Peiu-pruudi valik

Kus, kuidas, milleks ja kellega?

Moderaatorid: postituvi, Heleri, Sandra, väike kuradike

Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Jacqualine (Teema autor) » 24. september 2010, 01:17

Palju olen mõelnud sellele, kuidas kasvatajad oma lemmikutele paarilisi valivad, olen aru saanud, et kaasal peavad olema täidetud järgmised punktid:

1.Sugupuu, et välistada loomade sugulust
2.Vaktsiinid, tõrjed
3.Pass
(vabandan, kui mõni puudu jäi)

Aga, kuidas leitakse just see sobilik loom?

Lugesin ühest postitusest, et head isased end ei reklaami. Jällegi tekkis küsimus: Kuidas leitakse isased, kui kuulutusi, kus "Tuhkrupiiga otsib ..." , saab lugeda ühe käe sõrmedel ülesse? Samas puuduvad üldse kuulutused, kus "Poiss otsiks piigat..." . :dry:

Kellel aega ja viitsimist, võiks mulle natuke seda süsteemi seletada. :-)


Ilusat sügise algust ja mõnusat lehtedes krabistamist ! :-)
Tuhkur Elvis, rotid Väino ja Loki, taksikoer Bella.
Kasutaja avatar
Jacqualine
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 26
Teemad: 6
Pildid: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Marilin » 24. september 2010, 07:41

Mu arust on see üks väga põnev ja huvitav teema ja kindasti ootan/loodan, et mõni kogenud kasvataja siia kirjutaks, eriti just nt Heleri.
Ma olen näiteks veel aru saanud, et palju loeb paarilise valiku juures ka tema värvus, tema kehakuju/tüüp.
Kasutaja avatar
Marilin
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1915
Teemad: 28
Pildid: 18
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Mercar » 24. september 2010, 08:18

Ise pole tuhkruomanik aga esimeseks ütleks et mõlemad loomad peavad olema terved. Ehk muidugi valitakse hästi sotsialiseeritud ja hea välimikuga looma. Aga kui partneril ikka (võimalik et pärilikke) terviseprobleeme siis see peaks olema ikka esimene otsuse koht.
Ehk kui loom terve siis vaatad edasi muid tunnuseid.
Ja kui ikka haige / geneetiliste vigadega (pärilik kurtus, peitmunandilisus jne) siis tuleb mujalt paarilist otsida.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Heleri » 24. september 2010, 10:00

Hmm, vot kus teema nüüd tehtud :-D

Kuidas mina isaseid valin?
Minul on nägemus, milliseid kutsikaid ma tahan saada. Mõtlen siin juures just välimikku. Hea tervis ja normaalne iseloom käivad asja juurde nagunii.
Ma tean millised välimiku vead on mu emastel (st et ma tean mida ma ühel või teisel emasel sooviksin et oleks teisiti) ja mis on nende tugevad küjed, sellest lähtuvalt valin ka isast. Otsin sellise isase, kes minu arvates võiks minu emase puudujääke parandada ja kes oma tugevaid külgi hästi edasi annaks. Kindlasti ma vaatan ja uurin infot ka eelnevate selle isaste pesakondade kohta. Millist tüüpi emasega millised kutsikad on sündinud jne. Mis haigustesse või mis asjaoludel on erinevad tuhkrud sugupuus surnud, kas selle isase vanemad on elus, kui vanad, palju neil järglasi on, kas keegi on haige.
Internet on põhjatu. Mul on palju kontakte ja ma tunnen paljusid kasvatajaid. Neil kõigil on ka isaseid kes on erinevad, nii et valikut on. Enamus kasvatajatel on kodulehed ja emailiaadressid olemas, samuti olen kasutanud ka helistamise võimalust. Kui kodulehelt piisavalt infot ei saa, siis võtan kontakti ja küsin.

Kui ma noorem ja lollim olin, siis ainuke asi mida ma lisaks tervisele ja iseloomule vaatasin, oli sobiv värvus, nüüd on ikkagi välimik ka väga oluline.

Nüüd praegusel ajal kasvatajad vaatavad väga hoolega millisele emasele nad oma isast üldse paarituseks lubavad, eriti hoolega uuritakse, et kas see emase omanik üldse jagab asjast midagi või tahab lihtsalt pesakonda nunnusid saada. Oodatakse ikka selliseid omanikke oma emastega, kellel on mingi visioon, nägemus ja kellel on piisavalt teadmisi omandatud et pesakonda kasvatada, on kursis kõikide riskidega ja vajadusel suudavad materiaalselt võimaldada vajaminevat abi (nt sünnituskomplikatsioonide puhul lubada endale kliinikusse minekut ja keisrilõiget jne).
Kindlasti tahab isase omanik teada võimalikult palju informatsiooni tulevase pruudi kohta jne.
Tehakse ka palju eriliste tingimustega lepinguid, see olenebmuidugi kasvatajast. Vahest paneb isase valikul piirangud ka just lepingute sisu, st kui ma ei ole ühe või teise asjaga nõus, siis ma seda konkreetset isast ei kasuta.

Värvidest rääkides on nö kirjutamata reeglid või hea tava, et reeglina paaritatakse pastelseid (shokolaad ja shampanja, kaneel) omavahel ja sooblitega ei segata.
Soobleid paaritatakse sooblitega, tumedate ja mustade sooblitega.
Albiinot võib paaritada ükskõik mis värvi tuhkruga, aga mitte teise albiinoga ja ei soovitata paaritada albiinosid väga eksootiliste markeeringutega tuhkrutega (teatud markeeringutel on teatud geneetilised vead, mis albiinoga paaritades võimendatult välja võivad lüüa)
Kui on okei välimusega ja teadaolevalt terve sugupuuga eksootilist värvi tuhkur ( nt sokiline, DEW jne), siis soovitatakse seda paaritada kas soobli või pastelliga. Muide, blackself või must tuhkur kvalifiteerub ka juba eksootilise värvuse alla, kuna selle värvi välja aretamiseks on kasutatud lõputult inbreedingut (suguluspaaritusi), siis just selle värvitooniga käivad pahatihti kaasas ka teatud geneetilised vead, mis kahe sellise tuhkru omavahelisel paaritamisel väga häid tulemusi ei anna. Nende vead on nt peitmunandilisus, lõualuude väärarengud, valehambumus, ka puusadüsplaasiat jne.
Blackselfi all siis ppetakse silmas eelkõige neid tuhkruid,kes tulenevad Hertzoghofi liinidest. Kui on mõni must mis tuleneb standartsest liinist või suisa metsikust liinist, siis need on väga okeid.
Pastelli ja sooblit segatakse omavahel, kui ühte või teise liini on vaja verevärskendust.

Lauguga tuhkruid (pealael peenike valge triip) mina isiklikult aretuses ei kasutaks, kuna enamasti need tuhkrud on kas ise kurdid või neil on see geen. Teine taunitud värvus aretuseks on panda (pea on kuni õlgadeni valge, nagu peadpidi värvitopsi kastetud).

Paljud kasvatajad on seisukohal, et eksootilisi )ehk siis markeeringutega) tuhkruid nemad aretuses ei kasuta ja oma isaseid neile ka paarituseks ei luba. Lisaks võivad panna lepingusse et nende tuhkru järglasi ei tohi eksootilistega aretada.

Loodan et sellest jutust oli natukene abi :-)

Kui küsimusi täpsustada, oskan ehk paremini vastata.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Jacqualine (Teema autor) » 24. september 2010, 10:57

Tänan, Heleri, põhjaliku vastuse eest! :-)

Kuid kas kutsikate iseloomud on erinevad, kui paaritada ühel aastal emast nt Soome kasvataja tõhuga, järgmisel aastal nt Venemaa?
Sellest ma olen aru saanud, et kui paaritada metsiku tuhkruga, siis on tuhkrupojad "metsikumad" , nad on verejanulisemad ja nende hammustus on tugevam jne .
Tuhkur Elvis, rotid Väino ja Loki, taksikoer Bella.
Kasutaja avatar
Jacqualine
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 26
Teemad: 6
Pildid: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Heleri » 24. september 2010, 11:44

Ma rahvuslikul tasandil pole iseloomu erinevust näinud. Siiamaani olen kasutanud Läti ja Soome isaseid. Ma oskan iseloomu suhtes ainult värvustel vahet teha. Pastelsed/albiinod kutsikad on palju sotsioaalsemad ja rahulikumad, leebemad, mõistavad kohe karistust ja keelamist jne. Sooblid, mida tumedamaks toon läheb, seda pätimad on, aktiivsemad, äkilisemad, kipuvad rohkem hammustama, keevad üle, kuni 2-kuuseni on nö hambulisemad kui pastelsed kutsikad. Pärast lähevad normaalseks. Aga aktiivsemad ja kiiremad on nad küll minu arust ka edaspidi.

Vähemalt oma pesakondade puhul olen ma sellise tähelepanekuni jõudnud.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Jacqualine (Teema autor) » 24. september 2010, 12:23

Aga , kuidas Eesti kasvatajad verd nö puhastavad? Kas kasutatakse metsikuid tuhkruid?
Tuhkur Elvis, rotid Väino ja Loki, taksikoer Bella.
Kasutaja avatar
Jacqualine
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 26
Teemad: 6
Pildid: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Heleri » 24. september 2010, 12:42

Mina isiklikult ei ole metsikut kasutanud, ei planeeri ka. Ma arvan et seda metsiku kasutamist tehakse pigem kui tahetakse midagi täiesti uut saada või kui oma liinid hakkavad juba väheke metsa kiskuma. Kuna metsikute poegadega on tohutu vastutus, siis Eestis pole sellel mõtet. Neile ei leiaks sobivaid kodusid.
Mina kasutan lihtsalt võõrast verd. Aegajalt kasvatajad alustavad uuesti, st et tuuakse mõni võõras emane sisse, paaritatakse võõra isasega ja saadki hoopis uue liini millega töötada. Minu pastelsed liinid ei ole veel nii kulunud (mitmete aastate jooksul sündinud väiksed pesakonnad) ja värskendan neid igal aastal uute isastega.
Metsikutega värskendatakse soobleid ja tumedaid liine. Kuna need on igal pool väga levinud,siis just tume-mustade sooblite kasvatajad kasutavad metsikuid või nö hübriide (metsiku ja kodutuhkru järglane), et saada parandust liinile.

Eesti aretus ei ole veel nii suuremahuline, et metsikutega oleks vaja verd puhastada. Metsikute kasutamisel aretuses võib normaalse temperamendiga kutsikate saamine aega v'tta mitu mitu põlvkonda. Meie Eesti inimesed on isegi tavalise ja normaalse tuhkrukutsika puhul nii püsimatud ja ei suuda neid ohjata, rääkimata siis veel pooleldi metslasest. Liiga paljud kutsikad otsivad mitu korda kodu enne kui õige inimeseni jõuavad.


See läheb OFF TOPIC praegu, aga sel aastal oli mul võimalus kuu aega hoolitseda ühe tuhkrupreili eest, kes oli 25% metslane. No hoopis teistugune loom. Temaga tuli hoopis teisiti käituda, kuid kui kord saad tema usalduse, siis ta on väga mõnus seltsiline. Ta oli kehaliselt hästi võimekas, ronis ja liikus teistmoodi kui tavalised kodununnud. Lisaks ta oli väga tark. Sellesmõttes tark et ta ei karelnud kunagi niisama ringi, ta teadis täpselt kus kohast mismoodi ja kuhu saab ja tema tegudel oli alati mõte. Ta ei hüpanud totu näoga tühjalt ringi nagu teised kutsikad, kes lihtsalt karglesid ajaviiteks :-D Tema pilk juba oli teine.
Lisaks elas ta väga raskelt üle igasugust elukohamuutust. Tal tekkis jube reisistress väga ruttu, kartis võõraid inimesi paaniliselt. Esimesed 3 päeva ta ainult kriiskas ja sisises, kartis ja oli ainult peidus (2-3kuune oli). Talle ei meeldinud sundolukorrad. Nt kui vastutahtmist teda kinni hoiti, siis sattus paanikasse jne. Sellised väiksed nüansid. Muidu oli tore tüdruk, me harjusime temaga ruttu ja saime kenasti hakkama, ta alati ronis kas pähe või sülel või kuskile ja tahtis väga lähedal olla. Oli ainuke mu suures kutsikakarjas, kes minuga viitsis tegeleda ja nautis seltskonda, mitte ei hakanud kohe närima ja sokke kiskuma :-D

Muidu poolmetslaste kasvatamine ja nö sotsialiseerimine on omaette kunst, seal on omad reeglid. Mina nii metslasega ei elanud koos, aga mulel loeti igasugused sõnad peale, et karistada ja hirmutada ei tohi, kõiki asju tuleb teha nutriga, oma lähedust ei tohi peale sundida, tuhkrut ei tohi panna sundolukorda ja nurka suruda jne. Usaldus inimese vastu ehitatakse üles samm sammult.
Eestis selliseid omanikke leidub vähe ma arvan, kes suudaksid ja tahaksid seda teha.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Jacqualine (Teema autor) » 24. september 2010, 14:36

See läheb küll teemast välja, kuid mida arvad nendest "kasvatajatest", kes paaritavad loomi tundmatute isenditega, müües kutsikaid ilma passi, vaktsiini ja sugupuuta, ise küsides siis samat hinda nagu kasvatajad, kellel on loomadega kõik korras? Samas, kus kohast on need "kasvatajad" enda lemmikule paarilise saavad/leiavad?

Ise puutusin kord kokku inimestega, kes olid ostnud ühest pesakonnast emase ja isase tuhkru. Mõlemad loomad olid natuke nooremad kui aastased(täpset vanust ei mäleta), neid ei oldud steriliseeritud ega ka kastreeritud. Loomad elasid koos ühes puuris, mõlemal oli jookusuaeg. Nagu tihti peale juhtub, ei olnud peremeestel aega loomadega tegeleda, üks omanik oli kusagil välismaal tööl ning teine(naine) oli väikese lapsega kodune. Kui küsisin, mis põhjustel loomi müüakse, siis oli esimeseks vastuseks:"Lapsel on allergia..." , mida aeg edasi, seda rohkem uurisin ma loomade kohta. Jutuks tuli ka see, miks ei oldud loomi viljatuteks "tehtud", järgnes vastus, mis pani mu suu tükiks ajaks kinni:"Me tahtsime, et nad saaksid endale järglasi, kelle meie saame maha müüa..Aga kuna teie tahate neid osta, siis saate te ise pojad maha müüa ja niimoodi raha teenida..." Mina, kui võhik, tuhkruaretuse koha pealt, jäin oma arvutiekraani lahtise suuga vahtima ja mõtlesin, et see inimene peab küll väga väärastanud mõttemaailmaga olema, kes laseb õel ja vennal omavahel paarituda. Järgmises kirjas palusin loomad ruttu ära steriliseerida, sest vastasel juhul ma nende ostmisega nõus ei oleks olnud ja samas rõhutasin, et olen kindel ostja. Paari nädala pärast saadeti mulle vastuseks, et loomad leidsid endale uue kodu ja ma võin enda suu neist puhtaks pühkida kuna ma olen vastik inimene, kes torgib teiste elus. :bang: :grr: :grr: :grr:

Vabandan, et teemast mööda kaldusin, kuid mind isiklikult ajavad sellised inimesed väga närvi. Olgu tegemist, siis kassi, koera,tuhkru või mõne muu loomaga, siiski tuleb loomi hoida ja armastada nii nagu nad seda väärt on ja võimaldada nendele selline elu nagu me ise elada tahame/tahaksime.
Tuhkur Elvis, rotid Väino ja Loki, taksikoer Bella.
Kasutaja avatar
Jacqualine
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 26
Teemad: 6
Pildid: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Heleri » 24. september 2010, 17:17

Mina ei arva selistest kasvatajatest midagi. Igasuguseid inimesi on olemas. Mul on kahju neist inimestest kes ostavad sellisel viisil sündinud tuhkruid. Nad ei tea kui suur vahe on tuhkrul ja tuhkrul. Ja siis loeme siin foorumis teemat tuhkrust kellel pole hambaid suus jne. Sellised väärastused (vabandan väljendust) tekivadki mõtlematutest paaritustets. Justnimelt selliste paarituste jaoks leitaksegi isaseid erinevatest kuulutustelehtedest jne. Minu arust on teatud aastajal selliseid kuulutusi igal pool et tuhkrutüdruk otsib poissi, ja on ka vastupidiseid kuulutusi. Loomulikult kõik sellised kuulutused ei ole halvamaigulised, aga kui kuulutuse sisu on et tuhkrutüdruk tahab korra elus emarõõme tunda, siis no andke andeks. Iga emane loom ei pea EMA olema, ja rõõmu asemel võib see ka väga suur stress ja koormus olla, kõik oleneb tuhkrust ja perekonnast jne.

Suve poole helistati mulel ühest loomapoest, nimesid ei nimeta, aga ainus pood kes Tallinnas tuhkruid müüb ja mujal Eestis ka. Kurdeti, et neile toodi müüki jooksuajaga täiskasvanud emane, et mis teha. Ma tungivalt soovitasin ikkagi ära lõigata ja rääkisin et sellises seisundis looma müümine ei ole eetiline. Tundus et nagu saadi must aru, aga siis sujuvalt küsiti, et aga mis siis kui me ta ära paaritaksime. Mul tõusid ihukarvad püsti selle peale. See veel puudub et pood hakkab ise omale tuhkruid tootma. Ma rääkisin väga arusaadavalt mis ma sellest arvan jne. Lisaks polnud tollel müüjal aimugi poegadest ega paaritamisest ega midagi, aga ainult et tahaks paaritada. Kahjuks kõige olulisemal hetkel sai mul mobiili aku tühjaks ja kuna ma ei olnud kodus, polnud kiiret reageerimise võimalust.
Kõne ei tulnud mulle kui kasvatajale vaid kui Eesti Tuhkrute Liidule. Sellised inimesed helistavad peigmehe soovidega......

Selle jutu jätkuks ütlen, et on inimesed pöördunud peigmehe leidmiseks ka liidu poole. Me oleme neid aidanud, jaganud kontakte, soovitanud ühte või teist isast vastavalt võimalustele ja soovidele, et kas vaja peikat siit või mujalt. See ei ole häbiasi küsida, aga kui helistavad sellised lollid, siis ei oskagi nagu midagi öelda.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas mesimummu » 24. märts 2011, 22:54

Minuarust on ka see väga huvitav teema.
Lugedes neid ammuseid postitusi tuleb küll selline tunne,et enamikke kes paaritada tahavad,tahavad nad ikkagi ainult nunnukeste pärast.

Aga huvitav kas see loomapood siis paaritasgi oma tuhkru ära?
Valgetuhkur Ritter Sport &
Moonshine Evil Princess Vesuuv ♥
Kasutaja avatar
mesimummu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1097
Teemad: 7
Pildid: 0
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas kuku22 » 24. aprill 2011, 12:05

Ma ei saanud aru, miks on vaja paaritamisse värsket verd tuua?
Üks on laisk ja teine on loll, aga mõlemad südames nii kinni!
Life is hard...and then you nap!
Kasutaja avatar
kuku22
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 577
Teemad: 4
Pildid: 5
Asukoht: Tallinna lähedal
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Heleri » 24. aprill 2011, 20:11

Kui kogu aeg ühtesid ja samasid paare paaritad ja need lõpuks ära surevad, siis keda sa kellega paaritad? Kõik siis ju sugulased. Ja aretuse ehk tuhkru edasi viimise seisukohast ei ole mõtet nt 5 aastat sama kombinatsiooni kasutada. Midagi uut sealt ju ei tule, lihtsalt toodad ja toodad. Verd on vaja värskendada, et liik oleks terve ja elujõuline.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas kuku22 » 24. aprill 2011, 20:19

Ma arvasin, et see "sugulaste paaritamise" tõttu nii on, aga nüüd on siis kindlalt teada :-)
Üks on laisk ja teine on loll, aga mõlemad südames nii kinni!
Life is hard...and then you nap!
Kasutaja avatar
kuku22
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 577
Teemad: 4
Pildid: 5
Asukoht: Tallinna lähedal
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Peiu-pruudi valik

PostitusPostitas Heleri » 25. aprill 2011, 08:03

Aretuse mõte on kuskile edasi jõuda ja midagi paremaks muuta jne. Kui kogu aeg samu kutsikaid vorbid, siis mingit arengut ei toimu. Väga oluline on geenibaasi laiendamine ehk et populatsioonile on seda parem, mida rohkem on erinevate veredega isendeid. Mitmekesistab välimust, tervist, iseloomu. kui kõik on samadest liinidest ja lõpuks tuleb välja, et selles liinis on mingid tugevad pärilikud haigused, sisi on nt terve Eesti tuhkrud lõpuks haiged ja väetid jne.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron