Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

Söök, jook, maiustused ja närimine.

Moderaatorid: Loomahull, darkhelen

Re: Küüliku pidamise eelarve

PostitusPostitas Meloofia11 » 21. oktoober 2008, 13:55

Vahest ikka annan nii vähe neile, kui juba kokku segatud kõik on. Mu küülik saab pool peotäit Sluisi ja lisaks kallan graanulaid peale. Ei tule palju, veerand kausitäit. (Normaalse suurusega kauss, see tavaline, mis nt Bosses müüakse.)
Muffin, Pandora, Timmi, Mupsu, Cordelia, Rosanna
[Lilly, Pipi, Cookie, Minnu, Mixike]
Kasutaja avatar
Meloofia11
Hobused ja pisilemmikud =)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2461
Teemad: 49
Pildid: 5
Asukoht: Tallinna juures
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Küüliku pidamise eelarve

PostitusPostitas Loomahull » 21. oktoober 2008, 15:09

Mina annan kuivtoitu nii kord nädala paari tagant ja siis natuke üle poole kausi. See on üsna väike kauss, kinnitatakse puurivõre külge.
Nõelasilma ei mahu kahte niiti, nii ka südamesse kahte armastust.
Tuustik, Sueño ja Kilpsi
Kasutaja avatar
Loomahull
Armastus on edu saladus.
Küülikuküla & Kilpkonnaaedik
Küülikuküla & Kilpkonnaaedik
 
Postitused: 4007
Teemad: 36
Asukoht: Haapsalu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Küüliku pidamise eelarve

PostitusPostitas mannuu10 » 21. oktoober 2008, 15:35

Ma annan neile iga päev nii kuivtoitu kui ka heina.
Aga kas see vastab tõele, et kuni 8 elukuuni võib anda küülikule nii palju toitu kui ta ise tahab?? (Ma lugesin kuskilt seda)
Viimati muutis Loomahull 21. oktoober 2008, 16:14, kokku muudetud 2 korda.
Põhjus: Eraldasin postitused küülikupidamise eelarve teemast.
Tuhkrud!
Kasutaja avatar
mannuu10
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 44
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Riin » 21. oktoober 2008, 16:57

Mannuu 10!!! See ei vasta kohe kindlasti tõele, eriti ohtlik on liialdamine värskega, mis kõhu kiiresti lahti teeb ja jänkude puhul võib asi eluohtlikuks muutuda. Ikka meie ise peame jälgima nende toidulauda ja mida pisem on jänku seda vähem tuleb anda lisa, ikka peamine on hein ja värske vesi.
Kasutaja avatar
Riin
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1092
Teemad: 19
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 56
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Kallikera » 28. november 2009, 04:22

Hein ja Hein ja Hein, minge hulluks oma Heinaga. Loom vajab ka erinevaid toite ja VITAMIINE et terve olla. Kas Te tõesti arvate et Ta oma vitamiinid ainult heinast kätte saab või?

Ma ei saa aru kust on see arvamus tulnud et kuivtoitu ei või anda või siis ainult vähe, mis jaoks seda siis tehakse. Kui loom saab joosta siis ei lähe Ta sul nii kergelt paksuks ka. Ma sain ka teise ringi küüliku, oli nii paksuke et ei jõudnud end liigutadagi, arvasin et sureb ära kohe. Aga nüüd on jänks päris kõvasti alla võtnud, ometigi saab kaks peotäits kuivtoitu päevas. Loom peab liikuda saama siis pole Tal häda midagi. Üldse ei imesta kui loomad pidevalt ära surevad, vitamiinipuudusesse.

Vabandust minu sõnakasutus ja kõik, aga see on lihtsalt minu arvamus. 10 aastat olen oma küülikuid nii kasvatanud ja kasvatan ka edaspidi, pole varem kohanud ühtki niivana küülikut, kui mul :)
Südame soov on seadus.
Kasutaja avatar
Kallikera
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 563
Teemad: 9
Pildid: 9
Asukoht: Tallinn.
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 28. november 2009, 07:54

Tõenäoliselt oleneb see kuivtoidu kogus ikkagi palju küülikust endast, mitte ei ole rusikareegel, et iga jumala päev tuleb anda 2 peotäit värviliste saiatükikeste ja lakitud teradega kuivtoitu. Nende toitude uhked pakid võivad küll väita, et seal on igasuguseid toredaid asju sees, kuid tegelikult ega see ikka küülikule kasulik küll ei ole.

Üks normaalne küülik suudab kenasti ära elada ka heina, värske toidu ja puhta vee peal. Ta saab seal kenasti kätte vajaliku. Kuivtoit on enamasti ikka vaid miaustus.

Minu küülikud jooksevad suhteliselt palju ringi (üks on vabalt pea 24/7) aga nii pea, kui hakkan andma talle rohkem, kui üle päeva 1-2 supilusikatäit kuivtoitu, läheb ta paksuks ja ei taha enam ringi joosta. Seega on see omaniku enda asi jälgida ja välja selgitada see õige kogust kuivtoidu-maiust. :P

Mis puutub sellesse väitesse, et sul on kõige vanem küülik keda sa kohanud oled, siis selliseid toredaid jutte olen ka varem kuulnud. Meil on foorumis olnud ka rahvast, kes vannuvad, et nad söötsid oma küülikule iga jumala päev vorsti ja juustu sisse ning küülik elas 12+ aasta vanuseks. Seega olen vähemalt mina õppinud neid jutte enamasti ühest kõrvast sisse laskma ja teisest välja.

Edit: Välismaiste küülikupidajate arvamus on, et normaalne küülik ei tohiks saada kuivtoitu üle 1/4-1/2 klaasi (e. 50-100 ml) kuivtoitu päevas. Seda kogust annab varieerida värskega, kuni selleni, et küülik saab tõesti piisavalt palju värsket, et kuivtoitu polegi vaja. Üldiselt peetakse kuivtoitu enamasti aretajate ja kasvanduse küülikute pärusmaaks, kuna seal on neil rohkem stressi ja seega energiavajadus suurem. Noorem küülik võib saada rohkem kuivtoitu aga vanema küüliku puhul tuleks kindlasti kuivtoidu kogust piirata, kuna tema seedimine ei ole lihtsalt nõnda kiire enam ja seega vajab ta pigem lahjemaid asju - värsket, heina jne.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Kallikera » 30. november 2009, 01:22

Mu enda vanim küülik on ka 24/7 lahti. Päeval joosta ei taha aga öösiti müttab mööda tuba ringi nagu oleks alles aastane. Nooremad saavad päeval paari tundi vabalt mütata mööda tuba. Saavad nad kuivtoitu või ei saa, see nende vudimissoove küll pärssinud ei ole.

Neid vanade küülikute jutte olen isegi kuulnud, aga mitte vorsti ega juustu peal, see on absurd. Ja vaadates siin foorumis neid jutte, ja nähes kui noorelt teistel küülikud surevad, siis siin peab olema mingi suur probleem. Kissu, Sina oled ainuke, kellel olen näinud et küülik elas 9 aastaseks, see on ka kõik. Kas Sulle ei tundu see kuidagi veidravõitu? :)
Südame soov on seadus.
Kasutaja avatar
Kallikera
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 563
Teemad: 9
Pildid: 9
Asukoht: Tallinn.
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 30. november 2009, 09:56

Ausalt öeldes ei tundu veidravõitu, kuna tean suhteliselt hästi, kui viletsa geenibaasiga Eestis tegu on väikelemmikute puhul. Ise olen seda väga selgelt kogenud rottide puhul, aga kahjuks pole ka teiste loomadega olukord kuigi parem. Asi on jõudnud nii kaugele, et mina ei osta enam Eestist rotipoegi. Pole muidugi ka ime, kui vaadata seda arulagedate paaritamiste hulka - paneme suvalise emase-isase kokku ja saame pojad; ükskõik, mis siis parajasti vabanduseks on (nad on nii nunnud koos, küülikud tahavad paarituda, küülikud peavad paarituma, pojad on nii lahedad jne.). Eesti on nii väike, et iga selline paaritus mõjutab üldisemat olukorda, suuremas riigis ei oleks see nõnda. Tean-tean, et nüüd tulevad kohe jälle protestid, et "see mu oma asi, kuidas ma oma loomadega käitun" aga tegelikult mõjutab see väga paljusid teisi inimesi ja küülikuid takkajärgi, kuid selle peale ei mõelda jumalat mängides. See jutt ei käi asjalike aretajate või isegi paaritajate kohta, kelle vastu mul ei ole midagi, kuni nad asja vastutustundlikult ajavad (kusagilt on vaja ju küülikukutsikaid/rotikutsikaid/meriseakutsikaid jne. ka saada).

Toidu mõju tervisele saame alles siis hakata arutama, kui meil on piisavalt palju küülikuid, kes teoreetiliselt võiks elada nii vanaks. Seega usaldan ma pigem välismaiste küülikuomanike ja kasvatajate arvamusi, kellel on tunduvalt pikem kogemus küülikukasvatamises kui meil kokku.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Liisi » 11. detsember 2009, 22:59

Eks vitamiine peaks loom (nagu inimenegi) saama toidust, st küülik peab kindlasti saama ka värsket toitu.
Meil on graanul küll ainult krõbinapalli sees maiuseks.
Õhtuti saab kausipõhja kaerahelvest ja tüki kuivatatud leiba.

Oleneb ka, millist kuivtoitu mõeldakse. Kõik värvilised ja muud keemianäksid soovitaksin mina jätta küll nii küülikute, kasside kui inimeste toidusedelist välja.
Liisi
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 117
Teemad: 1
Pildid: 3
Asukoht: Pärnu/Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Reksu » 27. september 2010, 16:55

Kasutaja avatar
Reksu
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 51
Teemad: 5
Pildid: 10
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas samton » 27. september 2010, 17:14

Selges eesti keeles: siin. :-D
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Reksu » 27. september 2010, 17:25

Koti peal on juba koostis kirjas, aga tahaks teada, on soovitav ikkagi sööta küülikule? Sain paki sugulaselt, ei läinud enam vaja.
Kasutaja avatar
Reksu
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 51
Teemad: 5
Pildid: 10
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas nommi » 27. september 2010, 18:03

Mina annan enda küülikule kuskil 80gr. kuivtoitu päevas, mõnikord saab ka rohkem. Alguses kaalusin, nüüd panen silma järgi. Ja mina andsin kuni kaheksanda kuuni tõesti talle nii palju süüa, kui ta tahtis, pidevalt olid ees nii kuivtoit kui hein, seda soovitas meile loomaarst. Mingeid värvilisi saiakuubikuid ja lakitud teri minu ostetud kuivtoitudes pole kunagi olnud, ma ikka tavaliselt loen, mis pakil kirjas ja olen algusest peale eelistanud toite, mis on nö. ühes tükis. Paksuks pole ta selle aasta jooksul läinud. Viimased viis kuud täpselt kaks kilo koguaeg, kui kaalunud olen.
Pisiloomadeta...
Kasutaja avatar
nommi
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 416
Teemad: 10
Pildid: 7
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas siky87 » 28. september 2010, 06:29

Mina annan samuti enamasti iga päev oma küülikutele väikese peotäie kuivtoitu. Paksuks pole kumbki veel läinud. Aga eks seda tulebki jälgida, et kõike oleks mõõdukalt ja mitte liiga palju.
Kasutaja avatar
siky87
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 374
Teemad: 9
Pildid: 3
Asukoht: Lääne-Virumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 28. september 2010, 11:10

Toidu kogus sõltub hästi palju ka küüliku vanusest ja üldisest aktiivsusest. Nooremad rahmeldised võivad rohkem süüa, kuna nad lihtsalt kulutavad joostes-mängides kogu toidust saadud energia ära. Samuti pole see grammi täpsusega söötmine noore küüliku puhul nii oluline. Vanemate ja põhiliselt puuris elavate loomade puhul tuleb aga tihtipeale siiski hakata vaikselt vaatama, kui suur see kogus on, millega küülik veel tohutult juurde võtma ei hakka. Igapäevane kuivtoidu söötmine ei ole küülikule tähtis, kui tal on pidevalt hein ja vesi ees ning ta saab ka värsket vahepeal.

Oma 5+ ja 8+ aastaseid küülikuid ei saa ma kuivtoiduga sööta igapäevaselt (saaks aga see toidu kogus oleks armetult väikene - paar tera), kuna nad siis lähevad üha paksemaks ja kohe nähtavalt laisemaks. Hakkavad rohkem magama - ei viitsi ringi joosta, ei viitsi mängida, ei viitsi pättuseid teha jne. Olen katse-eksitus meetodil avastanud, et minu küülikutele sobib üle päeva pool peotäit kuivtoitu, siis on nad kenasti vormis ja jaksavad kõike küülikulikku teha. Tähtis ongi eelkõige leida oma rütm ja kogus, mis sobib sinule ja sinu küüliku(te)le, olgu see siis igapäevane, ülepäeva või nädalas korra. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Reksu » 28. september 2010, 16:18

Tahan tegelikult teada, kas on soovitav seda küülikule anda ja värvilised välja korjata? Anda värvilised näiteks maiuseks.
Olen foorumis lugenud, et söök ei ole tohi sisaldada värvilisi krõbinaid, piimatooteid ja suhkruid. Selles toidus ongi just need kõik sees (pakk sugulaselt saadud).
Kasutaja avatar
Reksu
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 51
Teemad: 5
Pildid: 10
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 28. september 2010, 19:40

Isiklikult arvan, et toidust mingit osa asjadest välja korjata ei tohiks, sest muidu jääb see oma toiteväärtuselt veelgi enam lonkama. Pigem sööda see pakike lõpuni ja osta edaspidi korralikumat toitu.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Reksu » 28. september 2010, 21:31

Aitäh vastamast. Seda kindlasti! :-)
Nupsikღ 04.05.10
Kasutaja avatar
Reksu
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 51
Teemad: 5
Pildid: 10
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuivtoit - kui tihti/mõne muu looma oma võib?/millist toitu?

PostitusPostitas Tuuli » 07. oktoober 2010, 18:37

Hei!

Minu vanamees (10+) saab kuivtoitu iga päev. Lisaks nädalas paar korda jogurtitropse või maiusepulki + kapsast, porgantit või muud värsket aga kusjuures siiski vähem. Liikumisest: eriti ei liiguta üldse, niikui jooksma peab siis on valud taga. Vahest ikka voodi peale lasen aga sealgi ta eriti ei rahmelda. Kaalust: On üsna kõhna, kaalub 1,5 kg, ~5 aastasena kaalus 1,9 kg. Niiet vanusega olen pidanud tema toidukogust hoopis suurendama ja liikumist piirama (nooremana oli ta ka 24/7 vabalt elav jänes).

Ehk siis moraal - iga jänes on indiviid ja neid tuleb ka vaadata selliselt. Kui keegi annab 80 gr siis see ei tähenda et iga jänes nii peab saama (jäneste suurused on juba väga varieeruvad!).

Päikest!
Tuuli
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 12
Teemad: 1
Pildid: 3
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Eelmine

Tagasi: Toitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline