Markeeringud

Lähemalt liivahiirte geneetikast ja välimusest

Moderaator: triini22

Markeeringud

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 15. jaanuar 2012, 23:27

Kuna tekkis ühes teemas arutelu liivahiirte markeeringute üle, siis mõtlesin, et teen kohe eraldi teema, kus markeeringute kohta küsimusi saaks esitada. Kõigepealt üritan enamvähem ära seletada loogika, mille alusel markeeringud nime saavad.

Liivahiirtel võib esineda 6 erineva nimetusega markeeringut: collared, white spotted, pied, patched, mottled ja variegated. Collared ja pied markeeringu juurde võib kuuluda veel eraldi ka lai valge triip ninast kuklani- blaze.

Collared- esineb järgnevatel valgekõhulistel (ka ilma markeeringuta oleks see värvus valge kõhuga) värvidel: agouti, argente, argente cream, grey agouti, ivory cream, polar fox, dark eyed honey. Liivahiirel peab kaelal olema valge kaelus, mis ühineb külgedel valge kõhuga. Otsaees on valge täpp, mis peaks olema võimalikult suur ja see ei tohiks ühineda kaelal oleva kaelusega (kui ühineb, siis pole markeering täiuslik, aga collared on ta ikka). Koon, lõug, kõht ja käpad peavad olema valged. Sabatutt on valge. Näide:
Pilt collared argente (kahjuks ei leidnud parema kvaliteediga pilti hetkel)

White spotted- esineb järgnevatel valgekõhulistel (ka ilma markeeringuta oleks see värvus valge kõhuga) värvidel: agouti, argente, argente cream, grey agouti, ivory cream, polar fox, dark eyed honey. Loomal peavad olema valged laigud koonul, otsaees ja kaelal. Kõik laigud peavad olema looma keskel. Laigud peaks olema võimalikult ümarad, suured ja ühtlased. Kaelal ei tohiks olla üksikuid valgeid karvu. Sabatutt peab olema valge. Näide:
Pilt white spotted grey agouti

Pied- esineb järgnevatel värvidel: black, slate, burmese, siamese, dove, lilac, nutmeg, silver nutmeg ja yellow nutmeg. Liivahiirel peab olema kaelal valge kaelus, mis külgedel ühineb valge kõhuga. Otsaees on valge täpp, mis peaks olema võimalikult suur ja see ei tohiks ühineda kaelal oleva kaelusega. Koon, lõug, kõht ja jalad peavad olema valged. Sabatutt on valge. Põhimõtteliselt siis sama mis collared, ainult et esined värvustel, mis ilma markeeringuta on tumedama kõhuga (mitte valgega). Näide:
Pilt pied black

Patched- esineb järgnevatel värvidel: black, slate, burmese, siamese, dove, lilac, nutmeg, silver nutmeg ja yellow nutmeg. Loomal peavad olema valged laigud koonul, otsaees ja kaelal. Kõik laigud peavad olema looma keskel. Laigud peaks olema võimalikult ümarad, suured ja ühtlased. Kaelal ei tohiks olla üksikuid valgeid karvu. Sabatutt peab olema valge. Põhimõtteliselt siis sama mis white spotted, ainult et esined värvustel, mis ilma markeeringuta on tumedama kõhuga (mitte valgega). Näide:
Pilt patched black

Blaze- võib esineda kõikidel värvustel koos pied või collared markeeringuga. Iseloomulikuks on see, et lai valge ja võimalikult ühtlane jutt jookseb ninast kaeluseni. Soomes ei ole väga hinnatud, Inglismaal jällegi on. Näited:
Pilt <- pied black, kellel on blaze ja pied burmese, kellel on blaze ->Pilt

Mottled- võib esineda kõikidel värvustel. Põhivärvi katavad valged laigud. Kaelus ei ole vajalik. Kuni 75% hiirest võib olla valge ja laikudel ei pea olema selgelt eristuvad ääred. Näide:
Pilt mottled nutmeg

Variegated- võib esineda kõikidel värvustel. Valge markeeringu osakaal võib ulatuda 99%ni hiire kehal. See tähendab, et põhivärvi on väga vähe alles. Markeering ei ole Soomes lubatud, kuna väga paljud variegated hiired on kurdid (geneetiline defekt, mis tuleneb variegated markeeringu geenist) ja neil on ka muid tervisehädasid (siseorganite mutatsioonid, lühem eluiga jne). Põhiliselt aretatakse neid Hollandis, Sakasmaal ja Taanis (aga ka mujal). Näide:
Pilt variegated grey agouti (pildi tegi Suvi Uutu ja see on pärit Moonwell's kasvatuse kodulehelt).
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Tagasi: Geneetika

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron