Väike meelespea lembelinnukestest!

Tiivulised mõtteterad

Moderaator: Annie

Väike meelespea lembelinnukestest!

PostitusPostitas Malle210 (Teema autor) » 12. oktoober 2009, 13:38

Esmalt enne kui hakkate lembelinde pidama peate endalt küsima kas lembelinnu pidamine lemmiklinnuna on hea mõte ja kas saate ikka sellega ka hakkama. Ning ennekõike kui hakkan siin kirjutama teemal mida peaks arvestama siis nende kaunite lembelinnukeste pidamisel tuleks mõelda, et peamine ja raskem osa on leida hea kodu neile linnukestele kuna kõiki tibusid ju omale hoida ei saa!

Lembelindude kasvatamine on suur väljakutse ja kogemus - linnupidamist on lihtne alustada, sest nad lähevad paari küllaltki kiiresti - valikuvõimalusel valivad nad teiste linnukeste hulgast omale kaaslase kogu eluks ja selline paar on ka hea läbisaamisega ja aktiivne pesitseja. Kuid sellisel valikuvõimalusel on ka negatiivseid külgi – alati ei valita vastas sugupoolt vaid mõnikord moodustub ka samasooliste paar (kaks emast küll munevad kuid munad viljatud ja tibusid ei tule).


Soo määramine:

Vajalik on ning alati peab arvestama seda, et linnukesed oleksid erinevatest pesakondadest ja erinevatelt vanematelt ja juba aastased või üle aasta vanad (soovitav pooleteise aastased pesitsuseks) muidu on linnukeste järglased vigased ja nõrgad.

Lembelindudel on sugu raske silmaga määrata kuid siiski kirjutatakse ka mõningatest tunnustest mille järgi saaks umbkaudselt määratleda nende sugu (ei saa lugeda väga kindlaks kuid kasvatajad kasutavad seda regulaarselt):
• emaslinnud on tavaliselt veidi suurem kui isaslinnud,
• emaslinnu pea võib olla ka natuke väiksem kui isaslinnul,
• emaslindudel on heal vaatlusel ja katsumisel tunda ka vaagnaluude laiemat olekut kui isaslindudel.

Kindlamaks viisiks loetakse siiski lembelindudele DNA testi tegemist mis on tunduvalt kindlam saada just emas-isas linnukesed.

Kui teil aga on moodustunud kaks vastas soost ja vähemalt 12 kuust või vanemat linnukest võib neile ka hakata pesakasti panema – selleks sobib tavaline linnukestele mõeldud vineerist pesakast mille pesakasti avaus on 5-7cm – soovitan siiski võtta suurema (nümfkakaduude) pesakasti kuna seal on ka rohkemate tibukeste korral ruumi neil kasvamiseks.

Roosapõsk-lembelindude üheks omaduseks täiskasvanud emaslinnu puhul on, et ta viib pesamaterjali pesasse ise oma sulgede vahele topituna – isaslind rohkem vaatleja rollis ja pesamaterjali pesasse ei vii. Mustpea - lembelindudel ja Fisheri - lembelindudel viivad pesamaterjali pesakasti mõlemad nii emas-kui ka isaslind oma noka vahel – emaslind siiski rohkem kui isaslind kes rohkem vaatleja linnuke.

Selline tegevus on päris hea moodus soo määramisel just täiskasvanud roosapõsk – lembelinnukeste puhul mis läheb täppi võib-olla koguni 80 - 90% ulatuses.


Linnukeste elamine - puur

Linnukestel peab olema elamiseks puur (kui just ei soovita kodus lahtiselt pidada) - puur, mis on piisavalt suur, et sinna ka mahuks üks paar linnukesi. Soovitan suuremat puuri mis mõeldud nümfkakaduudele, et linnukesed saaksid seal ka vabamalt lennata. Väiksemaid versioone puure on ka olemas, kuid soovitan neid siiski kasutada väiksemate lindude puhul (Vindilised).

Puuriks peaks olema piisavalt suur ruum, et mahutada sinna mõni looduslik puuoks (nt paju-, õunapuu oks, mänguasjad ning joodi- ,kaltsiumi-, vitamiini plokid, pesemiseks mõni kausike või vannike ja alati kättesaadav peale tema söögi (terakesed, pehme lisana antav söögisegu) ka joogiks värske puhas vesi- puuris peaks olema paigutatud ka mänguasju sest linnukestel peaks seal olema lõbus ning tegevusrohke kuna linnukesed peavad seal olema kogu oma elu või enamiku osa oma päevast. Linnud on elusolendeid ja nad väärivad häid tingimusi ning parimat kohtlemist inimese st oma perenaise/peremehe poolt oma õnnelikuks ja turvaliseks eluoluks.


Pesitsemine

Lembelinnud saavad suguküpseteks umbes aastaseks saamisel. Paljud võivad olla suguküpsed varemgi - kuid see ei ole hea ja alla aasta ei tohi neid pesitsema lasta.
• munevad oma munad üle päeva
• tavaliselt kurnas mune 1 - 6
• alustavad haudumist teisel päeval või siis peale teise muna munemisel pessa
• hauduvad 20-26 päeva

Haude perioodil vajavad linnuvanemad ka täiendavat valgustust: koos kunstliku valgustusega 12 – 14 tundi päeva pikkuseks .

Tavaliselt kooruvad tibukesed ka ülepäeva kuid juhtub ka, et nad kooruvad järjestikulistel päevadel ( võimalik kuid väga harva).


Pesakasti materjal:

Lisada ise ka pesakasti põhja umbes 2cm allapanu kas lehtpuu laastudest, puu oksakestest, puhastest õlgedest, kuivatatud heinast või muust . Samuti panna seda ka puuri põhja, et linnukesed saaksid ka ise viia omale vajamineva ja vajaliku koguses materjali pesakasti. Sinna viib emaslind ka paberist ribakesi selleks oleks vajalik, et alusmaterjalina kasutataks valget, puhast ja pehmet paberit kuna värviline paber ja ajaleht võivad osutuda linnuvanematele enestele ja ka tibukestele mürgiseks. Pesa materjal peab olema selline, et vanemad ei sööda seda tibukestele või tibusid ei neelaks seda kogemata alla. Mõned laastud - nagu mänd, seeder - eritavad aromaatsete süsivesinikke (fenoolid) ja happeid, mis on mürgised ja võivad põhjustada igasugu haigusi, allergilisi sümptomeid ja ärritust seedetraktis ning neid ei tohiks kasutada puuris ega ka pesakastides.


Lembelindude käitumine pesitsusperioodil:

Kurameerimine algab siis, kui isaslind hakkab agaralt toitma emaslindu, paaritumise võib olla pika ajaline ja mitu korda päevas - mitu päeva järjest. Isaslind ronib emaslinnule peale mispeale emaslind laseb selja nõgusaks, et isaslinnul parem seal oleks püsida, ka hoitakse tiibadega üksteist kinni püsimise parandamiseks. Munad võivad tulla juba 3-10 päeva pärast paaritumist. Tavaliselt on kurnas 4-6 muna. Inkubatsiooni aeg on umbes 20-26 päeva.

Haude perioodil saab linnutibu oma vajaliku söögi muna seest ja kui koorub hakkavad teda toitma linnuvanemad – alul isa ning hiljem ka ema: (isa söödab ise tibukesi ja ka ema - oksendades toitu neile kurku/suhu).

Sel ajal on parim mitte sekkuda protsessi, välja arvatud juhul, kui olete leidnud, et noorim tibu kipub linnuvanemate poolt hooletusse jääma.

Et linnukestel oleks parem ja kiiremini saaksid tibusid sööta siis selles saame meiegi neile abiks olla andes neile nn pehmet toitu: selleks sobib hakitud kõvaks keedetud muna, leotatud sai. Seda sööki on ka linnuvanematel hea anda tibukestele. Samuti on hea anda jahvatatud muna koori - see on suurepärane allikas neile kaltsiumi saamiseks. Toit peab olema alati värske ja toidu jäägid tuleb ööseks ära koristada kuna riknevad kiiresti ja võivad tibukestel kutsuda esile haigusi – kõhulahtisust.

Pesa kontrolli tavaliselt lembelind ei talu. Kui pesa kontroll on vajalik, oodake, kuni mõlemad vanemad on väljunud pesast. Nad on väga agressiivsed ja kaitsevad oma pesa.

Väikeseid tibusid võib kätte võtma hakata kui nad on ühe või kahe nädala vanused. Vanemaid kui neli nädalat on juba raske õpetama hakata kuna nad siis juba hakkavad kartma – selleks hakata neid harjutama käega juba 2 nädala vanustena.

Lembelinnu väiketibud võõrutatakse umbes 8 nädala vanusena, mõned varem ja mõned hiljem. Nad peaksid olema võõrutatud ja hea kui saavad ka erinevaid toiduaineid, kaasa arvatud värskeid puuvilju / köögivilju, rohelisi lehti ja maitsetaimi, graanuleid ja seemneid.


Munad pesas!

Mõned linnud alustavad haudumisega kohe peale esimese muna munemist - teised peale järgmist muna. Pesitsemise ajal peab jälgima oma linde , et näha, kui palju aega vanemad kulutavad pesas, kuna nad jäid hauduma ja kas nad ka istuvad korralikult munadel,. Selline jälgimine annab ka hea ettekujutuse pesas toimuvast haudumise ajal ja pärast tibude koorumist.

Et teada saada kas need munad mida lind on munenud pesakasti on viljastatud või mitte, kas seal on ka arengujärgus linnupojukesed sees peame me munad läbi vaatama st peame mune umbes viie kuni seitse päeva pärast peale linnu hauduma jäämist läbi valgustama. Läbivalgustusega saame ka näha mis toimub munade sees kogu haude perioodil.

Kuidas näha, et linnumunad on viljastatud?
Munade läbivalgustamine:


Et läbi valgustada oma linnumune, vajate järgmist:
• Pimedat tuba
• Teine puur kuhu panna linnuvanemad - et saaksite tegeleda munadega
• Taskulamp - mis näitab tugevat valgust
• munad - mida on juba hautud linnuvanemate poolt 5 päeva
• Midagi pehmet kuhu asetada munad: (nõu, korvike - pehme põhja vooderdusega, et munad katki ei läheks).
.
Millest alustada kui läbi valgustate mune:
• Eemalda linnuvanemad teise vabasse puuri.
• Pane munad õrnalt nõusse või mõnda muusse selleks võetud korvi jne.
• Võtke munad ja taskulamp ning minge pimedasse ruumi.
• Ükshaaval hoidke mune taskulambi valguses.
Ideaaljuhul peaks uurima muna taskulambiga nii , et näete ainult valgust, mis tuleb läbi muna.
• viid munad ruttu pessa tagasi ja lased linnuvanemad tagasi munade juurde, et munad maha ei jahtuks.


Nüüd peate vaatama mida siis nägite munade valgustamisel.

1) Munal on väike õhuruum laiemas otsas, võimalik on näha läbi ka munakollane ja see on ähmane (nagu kollane hägu kusagil keskel) ning muna on üle nädala vana -siis selline muna ei ole ilmselt viljastatud.

2) Kui näete läbivalgustusel munas nõrka soonestikku nagu oleks seal roosakas ämbliku võrk - nagu oleks seal punased veenikesed - siis õnnitlen sind! - see on viljastatud muna. Seega siis seal on arengufaasis tibu.

3) Muna, mis aga on lävivalgustusel läbipaistmatu võib tähendada paari erinevat asja:
• Esiteks: kohe haudumise alguses, võib see tähendada, et muna on viljastatud ja tibu on arenenud sel määral, et te ei näe üldse munast läbi - siis on muna juba üle nädala vana ja tibu arenenum. Jälgides ka edaspidi seda muna siis näete, et viljastatul munal kus kasvamas tibuke päev või kaks enne koorumist kaob õhuruum täielikult.
• Teiseks: muna mis näeb välja läbipaistmatu võib olla selline muna milles on mäda sees, või muna kus linnulaps on surnud. Sellise muna võiks jätta pessa seniks kui haudumine möödas – kindluse mõttes!

4) Kui muna on läbipaistmatu ja tal on jämedamas otsas suur õhuruum siis on see muna riknenud - see võib sisaldada surnud linnutibu või see võib olla ka juba vana mäda muna. Sellist muna ei peaks enam pesasse jätma.


Lembelindude toitmine

Üheks kõige peamiseks asjaks on hoida oma lindude tervist ja pakkuda neile õiget toitu.
Põhiliseks toiduks lembelindudele on looduses erinevate puuviljade- ja heintaimede seemned ning ka mõningad taimed, puukoor ja ka mõned sordid putukaid.
Ka kodudes peetavatele papagoilistele antakse neile ettenähtud seemnete segusid mida müüakse lemmiklooma poodides. Alati tuleb aga kontrollida ega need ei ole riknenud - hallitanud ning ega ei ole putukkahjureid. Ei soovita osta odavaid seemne segusid kuna arvate, et see odavam – see võib olla juba ka kaua seisnud laos või poes ja seega ka allahinnatud.
Puuris peetavatele papagoilistele peab olema puuris alati kätte saadaval puhas destilleeritud joogivesi, joodi-, kaltsiumi-, mineraalkivi blokk ning närimiseks ka puu oksi (paju, õunapuu).
Lembelinnukestele võib anda ka muud lisatoitu kuid seda ei hakata kohe omaks võtma – tavaliselt võib minna isegi paar nädalat kui nad hakkavad seda proovima. Lembelinnud armastavad rohelist ja väga paljusi puuvilju.
Nad söövad:
1) muna - hea valguallikas
2) seemned/terad: hirss, kanaari paelrohi ja seemned, kooritud kaer, linaseemned, päevalilleseemned, rapsiseemned, sojauba, rukis, terve nisu, kogu pruun riis, apteegi tilli, köömned, mooni seemned. Ei tohi liialdada päevalilleseemnetega kuna linnud otsivad need kõigepealt toidust välja ja ei söö teisi seemneid ning see viib linnu toidu tasakaalust välja.
3) roheline toit: tavaline salat (mitte tippsalat), roheline hernes, spinat, nuikapsas, porgand, tomat, redis, punane peet, petersell, võilill, paprika samuti ka vesigress -suure klorofülli ja vitamiinirikas samuti leidub gressis palju vajalikke mineraale.
4) Puuviljad: õunad, pirnid, banaanid, viinamarja, maasikas, vaarikas, kibuvitsamarjad, kivideta kirsid, apelsinid, kiivi, viigimarjad, melon.
5) Pähklid: kooritud ja koorimata maapähkel, sarapuupähkel, brasiiliapähkel, tammetõrud, hobukastanid.
Kõik söömata jäetud värske toit tuleks puurist eemaldada üks kord päevas. Söömata viljad oleks soovitav eemaldada sealt 2 tunni möödumisel. Alati on puu ja juurviljade panemisel need eelnevalt korralikult pesta, seemned on soovitatav eelnevalt idandada. Vältida võimalusel poest ostetud idandatud seemneid kuna need võivad olla riknenud, kaua seisnud – parem siiski ise kodus idandada seemned väikeses koguses siis olete kindel, et teie lemmik saab puhta ja hea toidu.
Kui teil ei ole koheselt anda lembelinnule valmistatud vastavat seemnesegu võib hädapärast anda ka nümfkakaduudele mõeldud seemnesegu kuid seda siiski lühiajaliselt kuna seal ei ole temale mõeldud kõiki seemneid.
Keelatud:
Toit mis sisaldab aga suhkrut, rasva, soola – on keelatud.
Ei ole ka lubatud anda avokaadot, šokolaadi, kohvi, teed, koolajooke, ja ka jäätist.
Neid andes võite põhjustada linnukese haigestumise või ka surma


Täiendavalt tervisest:

Linnuke tuleb viia arstile kui tema tervislik seisund on halb/ tõsine/kriitiline:
• hingamishäiretega / ebanormaalne hingamine,
• väljaheiteid vedelad või halva lõhnaga,
• ebanormaalselt palju sulgede välja kukkumine,
• aeglane sulgede kasv,
• haavandid, verejooks,
• longus pea, saba ja tiivad,
• isutu,
• loid,
• küürus,
• paistes pea või tursed kerel,
• maha kukkumisel,
• istumine ja kössitamine puuri põhjas,
• oksendamine,
• kaalulangus,
• joomine palju rohkem vett kui tavaliselt,
• määrdunud saba alune - kõhulahtisus

Neid sümptomeid ei tohi eirata vaja pöörata täit tähelepanu - eiramise korral linnuke hukkub.
(Täiendan! - lisan siia oma kogemusi lindude kasvatamisel ja tõlgitud materjali linnukasvatus käsiraamatust)
Kasutaja avatar
Malle210
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 159
Teemad: 2
Pildid: 6
Asukoht: Raplamaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 61
Sugu: Naine
Prindi postitus

Tagasi: Üldised jutud

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline