat ei tohiks aga olla ka, kui emane on kuukese või paar noorem..
Viimati muutis Endised kasutajad 05. veebruar 2004, 13:42, kokku muudetud 1 kord.
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 04. veebruar 2004, 15:39

Paaritamisel minimaalne soovituslik vanus on 4 kuud. 6 kuud on muidugi parem. Ja paaritada võib kuni aastaseid vabalt - hiljem hakkab emastel rottidel viljakus langema. Niiet aega on oi kui palju. :)
Tahad sa tingimata selle isasega poegi? Sinistel ja pruunidel Shane'i rottidel on erinevad isad ja emad. M-il on Shane'ilt saadud isane - sinine vist? Ja pole ka võimatu kuulutada ja leida peigmeheks eestimaine isane rott, kel vanust üle aasta, tervis hea ja iseloom sõbralik.
Keskmine pesakond on 6-12 poega. Kuna Shane'i kolm emast said kõik üsna suure pesakonna, võib arvata, et ka need emased saavad pigem 12-se või suurema pesakonna. Kui kerge neile kodu on leida, ma ei tea.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Caty » 05. veebruar 2004, 11:25

Kuna plikad on veel liiga noored, läheb poiss reedel opile. Kui tahan kunagi poegi, siis hakkan peikat otsima.
Caty
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 393
Teemad: 32
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas raspe » 05. veebruar 2004, 14:23

Jup õieti teed minu Ruudolf on nõus abistama igal ajal selles suhtes.
Sõbralik,nutikas,hea tervisega ja mudu armas olevus.:)
raspe
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 12
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Roti paaritamine

PostitusPostitas Caty » 06. mai 2004, 16:01

Nüüd on see siis tehtud. Pisi tõi oma Dimka meie Krussu juurde. Esimesel pävel ajas Krussu sõrad vastu ja oli suurema enamuse ajast selja peal. Aga tänu Dimaka kavalusele läks teisel päeval kõik ilusti. Dimka nimelt hakkas läbi puuri Hallut passima ja ei teinud Krussut enam märkamagi. See tegi Krussu armukadedaks. Ta üritas igal võimalusel tähelepanu äratada. Ja kaua sa siis ikka teise puuri plikat vahid... Jääb siis 21 päeva oodata ja loota.
Caty
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 393
Teemad: 32
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 06. mai 2004, 16:59

Nonii. :) Hoiame pöialt. :)
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti paaritamine

PostitusPostitas PisiL » 11. mai 2004, 19:42

Hmm, mulle tundub et Dimka p6eb mingit melanhooliat nagu... Sellest saadik kui koju tagasi tuli on kuidagi vaikne ja ei tee nii palju p2tti enam, lebotab v6rkkiiges p6hiliselt. Kardan et 2kki on midagi tervisega lahti, pealtvaadates midagi viga ei paista olevat ja s66b ta ka t2iesti normaalselt. Kas t6esti armuvalu?
PisiL
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Caty » 11. mai 2004, 20:08

Ka Krussu on eemalolev. Hoiab teistest eemale ja kipub kaklema.
Caty
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 393
Teemad: 32
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 11. mai 2004, 21:04

Krussu puhul võib selle andestada - tiinus võib emase pahuraks muuta. Ja tiine emane on karjas automaatselt kõige kõrgemal kohal, isegi kui ta muul ajal ei ole alfa. Võibolla kõik ei taha seda tunnistada ja seepärast pahandused?
Aga Caty, kui ta sinu vastu agressiivseks muutuma peaks, siis oleks parem teda mitte rohkem paaritada - ei soovitata. :(
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Caty » 11. mai 2004, 21:59

Ei minuga on kõik ok. Aga Hallu, teine emane, saab küll mõnikord lausa ilma põhjuseta kolki. Vanasti magasid kõik kolm koos, nüüd tihti 2+1. Vahel Krussu Rotuga, vahel Hallu Rotuga. Juhtub ka muidugi, et kolmekesi koos ollakse.
Caty
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 393
Teemad: 32
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Laura188 » 16. mai 2004, 22:58

Paar päeva tagasi hakkas minema Tupsu kõht suureks ja ta läks nii vihaseks ja hammustas mind ja Mupsut.Aga nüüd on ta kõht täiesti OK et normaalne-paar päeva enne sünnitust.Aga ta läks natuke rahulikumaks täna õnneks.
Laura188
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 234
Teemad: 20
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Pojad sünnivad

PostitusPostitas Caty » 26. mai 2004, 15:11

Ongi aeg nii kaugel et meie "kärnkonnast" (seljapealt krobeline ja suure laia kõhuga)on saanud ema. Krussu pojad muudkui sünnivad ja sünnivad. Panin ka ühe pildi oma albumisse üles. Hetkel oli veel 12 poega, vist...
Caty
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 393
Teemad: 32
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Pojad sünnivad

PostitusPostitas Ettel » 26. mai 2004, 15:23

Palju õnne ja tervist emmele :D
Ettel
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 102
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Pojad sünnivad

PostitusPostitas Kairi » 26. mai 2004, 15:38

Oi-oi, juba 12 tükki on päris palju... huvitav palju neid veel sünnib :eek:
Igatahes õnne, jõudu ja jaksu järglaste kasvatamisel. :D
Kairi
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 190
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 26. mai 2004, 15:44

Nonii, täna on vist rotipoegade päev lihtsalt. :) Paari nädala pärast läheb põnevaks, siis kui rotipojad roti nägi hakkavad minema ja värvid selged on ja nad ise ringi sibilevad. :)
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Pojad sünnivad

PostitusPostitas helectra » 26. mai 2004, 17:52

palju õnne ka meie isaste kamba poolt :D
helectra
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 172
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kerly91 » 26. mai 2004, 18:57

Palju õnne!!!
Kerly91
Minu väiksed pätid! (L)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 479
Teemad: 34
Pildid: 4
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. mai 2004, 14:04

Rotte tuli 14 kokku :D
Nad nii mega armsad... tahax need kõik omale jätta :P aga uvitav, kui suurt puuri lähex nende pidamisex siis vaja?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Pojad sünnivad

PostitusPostitas avalanche » 28. mai 2004, 14:16

Kas nad on selle rex-tüüpi rotiema lapsed? Sel juhul peaks nii mõnigi päris huvtav tulema. 8) Jääme siis pisipõnnidest vahvaid pilte ootama. :wink:
Õnne minu poolt ka!
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Pojad sünnivad

PostitusPostitas Laura188 » 29. mai 2004, 22:28

Ma kah nii ei tee caty :) .Ma teen nii:Kolm isast ühte,kolm emast teise.Ma tohin kuus rotipoega endale jätta.(seda asja võib kasutada nii,et siis kui mõni rott on vihane ja hammustab,võiks osta uue puuri)Aga muidu pole sel mingit mõtet. :wink:
Laura188
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 234
Teemad: 20
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Caty » 30. mai 2004, 19:31

Meil plaanis vaid paar vahvat rotitüdrukut endale jätta.
Caty
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 393
Teemad: 32
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Pojad sünnivad

PostitusPostitas Endised kasutajad » 01. juuni 2004, 20:23

Aga rotipoisse polegi plaanis jätta we??? :cry:
väike dimka nii armas ju :)
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 0 külalist