Kuidas pidada tuvi?

Kuidas suleliste eest hoolitseda - puhastamisest vaba ajani.

Moderaator: Annie

Kuidas pidada tuvi?

PostitusPostitas Niidirull (Teema autor) » 10. september 2014, 20:23

Tere,

Sain eneselegi ootamatult tuvipidajaks ja seoses sellega on tekkinud mitmeid küsimusi pidamistingimuste osas. Panen need siis järgemööda kirja ja ootan asjatundjate vastuseid. Vabandan ette kui mõni küsimus tobe on, aga mul puudub igasugune kogemus lindude pidamisega.

1. Kui suur puur on tuvile optimaalne? Praegu on ta suures koerapuuris ja see on talle ilmselgelt väike ja madal. Kuna ta hakkab harjuma ja julgemaks muutuma, on näha, et ta ei mahu vabalt askeldama. Plaanis on ise ehitada, seega on kõik ettepanekud teretulnud. Näiteks, kust materjali saada või äkki on kellelgi hea tuvimaja projekt olemas.
2. Mida talle süüa anda? Käisin lemmikloomapoes, aga seal ei olnud tuvitoitu, ostsin siis viirpapagoi toitu. Sööb seda hea meelega, aga tahaks, et ta saaks kõik vajalikud toitained kätte. Veel ostsin viirpapagoide "tõlvikuid", kus pulga peal on igasugu terakesed. Kas selline toitumine tagab talle kõik vajalikud ained? Lugesin, et võib anda erinevaid köögi- ja puuvilju, aga õuna ta ei puutunud.
3. Milliseid toidulisandeid ta vajab? Ostsin ühe kriidi ja puguliiva. Puguliiva sööb hea meelega, kriiti pole puutunud.
4. Lugesin, et on olemas lindude küünetangid ja ostsin ühe kareda küünepulga, mis peaks küüsi lihvima. Kuidas ma saan aru, et küüsi peaks lõikama? Või on targem seda veterinaari juures teha?
5. Mida panna puuri põhja? Praegu on ajalehed, aga poes müüdi liiva ka ja osade lindude puuris nägin saepuru. Mis tuvile kõige paremini sobib?
6. Kas tal peaks olema mingi majake? Praegu tegin talle pappkastist maja, kuhu ta saab koerte-kasside eest peitu pugeda. Kuna ta juba harjub ja enam ei peida ennast, siis kas majake on vajalik või saab ilma ka hakkama?
7. Kas tal peaks olema pesa? Internetis nägin, et puurides olid ümmargused punutud korvid, hein sees. Kas tuvidele meeldivad sellised pesad?
8. Kas tal peaks olema kaaslane? Kas kaaslane peaks olema sama tõugu/liiki või sobib mõni muu seltsi vajav lind?
9. Millised peaks olema söögi- ja jooginõud. Praegu on seemned puuri seina külge kinnitatavas sissepoole keeratud servadega kausis ja vesi plekist kassikausis. Puguliiv on lihtsalt purgikaane sees, aga ta peksab seda hoolega laiali.
10. Millised vaktsiinid on vaja tuvile teha ja kuhu ta ülevaatuseks arsti juurde viia (Tallinnas)?
11. Tuvi ajab valget kõõma moodi pudi välja. Kas see on normaalne?
12. Kas tuvi haigused/parasiidid võivad nakata kassidele ja koertele või vastupidi?
13. Kuidas tuvi sugu määrata?
14. Veel midagi, millele ma pole mõelnud?

Ette tänades,

Maria ja Klaabu :-)
Niidirull
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 2
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuidas pidada tuvi?

PostitusPostitas nuki8 » 11. september 2014, 08:37

Tuvi haigused võivad ka inimestele nakata.
viewtopic.php?f=134&t=2634
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuidas pidada tuvi?

PostitusPostitas Niidirull (Teema autor) » 11. september 2014, 13:28

See, et tuvide haigused võivad inimesele nakata, on kuskil ajusopis kooliajastki meeles (nii uskumatu kui see ka pole :-D ). Mis ja kuidas on hägune, aga see jäi meelde, et tuvide väljaheited võivad inimesele jube ohtlikud olla :sad: Kuna mul puudub ülevaade selle tuvi eelnevast elust, siis arsti juurde viin ta kindlasti, aga hetkel muretsen rohkem oma koerte ja kasside pärast. Mina pesen peale tuviga tegelemist käsi, nemad muudkui nuusivad ja/või söövad kõike, mis tuvi puurist välja peksab. Või peaks ülejäänud koduloomad asjaolude selgumiseni tuvist eraldama?

Üks küsimus tekkis vahepeal veel. Kui me saame suurema puuri ja otsustame tuvile kaaslase otsida, siis kust oleks mõistlik osta? Mind huvitaks pigem kodustes tingimustes ja südameheadusest kasvatatud lind kui kuskil kombinaadis roka sees kasvanud isend. St kas Eestis on võimalik tuvi (või tuviga sobivat lindu) osta otse kasvatajalt?
Ja kas kokku sobib panna ka 2 samast soost lindu? Nagu ma aru saan, siis erinevast tõust tuvid sigivad omavahel edukalt, aga me poegi ei tahaks.
Niidirull
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 2
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Hooldus

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist