Artikkel: Nümfide ja viirude paljunemine

Mida teha, kui tahad järelkasvu ja samuti poegade eest hoolitsemisest.

Moderaator: Annie

Artikkel: Nümfide ja viirude paljunemine

PostitusPostitas kalakene (Teema autor) » 19. juuni 2005, 10:09

NÜMFKAKADUUD
Sigimine.
Nümfkakaduusid võib sigida lasta alates 12 kuu vanuselt. Nende paaritumisaeg kestab aprillist augustini.
Munemine.
Nümfkakaduud munevad keskmiselt 6 muna.
Haudumine.
Haudeaeg on ligikaudu 18 päeva. See on papagoide hulgas ebatavaline, et isalind võtab haudumisest osa, istudes pesal päeva ajal.
Pojad.
Pesas elavad noored linnud enamasti 4-5 nädalat.
Pojad saavad suled selga umbes 28 päeva pärast. Iseseisvumine võtab aega umbes 42 päeva. Nümfkakaduud kasvavad 30 cm. pikkuseks. Keskmine eluiga on 18 aastat.
Lennuvõime saavutamine: 28 päeva hiljem.
Sugude eristamine: Emaslinnu näosulestik on kahvatum ja sabasulgede sisekülg vöödiline. Väga noorte lindude puhul on raske eristada.

VIIRPAPAGOID
Kui vanalt?:
Kindlasti ei tohi paaritada nooremaid kui 12 kuuseid linde, kuigi linnud on valmis paarituma juba 10 kuuselt. Ka vanemaid kui 5 aastaseid linde ei tohi paaritada. Sigimisel arv tuleb viia 2-3 korrale aastas, siis ei kurna emalind ennast ära ja sa saad temast rõõmu tunda veel mitmeid aastaid.
Pesakast:
Viirudele sobib tavaline, vineerist tehtud pesakast, mille põhjas on väike lohk, kuhu emaslind munad muneb. Pesamaterjali nad ei vaja.
Kurn:
Emaslind muneb tavaliselt 4-5 , harva kaheksa valget muna. Munad munetakse päevaste vahedega ja emane hakkab hauduma pärast teise muna munemist. Haudumine kestab 18 päeva ja tibud kooruvad hommikul vara.
Tibud:
Tibud kooruvad päevaste vahedega, täpselt 18 päeva pärast munemist, vahest ka 17 või 19 päeva pärast munemist. 8 päevaselt saavad nad nägijateks ja kuuljateks ning hakkavad pead hoidma. 4 nädala vanuselt lendavad tibud esimest korda pesast välja, kuid pöörduvad ööseks pessa tagasi. 5-6 nädalased noored on valmis oma iseseisvat elu alustama, kuid kerjavad vahel vanematelt süüa. Lennuvõime saavutavad nad 4-5 nädala vanuselt. Suled saab ta selga 5 nädala vanuselt.

Täpsustus Annie´lt:
Sain täna ühelt soomlannalt, kes on nümfkakaduudega aastaid tegelenud järgmise kirja:

Aasta vana nümf on veel liiga noor pesitsema. Isane veel, kuid emasele on füüsiliselt isegi ohtlik pesitseda nii noorena. Liiga noored vanemad võivad olla kärsitud. Soovituslik vanus on kaks aastat, kuid 1,5 aastat peaks olema eriti emaste puhul absoluutne miinimum. Mõned ameeriklased, masstootjad lasevad lindudel pesitseda juba aasta vanuselt, kuid see ei ole soovitatav.

Ta palus see lisada siia teemasse, kuna tema sõnul 12 kuu vanune nümf on kindlasti liiga noor pesitsema.
Usun, et see nii on, kuigi paljud raamatud mainivad 12 kuud, sh Hamlini lemmikloomade hooldamise entsüklopeedia.
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Artikkel: Nümfide ja viirude paljunemine

PostitusPostitas Siki » 24. juuli 2007, 19:13

probleemid munemisel
Kui sinu linnupaar ei ole munenud kolme nädala jooksul ühtegi muna, siis arvatavasti ei ole nende jaoks aeg õige, et peret luua. Papagoid hauduvad tavaliselt kevadel, sest siis on valgem aeg (rohkem päikest), mil ka linnud on tugevamad ja poegade ellujäämisvõimalus on suurem. Põhjuseid võib olla ka teisi. Emane ja isane ei pruugi üksteisega sobida. Emane/isane lind on liiga noor. Emaslind peab olema täiskasvanud, mis varieerub liigiti, nümfkakaduu alates 18 kuuselt ja viirpapagoi aastaselt.


Munade pesast välja heitmine
Kui emaslind lükkab munad pesakastist välja, kõrvalda munad ja pane nende asemele mõned valged kuulikesed(valged kivikesed). Kuulikeste (kivikeste) kuju ja raskus muudavad emasele nende pesast välja heitmise raskemaks. Kui emane hakkab kuulikesi/kivikesi hauduma eemalda need ja proovi uuesti päris munadega. Kui munad lihtsalt veerevad emase alt öösel ära siis tuleb munalohk (tavaliselt on pesakastidele sisse tehtud lohk kuhu emaslind muneb munad) sügavamaks teha.


kirkad munad
Kirgaste munade põhjuseks on kas isas või emaslind. Emaslind oma esimese pesakonnaga võib muutuda liiga innukaks, et muneda mune ja lasta isasel endaga paarituda. Kui see on nii siis isoleeri (eemalda) pesakast. Vaata, et õrred puuris ei liiguks ega veereks, kui see on nii ( et õrred veered ja liiguvad) siis kinnita need, et lindudel oleks parem paarituda.


Alatoidetud tibud
Värkselt koorunud tibusi jälgi esimesel päeval. Kui pugu kaela ja keha liitmikul on täis piimjat valget vedelikku siis tibud on toidetud. Kui ilmneb, et tibu(d) on söötmata kasuta pipetti ning toida teda seguga soojast piimast ja pudrust esimesed 2 päeva. 2-3 korda päevas. Peale seda võid linnupoja pesakasti tagasi panna, sest kahest päevast aitab, et ta jääks ellu ja, et emane teda toitma hakkaks.
Kasutaja avatar
Siki
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 145
Teemad: 8
Pildid: 7
Asukoht: Kuusalu vald
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus


Re: Artikkel: Nümfide ja viirude paljunemine

PostitusPostitas Annie » 22. märts 2009, 15:29

Artiklitesse reeglina juurde ei postitata. Kui kellelegi on mingi hea artikkel, siis teen teema tema soovil lahti. Nüüd on vist ununenud lukku panna.

Goldenfish, Sinu antud linkidest on palju kasu, need jätan siia teemasse sisse.

Teema muidu lukku.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron