Rotti käitumine teades metsiku roti (kodurott/rändrott) lähedusest

Miks ta nii teeb? Kuidas õpetada rottidele trikke jne. Häid nippe rotiomanikele.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Rotti käitumine teades metsiku roti (kodurott/rändrott) lähedusest

PostitusPostitas Hanno (Teema autor) » 04. juuli 2012, 23:08

Lugu järgmine.
Mina ja minu rottidel on au elada majas, mis ehitatud 1939. aastal. Seega leidub majas ka rotte, kes harjunud siin täitsa iseseisvalt elama.

Minu rotipreilid Sipsik ja Pisike on sisekujundajad. See amet meeldib viimastel aegadel rohkem Pisikesele.
Seega on nad toas, kus asub nende puur, võtnud seintel tapeeti ja selle all olevat pappi maha kuni laudadeni. Mind pole see väga häirinud, sest remont on nagunii tegemata. Samuti toimub toas parema õhutus, sest laudede vahel on praod, kuigi olgu, talvel on seetõttu ruumis jahedam.

Probleem tekkis nüüd juunis. Nimelt ärkan mina üks öö ja kuulen tõsist töö tegemist seinas või lausa toas.
Kiire pilt rotipuurile näitab, et uksed on kinni ja mõlemad rotid tunduvad puuri olevat. Seega asun uurima ja tuleb välja, et ühes nurgas seina taga toimub aktiivne krõhva-krõhva. Sõnade peale, et niimoodi pole viisaks, lõpetatakse ainult ajutiselt töötamine, mida varsti jätkatakse. Suurema minu poolse kolistamise peale lahkuti.

Ma olin konkreetse nurga oma rottidele blokeerinud, sest nende poolse tapeedi ja papi mahavõtmise järel tuli välja, et ehitajad olid suure rõõmuga pannud sinna laua, mis oli paar sentimeetrit lühem ja seega oli seinas vahe. Keegi sealt läbipugeda ei saa, aga avause suurendamiseks hea koht. Ikkagi oli Pisikesel kuidagi õnnestunud sinna minu blokeerimistest hoolimata peita üks näriliste maius (Bosse müüb neid). Pisikesele nimelt meeldib toitu peita. Samuti tundub ta arvavat, et kogu tuba on tema elamine ja seega tuleb kogu selle ulatuses toitu peita. See, et ta puuris peab elama on kuulub tema jaoks ilmselt eksituste valdkonda, mida ta heasoovlikult talub.
Näriliste maiuse lükkasin seinas olevasse auku pärast, sest eks metsik rott tahab ka süüa ja ta oli seda juba närinud. Mul õnnestus hiljem taskulambi abiga silmata, kuidas keegi tumepruun ja karvane selle maiuse seina praost ära napsas.
Asi sellega ei lõppenud, nimelt peitis Pisike järgmine õhtu sinna kanti järgmise näriliste maiuse ja rott seinas tuli öösel tagasi krõhva-krabin laua kallal töötama. Pistsin maiuse auku seinas ja rott tuli sellele ilmselt millagil järgi. Kuid Pisike peitis jälle järgmise maiuse sinna suure seinaprao ligidale, tundus lausa, et ta üritab seda rotti meelitada. Samas on tegemist päris hea peidukohaga.
Ma olen täiesti teadlik, et toidu seina prakku panemine kutsub metsikut rotti uuesti tulema aga mulle meeldib tema suhtes vähemalt niimoodi sõbralik olla.

Minu rotipreilidest Sipsik on selle seinas müdistava rotti suhtes suhteliselt ükskõikne, kuid Pisikest näib ta või tema poolt esindatav väga huvitavat. Pisike üritab seal nurgas aktiivselt tegutseda, võtab põrantakatet üles, üritab ees olevat lauda närida, on erutatud ning üritab aktiivselt vältida enda kinnipüüdmist. Samuti tahab mujal aktiivselt tapeeti ja pappi maha võtta seinast. Viimane öö, kui seinas olev rott käis krõbistamas, vaatasin ma vaikselt puuri suunas, Pisike vaatas magamiskohast välja ning oli ninaga väga püsivalt selle nurga suunas, kust närimist kostus. Kui minu koputamise peale krõbistaja lahkus, tõmbus ka Pisike tagasi magama. Sipsikut kogu toimunu ei tundunud huvitanud.

Üks variant on loomulikult, et seinas müdistan rott on isane ja seega köidab Pisikest. Samas Sipsiku jätab vähemalt väliselt ükskõikseks.
Teine variant oleks, et selle metsiku roti lähedus äratab Pisikes rohkem metsikuma roti instinkte, tõmbab käike rajama, tõmbab kaugemat ümbrust uurima rohkem, inimest vältima jne.

Oma rotipreilisid ja seda seinas kõmpivat rotti ma loomulikult kokkulasta ei taha. Võimalikud parasiidid ja haigused, lisaks kui tegemist on isasega, siis veel ootamatud järeltulijad. Samuti võib see kohtumine territooriumi vaidluse tekkides või muudel põhjustel minna minu rottidele veriseks.

Kas ja milliseid kogemusi on teil olnud, kui teie rott puutub kas kaudselt või otseselt kokku metsiku rottiga? Eriti majas, kus rotid võivad müdistada seinte, lagede-põrandate vahel.
Mind ootab ilmselt küll selle nurga korralik kinniehitamine.
Hanno
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teemad: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 42
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Rotti käitumine teades metsiku roti (kodurott/rändrott) lähedusest

PostitusPostitas samton » 04. juuli 2012, 23:25

Metsikute rottidega õnneks kogemusi pole, aga hiiri on majas aeg-ajalt küll liikvel. Talvel peamiselt. Kass ka igale poole ei jõua ega pääsegi - kui hiired näiteks kahe korruse vahel, st. esimese korruse lae ja teise korruse põranda vahel krabistavad.
Selles toas, kus mu enda rotid elavad, pole hiiri nägema ega kuulma juhtunud, seega ei oska öelda, kas rotid nende peale kuidagi reageeriksid.
Metsiku rotiga kokku lasta enda rotte loomulikult ei tohi. Kui sa aga teda nii lahkelt söödad, siis on üsna tõenäoline, et ühe metsiku roti asemel on sul neid mõne aja pärast seina taga rohkem. Nende närimishimu arvestades pead selle nurga - ja ilmselt mitte ainult selle nurga - ikka väga põhjalikult rotikindlaks ehitama.
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Rotti käitumine teades metsiku roti (kodurott/rändrott) lähedusest

PostitusPostitas Hanno (Teema autor) » 05. juuli 2012, 04:01

Olen kuulnud, et hiired hoiavad eemale kohtadest kus rotid elavad.

Lahkelt just ei sööda, seina tagune on saanud kolm näriliste maiust, need mis Pisike sinna on peitnud. Kahju oli teisest, et üritab toitu kättesaada. Praeguse seisuga pole Pisike rohkem enam sinna peitnud, loodetavasti täheldas toidukadu.

Tean, et ülejäänud nurgad ja seina alumine osa tuleb samuti ülevaadata ning lappimisega tegeleda.
Hanno
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teemad: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 42
Sugu: Mees
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline