Tuhkru aretusest

Kus, kuidas, milleks ja kellega?

Moderaatorid: postituvi, Heleri, Sandra, väike kuradike

Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 27. oktoober 2004, 22:25

Marfella kirjutas:Oleme mõtelnud ka tuhkru võttmise peale,kuid eestis on neid nii vähe.Minuandmetel hetkel ainult kaks aretajat-kasvatajat,kellelt kutsikaid lähitulevikus võib saada.Loomapoest ma kindlasti ei ostaks.Lugesin kuskilt,et tuhkur tiinestub ainult kord aastas,sellisel juhul ei tuleks meil kastreerimine kõneallagi ja eestis pidavat olema viite värvitooni kodutuhkruid.Nüüd aga aretusest.Kui palju on eestis üldse tuhkrutel võõrast verd ,et paaritada?Üks(või kaks)kord aastas võiks ta meid ju oma kutsikatega rõõmustada. 8)


Tuhkrutel on innaaeg ainult 1 kord aastas. Kaks korda aastas ei ole eriti võimalik poegi saada. Eestis ei saa rääkida erilisest tuhkruaretusest, samuti ei ole siin veel erilisi kasvatajaid.
Aretuseks saab nimetada seda, kui emasele valitakse isane teatud omaduste järgi ja igal paaritamisel arvestatakse neid samu omadusi, ilma selleta saab rääkida ainult tuhkrute paljundamisest, mitte aretusest.
Eestis on nii vähe erinevaid tuhkruliine, et kõik on ikkagi mingil määral üksteisega sugulased. Kuna ükski tuhkruomanik oma tuhkru põlvnemist eriti ei tea, siis ei soovita ka suvalise isasega paaritada, sest suure tõenäosusega on tegemist suguluspaaritusega.
Soovitan enne paaritamist uurida põhjalikult isase tausta.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. oktoober 2004, 20:15

See on ka põhjus miks ma loomapoest ei osta.Ma ei saa iialgi teada tema vanematest(kui just omanik oma andmeid ei jätta)ja minul mängib looma võttmisel üsna suurt rolli nende eelnev kasvatus ja näiteks vanemate tervis.Sooviksin just emast isendit,aga murelikuks teebki see ,et kas tulevikus oleks ka partner olemas, mittme liini suguluspaaritus pole loomulikult hea.Aretuses ei paaritata üldiselt ühte looma mitmeid kordi sama isasega ja aretusest kui sellisest saab rääkida siis kui on mittmeid erinevaid liine ja tahetakse parandada konkreetset tõugu.Sorry,kui eelmises kirjas natuke valesti kirjutasin. :?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 28. oktoober 2004, 22:47

No, lähim võimalus oleks siis Soomes paaritamas käia. :)
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 29. oktoober 2004, 15:18

Nii peabki tegema, et värsket verd/uusi liine sisse tuua. Eestis on nagunii kõik kõigi sugulased ja uusi värve võiks ka juurde tulla. See tugevdaks meie tuhkrute populatsiooni geneetilist baasi.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 04. november 2004, 11:55

Mil moel need loomapoed siis neid tuhkruid saavad.....Mingi info võiksid nad jah ostja jaoks talletada, et kust loomake pärit jne.
Tundub tõesti, et see aretuse küsimus läheb keeruliseks, kuna tuhkruid Eestis vähe. Oleks vaja sellist tõuühingut nagu koertel :) Siis oleks hõlpsam selgitada, kes kust pärit ja kelle lapselaps või onu..
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 04. november 2004, 12:12

Loomapoode ei huvita loomade põlvnemine, nemad võtavad endale lemmikuid poodi sisse ja tahavad kasumit saada. Kahjuks.
Niinimetatud tuhkruühing on loomisel, arvan, et selline asi on vajalik. Ilma konkreetse liiduta ei kujuta aretust ette, sest aretamiseks peavad olema ka kindlad nõuded ning pesakonnad peaksid olema registreeritud kuidagimoodi ning samamoodi oleks vajalik luua sugupuusid. Mul üht teist uuritud ka juba, nii et vaikselt hakkab looma. Kuna tuhkruid veel vähe, siis on praegu veel kerge seda teha.
Kes tahab täpsemalt midagi teada või tahab ka aktiivne olla ning kaasa lüüa, siis võib ühendust võtta, samuti andke teada oma tuhkrust ja tema päritolust!
Edit:
Sain Soomest väärt materjale paaritamise, poegimise ja poegade kasvatamise jms kohta. Kõik on väga hästi ja konkreetselt ära kirjutatud ja pildid ka juures. Kellel tõsine huvi ja tahtmine tegelda aretustööga, mitte lihtsalt tuhkrute paljunamisega (tuhkur peab kindlasti juba olemas olema), mailige. Ei hakka laiale ringile seda infot levitama.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 25. november 2004, 14:50

Siis oleks tegelikult kaval üldse Soomest endale kuidagimoodi tuhkruke soetada... Saab lemmiku ja uut verd..Hmm... peab uurima hakkama..
Mis kuudel tuhkrud poegi saavad(st. millal on head võimalused endale üks tuhkruke soetada)?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 25. november 2004, 16:38

Tegelikult võib kasvatajatega ühendust võtta millal iganes, et end pesakonna järjekorda panna. :) Muidu võibolla kõik pojad kinni pandud, kui sünnivad.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 26. november 2004, 10:16

Soomest uute tuhkrute toomine on igati hea mõte, kui rahakott kannatab, sest ega nad eriti odavad pole ( vaktsiin, kiibistamine ja passi tegemine arvutatakse kõik hinna sisse). Soomes on väga head kasvatajad, kellel on lemmikuid päris mitmetest erinevatest liinidest (taani liinist näiteks). Sealsed kasvatajad on alati nõus aitama. Soovin edu sellistes ettevõtmistes!
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Endised kasutajad » 27. november 2004, 13:51

Ma olen kah mõelnud selle peale, et Soomest tuhkur muretseda aga selle keelega on probleeme. Peaks kuidagi kopereeruma ja selle asja kohe tõsiselt käsile võtma.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 30. november 2004, 22:32

Soomlastega saab väga edukalt ka inglise keeles asju ajada nii et keeleprobleemi taha ei tohiks asi jääda. Kontakteeru kasvatajatega ja anna teada, kuidas asjad edenevad. Enne kevadet ei ole vist sealt ka tuhkruid oodata. Julget pealehakkamist!
Tikri esimene paaritus on kevadel planeeritud Soome isasega, kes on pärit Taani liinidest. Loodetav pesakond peaks olema hea verega. Nii et Eestisse on ka uusi liine tulemas.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas katjuushake » 01. detsember 2004, 22:21

:o hmm..lõppude lõpuks on vist siiski paljud Eestis elutsevad tuhkrud kuskilt mujalt pärit. Näiteks meie enda Tembu ja ka Tikri ema ning vanaemagi üks Soomest ja teine Moskvast siia rännanud nagu me teada saime, nii et eks neid erinevaid liine ikka jätkub ka. Aga räägi, Heleri, kuidas ja kellega ühendust võtsite, et Tikrile peigmees juba valmis vaadatud. Kas tahate lihtsalt ühte pesakonda teha või midagi pikemas perspektiivis ka juba mõeldud.
katjuushake
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 52
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 02. detsember 2004, 10:26

Tikri sugupuuga olen ma ka kursis. Võõra vere sissetoomise all pidasin ma seda silmas, et Eesti oludes sünnib veel väga vähe pesakondi ja sellesmõttes on Eesti tuhkrud ikkagi oma vahel seotud, sest emasele peigmehe leidmine on päris raske, suurem osa on ikkagi kuidagimoodi sugulased (vennad või siis isa näiteks).
Plaan on ikka pikema perspektiivi peale mõeldud, sest ühe pesakonna ja paaritusega ei tee suurt midagi ära. Eesmärk on segada Eesti tuhkru verd tuhkrutega, kes on aretatud lemmikloomaks (meie tuhkrutes on veel suur osa metsloomade verd). Arvan, et see kindlustaks praeguse hea iseloomu edasi minekut ka järglastele. Väljavalitud isane on väga rahuliku ja meeldiva iseloomuga, kellel on ka väga hea karvkate ja tugevad värvi edasi andvad geenid. Eks siis esimese pesakonna pealt saab vaadata, kuidas õnnestus ja kas järgmisel aastal tasub samamoodi jätkata.
Kasvataja leidsin Soome tuhkruühingu kodulehelt, neid on seal päris mitmeid. Sellel konkreetsel kasvatajal on 5 tuhkrut
Samuti alustasin suhtlemist ja ühiste plaanide tegemist Leedu tuhkrukasvatajaga, kellel on kodus 3 tuhkrut ja kellel on seal oma tuhkrufoorum/lehekülg olemas.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Endised kasutajad » 14. aprill 2005, 16:42

lissu25 kirjutas:Ma olen kah mõelnud selle peale, et Soomest tuhkur muretseda aga selle keelega on probleeme. Peaks kuidagi kopereeruma ja selle asja kohe tõsiselt käsile võtma.

Kui soovi on Soomega kontakteeruda, siis pakkun nii tõlget kui ka ööbimist, ja seda mitte teenistuse mõttes.
Elan ja Töötan Helsinki lähedal ja vahel on mõnus suhelda eesti keeles :lol:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Tuhkrukasvatajaks?

PostitusPostitas cosmical » 17. juuni 2005, 14:43

Olen asja mõelnud ja kaalunud ning sooviksin siiski väga saada tuhkrukasvatajaks. Olen teadlik, et eestist ma ilmselt enda tuhkrule kaaslast ei leiaks. Aga kuidas teie (kes kasvatate ja paaritate tuhkruid) enda tuhkrule kaaslase leiate välismaalt? Otsisin internetist välismaised (Soome, Venemaa) tuhkrutest materjali mis oleks inglise keeles (kuna kahjuks soome ega vene keelt ei oska :( ) , soome tuhkrusaite ma inglisekeelseid ei leidnud, ja venemaa saite leidsin vist ka ainult ühe inglise keelse. Kust ja kuidas peaksin alustama tuhkrule kaaslase otsimist. Jooksuaeg küll kaugel-kaugel ja tuhkrutüdruk alles tita veel aga parem vara kui hilja otsingutega pihta hakata. Kuidas üldse tuhkrute paaritamine käib? Kõik vastused, nõuanded ja soovitused on teretulnud, sest sooviksin sellest väga palju teada ja uurida ning, et enne järgmise aasta jooksuaega oleks kaaslane kindlalt olemas kellega paaritada :)
cosmical
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 147
Teemad: 23
Asukoht: Tartumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkrule kaaslane

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 17. juuni 2005, 15:38

Ma täpset aadressi ei mäleta, kuid ühel Soome lehel oli kasvatajate nimekiri koos kontaktandmetega. Ma hakkasin neile järjest kirjutama ja uurima, et millistel tingimustel nende tuhkruid saab kasutada ja kas nad üldse oma isastega lasevad teistel paaritada. Kirjuta mõnele neist ja sa saad väga südamlikud vastused. Kui konkreetselt see kasvataja sind aidata ei oska, siis antakse sulle kindalsti mõne teise kasvataja kontaktid.
Paaritamine ise on päris jõhker ja emane tuhkur on ikka puruks hammustatud ja ära väntsutatud, pärast turi hambajälgedest paistes ja kole. Neil ei piisa ainult ühest korrast koosolemisest, soovitatakse kuskil 2 päeva isast ja emast koos hoida. Isased on paaritamisel väga agressiivsed, nii et ei tasuks ehmuda.
Teiste kogemusi võib uurida ja puurida palju tahad, kuid kui enda tuhkrul pojad tulevad, siis näed, et tegelikult on asi hoopis teistmoodi kui teiste jutust tundub. Ajakulu päeva jooksul puhtalt poegadele on kuskil 4 tundi vähemalt (koristamine, söötmine, mängimine) pluss veel see, et ematuhkur tahab pidevalt tähelepanu ja ei ole nõus kogu aeg poegade juures istuma vaid eelistab ikkagi inimeste seltskonda.
Internetis on tuhkrute kohta väga palju inglise keelset informatsiooni, kui hästi otsida, siis leiab ka õige väheke kasvatamise kohta, kuid sellest ei taheta eriti rääkida ja see Interneti jutt ei vasta kõik tõele ka. Mul on paar raamatut ja mõned artiklid, kus kirjutatakse kasvatamisest ja aretusest, kui huvi on, siis anna privaatteatega märku, saan sulle saata (need on inglisekeelsed). Ei hakka siin foorumis kõike ümber kirjutama.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Endised kasutajad » 04. juuli 2005, 12:20

Tere Te kõik tuhkrupere
Selline küsimus siis, et Heleri, rääkisid et see viimase pesakonnaga sai proovi tehtud. Sai segatud uut verd kokku, ma siis see õnnelik kes sealt ühe tuhkrukutsika sai, siit siis küsimus et kuidas siis kukkus välja. Kõlbab?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 04. juuli 2005, 14:14

Minu arust on kutsikad tipp-topp välja kukkunud :) Karv on neil hea, välimus kena, iseloomude kohta ei saa ka kurta, sest nad on nagu tuhkrukutsikad ikka. Nad ei ole metsikud ja agressiivsed, vaid mänguhimulised ja sõbralikud. Õpivad ka ruttu, sest kahekuused käivad ise tublisti liivakastis ja tulevad kutsumise peale juurde. Tõelised nunnukad. Mina jäin oma eksperimendiga rahule ja jätkan samas suunas. Mul oli kaks eesmärki: tuua võõrast verd ja natukene tumedamat värvitooni. Arvan, et kutsikad on laias laastus tumedamad kui tüüpiline soobel. Mõned emased on ikka täitsa tumedad, kuid isased on sellised heledamapoolsed. Ei saagi ju loota, et kõik kutsikad ühtemoodi tumedad tulevad. Tuli nii tumedamaid kui heledamaid ja üldjoontes võib rahule jääda. Kuna paaritusisane oli väga hea ja ilusa karvkattega, siis tundub, et selline tuleb ka kutsikatel.
Järgmiseks paarituseks ka juba mingid valikud tehtud. See juba natukene spetsiifilisema suunitlusega (siiski on valik tehtud värvi eelistusel ja arvestades sugupuud), kuid eks näis, kas läheb nii nagu plaan ette näeb :wink:
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas katjuushake » 04. juuli 2005, 21:56

See tumedama värvi toomine eesti tuhkrute hulka on hea mõte. Kutsikate isa oli tõesti väga ilus ja nagu pildi pealt tundus - väga suursugune loom :) Ka kutsikad on sellised mõnusad, tiba teise varjundiga. Selles suhtes on tegelikult isegi natuke kahju, et meie omad mõlemad praktiliselt ühte tooni, nii et kui peaks pojad tulema, siis ei tea, kui rikkalikult variatsioone sealt ikka tuleb. Küll aga võiks nende potentsiaalsete kutsikate hulgast oodata mõnda albiinot, sest lähisugulaste hulgas ju ka sellist tüüpi. Eks näis.
katjuushake
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 52
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 05. juuli 2005, 08:17

Katjuushale: Teie tuhkrutel on vähemalt see erinevus, et Pätul on kollakas/kuldse varjundiga aluskarv ja Tembul valge/kreemikas. Terve pesakond ei pruugi ju siis ühesuguseid soobleid tulla, võib sündida kahesuguse aluskarvaga, ja siis muidugi veel albiinode võimalus :) Kuna Pätu isa on albiino ja Tembu veres peaks ka albiinogeene olema, siis on suur võimalus, et sünnib ka valgeid kutsikaid. Nagu ma olen aru saanud, siis paljud inimesed otsivadki just nimelt albiinosid, kuna need tunduvad rohkem koduloomadena kui sooblid.
Kuigi nii Tikri emal kui Pantteri varasemates pesakondades on albiinosid, siis meie pesakonnas ühtegi sellist ei olnud. Tulid kõik mustad kuradid :)
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas katjuushake » 05. juuli 2005, 18:10

Kas oled praeguseks hetkeks juba koigist kutsikatest ilma?
katjuushake
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 52
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkru aretusest

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 06. juuli 2005, 00:13

Ei. 4 istuvad veel kodus. Üks ootab Soome minekut, teine Leetu minekut ja kahe omanikud tulevad natukene hiljem oma lemmikutele järgi. Praegu meil kodus veel lõbu laialt :)
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline