Pähkli, kurgi jms koorimine

Mida süüa anda, kui palju, kui tihti? Mida vältida?

Moderaatorid: E4-, Amelia

Pähkli, kurgi jms koorimine

PostitusPostitas nete (Teema autor) » 12. august 2008, 12:53

Ehmatasin eile nii väga, et pean kindlasti teile kõigile oma kogemusest rääkima.
Andsin Rosinale, oma rotile, pähklit. Tavaliselt olen ikka ära võtnud selle 'kile' sealt ümbert, aga ta haaras ka selle nii isukalt mu näpu vahelt, et ma ei jõudndki eriti mõelda.
Ja peagi oligi õnnetus käes.
Rosin hakkas imelikult häälitsema ja selliseid liigutusi tegema, nagu üritaks oksendada. Ilmselt jäigi pähkli kile kuskile söögitorru kinni. Järgnevad 3 tundi olid jubedad. Ma kartsin tema elu pärast. Helistasime tuttavale loomaarstile (tegelikult küll kassi- ja koeraarstile), et nõu küsida, kuidas käituda selles olukorras. Ta soovitas pea alla poole pöörata, hoida söögitoru võimalikult sirgelt ja koputada nii seljale kui ka rinnale. Sellega tuleb muidugi ettevaatlik olla, et mitte haiget teha.
Vahepeal läks juba asi hullemaks. Tal hakkaski ilmselt okset tulema. Väiksekese elutahe oli nii suur ikka. Taipasime, et pigem lasta tal rahulikult olla kui kogu aeg ahistada. See kloppimine segas teda. Nii hoidsingi teda oma oma käsivarrel, keha ja pea õrnalt allapoole kaldus. laulsin talle, rääkisin temaga ja lihtsalt paitasin. Viisin ta ka tuppa, kus oli värskem õhk. Peagi hakkaski tal parem ja nüüd on meie Rosin jälle õnnelik ja armas.
Ehmatasin nii väga ja mõtlesin kirjutada, et kellegil teisel midagi sellist ei juhtuks.

Võtke ikka alati pähklilt see kile ümbert ära, eriti, kui rott on paras kugistja. ;) Ja kui peakski midagi taolist juhtuma, siis loodan, et mu kogemus aitab!!

Päikest!
Anete
nete
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Mercar » 12. august 2008, 13:01

Mis kilega pähklid need küll olid? Pole kuulnud et pähkleid kilesisse pakitakse...
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas triini22 » 12. august 2008, 15:02

Ma usun, et see oli maapähkel, millel on punakaspruun kest ümber.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas nete (Teema autor) » 12. august 2008, 15:47

'Kile' oli ju jutumärkides. Ei tulnud hetkel sõna kest meelde. Just nimelt- see punakaspruun kest.
Maapähklitel tunduvad need eriti vastikud. Aga neil on ka kõige kergem neid ära võtta.
nete
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Mercar » 12. august 2008, 17:39

Ma tõesti, ei tulnud selle peale et jutt maapähklist (tean et sellel selline õhuke asi ümber). Arvasin et inimesed ikka teavad mida tohib ja mida ei tohi oma loomale anda. Tegu rottidele keelatud toiduga, seega ei arvanud, et keegi rõõmsalt seda oma rottidele söödab...

nuu kirjutas:KEELATUD! TOIDUD, MIDA ON TARGEM VÄLTIDA
(korrigeeritud 28. augustil 2006)

kuivatatud oad ja maapähklid – sisaldavad aineid, mis hävitavad A vitamiini ja ensüümid, mida on vaja proteiini ja tärklise seedimideks ning põhjustavad punaliblede klompumist.

LINK kogu postitusele.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas nete (Teema autor) » 12. august 2008, 18:18

See ei olnudki maapähkel. Ma pakkusin talle väikese tüki mandlit (kuigi seda ju ei loetagi pähkliks). Ja sedagi vast mingi poole aasta jooksul tõesti vaid tükikese.

Oma meelest ma olen näinud rottidele mõledud toitude sees just maapähklit (pole sellist ostnud). Ma võin ka eksida. Ja loomulikult ei vaidle ma kellelegi vastu siin, sest looma tervis ja heaolu on ikka kõige tähtsamad.
ja isegi kui Internetist hoolikalt otsida, ei saagi ju kõike teada. Seda enam, et leidub täiesti vastakaid arvamusi.
nete
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 3
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Kissu » 12. august 2008, 19:03

Mandlitel küll seda "kesta" ei ole ja sa kirjutasid esimeses postituses ju, et antsid kestaga pähklit.
Mandlid sobivad rottidele minu meelest söömiseks küll. Ma vahel annan neile (loomulikult neid, mis pole soolaga üle kallatud).
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Eva4 » 12. august 2008, 21:42

The Scuttling Gourmet raamatus on kirjas, et tooreid maapähkleid ja ubasi ei tohi anda just eelnimetatud põhjusel. Röstituid, kuivatatuid aga võib. Nuu on äkki valesti tõlkinud sealt...
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Kissu » 12. august 2008, 22:13

Tegin vastavad parandused, kuna Nuu oma kodulehel soovitab seda raamatut ja seal raamatus tõesti kirjas, et just toored on mürgised. :ups:
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Lind1100 » 14. august 2008, 21:51

Mis kilega ikkagi tegemist on?
Kas sa saaksid äkki sellest pähklist pildi teha/ pilti näidata?


Pealegi- rotid ei saa oksendada. Lisaks sellele ei neela rotid toitu kunagi niimoodi tervelt alla, et midagi kuskile kinni võiks jääda. :umm:
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Kissu » 14. august 2008, 22:12

Tegelikult on rotid masendavalt õrnakesed igasuguste koorte suhtes. Helectra vist kunagi hoiatas mind, et on juhtunud, et rotid ka näiteks kurgi koore omale kurku tõmmanud. Pärast seda juttu olen ma alati hoolikalt kurgi ära koorinud nende jaoks. :shock:
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Diana » 17. august 2008, 01:14

Rotid saavad küll oksendada, kuid selle füsioloogia erineb nt inimesest. Inimesel on oksendamine seotud diafragma reflektoorsete kontraktsioonidega. Selles mõttes rotid oksendada ei saa. Kuid maost ja söögitorust toitu saavad rotid otseloomulikult vajadusel välja viima, mis väliselt näeb välja nagu tavaline oksendamine, kuid füsioloogia on teine.

P.S. Huvitav, miks ühe materjali põhjal väidetakse, et rottidel pole üldse sellist loomulikku protsessi. Kusjuures antud allikas seletab ainult seda, et oksendamine pole seotud diafragmaga ja sellepärast ei esine tavaliselt sellistel puhkudel nagu inimesel.

P.S.2 Ja teine huvitav asi on see, et juhtunud fakti eiratakse, sest "see pole kunagi võimalik". Muidu kirjeldatud olukord pole ainulaadne ning juhuseid, kui rott on tõesti toidutükikese omale kurku ajanud ja pärast seda oksendanud (või nimetage seda protsessi mõnda teise sõnaga, mis rohkem meeldib), on päris palju teada.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Mercar » 17. august 2008, 10:05

No jah aga kui ise endale midagi kurku tõmbad siis selle siiski köhid välja- oksendamisega pole sellel midagi pistmist ;)
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Diana » 18. august 2008, 00:56

Inimene köhib välja, rotil võib eralduda ohtralt sülg ja lihased tõmbuda niimoodi, nagu oleks tegemist diafragma kokkutõmmetega.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas rotmutt » 25. september 2008, 17:07

Ma ei teadnudki seda. Aga kas sarapuupähkliga on sama lugu? :sad: Ei arvaks, sest kui neile närimiseks pähklit andsin, ei juhtunud midagi.
Loomadesse on kerge armuda
rotmutt
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 8
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Lind1100 » 26. september 2008, 23:36

Pole vaja paanikasse ka sattuda. See ikka erandjuhus ja minu teada pole ükski rott sellise asja kätte ära surnud.

Inglise keelsest foorumist ei leidnud selle kohta enne vaadates ühtki näidet, kuigi too on Pisi rotipesast ikka tunduvalt suurem.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas CharliesShadow » 26. jaanuar 2009, 22:12

Kissu KOORIB kurgi roti jaoks ära???
Kas sa koduaiast võetud värsket kurki endale ka koorid? SINA võid ju ka selle koore kurku tõmmata, nagu iga teisegi asja. See söömine on seega üldse ohtlik tegevus.
Hea küll, talvisel ajal kilesse pakitud poekurk jah kooritakse ära, et mitte süüa tõenäoliselt sinna sisse topitud mürke jms, mis on taganud nende parema kasvu jne, aga üldiselt koore sees ongi põhilised head asjad peaaegu kõikidel viljadel, mida saab koos koorega süüa, kurk on seest põhiliselt lihtsalt vesi, mis mõttega seda siis üldse anda? Koos ei seisa ja ei krõmpsu ka nii hästi, kui toores kurk muidu krõpsuks. Ma arvan, et mu rott ei söökski kurki kooritult.

Võib-olla ma olen imelik ja elanud oma elu sünges vaimupimeduses aga see tundus küll absurd...
CharliesShadow
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 21
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Kissu » 26. jaanuar 2009, 22:25

Õnneks mul pole muret sellega, et koduaia kurkidega tegu oleks. Ei ole koduaeda = ei ole koduaia kurki.

Mis aga puutub sellesse võrdlusesse, et ise võid ka omale koore kurku tõmmata, siis inimene erinevalt rotist on suuteline oksendama, seega see pole kuigi asjalik võrdlus.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas CharliesShadow » 26. jaanuar 2009, 22:35

Mina isiklikult üldiselt pigem köhin, kui midagi kurku läheb ja ma võin kinnitada, et minu rott on selleks ka suuteline ja nagu ma sellest teemast aru olen saanud, siis rott ei lämbu ka iga väikese asja peale. :)

Aga jah, eks sul on õigus ka.

Mis koduaeda puutub, siis mina muretsen koduaia kurke sõpradelt või turult. :) Proovi ka. :D
CharliesShadow
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 21
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Mercar » 26. jaanuar 2009, 22:50

CharliesShadow palun püsi teemas. Nagu ülevalt poolt lugeda võib siis teemal nimeks "Kui annad rotile pähklit..."
See, kust Sina kurki hangid ei puutu asjasse!
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas samton » 26. jaanuar 2009, 23:26

Ka mina koorin oma rottidele kurki. Iseendale ka, kui tegemist poest ostetud kurgiga. Koduaias paraku aastaringselt kurgid ei kasva, hoolimata kliima soojenemisest.
Ka tomatit rottidele koos koorega/nahaga ei anna.
Esiteks selle keemia pärast, mis koorde ja selle alla koguneb (ise kasvatan täielikult ilma keemiata).
Teiseks olen ühel korral mitu öötundi ühte rotikest toibutanud ja aidanud, kes ilmselt tükikese tomatinahka kurku oli tõmmanud. Teist korda seda üle elada ei taha.
Loomulikult otsustab igaüks ise, kuidas ta oma loomadega käitub. Mina näiteks eelistan õppida teiste loomaomanike kogemustest ja soovitustest.

Edit: laiendasin teema pealkirja, kuna sisu on nagunii laienenud.
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Pähkli, kurgi jms koorimine

PostitusPostitas roberta » 27. jaanuar 2009, 11:55

Mina olen alati rottidele antava värske kurgi ära koorinud, samuti õuna ja muu puuvilja. See keemia, mis seal sees, pole inimeselegi hea, milleks ma peaksin seda oma rotikestele andma. Tegelikult nad armastavadki kurgist rohkem seda keskmist seemnetega osa, ääred jäetakse tihti järgi. Nüüd, peale tomatitest lugemist, peab ka tomateid koorima hakkama, parem karta, kui kahetseda.
Kasutaja avatar
roberta
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1181
Teemad: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kui annad rotile pähklit...

PostitusPostitas Diana » 27. jaanuar 2009, 23:11

CharliesShadow kirjutas:kurk on seest põhiliselt lihtsalt vesi, mis mõttega seda siis üldse anda?


Kurgis on küll 95% vett, 0,1% rasva ja sahhariide 2,5%, seega väga hea dieettoiduaine. Aga ärme unustame, et toidu väärtus on mikrokoostises. Kurk (100 g kohta): Zn 214 mkg, Mn 180 mkg, Cu 100 mkg, K 141 mkg, vähemal määral Ca 23 mkg, Mg 14 mkg, P 42 mkg, Cl 25 mkg + mõni kogus A, C, PP, H, B grupi vitamiine jne - kes viitsib, vaadaku ülejäänud siit.

CharliesShadow kirjutas:Ma arvan, et mu rott ei söökski kurki kooritult.



Minu rotid ei söö koort, kui anda koorimata kurk.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Pähkli, kurgi jms koorimine

PostitusPostitas krinx » 14. mai 2009, 20:31

teemasse tagasi tulles, siis....
ka mina olen oma rottidele pähkleid andnud ning ka sarapuu pähklitel on ümber kest, mis võib iseendalegi kurku kinni jääda. Kui te poest ostate pähkleid, siis üldjuhul on nad juba "kooritud". võtke aga tavalised kõva koorega sarapuu pähklid ( mis ka eesti metsades kasvavad) ning neid avades avasatate ümber pähklituuma punakaspruuni kesta.

Leian, et Nete hoiatuskiri on siin täiesti sobilik ning ta tahtis vaid ainult head teha, juhtides tähelepanu sellele, mis võib juhtuda...

Päikest!
Kasutaja avatar
krinx
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 23
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 47
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Toitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist