Vana ja noore roti toitumuslikud erinevused

Mida süüa anda, kui palju, kui tihti? Mida vältida?

Moderaatorid: E4-, Amelia

Vana ja noore roti toitumuslikud erinevused

PostitusPostitas Paksu (Teema autor) » 01. juuni 2009, 21:13

Olen uurinud ja puurinud ning järeldusele jõudnud, et oleks ikkagi parem targematelt küsida. Kuna täpselt sellist teemat siit toidu teemade alt ei leidnud, teen uue teema.

Tsiteerin:
Muuseas, vanade rottide valgu- ja rasvavajaduse kohta olen kah leidnud risti üksteise vastu käivaid arvamusi. Variant 1: kuna nad liiguvad vähem, siis oleks neile vähem energiat vaja; variant 2: kuna nad söövad vähem, siis peaksid nad vajaliku energia saama kätte väiksemast toidukogusest. Vanadele koertele mõeldud toitudes näiteks on valku vähem ja rasva rohkem kui tavlistes. Nii et igavesti segane lugu.

Tekst White Magic Rats’i kodulehelt:
Minu rotid söövad kuni 3 elukuuni Burgess Supa Hamster ja Burgess Rat Exceli segu. Noortel rottidel on vaja kõrgema rasva- ja proteiinisisaldusega toitu ning Rat Excelist üksi ei piisa.

Kuidas selle asjaga teie arvates lood on?
Kasutaja avatar
Paksu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Asukoht: Hiiumaa/Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vana ja noore roti toitumuslikud erinevused

PostitusPostitas margitr » 01. juuni 2009, 22:01

Mina arvan seda, et elusolend on elusolend, vahet pole kas on koer rott või inimene. Seega igati loogiline on see et mida vähem liigud seda vähem ja lahjemaid toite ka sööd, et normaalses kaalus ja hea tervise juures püsida. Ega rottgi mingi imeloom ole. Selge on see, et vanale rotile, kes enam ei liigu ei tasu rasvast anda, kuigi samas peavad ka temal kõik toitaained tasakaalus olema.
Selge on ka see, et ükski rott ei lähe paksuks, kui talle anda normaalset toitu. Pidev "inimese" toiduga hellitamine ei tule kasuks.
Minu rotil on näiteks ööpäev läbi Witakrafti kraanulid ees ja igal õhtul saab värsket kraami(õhtul sellepärast et tal pole päeval kunagi aega süüa ja värske kuivab ära selle ajaga, kui tal isu tuleb). Vahel muidugi ka putru ja muud maiust, kuid seda harva.
Kuigi minu rott veel noor, olen ma täiesti veendunud, et ta paksuks ei lähe ka vanana. Seega toit tasakaalu ja vanale rotile vast kraanulid ette panna, siis ei saa ta toidust rasvasemat/maitsvamat kraami välja otsida. :happy: Kraanulite juures ei tohiks ka tekkida üldse sellist küsimust palju anda valku või rasva. Paljast liha pole vaja talle üldse nina ette toppida, see ikka rohkem maius mitte põhitoit.
margitr
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 50
Teemad: 5
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vana ja noore roti toitumuslikud erinevused

PostitusPostitas Diana » 01. juuni 2009, 23:19

Paksu kirjutas:Variant 1: kuna nad liiguvad vähem, siis oleks neile vähem energiat vaja; variant 2: kuna nad söövad vähem, siis peaksid nad vajaliku energia saama kätte väiksemast toidukogusest.


Kuskohas on need väited vastukäivad? :-)
Sõnastame ümber.
Variant 1. Kuna vanemad rotid liiguvad vähem, siis peab toiduga saadav kalorite hulk olla vastavuses nende aktiivsusega. Mida aktiivsem ja liikuvam on loom, seda rohkem energiat vajab tema organism, seda rohkem kaloreid ta peab toiduga saama. Hüpodünaamiline loom "kulutab" liigseid kaloreid, mida ta ei kasuta, rasvamassi kasvatamiseks.
Variant 2. Kuna vanem rott võib süüa vähem (küsitav koht) kui noor aktiivne loom, siis peab ta sellest kogusest saama just nii palju kaloreid, mida ta oma aktiivsusest lähtuvalt vajab. Ning kuna eelmisest väitest saime teada, et vanem loom muutub reeglina hüpodünaamiliseks ja vajab vähem kaloreid, siis probleem kaob iseenesest. Väiksem toidukogus --> vähem kaloreid.

Paksu kirjutas:Noortel rottidel on vaja kõrgema rasva- ja proteiinisisaldusega toitu


Puhas tõde. :-) Millega see väide kahtlusi/küsimusi tekitab?
Arenev organism vajab ehitusmaterjali, milleks on valk. Rasv on energiaallikas, samuti süsivesikud muidugi.


* * *

margitr'ga olen nõus, kuid...
1) Kuivtoidust võib loom samamoodi paksuks minna. Vt variant 1 ja 2.
2) Keegi kunagi ei tea, kuidas muutub looma ainevahetus vanusega ning mis haigused/muud tegurid võivad seda mõjuda. Seega ei saa väita, et konkreetne loom ei lähe kunagi paksuks. Nii nagu ei saa väita, et ei haigestu vms.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vana ja noore roti toitumuslikud erinevused

PostitusPostitas Paksu (Teema autor) » 02. juuni 2009, 00:15

Aitäh vastuste eest.
Nüüd sain oma kahtlustele kinnitust. Uurisin erinevus seepärast, et minul kodus on 3 rotti. Üks nendest 1,5 aastane ja teised ~1,5 kuused. Nende toit peaks vist päris erinev olema või piisab sellest, kui mitte liialdada süsivesikurikka toiduga ning jälgida väikeste kasvamiseks vajaliku tasakaalustatud toidu olemasolu?
Samas, kui vanemale rotile peaks vähem süüa andma, siis kuidas seda jälgida, sest nad elavad ju kõik ühes puuris?
Kasutaja avatar
Paksu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 1
Asukoht: Hiiumaa/Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vana ja noore roti toitumuslikud erinevused

PostitusPostitas Diana » 02. juuni 2009, 01:30

Kui 1,5-aastane on hetkel normaalses füüsilises vormis, järelikult hetkel pakutav toidusedel on sobiv. Väikestele võib eraldi lisaks pakkuda nende arengut ja kasvu soodustavat toitu. Näiteks keedetud munakollast, naturaalselt kohupiima või kodujuustu (ilma soola ja suhkruta), keedetud kanaliha, pähklid. Liialdada ei maksa muidugi ka. Mitte korraga ja mitte iga päev. 3-5 korda nädalas täiesti piisab, eeldusel et neile pakutakse ka nö tavalist sööki (värskeid puu- ja juurvilju, kuivtoitu).
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vana ja noore roti toitumuslikud erinevused

PostitusPostitas margitr » 02. juuni 2009, 03:46

Dianal õigus :-) Ega jah ma saa selles kindel olla, see oli rohkem siuke lootust väljendav lause, mis vähe jamasti välja kukkus :-D
margitr
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 50
Teemad: 5
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Toitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist

cron