Tuhkrute vaktsineerimine

Igasugused tervisega seotud teemad.

Moderaatorid: postituvi, Heleri, Sandra, väike kuradike

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Gerda » 19. juuli 2010, 18:54

Just, igaüks, kes oma lemmikut vaktsineerib, võiks olla teadlik, milleks see vajalik on ja mis riskid sellega kaasnavad, mis haigustega on tegu jne. Meditsiin on väga tänuväärne kui seda rakendada õigel ajal õiges kohas. Paraku ei ole see õige aeg ja koht alati reaalselt praktikute poolt paika pandud, vaid näiteks kusagil ametis pastakast välja, kus inimesed loomadega ei töötagi. Ma ei ütle, et see nii on, ma ei tea, kuidas on. Sellepärast uuringi :)

Google on väga hea, aga kuna mul aega on suhteliselt vähe ja suurepärane tuhkrutohter siin foorumis nö. käepärast, mõtlesin, et uurin alustuseks tema käest ;)

Suur tänu, Heleri, kirjutamast. Sinu arvamus on mulle oluline :)
Tuhkrupreili Daisy
Kasutaja avatar
Gerda
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 77
Teemad: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas triinabelle » 19. juuli 2010, 21:39

Oeh... terve loengutäis jutustamist.... Võtan pikema seletuskirja ette mõnel päeval kui pole kahtteist tundi suhelnud. Vastan kohe meeldejäänud küsimustele. Et, jah, Nobivaciga tehti katse just tuhkrutega ja mõõdeti, kui suure kaitse see vaktsiin neile koertekatku eest annab. Teine komponent, mis selles vaktsiinis sisaldub - koerte parvoviirus, on samast perekonnast naaritsate aleuudi haigusega, millesse haigestuvad ka tuhkrud aga selle vastu kaitset see ei anna.
Kaks tuhkrut, kes hiljuti Inglismaale rändasid, said testitud ka selle suhtes, kuidas marutaudi vaktsiin, mis on ühine nii koertele, kassidele, hiirtele, hobustele ....... ja tuhkrutele, selle haiguse eest kaitse annab. Ja annab väga hästi. Seda saab määrata vereproovist ja osad riigid nõuavad seda vereproovi enne kui lasevad looma oma territooriumile. Neid analüüse tehakse vaid rahvusvaheliselt tunnustatud laborites, nii et siin ei saa midagi ise näpu vahel kokku segada.
Ja Karin märkis ära selle, mis mul esimesena pähe tuli seoses küsimustega erinevate vaktsiinide kohta. Milleks on olemas Google!? Sealt leiab materjale nii vaktsiinide, haiguste, kõrvalmõjude jne kohta. Ise ma statistikanäitajaid ei armasta. Muidugi on laias ilmas olemas igasuguseid vaktsiine igasuguste haiguste vastu ja ka igasuguseid ravimeid, millega neid ravida või looma enesetunnet parandada. Aga igas riigis on ka olemas selline instants nagu Ravimiamet, mis keelab või lubab üht või teist ravimit - sh ka vaktsiini selles riigis kasutada. Iga firma, mis tahab mingitki ravimit kuskilt Eestisse sisse tuua, peab aastaid kestva protsessi käigus tõestama, et ainult see ravim on vajalik ja ilma selleta kuidagi ei saa. Ja mida ei lubata Eestis kasutada, ei pea olema kehvad ravimid. Piisab, et oleks juba kasutusel mingi sarnase toimega asi ja järgmist ei peeta vajalikuks registreerida. Ma ei saa aru, kuidas on suudetud näiteks igasuguseid erinevaid Ibuprofeeni sisaldavaid preparaate registreerida. Ükski firma ei võta 300 lemmikloomana peetava tuhkru pärast ette seda kadalippu, et mingit meile vajalikku vaktsiini registreerida. Argumendiks ei peeta, muuseas, ravimi maksumust. See tähendab, et kui asi on saadaval näiteks 10 000 EEK või Euro eest, siis uus asi, mis maksaks võib-olla 100 EEKu, ei leia kindlasti Ravimiameti silmis armu. Nii... sattusin oma "lemmikteemale".... Igatahes tänaseks aitab ja siin on tegelasi, kes juba ammu demonstratiivselt ohkavad ja süles paremat asendit püüavad leida.
Jätkan mõni teine kord.
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 52
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Gerda » 19. juuli 2010, 22:34

Suur tänu, triinabelle.
Ma lihtsalt pean kõike teadma :D
Kui viitsid ja tahad, kirjuta veel, väga huvitav teema minu meelest.
Ma küll ei saanud aru, kas see "lemmik" tähendas seda, et Sa parema meelega sellest ei räägiks? Või just vastupidi?

Nobivac Puppy infoleht, kus kirjas: Andmed antud vaktsiini ohutuse ja efektiivsuse kohta selle kasutamisel samaaegselt teiste
vaktsiinidega puuduvad. Seetõttu ei ole soovitav manustada teisi vaktsiine 14 päeva enne ja pärast
selle preparaadiga vaktsineerimist.

Siin mõned postitused tagasi kirjutati, et võib marutaudiga koos teha. Kuidas kommenteerid?

Millist marutaudi vaktsiini Sa kasutad?
Lugesin infolehtedest, et peaaegu kõik nad sisaldavad alumiiniumhüdroksiidi või -fosfaati ja tiomersaali :(
Tuhkrupreili Daisy
Kasutaja avatar
Gerda
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 77
Teemad: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas triinabelle » 21. juuli 2010, 15:57

Nii, üritan nüüd lünki täita. See, kui kauaks üks või teine vaktsiin mingil liigil immuunsuse annab, on selgeks tehtud katseliselt ja selleks peab olema tehtud piisav hulk uuringuid. See tähendab, et vaktsineeritakse just uuritavat loomaliiki ja siis mõõdetakse teatud aja möödudes, kui palju tema veres antikehi alles on või kas neid on üldse tekkinud. Seegi on kirjas konkreetse vaktsiini infolehel. Näiteks olen üsna kindel, et inimesi - sealhulgas ka mind ennast :-) vaktsineeritakse samast potist pärit vaktsiiniga aga hoopis viie aasta tagant. Tootja on sama ja mis vahe on minul ja sama raskel, noh, ütleme koeral?! See on muidugi rumal nali aga mine sa tea...
Parvoviirusest oli veidi juttu, see on Puppys koerte parvoviirus, mida esineb kindlasti aeg-ajalt - paar korda aastas on puhangud. Põhiliselt tuuakse seda Eestisse ebaseaduslikult - loe: dokumentideta ja vaktsiinideta lõunapoolsetest riikidest, või siis hoiupaikadesse hulkuvate või tänavalevisatud kutsikate pesakondadega. Naaritsate aleuudi haigust esineb farmides ka puhanguti. Puppyga vaktsineeritud tuhkrutel annab analüüs aleuudi haigusele positiivse vastuse just sellepärast, et tegemist on nn sugulasviirustega.
Vaktsineeritud kuid siiski koerte katku haigestunud loomadest võib leida materjale internetist. Samuti on seal saadaval kõikide ravimitootjate poolt kõikide ravimite infolehed. On juhtumeid, kus väidetavalt just vaktsineerimisjärgselt on loom haigestunud. Kuid seda on siis juba raske kindlaks teha, kas seda viirust polnud tema organismis juba enne vaktsineerimist. Vaktsineerimisega viiakse organismi piltlikult teatud väike kogus viirust, millega organism siis võitlema hakkab ja töötab välja spetsiaalsed kaitsefaktorid - antikehad. Kui seda viirust on liiga palju - näiteks on loom selle juba kuskilt enne saanud, või on organism nõrgestatud mingi muu haiguse või stressiga, võibki ta haigeks jääda.
Teadlikult vaktsineerimisest keeldujaid pole ma kohanud, vähemalt pole nad seda otse välja öelnud ja kui tegemist on vabatahtliku vaktsineerimisega, siis ei pea me seda ka sunniviisiliselt või rahatrahvi ähvardusel tegema. Soovitame kindlasti. Meie riigis pole nii palju tuhkruid, et saaks öelda, kuidas on vaktsineerimata tuhkrute tervis. Mujal olles, on nad ikka vaktsineeritud olnud.
Andsin, muide just maaletoojale ülesande uurida Febrivac kohta. Kui midagi teada saan, annan siin edasi. Küsisin üksikdooide võimalust. Las uurivad. Seni pole kuidagi mõeldav selline ühisvaktsineerimine. Reaalselt võttes pole võimalik seda teha kogu Eesti tuhkrutele tunni aja jooksul. Isegi kui seda teha mitmes jaos. Hetkel ei oska ma öelda ka selle vaktsiini maksumust ei 100 ega 250 kaupa. Pommitasin oma küsimustega firma esindajat väga ootamatult. Aga, endiselt, jagan siinse seltskonnaga kogu saadud infot. Ma ei tea, kui palju reaktsioone sel vaktsiinil on - kes seda farmis nii täpselt teabki. Ja sinna ise ma vaatama ei lähe - samadel põhjustel, miks ma ei lähe kunagi enam koerte varjupaika ega kuskile mujale sarnasesse asutusse.
Kennelköha kohta - seda haigust tekitavad mitu viirust ja bakterit koos. Osade vastu nendest saab koeri vaktsineerida. Osad on ilmselgelt sellised, millega nakatuvad ka teised loomaliigid, sealhulgas inimene. Päris tihti on mitmesuguste - vabandust - tatistel aastaaegadel levivate viirushaiguste perioodil haiged terved perekonnad - nii inimesed, kui koerad ja kassid ning tuhkrud. Liiga tihti juhtub seda, et lihtsalt kokkusattumiseks pidada. Aga viiruse täpseks kindlakstegemiseks on vaja palju raha ja seda tavaliselt ei tehtagi sest enamike viiruste vastu pole ravi. On, aga see, mis tapab viiruse, hävitab ka selle peremeesorganismi, st haige inimese või looma. Ravida saab viirusega koos tekkivaid bakterite poolt põhjustatud bakteriaalseid põletikke ja tugevdada haiget organismi, et see viiruste vastu võitlemisega hakkama saaks.
Viirustega on veel see jama, et kui ta läheb ühelt peremehelt teisele üle, siis ta võib muunduda ehk muteeruda ja siis on tulemuseks hoopis uus viirus. Sama juhtub siis kui ühes organismis saavad kokku kaks erinevat viirust ja need seal paljunevad. Siis on lapsel, nagu ikka, nii isa kui ema omadusi, päriselt pole ta aga kumbki.
Ravimiamet - ma arvan, et see on vähemalt üks "lemmikutest" igaühele, kes on püüdnud mõnd uut ravimit maale tuua, peab pidama aruandlust 126/330-ndikes originaalides, tõestama, miks ta andis maal elavale suure koera omanikule kaasa ravimi looma nägemata jne jne jne. Lisaks tegema selgeks tädikesele, kelle ainuke allesjäänud sõber on väike peni, kes vajaks äraelamiseks iga kuu mitme tuhande krooni eest rohtusid, samas kui on olemas ka odavam variant aga mitte sellele liigile kasutamiseks, et just nii see asi ongi ja kui ma talle seda odavamat rohtu välja kirjutan, riskin oma tegevusloast ilmajäämise või 18 000-kroonise trahviga. Noh, eks saad vast ise aru, milleks need jutumärgid seal.
Marutaudi vaktsiinina kasutan Meriali Rabisini ja koos Puppyga süstin puhtalt kogemuse tõttu. Algul hoidsin ka kaks nädalat vahet aga kuna kolleegid välismaal, kelle kogemused on kordi suuremad, teevad seda koos, siis hakkasin ka mina nii tegema. Seni edukalt. Ja tean mitteavalikest allikatest ka sealsamas Utrechti ülikoolis tehtud katsetest. et nii tehes töötavad mõlemad.
Kõik ravimid sisaldavad mingeid lisaaineid juba sellepärast, et kui neid poleks, tuleks nad valmis teha laboris ja siis kohe loomale sisse süstida. Poleks võimalik neid transportida ühest riigist teise ega ka mitte üle tänava ilmselt - meie kliimas võib-olla talvel oleks saanud.
Nii, ma nüüd rohkem jälle ei jaksa. Loodan, et keegi ei viitsi seda kõike läbi lugeda....
Igatahes pean ma ju kuidagi õigustama mulle süllekukkunud tiitlit - ma ei tea, mida ma küll selleks ära tegin!
Suur aitäh kõigile!
Eks ma püüan edaspidi ikka tõredam olla! :-)
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 52
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas postituvi » 21. juuli 2010, 16:23

Lugesin kõik läbi.. ja sügasin kukalt :D
Kasutaja avatar
postituvi
Deeli My ja Alli Mey-minu kallid tuhkruplikad
Deegula & Tuhkrutelk
Deegula & Tuhkrutelk
 
Postitused: 3150
Teemad: 15
Pildid: 21
Asukoht: Kehra, 4 korrus ;)
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Kellykaazz » 21. juuli 2010, 16:34

Minu jaoks on üle poole sellest jutust ulmeliselt arstlik jutt!! :-D ajasin näpuga ekraanil järge taga, et kõik ikka loetud saaks!
Küll aga olen seisukohal:siin võtab sõna siiski targem inimene, spetsialist ma lausa ütleks!! :A: ja mingi oma n.ö.põhimõtte pärast jätta lemmikloom vakstineerimata...ei tuleks pähegi sellist mõtet!!! :ups:
Sest kõiki teemasid puudutava info sain siit või kasvatajalt ENNE tuhkru soetamist.
Triin, sa oled siin meie "jumal" :lol:
Kasutaja avatar
Kellykaazz
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 801
Teemad: 12
Pildid: 12
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 47
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Gerda » 21. juuli 2010, 19:06

Mina viitsisin kõik läbi lugeda ja sain väga paljudele küsimustele vastuse.

Kellykaazz, ma uurisin väga põhalikult ENNE tuhkru soetamist kõige kohta, mida tavaliselt tehakse. Aga ma pole inimene, kes teeks midagi lihtsalt selle pärast, et kõik teevad. Minu jaoks on loomulik, et kui on vaja tarvitada ravimit, vaktsiini vms., uurin enne põhjalikult, millega tegu. Ma leian, et ma ei pea usaldama ühtegi allikat, sh. arsti, pimesi. Et kui arst ütleb, siis nii on ja selles kahtlemine on kuritegu. Siinne tuhkrutohter võib ju kompetentne olla, aga teda on ainult üks. Igale poole selliseid professionaale ei jätku. Sellepärast ma küsingi tema, mitte suvalise "närilistega" tegeleva arsti käest :rofl:
Kui arst leiab, et on vaja teha midagi, kuulan ma ära miks ja kuidas ning kui mul tekib küsimusi, ei häbene ma neid küsida. Kui tundub, et inimene pole kõikidele küsimustele ammendavaid vastuseid andnud, uurin teistest allikatest juurde.
Ma ei taha olla see, kes annab kogu otsustamisõiguse ja -vastutuse arstile. Ise uurin, ise vastutan. Sest lõppude lõpuks olen mina see, kes oma looma arsti juurde viib ja palub tal lemmikule süst vms. teha. Või ei vii ja ei palu. Igal juhul jääb minu südametunnistusele see, kui loomaga midagi juhtub. Kas siis selle tõttu, et ma vaktsineerisin või selle tõttu, et ma seda ei teinud.

Triinabelle käest võinuks ma seda kõike uurida ka visiidil, kuid mulle tundus, et seda teemat võiks ka teised lugeda. Vabandan kõigi ees, kes selle pärast unetuna öösel voodis vaevlesid.
Tema vastused minu kohati absurdi piiri peal ekslevatele küsimustele olid minu jaoks ammendavad. Ma olen väga tänulik selle eest, et ta viitsis seda kõike seletada.
Eks ma saan ju edaspidi minna visiidile ja maksta selle eest, et oma küsimustele vastused saada :-)
Tuhkrupreili Daisy
Kasutaja avatar
Gerda
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 77
Teemad: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas maris2 » 21. juuli 2010, 19:53

Minu pättidele tehti ka koos mõlemad vaktsiinid, olin päris üllatunud, kuna siiani on nad tehtud eri aegadel, mingi kuu ajase vahega. Kuid nüüd, lugedes Triinu pikka postitust, sain ka targemaks.
Armsus kuubis
Kasutaja avatar
maris2
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 3112
Teemad: 10
Pildid: 20
Asukoht: Rakvere
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Tõsine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Kellykaazz » 21. juuli 2010, 20:37

Eiei Gerda, ma ei mõelnudki midagi halvasti :-)
See on hea,sest ka tulevased tuhkruomanikud loodetavasti loevad seda teemat!
Mina ütlesin välja oma arvamuse: ma usaldan arste ja kasvatajaid. Seda enam, et mõlemil on omal ka tuhkrud. Keegi ei too maale vaktsiine, mille pealt tulu teenida :rofl:
Kasutaja avatar
Kellykaazz
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 801
Teemad: 12
Pildid: 12
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 47
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas väike kuradike » 21. juuli 2010, 22:17

Noh, see tulu teenimine jääb pigem ravimitootjate teemasse. Sest see on teada, et nemad teenivad ravimite pealt väga palju raha. Vaadake kasvõi meie seagripi "pandeemiat" mis oli ravimitootjate ja lobiistide (ei oska tõlkida, inglise keeles lobbyists) puhas ülepaisutamine, mille tõttu ka Eestis jäi mitusada tuhat doosi kasutamata. Ja muidugi ei ole meie sõber ravimiamet, kes tõepoolest nagu ka Triin mainis, ei luba turule tihti ravi, millele on analoog juba olemas. Mis siis, et see turul olev ravi on kordi kallim.

Aga teemasse ka :happy: Suur tänu Triinule, et viitsis vaevaks võtta ja põhjalikud vastused kirjutada. Ja kuna on teada, et ta tõepoolest on tuhkruteemas ekspert, harib ennast pidevalt sel teemal ja vajadusel suhtleb üle maailma teiste tuhkruarstidega et probleemile lahendust saada, siis teda ma usaldan jäägitult. Ja kui ta ütleb, et vaktsiinid mida me praegu oma pättidele laseme teha, on adekvaatsed, siis ei ole selles absoluutselt põhjust kahelda :happy:

Ja tahab ta või ei taha, siis temale on "sülle potsatanud" meie kohaliku jumala tiitel :worsh: :worsh: :worsh:
Tuhkrupätid Arnold ja Sylvester, a.k.a šuurikute seiklused.
Ja Mõmmi, kes meil igavesti meeles.
Kasutaja avatar
väike kuradike
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
 
Postitused: 1774
Teemad: 11
Pildid: 7
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas triinabelle » 22. juuli 2010, 11:00

Kuulge, aitab nüüd küll, eksole! :-D Need tiivad ei lase korralikult magada ja autojuhtimisel takistavad tahavaatepeeglisse vaatamist! :-D Sain selle üüratu kirjatükiga hakkama vaid sellepärast, et üks patsient, kellele oli planeeritud pikem aeg, jäi tulemata ning kõik muud paberitööd olid ära tehtud. Ega igal momendil ma kogu seda juttu rääkida ei jaksakski. Ja tegelikult tean ma väga vähe. Iga päev tekib mul kümneid küsimusi, millele ma vastata ei oska. Loomulikult ma üritan ja uurin ja kirjutan avaldusi, et saada raha ja sõita kuskile, kus on targemad ja kogenumad kolleegid. Mõned korrad on see õnnestunud. Ja kui päris aus olla, siis teen seda sellepärast, et OMA loomadele parimat pakkuda. Natuke siis pudeneb teistele ka :ups: Sorry, et meil siin Eestis pole paremat võtta!
Ausõna - ma püüdsin asja kirjeldada võimalikult "maakeeli". Selge ju, et igal erialal on oma spetsiifiline keel, mida kogu mahus tõlkida ei anna.
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 52
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Heleri » 22. juuli 2010, 20:06

Minu arust ka väga asjalik jutt, aga ma küll ei pannud tähele et seekeeruline ja spetsiifiline oleks olnud :-) Aga ma olen võib-olla juba liiga kaua teemas olnud. Ma just mõtlesingi et mis Triinule sisse läks et ta NIIII pikalt viitsis kirjutada, aga aitäh et seda tegid! Sain ka infot juurde.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas p2tiplika » 27. märts 2011, 15:21

Ei hakanud uut teemat tegema, kuid väga paluks teadjate tuhkrukasvatajate abi. Minu pisike tuli minu juurde juunis 2009. Mais viis kasvataja ta arstile, kus talle tehti esimene vaktsiin (Nobivac Puppy DP). 14.07.09 sai pisike süsti Nobivac DHPPi ning 18. august 09 sai ta marutaudivaktsiini Rabisin. Kehtis see siis kuni 18.08.2010. Mainin veel ära, et kuna olin ise aasta vahepeal sunnitud ära olema, hoolitsesid päti eest mu väga lahked ja abivalmis vanemad. Koju meil loomakliinikust mingit meeldetuletust teistkordse vaktsiini kohta ei tulnud, passi nad ei vaadanud ning juhtuski nii kahetsusväärne asi, et 18.08.2010 kaotas sõbrakese marutaudivaktsiin kehtivuse. Jõudsin just kaugelt tagasi, uurisin passi ja nägin, et see tegemata. Nad küll viisid ta paar korda arsti juurde, seal sai ta vaid ussirohtu (07.04.2010). Siit ka küsimus: kuidas nüüd edasi toimida? Kas tohiks helistada homme, esmaspäeval loomakliinikusse ning lasta talle kohe esimesel võimalusel teha nii marutaudi- kui ka katkusüst? Või midagi veel? Pisike saab aprillis kaheaastaseks.
Üks tagasihoidlik küsimus veel: vanemad ostsid loomakesele ussirohtu Advocate, 0,4ml tuub) peal kirjas "väikestele kassidele, alla 4kg) Ema printis aga välja ka selle ravimi infolehe ning pärast selle lugemist ei julgenud nad pisikesele ravimit anda. Loen ette:
4.5 Erihoiatused
Alla 1kg kaaluvate loomade ravi peab põhinema riski-kasu suhte hinnangul. Kogemuste puudumisel preparaadi kasutamisel haigetel ja nõrkadel loomadel, peab selliste loomade ravi põhinema riski-kasu suhte hinnangul... jne. Täpsustaks, et meie pisike kaalub umbkaudu 800 grammi. Kuidas toimida?
Siiralt tänan, kui keegi teadja mind pisut aitab nendes küsimustes.
p2tiplika
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas postituvi » 27. märts 2011, 15:55

Mina seda ussitohu ei annaks-
ussirohust tuhkrutele
Kui oled Tallinna inimene vii oma tuhkur Västriku kliinikusse- Dr. Triin Abeli juurde- tema on parim tuhkruarst :) Marutaudi ja katku süst tuleks teha jah võimalikult kähku ära- eriti kui tuhkur peaks kokku puutuma teiste kodu/metsloomadega või väljas jalutamas käima.
Kasutaja avatar
postituvi
Deeli My ja Alli Mey-minu kallid tuhkruplikad
Deegula & Tuhkrutelk
Deegula & Tuhkrutelk
 
Postitused: 3150
Teemad: 15
Pildid: 21
Asukoht: Kehra, 4 korrus ;)
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas p2tiplika » 27. märts 2011, 16:13

Vabandust, minu viga, see polegi täpsemalt ussirohi vaid raviks siseparasiitide vastu ja kirbunakkuse tõrjeks ja raviks, kõrvasügelislesta nakkuse raviks, südameusstõve vältimiseks ning seedekulgla ümarusside nakkuse raviks. See tekst siis ravimi infolehelt.
Elan Lääne-Virumaal, seega tuleks ilmselt pöörduda Rakvere Loomakliinikusse, kus said tehtud ka esimesed süstid. Elaks linnas, läheks kindlasti Dr. Abeli vastuvõtule.
p2tiplika
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas triinabelle » 27. märts 2011, 17:18

Väikestele kassidele mõeldud Advocate sobib tuhkrutele igal juhul. Uuemal pakendil on ka tuhkrupilt peal. Profülaktikaks ussitõrjena pole seda vaja turjale panna, küll aga just nende kõrvasügeliste vastu kui need olemas on või kui loomaga ees näitusele/seltskonda minek.
Kui vaktsineerimiste aeg läbi ja loom terve, võib vaktsiinid ära teha suvalisel monedil.
Ja Rakveres on olemas tore tohter Astrid Jõgi, kes tuhkrutega tegeleb.
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 52
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas p2tiplika » 28. märts 2011, 13:29

Suured tänud abi eest! Saime homseks arsti vastuvõtule aja, ei oska öelda, kas just Dr. Jõgi juurde, kuid siiski. Kas see 0,4 ml tuleb pisikesele siis korraga ära panna, kuigi ta meil kaalub vaid 800 gr?
p2tiplika
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Heleri » 28. märts 2011, 14:36

Ei pea korraga panema. Kui on võimalus, siis võiks selle ampulli sisu väiksesse süstlasse tõmmata ja siis sealt oma tuhkrule sobiv kogus turjale panna. Täpsust eriti pole grammiga taga vaja ajada, arvestada umbes 1 kg loomaga. Vähemalt mina olen nii teinud.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas triinabelle » 02. juuni 2011, 16:36

Ma arvan, et olen näinud kahte reageerivat tõhku - üks siis Tikker ja teine, kes ikka päriselt ja ägedamalt reageerib on üks, kes paari minuti jooksul muutub loiuks ja hakkab öökima. Ja on seda teinud korduvalt. Niisugustele tuleb vaktsineerimist veidi ette valmistada. Ja hea, kui nad ka veidi kauem peale seda kliinikus on. Selleks tuleb neile juba umbes 20 min enne vaktsiini süstida üht igasuguseid reaktsioone maha võtvat ainet. Vaktsiini mõju see ei muuda. Ja kui tekib reaktsioon peale vaktsiini, tuleb sedasama asja süstida, et juba tekkinud reaktsiooni maha võtta.
Üldjuhul, mida kiiremini see asi peale süsti tekib, seda ägedam ja eluohtlikum see on. Sellepärast ongi tähtis varuda rohkem aega kliinikus viibimiseks. Vanadelel kaladele julgen teha ka meetodil "Suts ja aidaa!"
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 52
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas totuliia » 03. juuni 2011, 17:59

Vot samamoodi mul reageerib Coco, nagu Triin just seletas (see teine variant aga see ei ole minu loom, kuna ise käime Tataris süstimas). Loid ja nagu hing jääks kinni. Alati saab mingisuguse lisa süsti. Päris kohutav on seda näha...
Triin ega sa ei oska öelda, millest see tingitud on? Ise oma lolli aruga, olen süüdlaseks pidanud suguluspaaritust :ups: aga kindlalt ei väida miskit
Kasutaja avatar
totuliia
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 321
Teemad: 5
Asukoht: Lasnamägi
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 39
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Heleri » 03. juuni 2011, 20:52

Ma arvan et see on lihtsalt organismi eripära, tekib mingi allergiline reaktsioon ravimile. Ei usu et sellel midagi suguluspaaritusega seost on.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas triinabelle » 04. juuni 2011, 07:37

Tont seda teab - keegi ei tea - inimestel on ju ka igasugustele ravimitele alllergiaid - kellel vähem, kellel rohkem. Igatahes on tähtis seda teada.
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 52
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas totuliia » 04. juuni 2011, 15:03

Teada kindlasti hea. Alati saame enne öelda, et üks lisa süst ja loom kauemaks kliinikusse. Aga kui esimest korda süstima läksime (3kuu oma vist, ei mäleta enam, sellest aastaid möödas), siis ehmatas ära ikka küll. Sain kliinikusse lausa tagasi joosta.
Kui ma ei eksi siis dr. Joost ütles et albiinodel ka nõrgem organist vmt. Et taluvad süste ja ka narkoos kehvemini kui sooblid. Värvi pigmendi puudumine soodustas seda vist, et organism nõrgem :dunno: . Ei mäleta täpselt enam :ups:
Kasutaja avatar
totuliia
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 321
Teemad: 5
Asukoht: Lasnamägi
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 39
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Nugis » 19. juuni 2011, 12:02

Kas ma saan õigesti aru, et enamasti vaktsineeritakse tuhkruid Nobivaciga? Kas seda seetõttu, et alustatakse selle Puppy variandiga ja siis on mõistlik edaspidi samaga jätkata? Aga kui tuhkur on juba suur poiss ( 8 kuune ) , kas ka siis on see esimene valik? Näiteks minu teada on koerte seas Nobivacile rohkem reaktsioone kui näiteks Vanguardile. Või on see lihtsalt iga arsti maitse asi, mis vaktsiine ta kasutab. Plaan siis ikkagi oma Nugis ka ära vaktsineerida, aga ei tea, millist vaktsiini kasutada.
Kasutaja avatar
Nugis
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 24
Teemad: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Heleri » 20. juuni 2011, 12:11

Tuhkrule tehaksegi ainult Puppy varianti. See on nii esmane vaktsiin, kui kordusvaktsiin ja aasta hiljem tehakse samuti Puppy.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas salchicha » 11. juuli 2011, 19:58

Meid vaktsineeriti siis täna Hispaanias Nobivac´iga. Kuna arstitädi väitis, et neil siin ei vaktsineerita üldse selliseid loomi, aga arvas et see on parim võimalikest variantidest. Tuhkur ise vist ei saandki aru, et keegi teda nõelaga torkas :) ja enesetunne on tal siiani hea...
Lapsehoidja 24/7, aina hullemaid pättusi tehakse :)
Kasutaja avatar
salchicha
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 78
Teemad: 5
Pildid: 9
Asukoht: Gran Canaria ja Hiiumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Katz » 23. jaanuar 2012, 19:31

Käisime täna esimest korda vaksineerimas.Nobivac DHPPi sai.Tuhkur ei saanud arugi et nõel läbi paksu naha torgati.Mõne tunni jäi ta kliinikusse jälgimisele.
Kasutaja avatar
Katz
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 13
Pildid: 3
Asukoht: Kunda
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 47
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas tintsss » 04. märts 2013, 11:56

Meie käisime 21. veebruaril tuhkruga Pärnus arsti juures marutaudi vastu vaktsineerimas, see oli nüüd teine marutaudi süst tema jaoks. Tuhkur ise ei saanud arugi, kui süst oli tehtud, aga koheselt tekkis sinna suurem punn, arst ütles, et see peaks ära kaduma, aga siiani on see alles, kas peaksin muretsema?
What do you call a mismatched pair of socks in the wash? Evidence
Kasutaja avatar
tintsss
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 18
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas triinabelle » 04. märts 2013, 18:54

Kui kuu aja pärast ikka see punn alles on, peaks minema seda näitama.
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 52
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkrute vaktsineerimine

PostitusPostitas Mari8 » 12. juuni 2013, 23:24

Lugesin selle teema läbi, väga huvitav. Eriti suured tänud Gerdale mõtete eest, mis ühtivad minu omadega. Ja suured tänud selle lingi eest: http://www.ekspress.ee/news/paevauudise ... d=29307363

Vaktsiinid on minu elus täiesti võõrad asjad, ma ei ole ise kunagi mingeid vaktsiine saanud ega pole seda saanud minu elus olnud 3 kassi. Seega pole kunagi osanud mõelda sellest asjast kui kohustuslikust. Vanem neist kiisudest elas ilma kordagi mingeid haiguseid põdemata 21 aastaseks. Vaktsineerimata on ka minu teised kaks kassi ( kõik on eluaeg õuekassid olnud), jänesed, rotid, koer jne. Kõik on ebatavaliselt (loe: vaktsineerimata liigikaaslastega võrreldes) hea tervisega olnud. Ka mina ise pole põdenud isegi neid nn. kohustuslikke lastehaigusi ega mingeid muid haigusi täiskasvanuna. Olen alati 100% usaldanud inimese (ja ka looma) puhul seda, et pigem ehitada üles selline tervis, kuhu haigused ei nakka kui oma organismi vaktsiinidega nii tihti üle koormata. Samuti pole suurt mõtet looma 30 minutilisest jälgimisest peale süsti saamist, sest palju tõsisemad kõrvalmõjud võivad ilmneda alles aastate pärast. Vaktsiinide negatiivne mõju ei kao ise organismist kuhugi. Olen inimeste vaktsineerimise teemat pikka aega ja väga põhjalikult uurinud, ligi pääsenud avalikkuse eest varjatud andmetele arvudest ja protsentidest, kuidas imikud vaktsiinidesse surevad, mis haiguseid on vaktsiinid põhjustanud- autism jne, jne, jne. Aga see läheb juba väga pikaks ja keeruliseks teemaks millest siin foorumis hetkel ilmselt pole mõtet rääkida. Mul on raske uskuda, et olgugi meie maailma seis selline nagu ta on, ei suuda me elada enam ilma ravimite ja vaktsiinideta. Mõtlema paneb ka triinabelle kommentaar selle kohta, et pole teada milline on vaktsineerimata tuhkrute tervis. Ohtratest uuringutest inimlastega on leitud alati, et vaktsineerimata lapsed on tervemad. Seda muidugi juhul, kui ravimifirmad pole tellinud vastupidiseid uuringuid, mida muidu väga palju tehakse.

AGA... lugedes siinseid arvamusi ja lootes ka ise ikkagi teiste tuhkruomanikega tulevikus kohtuda paneb see siiski mõtlema. Ma ei ole mingil kindlal seisukohal, olen avatud kõigile võimalustele. Ainus, mis veel küsimusi tekitab, on tõesti see vaktsineerimise tihedus. Lihtsalt mulle kui inimesele, kellele on vaktsiinid täiesti võõrad asjad, tundub see hullumeelne. Peab tegema valiku, kui võrrelda nüüd vaktsiinide mõjust inimesele, siis kas teadlik (teatud määral) jääv kahjustus tuhkru organismile (igast vaktsiinist jääb kehasse näiteks raskemetalle, mis sealt niisama ise välja ei lähe enam kunagi) või tuhkru sotsialiseerumine ja ühised tulevased jalutuskäigud. Peab hoolikalt järele mõtlema.. Samas, kui kõik teised tuhkrud on vaktsineeritud, siis ei tohiks vaktsineerimata tuhkur ju küll mingiks ohuks olla, peaks olema ju kaitstud haiguste eest.


Saan täiesti aru kõigist seisukohtadest siin teemas, ei propageeri ise ei vaktsineerimist ega selle tegemata jätmist ja ei taha kedagi ärritada ka, tutvustan lihtsalt oma arvamust ja lugu kogu selle keerulise teema kohta. Tänan kõiki arvamuste eest.
Kasutaja avatar
Mari8
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 276
Teemad: 6
Pildid: 1
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

EelmineJärgmine

Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist