Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

Igasugused tervisega seotud teemad.

Moderaatorid: postituvi, Heleri, Sandra, väike kuradike

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas valgekihv (Teema autor) » 26. november 2016, 18:29

Tervist foorumlased ja palun väga abi oma kalli tuhkrukesega, kes on umbes viie aastane. Jutt selline:

Eelmise päeva lõunaks tagasi koju jõudes leidsin kaks suurt loiku verd, mille keskel oli laiali lõhna järgi ka väljaheidet, loigu diameeter umbes 10 cm, et anda aimu loikude suurusest. Üks peaaegu tavaline junn oli voodis, siis ilmselt esimene vereloik voodiäärel ja viimane põrandal voodi ees. Ka tundub mulle, et ta kõht oli ja on siiani kuidagi "vajunud", just alakõht. Läksin kohe meie loomaarsti juurde. Olin nädal tagasi käinud arstil, kuna samal tuhkrul oli noksi juures paistes muna, sai raviks Meloxidyli.

Veri loikudes oli erepunane ja mõnes kohas ka tumepunane (nagu ehe veeniveri). Varasemalt aastate jooksul on samuti väljaheitega tulnud tilk või paar verd, mille peale kah arstilt palju infot ei saanud põhjuse kohta (ei mäleta enam, millises kliinikus). Kusagil nädal enne praegust juhtumit hakkas tuhkur märgatavamalt rohkem jooma (arvasime, et teine tuhkur Tofu oli süüdlane oma veega mängimises, kuid nüüd tagantjärgi mõeldes oli see ilmselt Kifi).

Nii, käisime arsti juures Tataril, prooviti vereproovi võtta kuid vererõhk oli niivõrd madal, et ei saanud vereproovi ei veenist ega küünest. Ka kehatemperatuur oli katsudes juba jahedam kui muidu. Saadeti Västrikusse röntgeni tegema ning midagi ei leitud. Ei olnud võõrkeha (milles olin ka ise suht kindel, et tuba on tuhkrukindel) ning öeldi ka, et pilt ei näita ei sisemist verejooksu, haavandit ega midagi. Mis siis verejooksu tekitada võib? Samuti arstil olles hakkas Kifi oksendama mitu korda. Okse tuli välja lausa joana (ei tea, kas see fakt on oluline kuid katsun võimalikult palju üles märkida) ning oli vesine ja pruun, tundus nagu väga läbiseeditud toit.

Saime raviks Enrobactin-it (antibiootikum) 0,2ml kontsentraati ja 0,4ml vett, mis tuhkrule üldse mitte ei meeldi ning seda on raske anda. Siis anti veel probiootikumi (Pro-Kolin) seedimise heaks. Tulime koju, andsin antibiootikumi ning käisin ruttu hoiukoeraga jalutamas. Tagasitulles oli uus vereloik samasuguse väljanägemisega kui eelmised, kuid kõvasti väiksem. Helistasin tagasi kliinikusse ning sõitsin uue ravimi järele. Tablett, mille nimetust ma välja ei loe, kuid pidi aitama vere hüübimisega, anda 1/10 tabletist 2x päevas. Pidasin vahet eelmise rohuga ja andsin ka selle tuhkrule sisse. Siis nägin veel arsti ka ja ta ütles, et kui paremaks kohe ei lähe, siis on halvasti, kuid oli optimistlik ja ütles et kõik peaks korda minema nüüd.

Tuhkur ei tahtnud eriti isegi vett, söögist rääkimata. Terve see aeg arsti juurest tulles ja ka öösel tuhkur ei käinud ringi, jäi magama sinna, kuhu ma ta panin. Isegi autoga arsti vahet sõites panin tuhkru põue talle sooja tegemiseks ning ta ei sipelnud ega midagi. Pani ainult pea välja koguaeg ja ülespoole, aga see võib lihtsalt tema käitumisviis olla. Öösel veidi hommikupoole ilmselt oli ta käinud ise põrandal vetsus, samuti lähedale voodi ette. See junn oli juba junni kujuga, tahke. Kaks kolmandikku tundus olevat tahkunud veri (ingliskeeles "clogged blood"), kuid nii junni kujuga ning 1/3 oli nagu junn ise, siiski väga tumedat värvi ning tundus et veidi roheka tooniga. Varasemalt on meil veel olnud imelikke junne, mõnikord on "slimy".. nagu lima kataks seda; ja on olnud väga tumedaid julke, olen arvanud ka nägevat jällegi rohekat tooni (mis näitab vist, et toit liigub liiga kiiresti läbi seedimisest-heide pole jõudnud pruuniks minna).

Tänane hommik- tuli veel üks tavasuuruses junn, mis oli tahke kuid verekarva jällegi koos tumeda osaga ning hiljem üks väike 1,5cm pikkune väike tahke junn, samasugune mis eelmine. Peale seda pole rohkem junne tulnud. Käin tuhkrut jootmas voodis ja olen tema kõrval. Ta joob nüüd normaalses koguses ja isuga. Käib ka vastavalt vetsus pissil, kuid ei söö. Ostsin õhta titetoitu kanaga, kuid ta ei söö seda. Tegin krõbinad pulbriks, segasin nutriga ja tegin veega pehmemaks ning nüüdseks hakkas lakkuma seda, kuid ei söö. Nutrit sööb hästi ja isuga, see on olnud ka meie põhitoit enam kui 24h juba. Täna lõunal hakkas Kifi endale ise magamiskohta otsima, mitte ei jäänud sinna kuhu ma ta panin ning käis ka toas uudishimulikult ringi kõike üle vaatamas.

Minu küsimused: Mis võib mu tuhkrul viga olla? On näha ta näost, et ta kannatab- paha olla ja tõenäoliselt ehk valuski. Ja kõige tähtsam: mida süüa pakkuda pirtsakale tuhkrule? Pehmet toitu pole ta kunagi vastu võtnud, ka neid kliiniku omi, mis pidid igaühele maitsema. Kas ma vutimuna võin praegu anda? See kõhtu lahti ei tee? Kas toores kanarind näiteks on valikus hetkel? See talv ei ole ta juurde võtnud talverasva, mis oli esimene murettekitav märk ja ka arstile mainitud sai. Oli juurde võtnud kaalu järgi vist paarkümmend grammi.
Kifi on väga kõhna ning kui see on kasulik info, siis ta on poetuhkur 2011-st aasta septembris vist sündinud. Minu juurde sai sellise suurema kutsikana ning on siiani minu juures koos teiseringi tuhkru Tofuga. Nad on paar aastat koos olnud juba ning elavad ilma puurita. Kunagi siit foorumist lugesin, et poetuhkrud on "väljavenitatult pika välimusega" ja Kifi on just selline pika kehaehitusega. Lisaks on meil keskmine papagoi, kes vahel jalutab tuhkrutega põrandal.

Plaan on helistada esmaspäeval uuesti kliinikusse ja reportida edusamme. Mina olen leidnud internetist, et asi võib olla maksas ning ka mingis haiguses, kus veri lisandus väljaheitele alles enne väljatulemist ning soolestik võib korras olla, kuid sellest väga hästi aru ei saanud.

Palun, palun aidake, kes oskab, ja tänud ette!

Murelik omanik oma loomaperega.
valgekihv
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas valgekihv (Teema autor) » 26. november 2016, 18:59

Olen pannud üleval tekstis tähtsamad asjad joonega ja boldiga, kes ei viitsi läbi lugeda kõike, aga oskaks vastata peaks saama lihtsalt neid lugedes asjast veidi aimu. Ei saanud ka oma vana kasutaja parooli kätte, vaid pidin uue tegema.

Lisaks veel: eelmine arstilkäik nädal tagasi said mõlemad tõhud parasiidivastase tõrje (Advocate turjale naha peale). Joogiks annan praegu haigele Kifile Eviani vett, sest elan lasnamäel ning oma kogemus on näidanud, et kõhuhädade puhul on see parim/neutraalseim jook. Lisaks vahel kummeliteed, kuid nüüd päeval tuhkur seda enam vastu sõtta ei tahtnud, samas vett ennast joob hästi. See konkreetne tuhkur ei ole teadaolevalt kunagi midagi paha alla neelanud, et blokk oleks tekkinud vms. Kunagi ammu-ammu arvasime, et inimene astus peale talle, kuid arstil käies ei olnud midagi viga (ka röntgeni tegime) ja asjaolud olid ka ähmased, kas see üldse juhtus.

Ja kuidas on "force feedinguga"? Mõni sait ütleb, et peab sundima sööma, mõni ütleb jällegi et mingil juhul ei tohi. Kuna Kifi pole nii pikalt midagi söönud, siis hakkan mõtlema, et ehk peaks sundima natuke. Oskab keegi targem midagi öelda selle kohta? Siiani olen lihtsalt pealetükkiv iga natukese aja tagant olnud.

Kui mul on õnnestunud mõni tilk titetoitu talle anda, siis ta mälub väga liialdavalt. Suu käib hästi lahti, nagu toit oleks veniv. Rohtu andes raputab kibedusest pead ja kuigi annan väga natukese kaupa ja hoian ta pead otse ikka mitte üleval, tundub see talle kurku minevat.
valgekihv
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas valgekihv (Teema autor) » 26. november 2016, 20:30

No kirjutan veel, tulevikus ehk kellegile abiks.

Käisin ostsin loomapoest kasside pehmet toitu, kus leidsin kõige rohkem liha olevat. Andsin tuhkrule ja ei midagi, ikka veel pole söönud. Koos nutriga läks sisse tänase päeva teine annus antibiootikumi. Esimest korda peale sellist haigestumist on tuhkrul silmad ilusti lahti ja eluvaim peal. Kui nüüd üles ärkas, oli voodikoht ka kenasti soe, ennem olin muidu pannud soojaveepudeli külje alla (mitte vastu tuhkrut, tekk tuleb vahele jätta igaks juhuks et liiga kuum ei oleks). Ehk ravimid teevad oma osa ja tõhk vaatab täitsa elavalt ringi ning tegi paar mänguliigutust isegi. Sööb vutimuna! Esimene toit nüüdseks juba umbes 30 tunni jooksul. Ikkagi olen mures tahkema toidu pärast, sest miski muu talle ei ole sobinud... ja muidugi et muna talle halvasti ei mõjuks praegu..
valgekihv
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas valgekihv (Teema autor) » 28. november 2016, 16:02

No ei osanud arvata, et see foorum nii surnud on : D Vanasti sain oma rotiga küll vastuseid.

Söömine lahenes nii: Ei hakanud mina sundima tuhkrut, vaid käisin lihtsalt peale erinevate toitudega (lükkasin nina ette kuni tõhul nägu väga tüdinuks läks ja siis tunni-kahe pärast uuesti). Peale vutimuna otsustasin proovida tatrahelbeid. Kuigi tuhkrud ei peaks seda sööma, siis et seedimist töös hoida ja nälga mitte pikemaks venitada, andsin Kifile midagi mis talle väga meeldib ja mida ta väga harva saab. Ja hakkaski sööma, sõi supilusikatäie ja kõik. Hiljem sõi veel paar korda natukene kuni lõpuks oli kuulda kuivtoidu krõbistamist ja kohe tuli ka üle pika aja junn- see oli pruun.

Jätkame ravikuuri ja peaks paremaks minema.. Uskumatu ka, kui sarnased tuhkrud meiega on. Nende näoilmed, tunded, haigestumised ja rõõmud ja kõik selline :wink:
valgekihv
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas Mercar » 29. november 2016, 20:25

Foorumid on tõesti peale facebooki jt suhtlusportaalide tulekut üsna vaiksed.
Mina lugesin küll teemat kohe alguses, kuid kahjuks ei osanud midagi kosta, kuigi anatoomiast ja zooloogiast üht teist tean. Mõte oli mingi äge allergiline reaktsioon kuid see ei tundunud ka tõenäoline siis jätsin pigem kommenteerimata.

Igatahes hoian pöialt.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas valgekihv (Teema autor) » 02. detsember 2016, 08:06

Hei! Mõtlesin ise ka, et paljud ei oska sellise probleemi peale midagi kosta.
Tundub et kõik laabub, võtame ikka oma rohtusid edasi ja energia tuli tagasi. Alguses ehmatas lihtsalt nii ära, et Kifi jäi sinna magama kuhu ma ta panin ega teinud silmigi lahti, karv sassis. Siin kirjutamine rahustas mind ennastki maha.

Võtmeks olidki rohud mis arstilt sai, soojas hoidmine ja iga 1-3 tunni tagant joogi-söögi pakkumine. Sest kui haigus tabas, siis ta ise joogini ei kõndinud ning kui poleks pakkunud koguaeg, ei tea mis saanud oleks.
Tänud, et mõttes meiega olid! :biglove:
valgekihv
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas Lind1100 » 02. detsember 2016, 13:08

Väga tore, et tuhkur paistab ennast nüüd paremini tundvat. :-)

Paraku pole ise ka millestki sellisest varem kuulma juhtunud, nii et igasugune arvamuse avaldamine oleks siinkohal väga huupi pakkumine olnud. (Miski palju pisikesi sooleseina vigastusi tekitav asi?)
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas valgekihv (Teema autor) » 02. detsember 2016, 17:49

No kui tuhkur jõudu kogub, siis katsume vereproovi ikka kätte saada ning uurida edasi, mis tegelik põhjus on. Kui midagi teada saame, siis võin siia kirjutada. Aga selleni aega : )
valgekihv
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas Harleyquin » 03. detsember 2016, 01:48

Mul sama aastakäigu tuhkur ja samuti poest kutsikana 2 kuuselt ostetud, kuid aprillis sündinud..see selleks!
Kahjuks jah siin foorumis suht vaikseks jäänud ja tõelisel abivajajal võib paras paanika sellest tekkida, et nõu ei saa või kellegiga suhelda sel teemal. Samas arusaadav kah, kui ei osata probleemile vastata, eriti kui pole varasemalt analoogset kogemust olnud.
Varasemalt on meelde jäänud, et tuhkrute väljaheite järgi võib tema tervist hinnata. Kuskil oli selle kohta pikemalt juttugi, kus pildid jpm.
Mul on sel aastal tuhkrupoiss kahel korral oma tervisehädaga pinget üleval hoidnud, kuid mõlemad lõppesid õnnelikult. Mina ei suutnud olla, et üks loom ei söö ega joo päev otsa grammigi ja tuligi vaikselt ise söötma ja jootma hakata vägisi, kuna käpad olid nõrgad liikumiseks ja üldse kiirelt kõhnus. Oluline on teda jälgida ja mitte lasta pikalt söömata/joomata olla.
Loodan väga, et Kifil kõik korda saab ja Teie perele taas palju rõõmsid päevi oma mängulustiga pakkuda saab. :wink:
Kasutaja avatar
Harleyquin
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 69
Teemad: 2
Asukoht: Rapla
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Tuju: Kelmikas
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas Lind1100 » 03. detsember 2016, 13:42

Kui olukord eluohtlik tundub, siis loomaarst peaks üldjuhul esimene valik olema - kui kohale minna ei ole võimalik (eriti kui lähikonnas polegi olemas loomaarsti, kes tuhkruid tunneks), siis vähemalt telefonitsi mõne rohkem väikeloomadele keskendunud loomaarstiga saab enamasti ikka ühendust võtta. Tallinnas-Tartus neid vähemalt paar tükki leidub ning numbrid on siin foorumis ka ära toodud.
Foorumikasutajatelt (või mujalt internetist) nõu küsimine on pigem teisejärguline tegevus - ehk on neil midagi juurde lisada, arvata, pakkuda, kogemusi jagada. Enda isiklikke kogemusi tasub samas alati jagada, kuna kunagi ei tea, millal kellelgi teisel samasugune olukord ette tuleb. (Isegi, kui inimene muidu foorumikasutaja pole, siis ehk Google teed juhatab...) :-)
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Palju verd tuhkru väljaheites ning põhjus teadmata

PostitusPostitas valgekihv (Teema autor) » 03. detsember 2016, 19:17

Tuhkru väljaheite järgi saab tõesti üht-teist öelda, seetõttu pakkusin ise maksaprobleeme, sest roheline värv junnis pidi seda näitama (arsti kinnitust pole see arvamus saanud). Kifiga oli lugu lihtsam selle vägisi toitmise osas, ta jõi ikka edasi aga ei söönud. Eks kui joonud ka poleks, siis poleks minagi nii kaua oodanud. Märkasin ka, et toitu ette pannes ajas selle lõhn tal juba südame pahaks nagu ka meil vahel- ka üks põhjuseid miks otsustasin oodata. See toimus nii tunde järgi lihtsalt et ei oska seletadagi. Harleyquin- loodan, et meie sama aasta vanurid peavad veel nii mõnedki aastad vastu!

Eks kõik see veri oli küll shokk ja tundus eluohtlik, olime tunni ajaga arstil ja sealt ka rohud. Elame Tallinnas ja selle lähedal õnneks koos heade arstidega. Elasime öö üle ja tahtsingi siis just nimelt teiste kogemusi teada ja värke. Arst andis küll palju lootust tuhkrule, kuid see söömatus pani ikka lõpuks muretsema ja sealt ka siia foorumisse naasmine. Olen sirvinud vahepeal ingliskeelseid foorumeid, eriti papagoi osas, sest nende kohta on eesti keeles kuidagi eriti vähe infot või on info erinevatel saitidel korduv. Võib olla on midagi uuenenud, ei tea, pole kaua vaadanud. Peast on läbi käinud mõndasid kasulikemaid asju tõlkima hakata, kuid nii palju muid põnevaid asju on ju teha ja ka üha enam inimesi õpib ingl. keele selgeks lihtsalt. Mis ma isegi parem olen, sõnaraamat enamus kordi lahti :)
valgekihv
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist