Kaks rottide tutvustamise strateegiat!

Miks ta nii teeb? Kuidas õpetada rottidele trikke jne. Häid nippe rotiomanikele.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Kaks rottide tutvustamise strateegiat!

PostitusPostitas nuu (Teema autor) » 08. jaanuar 2004, 23:27

Tegelikult mul tõepoolest on selle teema kohta üks hunnik märkmeid. Ausalt öeldes tahaks ma seal nüüd, kus mul ise selle asjaga rohkem kogmust, mõned kohad ümber teha, aga praegu kohe ei viitsi...
Niisiis, siit ta tuleb:
_______________
Rotid on seltskondlikud loomad ja ei armasta üksi elada. Kuigi võõraste rottide tutvustamine võib olla keeruline ja võtta kasvõi terve kuu aega, on rotid siiski palju õnnelikumad kui neil on lisaks inimesele veel ka rottidest sõpru.
Rottide valmidus uusi rotte omaks võtta või sellest keeldumine sõltub nende iseloomust ja vanusest. Täiskasvanud rottidele uustulnuka tutvustamine võtab rohkem aega, kuid on sellegipoolest teostatav. Kui varuda aega ja olla piisavalt kannatlik, lepib uue kaaslasega peaaegu iga rott. Kõige lihtsam on tutvustada kaht noort rotti, kõige keerulisem on kahe täiskasvanud isase lepitamine, eriti kui nad ei ole kastreeritud. Teisest küljest aga võivad rotid vananedes iseloomult leebemaks muutuda ja seega kergemini uute kaaslastega kohaneda. Täiskasvanud isasele rotile on parimaks kaaslaseks noor rott, aga ta peab olema vähemalt 6 nädalat vana, sest isasrotid mõnikord tapavad võõraid rotititasid. Emasrottidele on uute kaaslaste tutvustamine tavaliselt lihtsam, isegi kui nad on juba täiskasvanud. Harvem leidub aga ka selliseid emaseid, kes uustulnukat väga agressiivselt vastu võtavad, kõige tõenäolisem on, et nii juhtub loomaga, kes on juba vana ja kaua aega üksi elanud ning ei ole seega seltskonnaga harjunud. Sellest hoolimata peaks neile siiski üritama kaaslast leida, sest üksik rott on tunduvalt õnnetum rott, kui see kellel vähemalt üks sõber puuris seltsiks igavust peletamas.
Tutvumine nõuab mõningaid teadmisi käitumismallidest ja tegutsemisoskusi ka uustulnukalt endalt, väga väikesed rotititad ei pruugi hakkama saada ja agressiivse residentroti korral võib lugu lausa õnnetult lõppeda. Emased kusjuures kalduvad noorukeste uustulnukate suhtes isegi julmemad olema kui isased. Sageli on täiskasvanud isastele aga väikesi rotipoegi just lihtsam tutvustada, kuna siis ei taju nad selles jubinas veel konkurenti, see peaks toimuma vanuses 6...8 elunädalat või pisut hiljem aga enne “puberteedi” algust. Tavaliselt aga ei ole hea tutvustada suuremale rotiseltskonnale nooremat rotipoega kui 8 nädalat.
kaks rotilast: kõige lihtsam variant, enne puberteediiga (algab umbes 8.-10. nädalal) on nad lihtsalt tited ja ei ole vahet, mis soost keegi on. Aga nad kasvavad ja võivad tekkida samad probleemid, mis täiskasvanute puhul, aga hiljem. Ei tohiks ka unustada, et 6-nädalane rotiplika võib juba tiinestuda, aga steriliseerimiseks on tal veel vanust vähevõitu...
emane täiskasvanu - noor emane. Enamasti ei tohiks eriti keeruline olla, emased saavad oma vahel tavaliselt hästi läbi. Mõned emased on aga kurjad, eriti kui nad on kaua üksi olnud. Noor emane ei tohiks olla alla 8 nädala vana, võõraid lapsi emased sageli ei salli.
kaks täiskasvanud emast. Võib kujuneda problemaatiliseks kui neist kumbki on kaua üksi elanud või üliterritoriaalne, aga üldjuhul ei peaks probleemi olema.
isane täiskasvanu – noor isane. Noor isane võiks olla vanuses 6...8 nädalat, siis ei ole ta enam nii titt, et vana isane ta lihtsalt näiteks ära sööks, ega veel ka nii vana, et vana isane temas konkurenti näeks.
kaks täiskasvanud isast. Isased tavaliselt eriti meelsasti üksteisega ei sõbrune. Isegi need, kes omavahel enamvähem läbi saavad, kaklevad üksteisega aegajalt. Kastreeritud isaste omavahelised suhted peaks leebemad olema.
isane ja emane. nende tutvustamine peaks eriti lihtsalt käima, aga vähemalt üks neist peaks olema “kesksooline”, et iga 4. nädala tagant uut pesakonda rotipoegi ei tuleks. Menopaus tabab emasrotte alles kusagil peale 1,5-aastaseks saamist ja kindel ei või olla enne kui loom on vähemalt 2-aastane. Isasrotid ei kaota oma võimet järglasi saada aga kunagi. Isasrottidel on tavaliselt ükskõik millise emase saabumise üle ainult hea meel, küll aga võivad mõnikord emased pirtsutada. Üks emane rott mitme isase peale ei ole ka hea mõte, sest isased lähevad tema pärast kaklema.
Tutvustamisprotsess koosneb mitmest astmest ja neist igaühele kuluv aeg võib sõltuvalt kujunevast olukorrast olla erinev. Ühest astmest tohib teise edasi minna ainult juhul kui vähemalt 30 minuti jooksul ei ole kallaletungimärke. Kui tutvustamine lõppeb agressiooniga, siis tuleb kas hiljem uuesti proovida või minna protsessis sammu võrra tagasi...
Residentroti viha väljendavad karva turri ajamine, selja küüru tõmbamine ja liikumine uustulnuka suunas küljetsi oma keha kiigutades (kõik selleks et võimalikult suur paista). Selliste märkide puhul on targem uus rott kiiresti ära võtta, et rünnakut ennetada. Ja seda tehes peab olema ettevaatlik, sest vihale aetud rott võib vabalt hammustada. Kasuta kas käterätikut või tugevaid kindaid. Või kui on vaja kiiresti kaklust lõpetada, võib erandkorras rotti tõsta ka sabast (saba juurepoolsest otsast). Juba kaklevate rottide lahutamiseks on parim vahend taimeprits (või muu puhas pihustipudel) veega, kust siis kriitilisel hetkel loomi kasta – rotid peavad katkestama võitluse, et end kasida.
Kui rotti tutvustatakse tervele rottide grupile, siis tavaliselt on esialgu uustulnuka vastu agressiivne vaid grupi liider. Aga kui tema on uue omaks võtnud, võivad mõningast agressiooni näidata ka teised rühma liikmed, tavaliselt küll mitte nii tõsist, sest ka alamad suhted grupis vajavad paika panemist.
Alguses on vajalik kahe puuri olemasolu, sest esialgu on uuele rotile vaja omaette elamist (sobib näiteks residentroti reisipuur). Kunagi ei tohi uut rotti lihtsalt kohe vana roti puuri torgata, sest vana asub kohe kindlasti oma territooriumi kaitsma. Omaette teema on vajadus kehtestada võõrale rotile minimaalselt 2-nädalane karantiin, et avastada võimalikke haigusi, mis muidu võiksid ohustada juba vanu olijaid. Peale selle harjub ta nii oma uue koduga ja õpib sind usaldama, mis mõlemad ka tutvustamisel olulist rolli mängivad.
eelsamm. mõned soovitavad alustuseks lasta rottidel vastastikku nuusutada esemeid või kogu puuri, mis lõhnaks teise järgi, et oleks juba enne aimata, et midagi on toimumas. Samas usuvad teised rotikasvatajad, et selline teguviis ajab rotte ainult närvi.
1. samm. Puurid tuleb panna üksteisest sellisele kaugusele, et rotid näeksid üksteist ja tunneksid üksteise lõhna, aga ei ulatuks puurivarbade vahelt üksteise varbaid ja sabu närima.
2. samm. Lükata kasvõi lühiajaliselt puurid kokku. Seda on vaja teha korduvalt.
3. samm. Rottide tutvustamine neutraalsel territooriumil, mis peab olema kusagil, kus residentrott ei oleks harjunud käima ja kus neil ei oleks võimalik sinu eest varjuda. See annab neile võimaluse saada tuttavaks ilma et residentrott tunneks vajadust oma territooriumi kaitsta. Hea valik on näiteks vann, mugavam oleks aga näiteks voodi suure tekimäega keskel: seal on piisavalt ruumi ja urkaid mängimiseks, aga samas on territoorium sinu poolt väga hästi kontrollitav. Kui vana rott on aga vahel varemgi voodis mänginud, peab tingimata enne voodipesu vahetama ja ka sellest ei pruugi küllalt olla. Et kõik toimuks sujuvalt võid nii siin kui järgmiste sammude juures kuhjata neile maiustusi, et neil oleks muud tegemist peale tülitsemise. Ka seda tutvustamise etappi võiks korrata, näiteks iga päev nädal aega järjest, et oleks kindel, et nad normaalselt läbi saavad. Esimesel korral võiks näiteks kasutada igaks juhuks ka vaniljelõhna trikki (vaata altpoolt). Kui kumbki rottidest tundub agressiivne pihusta teda veega.
4. samm. Lasta neil suhelda kusagil, kus residentrott on harjunud mängima kui ta puurist välja lastakse. Siin tuleb olla väga tähelepanelik, sest just siin on võitluse oht väga suur. Kasu võib olla ka sellest kui sa võtad residentrotid korraga sülle ja lisad neile uustulnuka, siis vanad olijad näevad, et SINA oled uue juba omaks võtnud.
5.viimane samm. Puhasta suurem puur väga põhjalikult ja korralda seal kõik ümber, et rottidel jääks mulje, et tegemist on uue puuriga. Puhastada võiks desinfitseeriva vahendiga ja kõik kasutatud esemed sealt välja võtta ja kas jätta esialgu tagasi panemata või hädavajalikud esemed samuti desinfitseerida. Lõika lühemaks kõigi rottide tagumised küüned, et vähendada võimalikke kähmluse käigus tekkida võivaid vigastusi. Lõhnasta kõik rotid vanilje essentsi või parfüümiga, et nad lõhnaks ühtemoodi ja pane kõik rotid samamoodi lõhnastatud puuri, kus neid ootab soovitavalt värske toit ja maiustused. Parim aeg selleks on hommik, kui rotid on tavaliselt unisemad.
Kohalik liider tõenäoliselt nuusutab uustulnukat ja "ründab" teda seejärel, sundides teda selili asendisse. Kui tutvustamisprotsess on seni edukalt kulgenud, ei ole vaja kiirustada rotti välja võtma. Jälgi hoolikalt kas residentrott on karva turri ja selja küüru ajanud ja läheneb uuele küljetsi, kui nii, siis on vaja uustulnuk kiiresti päästa, vastasel juhul aga võib nad kokku jätta. Residentrott peab kaitsma oma positsiooni ja uustulnukale "koha kätte näitamine" on normaalne. See, et uus rott piiksub, ei tähenda veel, et ta oleks viga saanud, see on lihtsalt nende moodus "alla anda". Kui eelpoolkirjeldatud agressioonimärke ei ole, ei ole mõtet kiirustada uue puurist välja võtmisega, sest sellega lükkub selle võimuvõitluse toimumine lihtsalt edasi.
Kui siiski näib, et uus rott on vigastatud, või on rünnak eriti äge, peaks muidugi uue looma puurist välja võtma. Saba saab taolise tutvumise käigus sageli näritud, see on kole, aga rotid peavad omavahel “asjad selgeks rääkima”. Enamusel juhtudel peaks võitlus siiski kiiresti lõppema. Esimesel päeval näitab liider uuele tulijale koha kätte korduvalt, ja kuni vigastusi ei ole, ei tohiks sellesse sekkuda. Esimene rünnak on siiski kõige hullem. Mõne ajaga peaks aga loomad sõbrunema ja umbes nädala pärast üksteise kaisus magama ning üksteise eest hoolitsema hakkama...
Rotid tunnevad üksteist ära lõhna järgi. Seepärast määritakse neid sageli enne tutvustamist vanilje essentsiga, et nad lõhnaks ühtmoodi. Vanilje essentsi eelistatakse parfüümidele näiteks selle pärast, et see ei ole mürgine, ei ärrita nahka ja maitseb meeldivalt. Oluline on, et lõhnastatud saaksid vähemalt sabad, genitaalid ja koonud. On veel kasutatud ka näiteks sellist trikki: kõik rotid kokku määrida millegi maitsvaga, siis selleks ajaks, kui nad üksteist puhtaks lakuvad, on nad juba sõbrunenud. Eelnevalt on siiski vaja läbida kõik eelmised etapid.
Vahel juhtub, et tutvustatav rott on nii hirmul, et ründab tutvustamisel esimesena. Siis tuleks püüda teda rahustada. Selleks sobib näiteks sülle võtmine ja silitamine ning kinni hoidmine, et ta ei saaks teisi rotte uuesti rünnata või nenede eest põgeneda. Sealjuures peaks aga loomulikult jälgima, et teised teda tõepoolest ei ründaks.
Uue roti jaoks võib panna puuri spetsiaalselt tema jaoks tehtud pesakarbi ja/või paraja pikkusega torujupi või mõne muu asjakese, mis oleks ainult tema oma ja kuhu ta ennast peita saaks. Kui tutvustad rotilast täiskasvanutele, on lihtne leida just nii väikest või kitsast “urgu”, et ainult tema sinna sisse saab. Uus rott vajab kohta, kus ta saaks end koduselt tunda või kuhu saaks vähemalt teiste rottide rünnakute eest põgeneda.
Mõnikord on kaval võtta korraga kaks noort rotti korraga ja neid ka koos vanadele või ühele vanale esitleda: esiteks on rotikestel kambakesi julgem ja kindlam – vana peab neile mõlemale koha kätte näitama järelikult ei saa ta kogu aeg ainult ühte kiusata. teiseks on pisikestel omavahel lõbusam mängida kui vana üksiku igava rotiga, ja kolmandaks saavad noored nii koos vananeda ja vana roti surres ei ole vaja jälle kohe üksikuks jäänule uut seltsilist otsima hakata.
Kuna rotid on suured isiksused, siis võib vahel siiski juhtuda, et kaks rotti lihtsalt ei salli üksteist ja jäävadki kaklema. Abi võib olla asjasse segatud isasrottide kastreerimisest (iseloomu muutumine toimub umbes 8 nädala jooksul peale op-i). Kui aga kaklused jäävadki kestma, tuleb loomad siiski jäädavalt lahutada.

Edit (Nuu): On paar asja selles tekstis, milles ma nüüd juba kahtlen.
___________
Mida ma nüüd iseenda kogemusest ütlen: kõige raskem minu jaoks oli tegelikult ise rahulikuks jäämine. Esimestel kordadel võtsin pritsipudeli käiku kohe kui esimest piiksu kuulsin. Tegelikult nad tõepoolest piiksuvad ka niisama, mitte valu pärast. Juba siis piiksuvad, kui teine alles 5 cm kaugusel on... Esmakordselt elus rotte tutvustada on paras katsumus, aga enamikel juhtudel leiab asi lõpuks siiski positiivse lahenduse! Ole ise tugev!
Viimati muutis Endised kasutajad 09. jaanuar 2004, 16:59, kokku muudetud 2 korda.
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

liida

PostitusPostitas Liina » 26. mai 2004, 11:57

Tere, olen siin päris uus (täna just logisin end siia foorumisse esimest korda sisse). Olen mitmeid aastaid juba tegelenud rottidega. Minu lemmikuteks on isased rotid juba ainuüksi selletõttu, et nad on suuremad/kogukamad kui emased.
Vahepeal oli mul koguni 5 isast rotti, ja kõik olid eripesakondadest - see tähendab siis seda, et pidin neid kõiki omavahel tutvustama. Nad said kõik väga hästi läbi ja polnud mingid probleemi. Ühe roti tutvustamine küll läks väääga pikalt - pool aastat, (rott oli siis poole aastane) aga lõpuks saime hakkama. See rott on juba surnud kahjuks... ta ei elanud isegi aastaseks mitte.
Hetkel mul on 4 isast rotti, 3 nendest elavad ühes puuris juba oma pool aastat ning 2 päeva tagasi tuli meile selle soovi kuulutuse kaudu ära antud isane rotu. Peaksin sealjuures uuesti mainima, et kõik kolm isast, kes mul ühes puuris elavad on kõik eripesakondadest (nii ka see uus rott). Vanusevahed on ka väga erinevad: kõige vanem rott on ~4-aastane, teised kaks on peaaegu-täpselt 1-aastased, ning ma võtsin need 2 viimast umbes paarikuiste vahedega. Kõikide nende rottide üksteisele tutvustamine läks ludinal - vist võttis iga roti tutvustamine teistele isegi alla kuu aja, kui ma õigesti mäletan. Praegust rotti kahjuks veel tutvustada ei saa, kuna tal on parasiidid, ning need kanduks viivitamatult üle teistele...
Siit tuleb aga minu tutvustamise strateegia (+ mõned näpunäited, mida ise kasutanud olen):
(1) Kõigepealt ma soovitan võita uue roti usaldus. Kuidas siis seda teha? See on väga lihtne. Muide, see töötab väga hästi ka eriti argade rottide puhul! Kui Sul rott on eraldi puuris/karbis/kandekohvris - kus iganes, siis tee selle avauks lahti, ning ära hakka kohe rotti välja tirima - lase tal ise uudistada uut kohta. Võid teda nimepidi kutsuda, või teha mingeid piiksuvaid häälitsusi või midagi taolist (siis teinekord kui Sa teed sama häälitsust, ja rott on mõistnud, et sel puhul ta võib ta Sind usaldada, siis ta võib vabalt Sinu juurde joostes tulla ka teisest toaotsast). Kui rott on roninud puuri peale, siis proovi teda kergelt paitada ja võid ka anda maiust. Kui maiust annad, siis rott õpib ära, et kui ta puurist välja ronib, siis ta saab maiust, ja hakkab julgemalt välja tulema. Seda võib, kuid ei pea kasutama - kõikide rottide puhul see alati ei tööta ka.
Kui paitasid rotti ja rott selle peale jooksis puuri tagasi, siis korda eelmist võtet veel paar korda. Kui rott jäi puuri peale edasi uurima ning ei läinud puuri tagasi, siis võid ta hetke pärast võtta endale sülle.
Eriti pööran tähelepanu järgnevale! Kui Sul rott on juba süles ning arvad, et on aeg teda tagasi puuri panna, siis tee seda nii, et jäta rott enda peale ronima, aga pane enda käsi (või käed, juhul kui Sul on väiksed käed :wink: ) sirgelt ette nii, et sõrmeotsad või käelaba läheks puurile vastu ning lase rotil ise puuri peale minna - see näitab rotile, et ta saab iga kell kui vaja tagasi oma turvalisse pessa ronida, ning et temaga ei juhtu midagi halba. See tekitab rotis suurt usaldust Sinu vastu.
(2)Kui see etapp on läbitud, et uus rott on juba Sinuga harjunud, siis võib alustada järgmisega: Kõigepealt ma soovitan võtta sülle oma esialgne rott/rotid eraldi (uut rotti kindlasti koos teisega kohe mitte võtta), võibolla natuke sügada teda.. kui soovite, anda maiust. Lasta rotil natuke teie peal kõndida ja lihtsalt olla. Siis panna esialne rott/rotid puuri tagasi.
Edasi võtke uus rott, käituge samamoodi nagu enda rotiga, siis pange uus rott puuri tagasi.

Teatud aja pärast võtke jälle enda esialgne rott sülle, käituge taas samamoodi, paitage teda jne.
Nii võite teha paar korda.
Selline asi aitab mõlemal rotil harjuda teise roti lõhnaga. Ja kuna see lõhn on teie peal, siis rott võib seda rohkem aksepteerida (aga ei pruugi), sest Sina oled tegelikult see roti karja juht ja "kõige suurem sõber".
PS! Siinjuures tuleks arvestada sellega, et kas siis uuel või vanal rotil poleks parasiite, sest kui rott Sinu peal jookseb, siis tema karvade küljest võivad parasiitide munad ja parasiidid ise teie riiete peale jääda ning edasi kanduda rotile, kellel neid enne polnud! (Seega mina seda etappi veel kasutada ei saa :( )
(3) Kui rotid on juba üksteise lõhnadega saanud tutvuda, siis saate neid neutraalsel pinnal tutvustada. Siinjuures tuleks arvestada, et neutraalne pind pole selline, kus Sinu vana rott juba jooksnud on, sest rotid jätavad endast maha kergeid lõhnasid e. "jälgi", mida inimesed üldse ei tunne.
PS!Sellisele pinnal, kus Sinu vana rott juba jooksnud on, ei soovita ma rotte lahti lasta, kuna Sinu vana rott võtab seda kui enda territooriumit ja võib teise suhtes võtta argressiivse hoiaku!
Väga ideaalseks kohaks tutvustamisel võib näiteks olla vann (ilma veeta, muidugi) - sest seal pole kummagi roti lõhna. Võid panna rotid ühel ajahetkel vanni, üks rott ühes käes teine teises, kuid see pole tegelikult üldse oluline. Kui oled rotid vannipõhja pannud, võid natuke jälgida, mida nad teevad. Tavaliselt hakkavad mõlemad rotid ümbrust uurima, teineteist nuuskima ja üldiselt käituvad väga rahulikult ja tagasihoitult. Kui rottidel on teist salliv käitumine, siis Sa võid kasutada seda sama number (2) stiilis võtet, et paitada mõlemaid rotte kordamööda, kuid Sa ei pea neid selleks sülle võtma, vaid nad võiksid olla hoopiski seal samas vannipõhjas.
Kui on aga piiksumist, siis ära hakka paanitsema, sest see rott, kes piiksub tahab öelda inimkeeli, et "Mina olen väike ja arake, ära mulle haiget tee, ma olen täiesti ohutu Sulle!" Tihtipeale rotid piiksuvadki alla andmise märgiks.
Kui läheb ka veidi madinaks, siis ära ka kohe hakka vett pritsima või muudmoodi paanitsema - vaata, mismoodi kaklus lõppeb: kas rotid rahunevad veidi, või lähebki edasi ainult kakluseks. Kui näed, et tõesti üks rott hammustab teist karmilt ja järgi ei jäta, siis võta kindlasti midagi ette! Näiteks pritsi neid veega ja siis toimeta üks rott kindlasti vannist minema. Võid ise ka muid mooduseid välja mõelda - see pole üldse keelatud. Aga üldjuhul kakluses olevaid rotte lihtsalt käega peletada ei soovita - võid kogemata ise hammustada saada, sest rott lihtsalt ei pane tähele, et kaklusse oled segatud ka Sina, vaid võtab Sind sama rotina.
(4) Kui rotid on ka edasi rahulikud, pärast kui oled neid silitanud ja suhelnud nendega, siis pane nad hetkeks puuri tagasi ja lase uus rott üksinda sinna jooksma, kus Sinu vanem rott tavaliselt joosta saab. Lase tal seal mõned minutid olla ja ümbrust uurida, ning kui näed, et uus rott juba sellel pinnal julgemalt käitub, siis pane samasse kohta ka oma vanem rott. Siis jälgi jälle mängu - mis saama hakkab? Põhimõtted on samad, mis neutraalsel pinnal tutvustamisel: kui väga karmilt lähevad kaklema, siis eralda nad.
NÄPUNÄIDE! Juhul kui nägid, et vannis olles rotid käitusid täiesti normaalselt, siis siia alla toon ühe väga hea nipi, mida ka väga edukalt saab kasutada: Näiteks võta mõlemad rotid, nii uus kui vana eraldi kätesse ja istu kuhugi maha (diivanile, voodile, tugitoolile - soovitavalt sellisesse kohta, kus rotid ka Sinu sülest saaksid edasi mujale jooksma minna). Järgnevalt pane nad endale sülle: üks pane näiteks õlale ja teine põlvedele - võid paitada, siis lase neil omaette nuuskida ja Sinu peal turnida, üldjuhul kui rotud on Sinu peal, siis nad kaklema üldjuhul ei lähe, pigem nad siis jooksevad Sinust veidi eemale ja toimetavad omavahel edasi. See toimib eriti hästi veel siis, kui uus rott Sind juba usaldab, sel juhul on Sinu käitumine nende jaoks signaal, et "ohoo, teine rott on ka 'minu perenaise/peremehe sõber'.. järelikult ta ei tohiks väga ohtlik olla - vaatame siis, milline ta on"
(5) Edasi kui rotid on juba oma puurides tagasi, siis võid panna puurid lähestikku kõrvuti (PS! Ära pane kohe puure liiga lähestikku, vastasel korral võib juhtuda, et ühe roti saba satub teise puuri ja siis see võib kõvasti kannatada saada, ja kindlasti ei tohiks puurid olla nii lähestikku, et üks rott ulataks käpaga läbi võre teist katsuma.). See aitab taas mõlemal rotil teisega harjuda: tunda teise lõhna jne. Ja Sinul on ka hea vaadata nende käitumist - kas see on väga agressiivne või mitte. Kui käitumine tundub Sinu jaoks liiga agressiivne, siis oleks ilmselt hea mõte hoida puurid küll kõrvuti, kuid mitte eriti lähestikku. Ja mõnikord sellisel puhul on parem viia puurid ikkagi eraldi nurkadesse.
TÄHELEPANEK!: Tutvustamise osasid (4) ja (5) võib tegelikult järjekorra poolest ära vahetada, kuid olen leidnud, et praegune minu pakutud variant on olnud tõhusam rottide üksteisele tutvustamisel.
(6) Kui oled lasknud rotte juba suvalisel pinnal kokku ja pole neid "karme" kaklusi ette tulnud, siis soovitan panna rotid ühte puuri.
Selleks tuleb aga puur eelnevalt ettevalmistada. Esitaks soovitan valida selleks kindlasti suurema puuri - siis saab üks rott teise eest ühte puuri nurka peitu minna jms. Edasi kindlasti tuleks puur täielikult puhtaks küürida - ka võre osa, sest rotid turnivad võrel ja sinna jääb ka nende lõhn juurde. Soovitan seda teha ükskõik millise puhastusvahendiga tavalisest seebist kuni nõudepesuvahendi "fairy"-ni välja - ise valige! :) Võite kasutada ka roosilõhnalist vahendit, kui soovite ;) aga vaadake, et see poleks mingi loomale või inimesele kahjulik puhastusvahend!
Edasi, kui võimalik, soovitan selle puuri panna sinna, kus rotid on juba koos tuttavaks saanud (aga see pole nii 100% oluline), jätta puuri uks avatuks ning panna rotid pinnale, kus nad juba koos jooksnud on. Kindlasti ei tohiks panna neid kohe suletud puuri!
Kui näed, et rotid üldse puuri vastu huvi ei tunne, siis proovi neid ise puuri panna, kuid jällegi - ära sule puuri ust!
Jällegi vaata, kuidas rotid puuris käituvad. Kui eelnevalt pole üldse probleeme kaklustega olnud, siis see on selline hetk, kus need probleemid tavaliselt tekivad, kuid ei pruugi tekkida. Aga ärge pabistage, see ongi juba lõppsirge ja asi pole enam üldse hull, sest olete jõudnud juba nii kaugele! :lol:
Kui rotid pole enne erilist agressiivsust välja näidanud, siis praegune aeg võib selliseks muutuda - nad võivad hakata maadlema jne, aga see on tegelikult juba mingil määral hierarhia paikapanek. Esialgu ma ei soovita teil sellesse sekkuda, kuid kui jällegi läheb väga karmiks kakluseks, siis ikkagi eraldage rotid, ning teinekord proovige sama lahtise uksega puuri võtet.
(7) Kui Sinu rotid on küll maadelnud lahtise uksega puuris ja niisama agressiivsust üle näidanud, aga asi pole tõsine, siis võid lugeda tutvustamist juba peaaegu kordaläinuks. Edasi ma soovitan järgnevat: kui Su rotid on mõni aeg söömata olnud, siis pane samasse puuri natuke mingit toitu (juustukuubikukesi, rotitoitu, mingit rotimaiust - mida iganes, mida Sa tead, et mõlemad Sinu rotid söövad). Pärast pane rotid sinna puuri ja vaata, mida nad teevad - kas nad enamvähem ilma kakluseta suudavad söögi ära süüa. Kui tuleb välja, et suudavad, siis on tutvustamine kindlasti korda läinud, sest olen lugenud erinevatest kohtadest, et kui võõrad rotid juba suudavad koos süüa ühest kohast, siis nad on kas sõbrad, või juba peaaegu sõbrad. :)
Kui seda ei juhtunud, et rotid üldse süüa ei suutnud, siis on kaks võimalust - kas nad pole veel valmis selleks, või siis neil lihtsalt pole kõht tühi. Seetõttu soovitan seda meetodit kasutada just siis, kui rotid pole veel oma päevast toitu kätte saanud. Isegi sel puhul kui rotid on väga näljased ja nad ei taha üksteisega leppida, siis ma lihtsalt soovitan Sul nad sellegipoolest panna ühte puuri ja seekord sule ka puuriuks.
Edasi jällegi jälgi käitumist, ja seekord kui isegi läheb paar korda karmimaks kakluseks, ära kohe rotti eemalda, vaid vaata, mis edasi saab. Rotid lihtsalt tahavad panna paika hierarhiat - kumb on boss ja kumb on tema järgija. Seetõttu on esimestel päevadel, nädalatel või isegi kuudel oodata natuke agressiivset käitumist, aga ärge esialgu laske ennast sellest heidutada! Nagu ma juba oma jutu alguses mainisin, läks mul ühe rotiga aega pool aastat, enne kui sain teda teistega jäädavalt ühte puuri jätta, kuid lõpuks see tõesti õnnestus.
Muidugi see pool aastat ma ei hoidnud teda järjest seal puuris teistega kinni, kuid proovisin nii, et päeva või paar teda seal hoida, ja kui kogu rotigrupi käitumine ei muutunud, siis ikka võtsin ta sealt ära ja hoidsin päeva eraldi, ning siis jälle uuesti. Vahepeal tegin mõned päevad pausi, et rotti liialt mitte stressata, kuid alati pauside tegemine polegi nii hea idee! Kõik on vägagi suhteline tegelikult!
Esimesel päeval korraga soovitan läbida 1-3 etappi, kiiremini läbides ei pruugi tulla tulemus nii hea. Edaspidi juba soovitaks jätkata üks etapp päevas, ja etappe võib korrata mitmeid kordi päeva jooksul, peaasi, et on mõõdukas- kui näed, et rotid juba väsinud, siis pole mõtet edasi punnitada, kuna väsinuna on ka rotid mõnikord tujukad, just nagu inimesed, sest nende heaolu pole tasakaalus.
Samas tuleks ära märkida, et etappe ei pea ainult läbima üks aste korraga kõrgemale, juba läbitud etappe võib segamini e. varieeruvalt ka kasutada.
See oleks esialgu kõik. Tuli päris põhjalik kiri ning ma loodan, et see on kellelegi kasuks ka! See on strateegia, kuidas mina isiklikult oma rotte tutvustan, ning enamasti (Va. see üks kord) on kõik läinud väga sujuvalt, sellepärast ma seda siin Teile soovitangi! Proovige, ja kui on mingeid tulemusi või tagasilööke, või lisaküsimusi (või kui lihtsalt jäi midagi arusaamatuks), siis võib alati minu poole pöörduda (ka e-maili teel)!
Edu siis rottide üksteisele tutvustamisel!
Parimat soovides,
Anaby
PS! Vabandan, kui juba osa info on tuttav, kuid kordamine on tarkuse ema.
Liina
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kaks rottide tutvustamise strateegiat!

PostitusPostitas Kissu » 01. mai 2008, 20:47

Mõtlesin, et tõstan need kaks pikka ja põhjalikku postitust eraldi. Kommentaarid nende strateegiate kohta ning küsimused palun postitada teemasse "Uute rottide tutvustamine (+keda panna ühte puuri)"
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist