Ussid

Kõik hiirte tervisega seotud küsimused.

Moderaator: triini22

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Ussid

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 12. oktoober 2010, 23:34

Jah, liivahiirtel on samamoodi ussid nagu kassidel ja koertelgi (ja tegelikult ka teistel närilistel). Usse võib saada õuest toodud toiduga, teiste lemmikloomade käest (näiteks kui õuest tulnud kass kõnnib hiirepuuri peal või kui nad jooksevad maas, kus on käinud koer vms), omanikult mustade kätega ja isegi poetoiduga. Nii et kaitstud pole nende eest ükski hiir.

Soomes tehakse liivahiirtele 1-3 (olenevalt kasvatajast ja sellest, kas on toonud uusi hiiri jne) korda aastas profülaktika mõttes ussikuur. Seda tehakse juba aastast 1992.

Enamasti ei tekita ussid täiskasvanud hiirtele suuri vaevusi ja omanik ei saa arugi, et ta hiirtel on ussid. Teinekord on aga hiired kõhnad, kuigi söövad palju, või on karv turris ja hiired uimased. Ka poegade suremus 2-3 nädala vanuselt võib viidata ussidele. Vahest võivad ka vanemad hiired usside tõttu hinge heita.

Nüüd on kõik paanikas, et mis saab eks. Kuna arstid naljalt rohtusi ilma kindla põhjuseta ei anna, siis peab olema näidata hiirte kakaproovi tulemus, kus kirjas, et on leitud ussimune (sindrinahk ehk kirjutab sest proovist natuke rohkem). Võis siis peab olema hea arst, kes usaldab su juttu ja teab midagigi väikenärilistest.

Eestis ainus saadaolev sobiv rohi on Xeno 50 (kasutusjuhend) mille toimeaine on ivermectine. Olenevalt hiire kaalust pannakse seda turjale 3-6 tilka. Ühes tuubis on 16 tilka ja hind peaks jääma 55krooni kanti. Üledoseerida ei tohi! Alla 4 kuu vanustele hiirtele panna ei tohi! Tiinetele ja imetavatele panna ei tohi!
Hiiri peab hoidma peale rohu panemist mõnda aega (vähemalt tunnikese) lahus, et nad üksteisel rohtu ära ei lakuks. Samaaegselt tuleb puhastada puur. Kas kuuma vee või nõrga äädikalahusega (ohtralt loputada hiljem) kogu puur puhtaks ja kõik sees olnud asjad kuumast veest läbi või üldse ära visata. Sama asja (rohi + puuripuhastus) tuleb korrata kahe nädala pärast.

Üldiselt peaks ühest ussikuurist aastas piisama, et hiirtel usse vältida. Kui tekib kahtlusi, et hiirel siiski on ussid (sööb palju aga on kõhna või muidu haiglane) tasub teha proov, et saada kahtlusele kinnitust.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas triini22 » 13. oktoober 2010, 08:53

Ma tegin ka just enda hiirtele igaks juhuks ussiproovi (saan seda ise töö juures teha) ja avastasin sealt ussimune ja mõned ussid. Hiired ise kuidagi välja ei näita, et neil sisemised parasiidid oleks. Kusjuures isastel olid üht liiki ussid (Aspiculuris tetraptera) ja emastel teist liiki (Syphacia obvelata). Sain arstilt sama rohtu, mis Pinto kirjutas. Kui teise korra olen rohu ära pannud, siis teen paari nädala möödudes uue analüüsi, et näha kuidas rohi toimis.
Kes soovib mikroskoobi all tehtud pilte näha, siis leiab need siit.
Kui seda rohtu panna, siis peab vaatama, et enda nahale seda rohtu ei läheks, kuna see toimib läbi naha. Mulle arst ütles, et kui kindlat tõendit ei ole, et ussid on (proovi pole teinud või sümptomeid pole), siis võib profülaktikaks teha ühe kuuri, st panna rohtu ühe korra.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas sindrinahk » 13. oktoober 2010, 18:16

Mina lasin oma hiirtel teha väljaheidetest ussiproovi Veterinaar- ja toidulaboratooriumis. Selleks, et proov viia analüüsimiseks tuleb 24 tunni jooksul enne laborisse proovi viimist korjata kokku 24 tunni jooksul kakatud junnid. Vanemaid junne mitte viia, sest neist ei saa korralikke tulemusi. Kokku peaks neid ideaalis saama 5 grammi, aga nad saavad hakkama ka vähesema kogusega. Kui kohe pärast junnide kokku korjamist ei saa proovi analüüsimiseks viia, siis tuleb neid säilitada külmkapis ja pärast seda koheselt viia laborisse. Siiski ei tohi kogumiseks ja säilitamiseks kuluv aeg olla pikem kui 24 tundi. Kõige parem on junne korjata siis, kui hiired panna transportpuuri salvrättide peale. Pärast on lihtne junne kokku korjata ja saab kindel olla, et junnid ei ole vanemad kui 24 tundi. Ühe proovi analüüsimise hind oli 183 krooni. Kui mina neljapäeval viisin proovi, siis esmaspäeva õhtuks saadeti mulle postiga vastus. Minu hiirte väljaheidetest leiti samuti neid ussimune, mida Triini22 leidis oma isastelt hiirtelt. Hiired on esimese korra rohtu saanud ja ootavad oma teist korda nüüd. Rohkem saab proovide võtmisest lugeda Koproproovide võtmise juhendist.
Koerainimene-koerad sügaval südames.
Suller
Kasutaja avatar
sindrinahk
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1728
Teemad: 41
Pildid: 2
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas sindrinahk » 03. detsember 2010, 22:03

Natuke sellest, kuidas läinud on... Tegin 2 kuuri selle soovitatud xeno50-ga. Tulemus oli see, et tulemust ei olnud. Kui Triini22 uuesti väljaheiteid analüüsis, siis selgus, et ussid pole kusagile kadunud. Seega see xeno50 ei sobinud. Nüüd mõtleme uute rohtude peale, mida proovida ja eks siis annab ka teada kuidas läks.
Koerainimene-koerad sügaval südames.
Suller
Kasutaja avatar
sindrinahk
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1728
Teemad: 41
Pildid: 2
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas elen500 » 04. detsember 2010, 20:26

Tekkis huvi, et kas antud hiired kellel usse leiti on kontaktis teiste loomadega (kass, koer jne) või on nad need saanud toiduga või juba emalt? Mul on endal kodus 6 liivahiirt ja lisaks 2 merisiga, suviti olen neile ikka värsket rohtu pakkunud aga eelnevalt olen kraani all ära pesnud (mis ei välista muidugi sealt usside saamist). Ausalt öeldes pole mulle isegi kõigi nende aastte jooksul pähe tulnud, et liivahiirtel võiksid ussid olla, seega see postitus lausa ehmatas. Kuna kodus on ka väike laps siis tekkis ka see küsimus, et kuidas on lood liivakate usside ja inimestega, et kas levivad ka meile? Lisan ka, et ka mina väliste tundemärkide järgi aru ei saaks, kas loomadel on usse või mitte, on aktiivsed ja pigem priskemapoolsed.
Kasutaja avatar
elen500
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 118
Teemad: 14
Pildid: 6
Asukoht: Põlva
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas triini22 » 04. detsember 2010, 20:55

Minul pole kunagi ühtegi looma peale liivahiirte ja merisigade olnud. Merisiga oli viimati kevadel, nüüd on ainult liivahiired. Liivahiired meriseaga kokku ei puutunud. Ei ütleks küll, et minu omadel erilisi väliseid sümptomeid oleks olnud. Emased on veidi kleenukesed, kuid nad veel noored ka (üks kevadine, teine suvel sündinud). Isastest on üks isegi veidi ülekaalus.
Need kaks usside liiki, kelle nime ülal mainitud on, inimestele ei nakku. Selle lehe andmetel võib hiirtel olla ka Rodentolepis nana, selle kohta ei ole kindel, kas inimestele ka nakkub või ei.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 04. detsember 2010, 21:46

Ussid võisid nad saada nii emalt kui koeralt või hoopis toidust (keegi ei tea kui puhastes tingimustes neid teri on ennem pakkimist hoitud ja et seal hoidlas polnud nt hiiri/rotte). Ühtegi varianti ei saa välistada.

Tegelikult ei ole liivahiired ainsad pisinärilised, kellel ussid on. Tegelikult on ka rottidel, hamstritel jne need. Eestis pole lihtsalt seda teavet ja pole ka korralikku rohtu. Tellin tuttavalt soomlaselt omale õige rohu (Axilur, toimeaine fenbendatsol) ja peale jõule saan selle kätte. Kel soovi, siis tellin seda nii, et mõnele veel jaguks. Soomlased on seda rohtu pikaajaliselt kasutanud ja edukalt. Võrreldes ivermectiniga on toimeaine närilistele ka palju palju ohutum. Kõrvalmõjudest on esinenud vaid kõhulahtisus ja sedagi vaid kõvasti üledoseerides.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas elen500 » 05. detsember 2010, 09:07

Mis hinnaga rohi on (Axilur) ja kui tihti peab andma? Kas sobib ka merisigadele?
Kasutaja avatar
elen500
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 118
Teemad: 14
Pildid: 6
Asukoht: Põlva
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 05. detsember 2010, 16:19

Axiluri peab tegema ühe 5päevase kuuri. Soomes tehakse enamasti 1-2 korda aastas. Tõenäoliselt sobib ka merisigadele, aga seda peaks üle küsima veterinaarilt (igaüks ei oska vastata Eestis).

Tableti hind tuleb 12 krooni kanti ja sellest saab 30-35doosi.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas elen500 » 05. detsember 2010, 19:18

Kas ühest tabletist jagub kuuele hiirele kuuri jaoks? Oleksin rohust huvitatud.
Kasutaja avatar
elen500
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 118
Teemad: 14
Pildid: 6
Asukoht: Põlva
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 06. detsember 2010, 19:23

Kui ilusti hoolega tabletti jagad (ühele hiirele 5päevane kuur st 5 doosi), siis peaks jaguma küll kuuele hiirele.
Annan märku kui rohi käes.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 18. jaanuar 2011, 23:18

Oih, mul kohe täitsa meelest läinud siin märku anda, et rohi mul käes. Nüüd saaks soovijatele seda siis jagada. Täpsem info privas.
Ühe tableti hind 0,8€ (kõigil pole tervet tabletti vaja, sellest jagub 6le hiirele).
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas elen500 » 19. jaanuar 2011, 15:59

Mina sooviks ühe tableti.
Kasutaja avatar
elen500
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 118
Teemad: 14
Pildid: 6
Asukoht: Põlva
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Ussid

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 07. veebruar 2011, 19:37

Nii mõnelgi on Axiluri tabletid nüüd olemas ja kirjutaks igaks juhuks siia ka, kuidas täpselt seda anda.

Ühest tabletist saab 30-35 doosi. Oleneb kui hästi jagad ja kui palju jagamisega pudi kaduma läheb jne. Mina arvestasin üldiselt 30doosi tableti kohta, sest kadu oli päris suur (lusikal ja süstla külge jäi päris arvestatav kogus). Kõigepealt lõikasin tableti pooleks. Poolikust saab 15 doosi. Siis tegin veelkord selle pooleks (üks oli natuke suurem pool, see oli siis 8 doosi ja teine 7) ja neid tükke siis jaotasin seni pooleks, kuni sain lõikelauale üksikud doosid. Kui annad kahele hiirele korraga, siis võid poolitamise lõpetada, kui on kahene doos. Ise tegelikult vaid korra proovisin ühese doosini välja hakkida, et näha kui suur see ühe hiire jagu on. Edaspidi võtsin sellise tüki, millest jagus kõigile hiirtele ja tegin sellest veesegu süstlasse.

Veesegu jaoks arvesta üks tilk vett ühe doosi jaoks. Kui teed kahele hiirele korraga, siis 2 tilka jne. Mul on hästi peenike süstal (ilma nõelata!!) ja seal üks vahe (ehk 0,1ml) ongi 1 tilk. Peenestasin kahe väikese lusika vahel tableti pulbriks, tilgutasin vajaliku koguse vett süstlast lusikale ja segasin süstla otsaga. Kui tableti pulber oli ära lahustunud, siis tõmbasin süstlasse ja iga hiir sai ühe tilga suunurgast otse suhu. Hoidsin neid vasakus käes kindlalt kinni ja paremaga pistsin süstla suhu. Kui üksi ei saa, siis keegi ehk aitab rohtu anda või hiirt kinni hoida. Rohtu peab andma 5 päeva järjest (iga päev üks kord).

Kolmandal rohu saamise päeval tegin terra puhastuse. Kõik vana puru välja, korralik kuuma veega pesu nii terrale kui kõikidele asjadele (papptorud, mis seda ei kannata läksid viskasin minema). Ära vahetasin ka pesemisliiva ja pesin need karbid puhtaks. Ka jooksutamisala tegin puhtaks. Nii minimiseerib riski, et hiired peagi uued ussimunad omale saavad.

Rohi mõjub ainult olemasolevatele ussidele, mitte ei hoia ära uusi. Seepärast see rohi ongi liivahiirtele parim, et ta mõjub vaid ussidele ja ussimunadele nende sees, kuid ei jää liivahiire organismi ja ei kurna teda. Sobib ka tiinetele (päris lõpujärgus tiinet hiirt ei tohi siiski sellega traumeerida, võid kõhule haiget teha) ja noortele hiirtele (annus väiksem).
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist