Tiinus

Kõigest, mis seotud tsintsude pisipere soetamisega.

Moderaator: Imbeeh

Re: Pisipere

PostitusPostitas Kairi (Teema autor) » 29. veebruar 2004, 21:48

Tuut Ursel kirjutas:Olen kahe vahva tsintsu omanik. Ennem oli tüdruk ja detsembris sain poisi juurde. On juba 2 kuud sõbralikult kioos elanud:)
Küsimus oleks selline, kas emane hakkab ka teisiti käituma kui tiineks jääb? Millest seda aru saab? Ja kas on vajalik poiss ja tüdruk eraldada kui poegimisaeg kätte jõuab või juba varem? olen tsintsuomanik alles aasta ja pole nendega ennem kogemusi olnud.......
ja kui juba küsimiseks läks:) kas keegi teab kustkohast on võimalik saada tsintsudele spetsiaalset kammi kasuka harjamiseks:)


Erinevalt küülikutest, kes muutuvad tiinena üpris sõgedateks, ei toimu tiine tsintsuema käitumises mingeid muutusi.
Kui sa leiad puuri põrandalt silikoni-taolise tüki ehk "stopperi", siis üldjuhul tähendab see seda, et loomad on paaritunud ja emane on viljastatud. Kuid mitte alati ei jää emased peale paaritumist tiineks. Eriti, kui tegemist on kas musta velveti või mõne muu värvilise tsintsuga. Standard tsintsiljadega on asi kindlam. Tiinus kestab 111 päeva. Kui üle poole tiinusest on möödas hakkavad emasel piimanäärmed suurenema, see on ka üks märkidest, et su emane on pojaootel.
Kindlasti jäta emane ja isane terveks tiinuse ajaks kokku. Isane abistab vajadusel emast poegimisel ja hoolitseb vastsündinud poegade eest. Ta kuivatab pojad ära ja hoiab nad soojas. Mõned tunnid peale poegimist võiksid sa isase siiski paariks päevaks teise puuri panna, sest emasel algab uus innaaeg. Peale seda võid isase rahumeeli pere juurde tagasi panna.
Mõned päevad enne poegimist tuleks liivavannid lõpetada ja 7-10 päeva pärast poegimist uuesti alustada.
Ja mis kammimisse puutub, siis mina kasutan tavalist plastmasskammi.
Kairi
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 190
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Pisipere

PostitusPostitas Endised kasutajad » 05. märts 2004, 16:30

mina saan selle järgi aru, et emane tiine on, et leian puuri põhjast selle stopperi ja siis selle järgi ka, et emane jääb siis varsti loiumaks ja kosub ka kõvasti. tavaliselt magab ta siis mul riiuli peal siruli pidevalt kui muidu on ta lemmik koht torus. aga viimane kord juhtus selline asi, et ta poegis öösel kui ma ei teadnud ja siis kui ma hommikul avastasin oli üks poeg puuris ja teine oli ta sisse kinni jäänud. ta oli hakanud sündima jalad ja tagumik ees ja oli siis seal poole peal. aitasin siis ta välja (loomulikult oi ta surnud kuna oli seal nii juba ei tea kui kaua olnud) ja siis kolmas kes sündis kohe peale seda oli ka kahjuks surnud sellest pikast oma järjekorra ootamisest. nii kurb oli. ma kuulsin küll öösel sellist kahtlast piiksumist aga ei osanud poegi veel nii vara oodata. nüüd tunnen ennast nii süüdi ,et ma vaatama ei läinud ja vaene ema pidi nii kaua piinlema. kes teab kui kaua tal see poeg sel kinni oli olnud. järgmine kord olen kindlasti tähelepanelikum. igatahes see esimene üks poeg jäi elama ja on nüüd siis juba kahe nädalane. kasvab ikka jube kiiresti.

mul ka emane õhtuti ikka rabeles puuris ringi aga päeval kui tavaliselt magas torus siis beebootel tal seal ilmselt enam mugav polnud ja ta magas siruli riiulil ja mees tal siis kössitas kõrval pea tema kõhu peal.
aga proovi see pulstunud koht ettevaatlikult ära lõigata küll uued karvad kasvavad.
minu emasele meeldib hirmsasti mesi ja muidu ta võtab seda väga ettevaatlikult lusika pealt, et sellega kokku ei läheks aga üks kord ma ei tea kuidas läks ta üleni sellega kokku ja siis loomulikult ju see liiv ja kõik hakkas sinna külge ja siis ma küll lõikasin ettevaatlikult nee dkohad ära. alguses oli kole sest need kohad olid ju lühema karvaga aga päris ruttu kasvasid kinni.
mina oma loomi ei kammi üldse ja nad on väga ilusa kasukaga. liivast minu meelest vähemalt piisab.
ah ja seda ka veel, et üldiselt ei soovitatagi emast tiinuse ajal sülle võtta ja väntsutada. siis võivad pojad enneaegselt ära kukkuda. aga no see on selline hirmujut mis raamatutes kirjutatakse. mina oma oma ikka vahel võtsin ka aga väga ettevaatlikult. (aga võibolla selle pärast juhtuski see õnnetus). üldiselt on mul emane loom selline kujema poolne ja ega ta eriti ei tahagi minuga suhelda. hammustab ja pissib peale ja teeb muidi trikke. puuris välja saan ainult nii, et jätan puuri ukse väga kauaks lahti ja siis ta ise avastab, et välaj saab. kini ma teda puurist püüda ei taha mulle tundub, et see traumeerib teda. aga isane ons elle eest sõbralikkuse muster näidis. ja poegi olen ka alati püüdnud inimestega harjutada, et nad sõbralikud oleksid.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Pisipere

PostitusPostitas Kairi (Teema autor) » 27. aprill 2004, 13:06

Seda, kas emane on tiine või mitte näeb kõige paremini piimanäärmete järgi. Sa puhu esikäppadest altpoolt külje pealt karvad laiali ja kui nisa on roosa ja suurenenud, siis on ta tiine, kui aga nisa on väike ja krimpsus, siis kahjuks mitte.
Üldiselt saavad nad ise poegimisega hakkama ja poegivad nad enam-vähem päiksetõusu ajal.
Tiinus kestab 111 päeva, aga kuna sa ei tea, millal "püha üritus" toimus, siis pead lihtsalt ootama ja vaatama. :D
Kairi
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 190
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tiinus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 29. november 2004, 01:16

Minu emane jääb küll enne poegimist rahulikumaks ja magab rohkem. Siin foorumis keegi kunagi õpetas üht nippi- kui emane laseb oma kõhu alt karvu natuke laiali puhuda, et oleks võimalik ta tisse näha ning kui tissid on täitsa krimpsus, siis ilmselt ei ole tiine, kuid kui tissid on veidi puhetunud, siis suure tõenäosusega on poegi oodata.
Isast ei ole küll vajadust eraldi tõsta, koos neil lõbusam. Kui ei taha kohe poegi uuesti saada, siis mõned tunnid peale poegimist võiks isase ära võtta paariks päevaks emase juurest. Aga enne poegimist küll vajadust ei ole isast eraldada.
Jaksu sulle!
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tiinus

PostitusPostitas Kairi (Teema autor) » 29. november 2004, 11:39

Mina siin kuskil juba õpetasin jah. Emasel on külgede peal tisside rida 3 ühel pool, kolm teisel pool. Kui sa tsintsu kätte võtad, siis puhu esikäpa all külje peal olevad karvad laiali ja vaata, missugused nisad välja näevad. Kui nad on suured ja roosad, siis on poegi tulemas, kui aga väiksed ja krimpsus, siis seekord kahjuks mitte.
Kairi
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 190
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tiinus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 29. november 2004, 23:56

Kui sa arvad, et sul võiks olla juba tiinuse 95-s päev, siis peaks juba kindlasti olema aru saada. Nisad on ikka üsna väikesed, sest ta ise on ka ju väike loom. Ega sellest ka vist midagi suurt ei ole, kui sa ei teagi täpselt. Lihtsalt jälgi oma emast veidi rohkem. Ega poegimisega peaks saama ta ise hakkama, seal aidata vist suurt midagi ei ole. Mina sain endale ka emase nii, et eelmine omanik arvas, et vist on tiine ja ei osanud midagi täpsemalt öelda, siis ma ka pabistasin ja jälgisin ja uurisin ja puurisin ning ühel varahommikul kuulsingi, et midagi imelikku on puuris teoksil. Pojad olidki ise sündinud ja jooksid veel märgadena mööda puuri põhja ringi. Esimesel päeval juba pojad põgenesid puuri võre vahelt välja ja kadusid sektsiooni taha peitu ja mul tuli öösel sektsiooni laiali kruvida, et neid poegi sealt kätte saada, nii et igavesed tegijad on need pojukesed küll alates esimesest elupäevast.
Mul olid kogemused olnud ainult koerte poegimisega ja neid tuleb ikka palju aidata - nabanööre lõigata, kuivatada ja tissi otsa sättida jne, seega arvasin, et tšintšudega midagi sarnast aga see kord läks meil küll nii lihtsalt.
Isane on emasele poegimise juures toeks ja aitab poegi kantseldada.
Mu enda emane peaks ka paari nädala pärast poegima, vaatame kuidas seekord läheb. Ta on juba nii paks ja magab hoopis rohkem ja on üldse rahulikum. Tudivad issiga praegu rahulikult riiuli peal kõrvuti koos.
Ära väga pabista. Nendel on poegimine lihtsam kui koertel.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas sipzy » 11. oktoober 2005, 16:16

selle teema juurde see küsimus vast sobib :)
ma eile avastasin, et emane on kuidagi raskem, samas aga ei tunne, et pojad võiks kõhus olla, kui käe kõhualla panen.
Tegelikult on küsimus sellinne, et kas isasel ja emase nibudel on vahe ? Koertel ja kassidel nt. pole, aga kas tsintsudel on ?
Mu isasel on neid vaevu märgata, mega väiksed ja krimpsus, aga emasel on vähemalt 3-4korda suuremad ja pikemad.
Kas see on tavaline ?
http://tsintsilja.e21.ee
Kasutaja avatar
sipzy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 499
Teemad: 21
Pildid: 7
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tiinus

PostitusPostitas morfiid » 11. oktoober 2005, 16:52

Isaste nibud on häääästi-imepisikesed, emastel suuremad. Kui emasel tulevad pojad siis on need muidugi veelgi suuremad. :)
Kasutaja avatar
morfiid
Villakhiirte villa
Villakhiirte villa
 
Postitused: 357
Teemad: 29
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 35
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tiinus

PostitusPostitas kivi » 20. aprill 2009, 19:11

tere ka minupoolt olen esmane tsinsude kasvataja ja on oodata esimesi poegi paluks kõigilt kõiki õpetusi esimeste poegade vastuvõtuks ja kõigeks muuks.
ettetänades .
Kasutaja avatar
kivi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist