Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

Küsimused, mis seotud liivahiirte paljunemisega

Moderaator: triini22

Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas bora (Teema autor) » 29. mai 2008, 22:33

Kolm-neli päeva tagasi mul liivahiire emakene synnitas 6 poega. võtsin kohe isase puurist ära, panin teise puuri, kuna see kellelt ma need hiired sain ta ytles, et isa võib oma pojad ära syya, et temal oli nii juhtunud.
andsin emasele hapukoort, et saaks poegi toita hästi, panin talle suure kuhja syya ja juua..
kuid täna töölt tulles ma ausaltöeldes kohe ei läinudki vaatama, kuidas neil seal läheb... läksin mingi paari tunnipärast ja vaatepilt oli kohutav.. ei olnud enam kuskil yhtegi hiirt näha..tähendab yks oli aga see oli ka poolik- tagumiku poolne pool oli ära söödud ja pea oli alles veel.. ma otsejoones jooksin peldikusse ooksele..
mida ma valesti tegin ma ei saa aru :sad: ?? miks ema oma pojad ära sõi.. kas nii juhtub siis pidevalt või mis värk on? kohe selline õudus tuli peale ja enam ei kipu yldse nende hiirte poole.. kohe selline väga vastikus tunne tuli peale neist.. õudnee..
bora
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas Pinto » 29. mai 2008, 22:40

Tsiteerin Eesti Liivahiirte Seltsi ühest liikmete uudiskirjast teksti:
Kõige sagedamini on põhjuseks keskkonnaga seotud muutused või häirijad, kui pojad on kuni 10 päevased. Häirida võivad neid vali lärm, pesa puutumine (mõned vanemad lasevad ilusti poegi vaadata, aga mõned muutuvad närviliseks ja siis on oht, et pojad tapetakse), toidu ja/või joogi puudus, puurikaaslaste eemaldamine (seepärast peaks isase emasest lahutama ennem poegimist, mitte peale), valgustuse ja temperatuuri muutus, puuri puhastamine liiga vara, puuri liigutamine teise asukohta jne. Looduses jätavad vanemad pojad maha (või söövad ära) kohe kui pesa on avastatud võõraste poolt.
Temperatuuri ja valgustuse muutus ja ka toidu/joogi puudus annavad vanematele justkui märku, et aastaaeg on vahetumas ja nad ei pruugi oma lapsi saada suureks kasvatada. Seepärast süüakse lapsed, et koguda vajalikku proteiini ja valmistuda „talveks”. Kui toitu pole, siis hakatakse proteiini ammutama kõige väiksematest, kui toitu ikka ei tule võetakse ette näiteks eelmise pesakonna pojad jne, kuni jäävad vaid tugevamad isendid, kes lõpuks tõenäoliselt üksteist tapavad.
Puuri puhastamisega eemaldatakse hiirtele tuttav lõhn ja nad võivad end ohustault tunda. Seepärast kui tõesti on vaja puuri puhastada peaks pesa osa siiski puutumata jätma kui pojad pisikesed.
Vahest tapetakse pojad ka vanemliku instinkti puudumsie tõttu. Seda võivad teha nii ema, isa, eelmise pesakonna isased pojad ja harvem ka emased pojad. Põhjuseks võib olla ka geneetiline viga ja seepärast ei tohiks selliseid isaseid, kes poegi tapavad enam paaritada. Emaste puhul ei saa paari poja tapmisest seda järeldada, kuna põhjus võis ka muus olla. Kui aga järjest kaks pesakonda poegi on ilma näilise muu põhjuseta tapetud, ei tohiks ka emast rohkem paaritada, kuna on oht, et sellise käitumise pärivad ka pojad.
Kuna paljud probleemid saavad alguse muutustest puuris või selle ümbruses on parem puur puhastada ennem poegimist mõned päevad ja siis hoida tingimusi seal võimalikult sarnasena, nagu nad olid sünni hetkel. Muidugi sõltub palju ka vanematest, aga parem karta kui kahetseda.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas bora (Teema autor) » 29. mai 2008, 22:51

aitäh.
kohutav.. no ma nii pyydsin.. nii väga, et hiirtel oleks kõik hästi aga ilmselt siis sellega ma panin pange, et ma isa võtsin puurist ära alles siis kui pojad olid syndinud juba.. :wacko:
aga kas ma nyyd võin isase tagasi panna või mis ma nyyd tegema paeksin?
bora
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas triini22 » 30. mai 2008, 08:16

Isast ma tagasi ei soovitaks panna. Emane on suure tõenäosusega jälle tiine, kuna liivahiirtel on kohe peale sünnitust jooksuaeg, millal uus pesakond ka valmis tehakse. Uuest pesakonnast jäta emale 1-2 emast poega seltsiks ja isale tutvusta isane poeg. Nii ei jää kumbki üksikuks.
Vahel võib juhtuda, et peale poegimist ei tehta uut pesakonda, kuid see tõenäosus on üpris väike.
Pojad tapeti arvatavasti tõesti sellepärast, et emane sattus isase eemaldamisest stressi. Selle vältimiseks võetaksegi isane harilikult vähemalt nädal enne poegimist emase juurest ära, et ta jõuaks uue olukorraga harjuda ning et uusi poegi ei tuleks. Loodan, et järgmise pesakonnaga läheb kõik hästi.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas bora (Teema autor) » 30. mai 2008, 09:03

Suur aitähh.
aga siia järele jällegi kysimus, et kuidas ma teen vahet emasel/isasel pojal..? kuna kui nad nii väikesed on siis ma kardan, et on raske vahet teha?
bora
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas triini22 » 30. mai 2008, 10:07

Liivahiirte soo määramise kohta on teema täiesti olemas: LINK. Pisikestel on kõige lihtsam sugu määrtata 8-14 päevaselt, parim aeg on 11. päev. Sellel ajal hakkab neile õhuke karv peale kasvama ning emastel poegadel on siis kõhul näha 4 paari karvutuid laigukesi (nibud). Isastel poegadel neid pole.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas okasroosike » 06. juuni 2008, 13:11

Aga kas jällegi emast ei häiri kui ma nii noori poegi (11 päevased) lähen pessa taga ajama ja näppima?
okasroosike
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 42
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas Pinto » 06. juuni 2008, 13:30

Su emane näitab seda kohe välja, kui ta sellega nõus pole, siis vaatad lihtsalt hiljem. Kui muidu emane on inimsõbralik ja sind ei karda, siis tõenäoliselt laseb ta sul poegi sel ajal ka juba vaadata/katsuda.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas triini22 » 06. juuni 2008, 13:37

Mina andsin emale poegade katsumise ajaks miskit nämmat süüa. Siis tal muud tegemist, kui vaadata mis sa seal askeldad :razz: .
Kuigi poegadel on silmad kinni, on nad väga vilkad ning võivad kergesti käest maha vingerdada. Puurist võib neid välja võtta nii, et katad pihu teise käega ning avad selle siis, kui käsi on madalal mingi pehme asja (rätik, tekk, padi jms) kohal. Kui ei taha poegi puurist päris välja tõsta, siis võid ka aluspanu kohal neid uurida.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas Nöbsike » 18. detsember 2008, 18:27

Minu liivakate emme sõi ka koguaeg oma titad ära. Ainult Tembu ei söönud kohe, sõi siis kui juba silmad lahti karvad peal. Ei tea miks. Niii jube oli :(
Nöbsike
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 680
Teemad: 19
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Appikene, milline ehmatus.. poegade söömine?!

PostitusPostitas triini22 » 18. detsember 2008, 20:03

Ehk oli puur liiga väike ning oli vaja ruumi n.ö jurde teha. Poegade söömine pidi ka mingil määral päritav olema. Seepärast ei tohigi paaritada edasi emast, kellel on kalduvus poegi süüa.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron