Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

Järglaste soetamine - kas, millal, miks? Ja kui, siis kellega? Kastreerimine ja steriliseerimine.

Moderaatorid: Loomahull, darkhelen

Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 05. juuli 2009, 12:52

Kahjuks olen ma kuulnud seda sama juttu liiga palju kordi. "Mu küülikul on kõht lahti ja ta ei taha süüa.", "Mu küülik suri äkitselt. Mis juhtus?" Tihti on need küülikud emast lahus elamiseks lihtsalt liiga noored.

Olukorra mõistmiseks vaatleme kõigepealt küüliku varajast arengut. Küüliku tiinus kestab 31 päeva ning ta sünnib pimeda, kurdi ning karvutuna. Soojade ilmadega püsib küülikubeebi oma pesas pea kaks nädalat, külmemate ilmadega lausa kuni kolm. Pärast seda imetab emaküülik teda veel mõni nädal.

Kuigi mõned aretajad võõrutavad titad emast 5 nädala vanuselt, siis mina eelistan lasta küülikuemal imetada titasid 7 nädala vanuseni. Kui titad pikemalt ema juurde jätta, siis imetab küülikuema poegi veelgi kauem.

Pojad hakkavad küll juba 3 nädalaselt tahket toitu näksima, kuid küülikuema imetab neid siiski edasi. Beebi seedesüsteem peab harjuma tahke toiduga aegamööda. Ema tugi on vajalik, et toime tulla kõigi muutustega oma lühikese elu jooksul.

Võõrutamine on küüliku elus kriitilise tähtsusega periood. Mitmetel küülikubeebidest võib tekkida võõrutusenteriit (weaning enteritis) ja nad surevad. Mõnedel küülikubeebidest ei arene korralikult välja seedesüsteemi bakterid, mida on vaja ilma emapiimata ja pabulateta (kobar-pabulad) tahke toidu seedimiseks.

Emast eraldamine on beebi elus järjekordne stress. Mina eraldan kõigepealt küülikuema ning alles siis jagan küülikud paaridena puuridesse. Stressi vähendamiseks jagan küülikud ühekaupa puuridesse alles hiljem.

Ainuüksi selle aasta jooksul olen ma kasvatanud üles umbes 300 küülikubeebit. Mõned kahekuused küülikud surevad ootamatult; eelmine nädal suri just kaks 5-nädalast küülikubeebit. Küülikubeebi kaotus on küll alati väga kurb, aga tunduvalt hullem oleks olnud, kui see beebi oleks olnud mu lapse isiklik lemmikloom.

Kui beebiküülikud müüakse ära alla 8 nädala vanuselt, siis peavad nad toime tulema tohutult paljude muudatusega - võõrutamine, emast lahutamine, pesakonnast lahutamine, harjumine uue koduga, uued inimesed, uued rutiinid, uus toit ja vesi. Need kõik mõjutavad seda väikest olevust, keda mõne nädala eest polnud veel olemaski. Mõned elavad selle küll üle, aga liigagi paljud surevad selle tagajärjel.

Ma isegi ei müü enam alla 8-nädalasi küülikupoegi. Viimane poeg, kelle ma nii vanalt müüsin, toodi väga haigena mulle kolm päeva hiljem tagasi. Ülejäänud pesakond, kes veel minu juures olid, olid terved. Uus omanik mõistis, et oma erutuses oli ta küülikupojale liiga palju stressi tekitanud.

Teksti allikas - http://www.rnhotel.com/
Teksti tõlkisid - Kissu ja Celion
Kogu eestikeelne tõlge kuulub Pisi.ee foorumile.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

PostitusPostitas To0uch » 04. august 2009, 09:12

Huvitav, kui vanalt võin neid siis võõrutada. Nii u. 4-kuuselt?
Kasutaja avatar
To0uch
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 27
Teemad: 2
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 04. august 2009, 09:16

Artikli autor on selgelt öelnud, et tema võõrutab neid 7 nädala vanuselt, kuna selleks ajaks hakkab küülikuemmel piim vaikselt otsa saama. Samuti on küülikulapsed siis juba ohtus vanuses võõrutamiseks. 7 nädalat üldiselt ei ole sama mis 4 kuud.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

PostitusPostitas To0uch » 04. august 2009, 14:23

''Ma isegi ei müü enam !!alla 8-nädalasi küülikupoegi!!. Viimane poeg, kelle ma nii vanalt müüsin, toodi väga haigena mulle kolm päeva hiljem tagasi. Ülejäänud pesakond, kes veel minu juures olid, olid terved. Uus omanik mõistis, et oma erutuses oli ta küülikupojale liiga palju stressi tekitanud.''

7 nädalat on ju alla 8 nädala : / .
Kasutaja avatar
To0uch
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 27
Teemad: 2
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 04. august 2009, 16:05

Tuleb vahet teha võõrutamisel ja müümisel. Võõrutamine on emast lahutamise protsess. Kuigi paljud lahutavadgi emast alles siis, kui küülik uude koju on minemas, siis tegelikult tuleks seda teha aega mööda. Artiklis on ka kirjeldatud, kuidas tema esmalt lahutab pojad emast ja alles siis üksteisest.

Müümine e. uude koju minek on hoopis teine asi. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

PostitusPostitas To0uch » 05. august 2009, 14:07

Aaa :-D Vot, tore, et teada sain :).
Kasutaja avatar
To0uch
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 27
Teemad: 2
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

PostitusPostitas Moonligt » 06. september 2009, 16:24

See on väga hea teadmine :-) Tänud tõlketöö eest Kissu ja Celion :A:
Kasutaja avatar
Moonligt
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 20
Teemad: 2
Pildid: 4
Asukoht: Tallinn,Mustamäe
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 46
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Artikkel: Emast liiga noorelt võõrutamine

PostitusPostitas Kallikera » 22. jaanuar 2010, 12:34

Kahjuks aga väga paljusid ei huvita see, sest mida väiksem on poeg, seda armsam Ta on ja seda kergemini lahti saadakse neist. Näiteks võin tuua, et kui ma kunagi oma teise pesakonna küülikupoegi lemmikloomapoodi müügile viisin, teatasid nad mulle, et need pojad on liiga suured. Kuigi olid 2 kuuseks saanud paar päeva enne seda, lõpuks võeti nad siiski vastu. Seal samas poes suri paar kuud hiljem pisike kuu vanune küülikupoeg.

Teine näide on see, et käisime kasutaja Keilyke -sega talle küülikupoega toomas. Kuulutuses kirjas, et pojad on kahe kuused ja pildidki juures. Kohale minnes toodi aga puur maja ette välja (meil oli jopegagi külm, novembri kuu oli siiski), kus olid pisikesed jänkupojad juba emast lahutatud, ja kui küsisime et kui vanad on siis oli vastuseks 23 päevased. Ma oleks oma enda käega tahtnud need inimesed maha lüüa, kes loomi sedasi piinavad, sest mis muu see on. Lõpuks otsustasime siiski ühe neist ära tuua, sest vajadusel saan aidata kui vaja ja nkn neid ema juurde tagasi ei panda. Neile pole loomad tähtsad, vaid sissetulekuallikas.
Südame soov on seadus.
Kasutaja avatar
Kallikera
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 563
Teemad: 9
Pildid: 9
Asukoht: Tallinn.
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline