Kütmiseks mõeldud saepurugraanul

Igasugune varustuse teemaline jutt - mis, miks ja kuidas?

Kütmiseks mõeldud saepurugraanul

PostitusPostitas Ruigaminni (Teema autor) » 26. september 2005, 22:34

Juhtusin küülikukülaslugema teemat, kus soovitati osta kütmiseks mõeldud saepurugraanulit loomadele allapanuks. Mõte tundus ahvatlev, sest küttegraanul on kordades odavam.
ÄRGE SEDA KÜLL TEHKE! Nii palju, kui uurimisel selgus, siis kõik seda toodet Eestis(se) pakkuvad firmad, mida ma suutsin leida müüvad eranditult okaspuusaepurust tehtud graanulit (nn. pelleteid).
Närilistele ja küülikutele on okaspuupuidust eralduvad fenoolsed ühendid väga mürgised (sisenevad hingamisteede kaudu ja võivad põhjustada tõsiseid neeruhädasid) ja sellisel allapanul looma pidamine tõenäoliselt vähendab looma eluiga tunduvalt. See, et loom allapanu ei söö, ei loe.
Näiteks selline link terviseriskidest okaspuu kasutamisel allapanuna. Eriti ohtlik on see vähema õhutusega puurides (akvaarium või läbipaistvast plastikust ülaosaga poepuurid)
Mis veel hullem, tõenäoliselt ei ole ka kogu kaubanduses müüdav allapanu höövlilaast täielikult lehtpuust. Vähemalt viimasel korral Järve Selverist ostetud pressitud laastu kotist tuli küll vaigulõhna, kuigi kirjas oli vaher (aspen) ja see kott läks äraviskamisele.
Kui keegi ostab höövlilaastu saeveskist, siis peate ka kindlad olema, et see ei sisaldaks okaspuud (lõhn alati ei reeda, kui sisaldus on väiksem.)
Viimati muutis Endised kasutajad 27. september 2005, 12:23, kokku muudetud 2 korda.
Ruigaminni
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 319
Teemad: 25
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Ruigaminni (Teema autor) » 27. september 2005, 12:00

sipzy kirjutas:Hmm, väga huvitav. ma ei ole küll sellepeale tulnud et osta, aga nägin seda hiljuti müügil ja mulle tundus see nii mõtetus, sest arvan, et see põleb niikiiresti ära, et etem on puid osta.
Aga hea, et ma tean nüüd, et tuleb ikka vaadata zoopoest, sest minetea kuna see mõte oleks tulnud.
Kusjuures ma pole kordagi mõttele tulnud, et saepuru või höövlilaast võiks mul okaspuust olla :roll:


Kütteväärtuse/ladustamismugavuse ja hinna suhe on puitbriketil ja puidugraanulil tegelikult päris hea, aga loomadele allapanuks küll mingil juhul ei sobi.
Ruigaminni
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 319
Teemad: 25
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Ruigaminni (Teema autor) » 27. september 2005, 15:41

kõik seda toodet pakkuvad firmad, mida ma suutsin leida müüvad eranditult okaspuusaepurust tehtud graanulit (nn. pelleteid).

Ma ei öelnudki, et 100% okaspuu. Lihtalt kõik sisaldavad seda (teevad okaspuust). Miks nii tige? Eranditult sisaldavad okaspuud kõik ja need, mis mina leidsin väitsid, et lehtpuud satub "ka vahel sisse" (ühe konkreetse asutuse puhul kuni 5%).
Lemmikloomade allapanu on aga spetsiaalselt lehtpuust tehtud.
Just kahjulik on okaspuu jah igal juhul.
Viimati muutis Endised kasutajad 10. oktoober 2005, 22:03, kokku muudetud 2 korda.
Ruigaminni
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 319
Teemad: 25
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Odav saepurugraanul ja höövlilaast

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. september 2005, 19:18

esiteks ei ole aspen mitte mingi valemiga vaher!
teiseks ei saagi pelleteid lehtpuust teha, st okaspuu kõrval võib olla nii 5-10 % maksimaalselt lehtpuusaepuru. Pellet seisab koos just okaspuus sisalduva vaigu tõttu, lehtpuus seda teatavasti ei ole....
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Ruigaminni (Teema autor) » 28. september 2005, 19:21

Vabandust, aspen on jah haab, mitte vaher, minu hajameelsuse viga. :oops:
No nagu reaalne elu näitab, siis saab puidugraanulit ainult lehtpuust teha küll ja vägagi edukalt - lemmikloomade allapanugraanulid on puhtalt lehtpuust tehtud ja samuti pressimismeetodil.
Ilmselt on okaspuust siis lihtsalt kergem teha tänu vaigule ja sellepärast on küttegraanulid enamuses okaspuust. Küttegraanuli tootjad väitsid just seda, et neil alati vähemalt pool on okaspuusaepuru (mõnel nagu juba eespool mainitud veelgi rohkem).
Ruigaminni
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 319
Teemad: 25
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 30. september 2005, 18:22

Ruigaminni kirjutas: No nagu reaalne elu näitab, siis saab puidugraanulit ainult lehtpuust teha küll ja vägagi edukalt - lemmikloomade allapanugraanulid on puhtalt lehtpuust tehtud ja samuti pressimismeetodil.
Ilmselt on okaspuust siis lihtsalt kergem teha tänu vaigule ja sellepärast on küttegraanulid enamuses okaspuust. Küttegraanuli tootjad väitsid just seda, et neil alati vähemalt pool on okaspuusaepuru (mõnel nagu juba eespool mainitud veelgi rohkem).

hm, mitte pool, aga nii 90%, sest lehtpuud töödeldakse meil minimaalselt..
lehtpuust saab graanuleid vaid lisandeid pressimisel kasutades, sest vastasel juhul ei ole midagi, mis saepuru seoks. Seega kas see lehtpuugraanul koos lisaainetega ongi nii kasulik ja näiteks plospani puhul ei loe küll kusagilt mingi valemiga välja, et tegu lehtpuulaastudega...
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kütmiseks mõeldud saepurugraanul

PostitusPostitas Meloofia11 » 16. detsember 2007, 11:41

Millised on lehtpuu ja okaspuu höövlilaastude ja kraanulite erinevused? (et millest saaks teada et on ikka lehtpuust mitte okaspuust)
Muffin, Pandora, Timmi, Mupsu, Cordelia, Rosanna
[Lilly, Pipi, Cookie, Minnu, Mixike]
Kasutaja avatar
Meloofia11
Hobused ja pisilemmikud =)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2461
Teemad: 49
Pildid: 5
Asukoht: Tallinna juures
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kütmiseks mõeldud saepurugraanul

PostitusPostitas niklex » 12. oktoober 2011, 11:56

Tere!
Eile käisin Ehituse ABC-sse... Vaatasin neid graanuleid ka. Tekkis sama mõtte, et kui vahet pole, siis kütegraanulid on kindlasti odavamad. Aga vist ei ole päris sama asi...
niklex
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 41
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kütmiseks mõeldud saepurugraanul

PostitusPostitas Al-Hawa » 17. detsember 2011, 15:48

Kuna see teema on suhteliselt ammu alguse saanud ja vahepeal asjad edasi arenenud siis arvan (kontrollinudpole), et praegu võib eestis saada olla ka lehtpuu pelletit.

See jutt ei vasta tõele, et vaik on vajalik graanulite koos hoidmiseks. Ma töötasin tallis kus allapanuks oli LEHTPUU pelletid.

Mida aga kindlasti vaadata tuleks on see, et pakil oleks märgitud, et graanulid ei ole keemiliselt töödeldud. Mõned tootjad tõõtlevad kütteomaduste parandamiseks graanuleid keemiliselt.
Al-Hawa
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 52
Teemad: 2
Pildid: 1
Asukoht: Hiiumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kütmiseks mõeldud saepurugraanul

PostitusPostitas postituvi » 17. detsember 2011, 16:02

Mina pole veel näind küttepelleteid, mis oleks lehtpuust. Mu teada on lehtpuu nii palju kallim, et temast küttepelleteid ei tehtagi... Parimal juhul on pelletid okas- ja lehtpuu segu.
Ise kasutan neid tuhkrute pottides.
Kasutaja avatar
postituvi
Deeli My ja Alli Mey-minu kallid tuhkruplikad
Deegula & Tuhkrutelk
Deegula & Tuhkrutelk
 
Postitused: 3150
Teemad: 15
Pildid: 21
Asukoht: Kehra, 4 korrus ;)
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus


Tagasi: Loomavarustus

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist