Vaktsineerimisest tekkinud mügarikud jms. kõrval mõjud

Haiguste ja tervisehädade teemalised jutud.

Moderaatorid: Loomahull, darkhelen

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Vaktsineerimisest tekkinud mügarikud jms. kõrval mõjud

PostitusPostitas Tots (Teema autor) » 23. august 2005, 09:31

Käisin mingi kuukene tagasi oma Totsiga vaksineerimas...tehes talle pai avastasin, et pepu lähedale on tekkinud kaks mügarat...umbes sellisesse kohta kuhu sai süst tehtud. Kas see on normaalne ja kas see läheb kunagi ära! Kas kellegil on veel midagi sellist tekkinud?
Lisaks mainis arst, et kui oled jänksiga esimest korda süsti saamas, siis tuleb teha kordus süst u 3 kuupärast. Kas Te kõik olete seda teinud! Lihtsalt tekkis huvi, kuna ma siit kuskilt ei ole lugenud, et nii tehakse :)
Tots
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Küülikute vaktsineerimine?

PostitusPostitas Jänkumamma » 23. august 2005, 10:09

Tots!
Kas need mügarad on tal siis siiamaani pepu peal? Ma saaks aru, kui mõni päev pärast süstimist oleksid väikesed mügarad süstimise kohas, aga kuu aega hiljem...? :eek:
Selle suhtes soovitan küll arstiga konsulteerida - ega Sa kohe kohale ratsutama ei peaks, aga helista mõnele loomaarstile ja pea nõu! Mulle tundub see asi kahtlane... :o
Eelmisel aastal käisin Pipi ja Jossiga esimest korda vaktsineerimas. Sel aastal oli Radaril esimene kord. Meile küll minu mäletamist mööda midagi ei öeldud teemal, et peaksime kolme kuu pärast tagasi tulema.
Kus Sa elad? Kas Sa käisid vaktsineerimas mõnes suurema linna loomakliinikus?
Jänkumamma
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 446
Teemad: 30
Asukoht: Raplamaa võserik
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 49
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Küülikute vaktsineerimine?

PostitusPostitas Tots (Teema autor) » 23. august 2005, 10:25

Käisin Tataris süstimas...arst nagu mainis, et mõni aeg võivad olla väiksed mügarad, kuid nüüd on tõesti pea kuu sellest möödas ja üks mügar päris suur...päris mures olen...
Samas jänks on rõõmus ja sööb vist 3 eest, kui talle ette anda :P
Kas oskad mulle mõnda arsti soovitada, kellele võiksin helistada?
See teine süst pani mind ennast kah mõtlema,aga kuna uus jänksi omanik siis uskusin arsti, ise samas kaheldes..
Tots
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Küülikute vaktsineerimine?

PostitusPostitas Jänkumamma » 23. august 2005, 10:34

Kuidas jänku paile reageerib? Ma pean silmas just pepu poolt...
Käisin ise ka Tataris vaktsineerimisel... :o
Sa võid proovida Tatarisse uuesti helistada ja nõu pidada. Teine variant on käia Tiina Toometi kliinikus konsultatsioonis.
(Ma just kevadel sain Toometi kliinikust palju häid näpunäiteid, kuidas võiks söömisest keelduvat jänkut uuesti sööma panna ning mul oli sellest väga palju abi.)
Toometi kliinikul on ka mingi tasuline nõuandetelefon, aga parem on kokku leppida vastuvõtus, sest siis on kindel, et kohtud ja räägid ikka arstiga, kes jänkudest midagi jagab.
Jänkumamma
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 446
Teemad: 30
Asukoht: Raplamaa võserik
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 49
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Küülikute vaktsineerimine?

PostitusPostitas Tots (Teema autor) » 23. august 2005, 10:45

Tataris öeldi, et kui jänks on üldse esimest korda süstimisel, siis tuleks Teine 3 kuupärast veel saada...
Üldiselt Tots ei käit eriliselt, kui ta pepule pai teha...isegi olen üritanud natuken just nende punnikeste kohalt uurivalt katsuda...vaatab mind nagu alati, kui pai teen:)
Aga tänud..ma helistan Tiina Toometi kliinikusse...just selle lisa vaksiini asjus ja annan ka siia teada, mis kuulsin..
p.s Jännkumamma..ma avastasin, et sinu Joosep on väga sarnane minu Totsile:D
Tots
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas nännukas » 23. august 2005, 12:28

meil oli sama asi seekordsete vaktsineerimistega. see reaktsioon tekib pastorölloosi vaktsiini peale. meil mõlemal jänksil tekkisid need munakesed, aga alles mõni nädal peale vaktsineerimist. andrus joostiga sai konsulteeritud. need on pisikesed mädaabstsessid, mis ongi tavalinene reaktsioon. need võivad ise kaduda, kuid ei pruugi. miskit nendega tegema ei pea ja pabistamiseks põhjust ei ole. samuti võivad need avaneda ja mäda võib välja tulla. ka siis ei pea miskit erilist tegema.
meil poisil kadus see mügar üleöö ära, ehk avanes öösel ja poiss lakkus ilusti puhtaks... mingeid jälgi sellest ei ole.
tüdrukul on siiamaani alles, kuigi on tunduvalt väiksemaks jäänud.
nännukas
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 236
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas Mio » 24. august 2005, 00:16

OFF TOPIC: Kas Eesti vetid teevad siis pepu peale süsti??? :o
Siinmail ikka abaluude vahele, nagu kutsidelegi. Niuhi ja valmis...
Mio
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 351
Teemad: 14
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas Kissu » 24. august 2005, 08:57

Mio kirjutas:OFF TOPIC: Kas Eesti vetid teevad siis pepu peale süsti??? Surprised
Siinmail ikka abaluude vahele, nagu kutsidelegi. Niuhi ja valmis...

Tegelikult ega seal vahet ei ole. Naha alla läheb see vaktsiin niguinii. :) Üldiselt teevad nad selle süstia sinna kuhu on mugavam - kust nahka rohkem annab üles tõsta.
Nännukas kirjutas: meil oli sama asi seekordsete vaktsineerimistega. see reaktsioon tekib pastorölloosi vaktsiini peale. meil mõlemal jänksil tekkisid need munakesed, aga alles mõni nädal peale vaktsineerimist. andrus joostiga sai konsulteeritud. need on pisikesed mädaabstsessid, mis ongi tavalinene reaktsioon. need võivad ise kaduda, kuid ei pruugi. miskit nendega tegema ei pea ja pabistamiseks põhjust ei ole. samuti võivad need avaneda ja mäda võib välja tulla. ka siis ei pea miskit erilist tegema.

Meil tekkis samasugune nähtus rotil antibiootikumi süstidest. See pidada olema suhteliselt harv juhus (kuigi lontus viimasel ajal neid juhuseid üha enam ja enam). Üldiselt tuleb see sellest, et loomal on õrn nahk ja ta ei kannata süstimist.
Roti puhul õnneks tunudavlt lihtsam selle asjaga - ta näris need ise lahti seega abstsessi ja mäda ei saanudgi tekkida (olid suured verised laigud tagumikul).
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Küülikute vaktsineerimine?

PostitusPostitas nännukas » 24. august 2005, 11:03

jänkumamma kirjutas:Meile küll minu mäletamist mööda midagi ei öeldud teemal, et peaksime kolme kuu pärast tagasi tulema.

see, kas kordusvaktsiini on vaja või mitte, sõltub jänksi vanusest, mitte sellest, mitmes kord see on. kui minna hästi noorekesega, siis ei julge arstid kohe ühe korraga kogu vaktsiini ära teha ja teevad kahekaupa. mingist vanusest alates (pakun umbes et see võiks olla mingi 2 kuu ringis) teevad kogu vaktsiini korraga ära ja siis ei pea uuesti minema.
meie oma esimest jänksi vaktsineerisime kohe 6-ndl-selt ja saime ka kaks korda käia. teine sai sutsu 2,5 kuuselt ja piisas ühest korrast.
nännukas
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 236
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas Tots (Teema autor) » 24. august 2005, 11:07

Esimese vaksiini sai Tots 5 kuuselt ( 6ndat käimas) ja ikka öeldi, et tuleb tagasi tulla..hmm.. :?
Tots
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas nännukas » 24. august 2005, 14:02

aga äkki kutsuti teid sellepärast tagasi, et pastorölloosi vaktsiin toimib ainult 3 kuud... et vaja uus teha.
kõige õigem oleks ikka helistada sellele arstile, kes vaktsineeris. tataris on väga sõbralik personal ja hea suhtumine, kindlasti seletavad sulle ära, miks tagasi kutsuti.
nännukas
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 236
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 24. august 2005, 17:47

Sellise muhu tekkimise vastu aitab ka, kui süsti kohta masseerida.
Muhk tekib kergemini, kui süst tehakse lihasesse, mitte lahtise naha alla. Niiet ma mõtlen, et see võib olla ka arsti oskamatus. Abaluude vahel on seda lahtist nahka kohe kindlasti rohkem, mida on hea üles tõsta ja sinna siis süst teha. Jällegi mõtlen, et kui panna arst kaela piirkonda naha alla süsti tegema, ei teki see nii kergesti.
Vaktsiinide nimed võiks selle juures abiks olla, kui jutt sellest, kas on vaja kordusvaktsineerimist või mitte. Eri tootjad ehk, kellel ka erinevad juhendid?
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas Tots (Teema autor) » 24. august 2005, 20:01

Niih.. kuna mul jäi täna teele Tatari loomakliiniks, siis mõtlesin, et astuks sisse ja küsiks nõu.
Kõigepealt tegi arst suured silmad, et kas me ei öeldnu Teile midagi neist võimalikes mügarikest? Ütlesin kohe, et jah te minisite midagi, aga et see pea 1 kuu hiljem tekib panin mind mõtlema!! :roll:
Kuna sattusin sinna päris vaiksel ajal ja mul oli korraga kaks arsti küsitleda leiti, et kuna tekkis mügarik, siis tasuks u 3 kuu möödudes uuesti vaadata üle kas on vaja süstida. Pidavat olenema nii, et kui mügarik on tagasi tõmmanud, siis isegi võiks...
Pastorölloosi vastu pidavat vaksineerimine toimuma tegelikult iga 6 kuu tagant, ehk kui on hooaeg. Arvas, et enne kevadet vist isegi ei ole mõtet.
Tekkinud mügarik on nagu inimestel rõugesüst...mõnel läheb mädanema mõnel mitte... Lihtsalt mõni jänks on tundlikum.
Igatahes ma jälgin mis Totsi mügarikuga juhtub ja räägin siis uuesti millalgi arstiga... :?
Tots
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas Olari » 29. august 2005, 05:51

Meil oli sama asi , et tekkis mügarik süstimise kohapeale. Kõik oleks ehk normaalne olnud kuid jänks hakkas seda sügama ja sinna tekkis kärn ja väike mädalaik. Lendasime kohe arsti juurde ja sealt anti miskit rohtu mida määrisime talle sinna mügariku peale iga päev ja paari nädalapärast oli asi ok.
See , et sinna mügarik tekib pidi arstide sõnul olema normaalne .
Olari
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 47
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas Tots (Teema autor) » 29. august 2005, 16:02

Täna hommikul suureks rõõmuks avasin, et mügarik on päris pisikeseks jäänud ning jänks pole seda isegi puruks kraapinud :)
Õnneks on see mure möödas :D
Tots
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas scorpio77 » 12. september 2005, 15:59

Väike parandus, pasturelloosi vaktsiini mõju kestab 3 nädalat mitte 3 kuud...
Mio, olen sinuga nõus, kes siin tagumikku vaktsineerib? See arst ei ole just eriti kompetente, vähemalt minu ja mõne teise kasvataja arvates.
Ka mis vaktsiiniga oli tegu? Pasturella või myxomatoosi vastu? Kui küülikut vaktsineeriti esmakordselt myxomatoosi vastu ja ta oli siis alla 2 kuu vana, siis tuleb vaktsineerimist korrata 6 nädala pärast. Kui loomake oli aga üle 2 kuu vana, siis ei ole seda vaja uuesti teha enne aasta möödumist.
Pasturella vaastu ei soovita vaktsineerida loomi! Sellel on nii palju tüvesid ja vaktsiin on tehtud ainult ühe tüve vastu, mis ei taga terveks jäämist. Kõigele lisaks on pasturella vaktsiinil kõrvalmõju, steriliseerib looma, kas 100% või 90%. Kui poegi kunagi saada ei taha, siis palun väga.
Iga 3 nädala tagant arsti juurde vaktsineerima ja looma kiusama. Korra vaktsineerides pasturella vastu looma, olete sunnitud seda looma surmani tegema, sest selle vaktsiiniga kaob loomal endal immuunsus haiguse vastu. Pasturella on stressist tulenev/välja lööv nähtus, mille bakterid on igal küülikul organismis olemas.
Kasutaja avatar
scorpio77
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 46
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas Tots (Teema autor) » 12. september 2005, 18:44

oehh..lugedes nüüd seda viimast postitus olen ma kohe päris õnnetu :( miks need arstid, siis nagu midagi ei räägi... Kas tõesti juba esimesest vaksiinist kaotab jänks oma immuunsuse? oehh
Kui paljud teist siin on oma jänksi Pasturella vastu vaksineerinud?
Mu Tots tundub olevat päris hea iseloomuga ning varsti juba tulevastele poegadele väike järjekord on tekkinud...ja nüüd, kui arst on vaksiini mõjudest teadamata keeranud minu jänksi tulevase emaduse ja muud sellised sinna heasse kohta keeranud.. paneb ohkama.
Kõik ju tegelikult kiidavad Tataris olevat kliinikut...
Igatahes ma loodan, et Totsile need kõrvalmõjud ei ole tekkinud ja järgmine kord, kui pean vaksineerima minema...küsin kindlasti üle, millega on tegu ja mis mõju need avaldavad..
Tots
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas scorpio77 » 12. september 2005, 18:52

Ja ma võin kihla vedada, et vet ise ei teagi, et pasturella vaktsiin võib tekitada steriilsust. Mürki selle peale just ei võta, aga suure panuse peale võin kihla vedada küll :D
Seda rääkisid mulle Läti kohtunikud, kus üks neist on küülikutele spetsialiseerunud vet arst. Nad on seda oma karja juures kogenud. Ja kui ei usu ikka veel, siis muretsege endale raamat "Rabbit Production" Eight Edition. See raamat on mõeldud USA ülikoolis vet arstide koolituseks. Seal on palju head ja tarka küülikute haiguste kohta. Hinnaks on ca 41 dollarit + postikulud, kui keegi tellida tahab... :D ja loomulikult inglise keelne.
Kasutaja avatar
scorpio77
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 46
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Vaktsineerimisest mügarikud jänku pepul

PostitusPostitas nännukas » 12. september 2005, 22:41

scorpio77 kirjutas:Ja ma võin kihla vedada, et vet ise ei teagi, et pasturella vaktsiin võib tekitada steriilsust.

pastorölloosi põdemine ise tekitab steriilsust ja kuna vaktsiin sisaldab väikses doosis tekitajat, siis on võimalik, et sellised kõrvalmõjud on. minule seda tataris ka seletati. kuid minu jaoks konkreetselt ei ole see probleem. ja kindlasti ei teki selline toime ühekordse vaktsineerimise käigus.
ka tatari tohter andrus joost on praktiliselt küülikutele spetsialiseerunud ja palju uurinud. tema väitel on ametlik vaktsiini mõjuaeg siiski 3 kuud, kuid osade uuringute näitel on mingisugune toime ka 5 kuuks.
seda aga, et küüliku organism peale vaktsineerimist igasuguse või ka konkreetsele haigusele spetsiifilise immuunsuse kaotaks, ma küll hästi uskuda ei taha. inimese meditsiinist ühtteist jagades ei ole see võimalik. ja vaevalt et loomad nii palju erinevad on. igal juhul on kõik küülikud, kes tataris on vaktsineeritud, tõenäoliselt vaktsineeritud ka pastorölloosi vastu. miks siis ei ole massilist pastorölloosi haigestumist kui immuunsus kaob???? siis peaksid ju nad kõik kohe haiged olema... :eek:
nännukas
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 236
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas scorpio77 » 13. september 2005, 05:45

Igal ühel on õigus uskuda seda, mis talle meeldib. Vaba maa ju.
Kui arvad, et 3 kuud ja kohati isegi 5 kuud, väga tore. Lemmikutele väga teretulnud siis. :lol: Ja üldse seaduse järgi ei tohiks Eestisse Pasturella vaktsiini sisse tuua. Keegi eelmine aasta Tallinna lähedalt ka tahtis vaktsineerida ja otsis mööda vet-kliinikuid. Sealt uuriti ja öeldi, et Eesti Riik ei luba sisse tuua seda vaktsiini ja seda on võimalik saada ainult Lätist ja Saksast. :wink: Praegu tundub küll, et see on sisse smugeldatud :D :lol:
Kasutaja avatar
scorpio77
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 46
Sugu: Mees
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist