Kasvajad ja toit

Mida süüa anda, kui palju, kui tihti? Mida vältida?

Moderaatorid: E4-, Amelia

Kasvajad ja toit

PostitusPostitas unistaja (Teema autor) » 13. märts 2010, 10:46

Hommikut

Toitumine on vist üks kõige olulisemaid teemasid iga elusorganismi puhul. Me oleme see, mida me sööme, öeldakse inimeste kohta. Usun et see kehtib ka loomade kohta.

Millised toidud soodustavad kasvajate teket rottidel?
Millised toiduained pärsivad kasvajate teket rottidel?
Milline võiks olla ühe roti ideaalne näidismenüü arvestades, et see koostatakse värskest kodutoidust, mitte poe rotitoidusegudest? (noo nagu inimestel on igasugused grammi pealt paika pandud dieedid)

Ülekaal on kindlasti üks tervisehädade põhjustaja, aga ka sale rott võib toituda tervislikult ja olla tervem või toituda vähesest rämpsust, olla sale kuid ikkagi viletsa tervisega. Millised on need toiduained, mis pärsivad kasvajate teket? Inimestel on täheldatud kasvajate teket pärssiva toiduainena näit valgepea kapsast... aga rottidel?

Olen tänulik nii copy paste info kui ka linkide (sobib ka inglise keeles) eest.

Aitäh.
Kasutaja avatar
unistaja
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 37
Teemad: 4
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kasvajad ja toit

PostitusPostitas Eva4 » 13. märts 2010, 11:12

unistaja kirjutas:Millised toidud soodustavad kasvajate teket rottidel?

Kõrge proteiinisisaldusega ja rasvaga toidud. Täiskasvanud rottide kuivtoit ei tohiks sisaldada üle 16% proteiini ja peaks sisaldama 4-6% rasva.

unistaja kirjutas:Millised toiduained pärsivad kasvajate teket rottidel?

Tasakaalustatud tot, mis ei ole liiga rasvane ja milles ei ole liiga palju proteiini. Üle toita looma ei tohi ja kord nädals on hea kuivtoitu mitte juurde panna.
unistaja kirjutas:Milline võiks olla ühe roti ideaalne näidismenüü arvestades, et see koostatakse värskest kodutoidust, mitte poe rotitoidusegudest? (noo nagu inimestel on igasugused grammi pealt paika pandud dieedid)
Värskest kodutoidust menüü ei sobi rottidele. Rottidele võib segada kuivainestest toidu kokku ning see peaks ikka põhiline toit olema.

unistaja kirjutas:Ülekaal on kindlasti üks tervisehädade põhjustaja, aga ka sale rott võib toituda tervislikult ja olla tervem või toituda vähesest rämpsust, olla sale kuid ikkagi viletsa tervisega. Millised on need toiduained, mis pärsivad kasvajate teket? Inimestel on täheldatud kasvajate teket pärssiva toiduainena näit valgepea kapsast... aga rottidel?
Kasvajate teket pärsib sobiva proteiini ja rasvaga kuivtoit, kord nädalas toiduvaba päev, õige toitumine noorena. Pole ühtegi konkreetset toiduainet, mis märgatavalt kahandaks kasvajate arvu ning eelkõige tuleb proteiinile ja rasvale tähelepanu pöörata.
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kasvajad ja toit

PostitusPostitas Mercar » 13. märts 2010, 12:43

Isastele keelatud aine D-limoniin:
D-limoniin (ingl. k. D-limonene) seostub isaste rottide neerudes alfa-beeta-globuliiniga ja sinna ümber tekib kasvaja.

Peale tsitruseliste (sidrun, greip, apelsin, mandarin...) koorte leidub D-limoniini ka mangos, väiksemal hulgal ka mustas pipras ja muskaatpähklis. Lisaks leidub seda ka lõhna ja maitselisandites (mis imiteerivad apelsini), osades šampoonides ja ka nõudepesuvahendites.

Isaste rottide menüüst tuleks välja jätta seega ka järgnevad mahlad:

* Tsitruseliste mahlad- D-limoniin satub mahla hulka mahla pressimisel
* Mangomahl- sisaldab D-limoniini
* Segamahlad, kus mango või mõni tsitrusvili koostises kirjas.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kasvajad ja toit

PostitusPostitas unistaja (Teema autor) » 24. märts 2010, 15:28

Aitäh vastajatele. Lisaksin juurde infot mille ise googeldades olen veel leidnud.

Allikas:
http://exoticpets.about.com/gi/o.htm?zi ... /diet.html

Emastel rottidel aitab piimanäärme kasvajate tekke riski vähendada kõrgema sojaubade sisaldusega dieet. Lillades viinamarjades on rohkem kasvajate teket pärssivaid aineid kui näiteks rohelistes viinamarjades.

samal lehel on ka kodutoidust koostatud näidismenüü. Oleksin väga huvitatud mida arvavad sellest konkreetsest menüüst siinsed teadjamad inimesed.

Eva4
Said natuke valesti aru minu ideest teha roti vajadusi silmas pidades värsketest toiduainetest menüü. Värske ei võrdu toores. Nendel kahel sõnal on sisuline tähenduslik erinevus. Ma ei pea poest ostetavaid segusid värsketeks. Nad võivad olla kokku pandud õiges toiduainete vahekorras, kuid toiduainete päritolu ja kvaliteet selles segus on kaheldava väärtusega. See on sama kui osta poest külmutatud ameerikast pärit friikartulit või praadida vanaema põllult pärit, vahetult enne küpsetamist kooritud kartulit. Mõlemad on justkui kartul, sarnase koostisega ja puha. Siiski on nad oma väärtuselt väga erinevad. Külmutatud friikartul on seisnud ei tea kui kaua ning kaotanud palju oma toiteväärtusest, sisaldab sageli ebavajalikke lisandeid (e ained) ja võib juhtuda et polegi üldse kartulist tehtud.
Dieedi/menüü all pidasingi silmas milline võiks olla tasakaalustatud dieet rottidele, mis on koostatud värskest teraviljast, juurviljast, piimatoodetest, aedviljast jne. Kõik ained selles dieedis ei saa kindlasti olla toored.

Veel juttu toitumisest
http://exoticpets.about.com/od/careofra ... eeding.htm
Viimati muutis unistaja 24. märts 2010, 16:16, kokku muudetud 2 korda.
Kasutaja avatar
unistaja
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 37
Teemad: 4
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kasvajad ja toit

PostitusPostitas Mercar » 24. märts 2010, 16:11

Rottidel ei ole udarat ;)
Nii emastel kui isastel rottidel on aga piimanäärme kude, selle koe kasvajad on kõge tavalisemad rottidel.

Lilladest / punastest viinamarjadest siin ennegi juttu olnud. Vt siia. Eeldasin et see teema loetud. Seal teemas allapoole kerides on osa eriomadustega toiduainetest.

Liisa 5 jaan 2004 kirjutanud:
ERIOMADUSTEGA:
- Sojatooted, viinamarjad (eriti punased), broccoli, tomat- aitavad ennetada kasvajaid
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kasvajad ja toit

PostitusPostitas unistaja (Teema autor) » 24. märts 2010, 16:17

aitäh mercar :roll: parandasin oma tõlkevea ära. Tõesti oli see juba olemas. Ju siis ei pannud tähele.
Kasutaja avatar
unistaja
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 37
Teemad: 4
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kasvajad ja toit

PostitusPostitas Mercar » 24. märts 2010, 16:35

Antud dieedi kohta. Üheltpoolt ma eeldaks et see on töötatud välja arvestades roti vajadusi. Seega loodan, et seal on kõik vajalik olemas. Ma ei tea isegi kuidas seda kontrollima asuda. Võtta kõik elemendid ükshaaval läbi?
Samas ma ei kujuta seda Molasses mix-i ette. Kokku segatud toored jahud, keedetud asjad, tofu ja ma ei tea mis veel. Et see oleks tervislik peaks vist üle päeva seda kokku segama. Mina küll seda segu nädalaks ette teha ei julgeks, oma toitugi ei jäta nii pikaks ajaks külmkappi vedelema.
Lisaks see värske mida peaks andma vastavas menüüs, kas seda kõike meil kätte saabki, bataati, hiina lehtnaerist (bok choi) näiteks? Mina pole nagu müügil nägema juhtunud. Ja kui sama moodi ei anna, siis võib nii konkreetse ja karmi dieedi puhul ehk millestki puudu tulla?

Lisaks mina suhtun suht ettearvamusega tableti vitamiinidesse. Jah ma võtan neid vahel ise ka kevad- ja sügisväsimuse korral. Aga meeles tasub pidada, et nendest ei omasta organism neid aineid üldse nii kergelt kui ehedast toidust...

Seega üheltpoolt tundub nagu hea menüü, ise saad vaadata et see kokku panna kvaliteetsest ja võimalikult orgaanilisest toorainest (kodumaal kasvavate viljade puhul vähemasti). Teisalt, juurde lisatud vitamiinid... Kas tõesti ei ole võimalik koostada menüüd mis koheselt kõike vajalikku sisaldab, ilma et peaks seda tablettidest juurde otsima hakkama?
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kasvajad ja toit

PostitusPostitas Eva4 » 24. märts 2010, 18:04

Sue Bee´s toit minu andmetel sisaldab liiga palju rasva ja UK-s seda eriti ei kasutata. Erinevatest helvestest, cornflaksidest, seemnetest ja kassi/koeratoidust saab ise ka edukalt kuivtoidu kokku segada ja see peaks olema siis põhiline toit. Pakkide peal on enamasti kirjas mida ja kui palju midagi sisaldab ning nii saab rasva jms. sisalduse kokku arvutada. Kuivtoidule võib anda natuke muud toitu juurde. Ei ole olemas mingit universaalset dieeti mis kõikidele rottidele sobiks ja tuleb jälgida kuidas mingi toit looma konditsioonile mõjub. Tablettidesse mina ei usu.
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Toitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline