Deegude ja rottide eluiga looduses vs. kodus

Lemmikloomapidamisest üldiselt

Deegude ja rottide eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas Scratchy (Teema autor) » 30. detsember 2007, 21:59

Mercar kirjutas:Deegud võivad looduses (kus on neil vaenlased ja raske toitu leida jne) elada kuni 20 aastaseks. Kodus elavad sageli vaid 7-8 aastaseks kuna inimesed ei toida neid õigesti...
See on küll väga vähetõenäoline. :huh: Nagu sa ise kirjutasid, et looduses on neil vaenlased, seega ei saa nad elada 20 aastaseks, veab kui kaheaastasekski elab.
Uurisin ka internetis selle kohta, kuna hakkas kohe huvitama. Enamus lehtedest kirjutas nii, nagu ma eelnevalt kirjutasin (enamus elavad aasta-paar). Üks leht kirjutas, et looduses elavad kuni 15 aastaseks.
Wikipedia kirjutas, et ideaalsetes tingimustes elavad kuni kolmeteistaastasteks looduses (arvatavasti siis tingimustes, kuhu ei kuulu vaenlased ja kus on palju toitu :umm: ).
Viimati muutis Mercar 07. jaanuar 2008, 17:32, kokku muudetud 2 korda.
Põhjus: Täpsustasin veidi pealkirja
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga

PostitusPostitas Pinto » 30. detsember 2007, 22:26

Deegud on suhteliselt õrnad loomad ja kõiksugu haigused ja pestitsiidid on neile tihtipeale surmavad. Umbes 50% deegudest, kes sünnivad elavad 1 aastaseks ja vaid 1% neist elab kahe aastaseks (seda siis looduses, kus on lisaks ka palju vaenlasi). Looduses jääb maksimum elueaks 3-4 aastat.

Kodus, kus nad saavad korralikult (st kvaliteetset ja õiges koguses) süüa ja juua, kus neid ei ähvarda erinevad nakkushaigused ja kus pole vaenlasi, võivad deegud elada 5-9 aastat. 4 aastane erinevus tuleb toidust (esmatähtis!), emase poegimise sagedusest, tervisest ja ka sellest kas neid peetakse üksi või grupina (deegu on sotsiaalne loom ja neid peab mitmekaupa pidama, vastasel korral surevad nad tunduvalt nooremana).

Arvestades deegude eluea inimeste omaks siis peaks 9 aastane deegu olema umbes nagu 100-120 aastane inimene. Eks neid ka ole aga väga vähe. 20 aasta deegu peaks siis olema 250 aastane, mis on täiesti võimatu.

LINK1 ,LINK2 , LINK3
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga

PostitusPostitas Mercar » 30. detsember 2007, 22:34

Ma hetkel ei leia kus see number kirjas oli. Aga üldine mõte sellel lausel oli, et deegud on ühed vähesed loomad kelle eluiga inimese juures on lühem kui looduses (kus on vaenlased ja muud raskused- toitu pole, pesakohti raske leida jne).
Rotid, hiired, küülikud, koerad jne. elavad inimese juures kauem kui looduses kuna neil on parem toit ja arstiabi ning vähem vaenlasi. Samas deegudele ei suuda inimene pakkuda isegi nii häid / neile sobivaid tingimusi kui neil looduses oleks.
Oh muidugi surevad looduses paljud deegud noorelt, aga on ka neid kes elavad kauem kui keskmiselt inimese juures elavad loomad.
Näiteks rott elab looduses keskmiselt 6 kuu vanuseks (enamus palju vähem, mõni kuni aastaseks). Kodus peetavad loomad Eestis ~2 aastaseks, mujal 3-4 aastaseks. Maksimum veel kõrgem.
Deegu elab looduses samuti enamasti vähe- ühe aastaseks vaid 50% loomadest. LINK No keskmine eluiga siis sinna 2a kanti vast? Aga eri andmetel looduses maksimum 13-15 aastat (kui ma väga ei eksi siis selle et kuni 20 aastat ütles Miljutin, kes on väga tunnustatud terioloog ja keskendunud just närilistele)! Kodus keskmiselt 6-8 aastat ja maksimum vaid 11.

No umbes seda rääkis terioloogia loengus Miljutin meile.

Niipalju kui mina lugenud olen siis enamus sureb kodus siiski mõnda suhkruhaigusega kaasnevasse hädasse- mitte vanadusse nagu on tavaline (mujal maailmas) rottide, hamstrite, kasside jne puhul.
Inimestel lihtsalt on harjumus loomi nunnutada ja neile miskit head pakkuda. Aga deegud on kõigele sellele äärmiselt tundlikud. Looduses söövad nad peamiselt kuiva heina + väga madala toiteväärtusega juuri (mitte selliseid juuri nagu porgandil ja kaalil ;) ).
+ muidugi see, et et nagu paljudel teistel loomadel on nn. kodudeegud väga väiksest deegude grupist pärit ja ka sealt tulevad igasugu mured- võimalik isegi et eelsoodumus suhkruhaigusele ei ole metsikutel deegudel nii tavaline.

Kusjuures netis on eri linkidel nii sarnane tekst (st sõnastus kaasa arvatud) et ilmselt kõik ühest kohast alguse saanud, võimalik et wildanimalsonline lehelt. Seal see teadusuurimus kõige põhjalikumalt mainitud. Üritan selle teadusartikli leida, aga ilma pealkirjata vist keeruline...
Edit: ei leidnud ühtki teadusartiklit kus deegude eluiga oleks uuritud või isegi mainitud :shock: . Vaatasin Blackwell, Scopus, BioOne ja Science direct andmebaasidest...
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga

PostitusPostitas Scratchy (Teema autor) » 31. detsember 2007, 15:00

:ot1:
Mercar kirjutas:Näiteks rott elab looduses keskmiselt 6 kuu vanuseks (enamus palju vähem, mõni kuni aastaseks). Kodus peetavad loomad Eestis ~2 aastaseks, mujal 3-4 aastaseks. Maksimum veel kõrgem.

Sellega pole jällegi nõus. :nono: Eestis elavad küll jah enamus rottidest nii 2 aastaseks, paljud ka küündivad kolme aastase poole. Muidugi on ka rotte, kes elanud rohkem kui kolmeseks.
Aga mujal maailmas ei ole see sugugi nii erinev. Mujal maailmas on rottide vanus siiski ikkagi sama (2-3 aastat). Samuti nagu välismaal, on ka meie väikeses Eestis rotte, kes elavad neljaseks, kuid seda äärmiselt harvadel juhtudel (nii Eestis kui mujal). Võib olla on sulle selline mulje jäänud, kuna Eestis on neid juhtumeid äärmiselt vähe, välismaal rohkem. Mõtled sa siis arvatavasti Ameerikat/Inglismaad, mis on juba pindalalt niivõrd suured võrreldes Eestiga. Seega on ka rotte rohkem ja tõenäosus suurem (mõtlen siis seda, et Eesti on väike ja rotte vähe, Inglismaa/Ameerika suur ja rotte rohkem). Loodan, et saad mu põhimõttest aru. :razz:
Muidugi mängib rolli Eestis ka rottide suvalised paaritused, mille tagajärjel on Eestis väga levinud igasugused kasvajad ja haigused, selliste paarituste tagajärjel saadud rotid surevad nii umbes 1,5 aastaselt. Kuid paljudel rottidel tekivad terviseprobleemid ja kasvajad alles kõrges vanuses (~kaheaastaselt) või siis elavad nad oma haiguse/kasvajaga juba suhteliselt kõrge vanuseni.
Usu või ära usu, aga ka välismaal on palju juhtumeid, kus rotid surevad noorelt igasuguste probleemide tõttu. Ka seal on levinud kasvajad nagu meil Eestiski. Pole see rottide elu välismaal üldsegi nii erinev.
Suurim erinevus on see, et välismaal on palju rotiaretajaid, kes aretavad eelkõige, et tervist parandada, meil Eestis on aretajaid vaid üks. Ja sarnaselt meile siin Eestis on ka välismaal 'muidupaaritajaid', kelle vastu inimesed võidelda üritavad. Nurgataguseid 'närilistefarme' on samuti (meil ka, kuid mitte nii suuri 'ettevõtjaid').
Tänu aretajatele on välismaal hea tervisega rotte rohkem, kuid loomapoed võtavad siiski suvaliste paarituste tagajärjel sündinud rotte vastu ja neid ka ostetakse, seega tervete rottide kõrval on ka palju halva tervisega rotte. Hea tervisega aretatud rotid ei ela ka nelja aastaseks, ikka jäävad sinna kaheaasta ja kolmeaasta vahele.
Kui rottidele pole nii palju vanust antud, siis ega seda ei saa ka juurde aretada.



Kui minna tagasi deegude eluea juurde, siis ei saa ma küll aru, kuidas saavad deegud looduses elada 20 aastaseks, kui neid varitsevad igasugused ohud. Ma ei tea küll ühtegi pisikest närilist, kes suudaks metsikus looduses nii kaua vastu pidada.
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas Lind1100 » 04. jaanuar 2008, 03:26

Mina sain asjast aru nii et 99% deegudest pistetakse kahe aastaselt või varem nahka ja siis 0.2% elab kuni 20 aastat. So. neid juhuslikult ei sööda ära ja nad jäävad ellu kuni surevad vanadusse.

Eesti rotid kipuvad elama keskmiselt 1.5-2.5 aastat mujal aretaja käest keskmiselt 2.5-3.5 aastat. Vähemalt on vaadates rottide vanuseid lahkudes jäänud vastav mulje. Maksimum on olnud üle 7 aasta nagu siin juba kuskil mainitud.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas Pinto » 04. jaanuar 2008, 13:21

Lind1100 palun näita mulle kasvõi ühte linki, kus on kirjas, et deegu elab kuni 20 aastat. Nii palju kui mina otsisin on deegude eluiga max 13-15 aastat ja neid, kes selle eani elavad on tõesti vaid mõni üksik, nagu ka 7 aastaseid rotte praktiliselt et pole.

Nagu neti info põhjal võib väita varieerub deegude eluiga väga palju. Põhjusteks siis toit, geenid (sugulusparitus vähendab eluiga kõvasti), emastel poegimise sagedus, elutingimused (vaenlaste olamasolu, puhas keskkond), haigused ja kas neid peetakse üksi või grupina. Ka välismaal pole seega kindlalt paigas, kui kaua deegud elavad, kuna nende puhul mängib kõik eelnev nii palju rolli, et eluiga kõigub päris mitme aastaga.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas Lind1100 » 06. jaanuar 2008, 22:56

Mercar kirjutas:Deegud võivad looduses (kus on neil vaenlased ja raske toitu leida jne) elada kuni 20 aastaseks. Kodus elavad sageli vaid 7-8 aastaseks kuna inimesed ei toida neid õigesti...

Eri andmetel looduses maksimum 13-15 aastat (kui ma väga ei eksi siis selle et kuni 20 aastat ütles Miljutin, kes on väga tunnustatud terioloog ja keskendunud just närilistele).


Siit samast ilmselt. :mellow:

(Mercari postituses natuke üleval pool, siin teemas.)
Viimati muutis Lind1100 06. jaanuar 2008, 23:43, kokku muudetud 1 kord.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas sindrinahk » 06. jaanuar 2008, 23:33

Mis see siit samast tähendab?
Koerainimene-koerad sügaval südames.
Suller
Kasutaja avatar
sindrinahk
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1728
Teemad: 41
Pildid: 2
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas Scratchy (Teema autor) » 07. jaanuar 2008, 14:52

Lind1100 kirjutas:Eesti rotid kipuvad elama keskmiselt 1.5-2.5 aastat mujal aretaja käest keskmiselt 2.5-3.5 aastat. Vähemalt on vaadates rottide vanuseid lahkudes jäänud vastav mulje. Maksimum on olnud üle 7 aasta nagu siin juba kuskil mainitud.

Mitte kuskil ei ole roti keskmine eluiga 3.5 aastat. Ülemaailmselt jääb rottide eluiga siiski 2-3 aastasse. Kolmeseks elada on nii Eestis kui ka välismaal roti jaoks väga suur saavutus. Kahju küll, kuid vaid paar-kolm aastat rotile elada antud ongi. Nagu ma juba varem ütlesin, et eluiga ei saa juurde aretada.


Ilmselt Lind1100 vastab Pinto küsimusele, et kus on näidatud, et deegud elavad 20 aastaseks. Aga ükski link seda ju ei kinnita. :huh:
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas Mercar » 07. jaanuar 2008, 15:20

Rotikohta: netiandmed katsest Bemidji ülikoolist, kus ühe grupi rotid said lihtsalt kuivtoitu- keskmine eluiga oli 33 kuud (2a ja 9 kuud- suurem kui meil siin). Kroomirikkal tervislikul dieedil olnud rotid elasid keskmiselt 45 kuud (3a 9kuud).
Ma toidan rotte mitmekülgselt- vähemalt üritan. Võibolla peaks lisaks andma kroomirikaid asju. Ma oleks väga rahul kui mu rotid elaks keskmiselt 3a ja 9 kuud (mis tähendab, et osad elasid veel kauem). Ma kujutan ette et hea päritoluga aretusliinist võetud rottidel oleks see keskmine eluiga veel suurem korraliku toitmise korral.

Seega täiesti võimalik on roti keskmine eluiga 3,5 a. Hea päritolu (ilma geneetiliste eelsoodumusteta haigustele) + korralik ja rotile sobiv/tervislik toitmine + elutingimused peavad lhtsalt head olema. Ja mõnelpool seda ka saavutatakse. Ei ole vaja rotte pikaaealisemaks aretada. On vaja lihtsalt eemaldada põhjused miks rotid vara surevad. Nii nagu inimestel on praegugi mõnes maailmaosas keskmine eluiga 30 a. on kohti kus eluiga on 70 a kanti :)
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas Scratchy (Teema autor) » 07. jaanuar 2008, 15:58

Seal oli see tõesti nii. Aga see ka oli laboris, see ei ole üldine vanus välismaal. Öeldud on ka, et see ei pruugi samamoodi eluiga pikendada rottidel, kellel on mükoplasma (mükoplasma on kõikidel rottidel, v.a laborirottidel). Ja samuti ei soovitata kasutada sellist toitumist aretusrottidel.
Seega keskmine eluiga ei ole välismaal 3.5 aastat, umbes sellise vanuseni elasid ainult 10 laboriloomad.
See on küll võimalik, et kui neid korralikult aretatud rotte toita samamoodi, siis võivad nad elada kauem, kuid seni pole seda ju tehtud ja ei saa väita, et välismaal rotid kauem elaks.
Mul elas Scratchy 2 aasta 10 kuuni, kuigi ostetud Eestist ja sõi mul kodutoitu ning neid viletsaid rotitoite, mis meil siin müügil.
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegude eluiga looduses vs. kodus

PostitusPostitas Eva4 » 07. jaanuar 2008, 17:25

Selle peaks siit vist tõstma rottide alla, sest enam ei räägita deegudest :wink:

Ma küsisin selle eluea kohta tuntud Inglismaa kasvatajalt ning NFRS liikmelt ja sain sellise vastuse:

LOL, i think most people dream of a line that lives to 4-5 normally! there is nothing out there currently, all average at about 2-3 for most breeders and 1.5-2 for pet shop rats. OK it's always possible to get a rat that lives on to 4ish, but they tend to be a rare one rather than the common and you'll often find they outlive their kids and alike if you have bred from them.

Tõlge: Enamik inimesi unistab 4-5 aastastest rottidest! Selliseid liine ei ole ning keskmine eluiga on 2-3 aretajate rottidel ja 1,5-2 loomapoe rottidel. Alati on võimalik, et su rott elab 4 aastaseks, aga need juhtumid on haruldased ja ei ole tavalised ning enamik juhtudel elab see pikema elueaga rott kauem kui tema lapsed.

Ma sain sellest katsest aru, et 10-le rottile anti kroomi lisaks ning 20-le anti kroomi, mida organism ei omasta nii kergelt (?in a form less readily absorbed). Tasakaalustatud kuivtoidus (nt.Shunamite diet) on kroomi piisavalt. Kas siis osad rotid said korralikku kuivtoitu ning osad halba kuivtoitu? Sellest tuleb tõenäoliselt ikka vahe sisse.
Laboriloomi ei saa võrrelda aretajalt või loomapoest saadud rotiga. Laboriloomi aretatakse hoopis teistmoodi. Näiteks, kui aretaja paaritab õde ja venda, siis sellest aretusest pojad on suguluspaaritusest saadud (aretaja jaoks). Labori loomi paaritatakse vähemalt 20 (või oli 25) põlvkonda nii ja siis alles loetakse suguluspaarituseks.
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Lemmiklooma pidamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist