UV- ja soojenduslampidest

Suuremad ja väiksemad kilbilised

UV- ja soojenduslampidest

PostitusPostitas mann234 (Teema autor) » 13. jaanuar 2004, 22:52

lugesin siin üht teemat ja arutelu sees tuli välja et kellelgi oli halogeen lamp peegliga?
Mul endal on tavaline näpitslamp, 30cm kõrguselt paistab puuri, 40W....kas mul on mingi vale valgusti? Tuba iseenesest on soe..23 kraadi on alati, konna valgusti on sees päeval, öösel on väljas.
Milline see õige välja näeb,kust osta saaks ja mis hinnaga need müügil on? Lisaks, mis maksavad selle lambi pirnid?
tänud :wink:
mann234
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 95
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 14. jaanuar 2004, 00:38

sa oled nüüd vähe segaselt aru saanud asjast, mulle tundub.
muuseas ainukesed peegliga halogeenlambid, mida mina tean on autode tuled :lol: (aga ega ma ka mingi elektrimees ole).
vaja on 2 lampi:
1) uv-valgust andvat "toru" (ehk siis selline pikk lamp nagu päevavalguslampides) - spetsiaalselt loomapoodides müüakse kaladele või roomajatele (eri sordid). roomajatele sobivaid uv-lampe toodavad firmad ReptiGlo ja Arcadia.
selle lambi eesmärk on asendada naturaalset päikesevalgus ja anda loomale uv-kiirgust (mida tavalisest lambist ei saa ja) mida on vaja klatsiumi omastamiseks organismis. sooja selline lamp märkimisväärselt ei anna.
uv-lampi tuleb korra aastas vahetada, ka siis kui ta põleb korralikult, sest aja jooksul väheneb pirni võime uv-valgust anda (silmaga seda muutust ei näe).
2) tavaline elektripirn, parem oleks peegeldava tagaosaga ehk kotsentriline pirn (võtab vähem elektrit ja annab rohkem sooja). selle eesmärk on asendada looma jaoks kuuma päikesevalguslaiku, kus peesitada. kõigusoojasele loomale on seda vaja et oma kehatemperatuuri reguleerida. sellise lambi all peaks olema temperatuur 40-45 kraadi ringis. mujal pesas peab olema temperatuur madalam, et loom saaks vajadusel maha jahtuda.
kilpkonn on kõrbeloom, talle on vaja luua keskkond, mis sarnaneks ereda päikesevalgusega kuumale kõrbele. sarnaselt kõrbekliimale oleks ideaalne, kui öine temperatuur langeks 2-5 kraadi ja päevad oleksid pikad 12-14 h.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 14. jaanuar 2004, 00:43

hinnad unustasin!
uv toru - 200 kr (vaja osta korra aastas)
lamp selle jaoks 200-300 kr
(+ kate, mis peegeldab valgust alla ja ei lase sellel kõigile toasviibijatele silma paista veel umbes 200-, aga võib ka ise teha)
tavaline/kotsentriline pirn - maitia, kümpa? viisteist? (vaja uut iga paari kuu tagant)
tavaline laualamp selle jaoks (leaib ehk kodust tasuta? minul on klambriga kinnitatav 100 kr seinavalgusti)
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas mann234 (Teema autor) » 14. jaanuar 2004, 15:19

nagu ma siis aru saan: esimene väljaminek on u 600.-, aga igal aastal tuleb osta uus uv toru 200.-?
Aga kas minu 40W valgusti jääb konnale lahjaks? Hetkel on lamp puuri põhjast u 30cm kõrgusel, kas peaksin madalamale panema või üldse suurema valgusti?
mann234
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 95
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 14. jaanuar 2004, 15:52

esmane väljaminek valgustusele oleks umbes 400 kuni 800 kr, sõltuvalt sellest palju osatakse/tahetakse ise teha või peab kõik ilmtingimata timm ostuvärk olema. lisaks sellele veel umbes 250 kr aastas pirnide uuendamisele.
metsmaasikas kirjutas:Aga kas minu 40W valgusti jääb konnale lahjaks?

mõõda kui kõrge temperatuur seal all on. 40-45C oleks ideaalne. alla 33C on vähevõitu. tegelikult ega see temperatuur nii täpselt oluline ka ole, eriti kui tuba muidu ilusti soe, lihtsalt jahedamas on kilpkonna "ülessoojenemis-aeg" pikem.
kui mina kasutasin tavalist pirni siis 100W, praegune peegeldava tagaosaga pirn on 40W.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Urrloom » 16. jaanuar 2004, 16:57

Muide (mina pole ka päevavalguslampide alal mingi spets, konnalamp oli üldse esimene mida oma käega näppima hakkasin) - mulle väideti loomapoes, et see Repti-Glo valgustoru on nii standardse ehitusega, et rohkem ei saa ollagi... isegi nii standard, et sobib ka veneaegsetele päevavalguslampidele.
Kuna mul polnud sellistki hetkel võtta, tuli ikkagi 200+ kroonine uus lamp osta. Mind lollikest ehmatas veel see asi ära, et Repti-Glo toru pikkuseks oli märgitud 45 cm, aga elektripoes pakuti mulle lampi standardpikkusega 43,7 (või ,8 vms) cm. Nojah, lõpuks tuli välja, et Repti-Glo pikkus ongi 43,millegagi, lihtsalt pakendil oli miskipärast pikkus "ümardatud". Vaat sellised lood.
Urrloom
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 71
Teemad: 3
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 16. jaanuar 2004, 17:13

või veel! ma ise ise jamasin selle lambi otsimisega täpselt samamoodi! kõik see jutt elektripoodidest ja toru pikkusest - mul olid just samad probleemid, mine hulluks!
kõige hullem on see, et akvaariumitele on ilusti standardkomplektid (lamp reflektoriga kaane sees) olemas, aga kui sul on isetehtud pesa-kast, siis pead täielik leidur olema, et sinna külge lamp saada! me siis lõpuks meisterdasime mingi kavala teisaldatava papp-teip-katuse. :wink:
muuseas teine sama keeruline leiutis oli paneelmaja rõdu konna-kindlaks suvepesaks tegemine! kunstmuru ääred tuli kõrgele piirde külge kinnitada, et konn neist üles ei roniks; nurgad suurte kivide ja mattidega tihkelt kraapimiskindlaks sulgeda. kõik lillepotid tuli käpaulatusest kõrgemale panna (selle peale tulin ma muidugi alles siis, kui ühel heal päeval kogu rõdu katkiseid kaktusi ja mulda täis oli...). kõige raskem oli leida võrk, mis linde rõdu piirdele ega rõdule ei laseks, mida oleks lihtne kinnitada ja mis samas päikesevalgust ei takistaks. lõpuks õmblesin kaks kärbsevõrku kokku ja panin keerulise konksude-paelte süsteemiga üles. uhhh... aga seda teemat oleks õigem suve tulles arutada.
JÄRELDUS: konnapidaja peab olema:
a) tedlase kalduvustega, et viitsida piisavalt oma looma kohta uurida
b) lominguline inimene, et kõige selle leiduritööga hakkama saada
c) sama lollilt järjekindel nagu ta loomgi
:lol: :lol:
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 27. jaanuar 2004, 15:54

Mulle poes (Laguunis) pakuti sellist terraariumit (või hoopis akvaariumit äkki), kus UV-lamp on juba kaane sees. Öeldi, et see sobib ka kilpkonnadele. Aga nagu ma siit aru saan on osa UV-lampe kaladele, osa roomajatele mõeldud. Mis vahe neil siis on? Ja kas ma saan ikka müüja juttu usaldada. Äkki ta ajas mulle mingit jama, et ma võimalikult kalli asja ostaksin. Ja soojenduslambi asemel soovitati mulle soojendusplaati hoopis. Mis te sellest arvate? Olen segaduses, et mida osta ja mida mitte. Mul iseenesest rahast kahju ei ole, aga mingit jama ka ei tahaks osta.
Viimati muutis Endised kasutajad 27. jaanuar 2004, 15:59, kokku muudetud 1 kord.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas SigneL » 27. jaanuar 2004, 16:44

Kate kirjutas:Mulle poes (Laguunis) pakuti sellist terraariumit (või hoopis akvaariumit äkki), kus UV-lamp on juba kaane sees. .

isiklikult pole ma laguunis veel kordagi tõelist terraariumit, mis maismaakilpsule sobiv oleks. Pole õieti kuskil näinud korralikke terraariume müügis :( . Olen üsna veendunud, et laguun püüdis sulle pähe määrida harilikku madalamat akvaariumit. Kindlasti oli tegemist küllalt väikse anumaga, eksju?
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 27. jaanuar 2004, 17:12

Helen kirjutas:aga seda teemat oleks õigem suve tulles arutada.

Suve saabudes korraldab Helen konnalistele ilmselt väikse töötoa. Kas omas kodus, või siis näitlikult kellegi elamist konnakindlaks tehes. Kogemuse kasvades hakkab ehk sellist tasulist teenustki pakkuma. ;)
See oli kõik naljatamisi, aga tundub küll, et Helen on meil siin suurim konnakindlustamise ekspert, keda konnapidajatel ehk tõsimeeli tasuks moosida endale näitlikku töötuba tegema. :D
[ Järgmisena võtab asjast kinni mõni kirjastajast kilpkonnapidaja, kes selle kõige alusel kirjastab Heleni raamatu koos paljude piltidega "Praktiline kilpkonnapidamine" ]
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 27. jaanuar 2004, 19:19

tänan, Liisa, et sul minusse usku on! :wink:
Kate kirjutas:Mulle poes (Laguunis) pakuti...

Laguuni müüjad on need kõige viimased keda usaldada! hullemad kui üheski teises poes, räägivad sulle kasvõi musta valgeks, et sa ära ostaksid!
Kate kirjutas: terraariumit, kus UV-lamp on juba kaane sees

kui suur see oli? ma kardan, et nii suurt nagu kilpkonnale vaja, ei jaksa sa osta, sest need on väga kallid. arvestades looma kasvamist, et mitte mõne aasta pärast jälle suuremat ostma hakata, peaks ta eluruum olema minimaalselt 1 x 0,5 m.
iseenesest see, et lamp kohe kaane sees, on hea mugav küll. ma ei tea kuidas seal ventilatsiooniga on, oleks vist kunstlikku vaja, üldiselt kilpkonnadele väga umbne ei meeldi. samuti on ülekuumenemise oht, osa pesa peab olema kindlasti jahedam, et loom end jahutada saaks. tasub ka uurida seinte materjali kohta, pehmed (plastmass, ka mingit liigi klaas), kraabib konn kohe tuhmiks.
mina eelistan pealt avatut, sest mulle meeldib teda ülalt alla vaadata. nii ei sega ka kriimulised seinad, samuti on teda lihtsam katsuda ja sööta.
muuseas Novaluksis on sobiva suurusega plastmasskaste 199 kr, rattad ka all, vaja ainult reflektoriga/katusega (et silma ei paistaks) lamp külge monteerida.
Kate kirjutas: Aga nagu ma siit aru saan on osa UV-lampe kaladele, osa roomajatele mõeldud. Mis vahe neil siis on?.

käisin just täna uut lampi ostmas ja teen selle kohta kohe uue teema, vaata sealt! http://www.lontu.ee/foorum/viewtopic.php?t=468
Kate kirjutas: Ja soojenduslambi asemel soovitati mulle soojendusplaati hoopis.

nendest soojendusplaatidest ja -mattidest pole mina midagi head kuulnud. kilpkonnadele neid ükski korralik välismaa netileht ei soovita. teoreetiliselt peaksid need sobima ainult sisalikele jms., kuid samas olen ka sisalikupidamise-lehtedelt lugenud, et seda mingil juhul ei soovitata - loom võib end kergesti kõrvetada. ainus kus neid tõesti kasutada soovitatakse on inkubaatorid.
loogiliselt võttes - looduses soojendab kilpkonn end päikese käes. see soojus tuleb koos valgusega ülevalt. ja kui kilpkonnal seal palav hakkab, võib ta maa sisse augu kaevata ja nii seal end jahutada, kui aga järjest sügavamale kaevates aina soojemaks läheb, ei ole asi normaalne.
seetõttu peaks kõige paremini sobima tavaline laualamp. see on ka tunduvalt odavam.
kui inglise keelt loed, siis vaata seda artiklit - seal on pikemalt kirjas, miks akvaariumid stepikilpkonnale eluasemeks ei sobi - http://www.tortoisetrust.org/articles/horsfield_habitat.html
Even the largest glass tank is entirely inadequate - and in our opinion, is inhumane.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

UV- lampidest (Mitu teemat koos)

PostitusPostitas Helen » 27. jaanuar 2004, 19:39

käisin täna oma uv-toru uuendamas ja avastasin suureks üllatuseks, et neid on väga erinevaid sorte!
esiteks peaks minu meelest kalade lambid ja roomajate lambid erinevad olema. kaladel korraga vist 2 erinevat toru (üks taimedele?) - maeitea sellest mitte mõhkugi! kommenteerige keegi kes paremini teab!
roomajatele sobib kaks firmamärki ReptiGlo ja Arcadia - spetsiaalselt nende jaoks mõeldud tooted!
Arcadialt on mul lambi aparaat, nende pirni/toru pole kasutanud - need tunduvad mulle kahtlaselt poole kallimad (450 kr) ... ?
ReptiGlo-l on palju erinevaid liiki torusid.
Pilt
ReptiGlo 2.0 Daylight Terrarium Lamp - (oli mul enne; 210 kr) peal kirjas, et täisspektrumiga uv-lamp roomajatele ja kahepaiksetele, kellel madal uv kiirguse vajadus. uva (25%), uvb(2%). soovitatakse kasutada koos RG 5.0 või RG8.0-ga
ReptiGlo 5.0 Tropical Terrarium Lamp - (ostsin praegu; 230 kr) kirjas et troopilistele roomajatele, kellel kõrge uv vajadus. uva (30%), uvb(5%). soovitatakse kasutada koos RG 2.0-ga.
ReptiGlo 8.0 Desert Terrarium Lamp(oli suur kiusatus osta; 245 kr) - väidetavalt kõrbelistele loomadel sobiv. uva (33%), uvb (8%).
Kokkuvõtteks: oleks väga hea, kui keegi teadja-inimene nüüd ilusti seletaks, mis vahe neil on ja mis kõige parem on!
RG 5.0-st olen lugenud netist, et see on kõige tavalisemalt kasutatav kilpkonnade puhul. oma loogika ütleb, et see 8.0 on vist isegi etem, stepikilpkonna on ju kõrbe, mitte troopika loom. (mind hirmutas, et müüja ütles, et see annab väga palju sooja - mul terraarium niigi soe, päris ära ka konna küpsetada ei tahaks...)
aga seda, miks neid RG 2.0-ga koos kasutama peaks ma küll ei tea!
PS: hinnad on 60 cm toru puhul, 40 cm torud on odavamad.
Viimati muutis Endised kasutajad 10. veebruar 2004, 21:40, kokku muudetud 2 korda.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. jaanuar 2004, 01:01

Kus poes sa neid lampe nägid?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Liisa » 28. jaanuar 2004, 01:59

Helen kirjutas:esiteks peaks minu meelest kalade lambid ja roomajate lambid erinevad olema. kaladel korraga vist 2 erinevat toru (üks taimedele?) - maeitea sellest mitte mõhkugi!

Nn. kalade lamp - aitab välja tuua kalade värvi.
Nn. taimede lamp - soodustab taimekasvu. On päiksevalguse asendaja.
Kaladele pole need lambid üldse nii olulised. Kalade lamp on pigem selleks, et endal ilus vaadata oleks. Taimede lamp on vajalik kindlasti siis, kui kasvatad elustaimi ja akvaarium on kuskil pimedas nurgas. Valges toas kasvavad taimed niisama ka - küll mitte nii kiiresti ja nii värviliseks.
Loe nt siit:
http://www.matmice.com/home/tarvikud
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 28. jaanuar 2004, 07:45

Kate kirjutas:Kus poes sa neid lampe nägid?

mina käisin Mustamä Zookeskuses (Sõpruse pst 222), aga neid on väga paljudes kohtades.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 29. jaanuar 2004, 09:17

kuna keegi teine ei taha kuidagi selle teema kohta arvamust avaldada, siis toon ära mõned huvitavad väljavõtted artiklist http://www.tortoisetrust.org/articles/lighting.html ©A. C. Highfield 1998-2002
In the tropics the light intensity of the sun at ground level is in the region of 1,000,000 Lux. By comparison, a 40W incandescent lamp typically produces less than 50 Lux when measured at a distance of only 1 meter!

troopikas on päikesevalguse intensiivus maapinnal umbes 1.000.000 Lux. võrdluseks: 40W hõõglamp annab vähem kui 50 Lux 1 m kaugusele!
...described as "full spectrum". In fact they are ordinary incandescent lamps with a built-in blue filter. They emit no useful UV.

täis-spektrumi lambid (tavalised päevavalguslambid) on vaid sisseehitatud sinise filtriga. nad ei kiirga mingil määral vajalikku UV-valgust.
black light are used for special effects in discotheques. This type of lamp is of no use to reptiles. Other types are used for various industrial purposes, for example, in sterilizers. This type of lamp can be positively dangerous to living creatures, including humans, as they emit UV-C which can cause skin cancer and eye-damage

musta valguse (?) lambid, mida tihti kasutatakse diskoteekides, ei ole samuti roomajatele kuidagi kasulikud. teist liiki musta valgust (UV-C kiirtega) kasutatakse desinfitseerimiseks, seega ei ole need head ühelegi elusolendile, ka inimesele. need põhjustavad nahavähki ja silmahaigusi.
Today, there are a wide range of high quality fluorescent tubes available which are specifically designed for use with reptiles. Note that fluorescent tubes do not provide any heat output and that a separate, incandescent, basking lamp is always required in addition.

tänapäeval on saadaval laias valikus erinevaid roomajatele mõeldud uv-torusid. oluline on märkida, et need lambid ei anna soojust, seetõttu on vaja eraldi soojenduslampi.
Color temperature - nothing to do with heat. ... At the tropics, or in a desert, the color temperature can reach 6,500 K.

color temperature (pakendil kirjas!) ei ole seotud tegeliku soojusega. looduslikus troopikas ja kõrbelises kliimas on see 6,500 K.
many reptiles are believed to be able to see into the UVA range (320-400 nm), and this is likely to have a profound effect upon behaviour, and specifically, how they visualise food items.

usutavasti on paljud roomajad võimelised nägema UVA valgust (320-400nm), seega tajuvad nad sellises valguses ümbritsevat (eriti söödavat) teistmoodi.
Color Rendering Index: Color rendering is the degree to which a light source shows the true colors of the objects it illuminates. This is measured on a color rendering index, rated from 0-100. A normal fluorescent lamp, for example, rates 54 on the CRI scale. High quality fluorescent lamps designed for reptile use will rate 80-90 on the same scale. Color rendering is very important as many reptiles rely upon color signals for reproductive and feeding purposes.

värvi edastamise (?) indeks (CRI - samuti pakendil kirjas!) näitab, kuivõrd valgus moonutab tegelikke värve. seda mõõdetakse skaalal 0-100. tavaline päevavalguslamp on sellel skaalal 54. kõrgekvaliteetsed roomajate-lambid aga 80-90. see indeks on väga oluline, sest nägemine ja värvi tajumine on roomajatele väga oluline, eriti paljunemise ja söömisega seoses.
UVB is greatly attenuated by glass, plastic and even fine mesh (the tube envelope itself is a special type of glass which does permit UV transmission). The amount of UVB received also diminishes extremely quickly with distance. It is generally recommended that such tubes be no further than 18" (46 cm) away from the subject. For reptiles with very high UVB requirement, such as desert species, tubes should be placed as close as 10-12" (25-30 cm)

UVB kiirgust nõrgendab tunduvalt klaas, plastik ja isegi peenike võrk. (valgustoru enda klaas on samuti erilisest klaasist, et see UV kiiri ei takistaks.) UVB intensiivus väheneb märgatavalt ka distantsiga. parim lambi kõrgus oleks 46 cm loomast. kõrge UVB vajadusega kõrbeloomadele tuleks toru veelgi lähemale paigutada (25 - 30 cm).
Tubes also have a very limited life. Most will require changing every at least 12 months in order to guarantee continued UVB output. There is evidence that some tubes fail to produce advertised levels of UV-B after only 6 months of use. Although there may be no visible deterioration in the performance of the tube, there is ample evidence that the invisible UV content decays rapidly as the tube ages.

UV-torude eluiga on väga lühike. enamus vajavad vahetamist iga 12 kuu tagant, mõni isegi 6 kuu. kuigi silmaga nähtavad märgid puuduvad, näheneb UV-kiirgus märgatavalt lambi vananedes.
Tubes are available offering from 2% UVB to 8% UVB. In the vast majority of cases the 3% tubes are perfectly adequate, provided they are correctly sited, changed regularly, and a sufficient number of hours exposure permitted. For a 3-5% tube, 10-12 hours daily has proved a satisfactory level of exposure for most species. Concerns have been expressed about the safety of tubes with outputs greater than 5% - in particular, there may be a possibility of eye damage occurring with some tubes in some situations.

UV-torud pakuvad vahemikus 2% - 8% UVB kiirgust. enamasti on 3% toru täiesti piisav, kui paigutatud õigesti, piisavalt kaua päevas sisse lülitatud ja vahetatud piisavalt sageli. 3-5% toru, mis töötav iga päev 10-12 h peaks olema enamusele liikidele piisav. üle 5% torud võivad olla teatud oludes ohtlikud looma silmadele.
UV-B Heat Lamps (Self-Ballasted Mercury Vapor) - ... revolutionary product ... they also emit very significant levels of essential UV-B. Not only that, but they also emit a very useful amount of heat. The levels of UV-B and UV-A produced by these lamps is extremely impressive. At 30 cm, it approximates that at midday in the Mediterranean. The lifespan of these lamps is also excellent.
They appear expensive at first sight (from $40-$60 upwards each), but given their excellent performance and longevity, are actually cheaper in the long run than UV-B fluorescent tubes.

UVB soojuslambid (näeb välja nagu peegeldava tagaosaga tavaline kotsentriline pirn - kas neid on ka Eestis???) on revolutisooniline toode roomajate pidajatele. lisaks soojusele annavad need ka vajalikku UVB kiirgust ja seda paremalt distantsilt kui torud. näiteks 30 cm kauguselt on võimalik luua keskpäevane vahemereline kliima. lisaks muule on ka nende eluiga pikem.
esmapilgul võivad nad tunduda kallid, kuid pikemas perspektiivis on siiski tavalistest uv-torudest odavamad.
Conclusion: Despite advances in lamp design, there is still no substitute for natural sunlight. Wherever possible....
The view of the Tortoise Trust that tubes alone should not be relied upon exclusively to provide vitamin D3. It is our opinion that it is far safer to continue to provide a high quality combined calcium-D3 supplement orally, even where full spectrum tubes are employed.

Kokkuvõte: hoolimata erinevatest võimalustest, mida lambid pakuvad, ei asenda neist ükski tõelist päikesevalgust, mida peaks loomale pakkuma igal võimalusel.
Tortoise Trusti seisukoht on, et ainult lampidele ei saa lootma jääda ja terviseprobleemide vältimiseks tuleb kilpkonnadele pakkuda suukaudu manustatavaid kaltsiumi ja vitamiin D3 preparaate, sõltumata valgustusest.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 30. jaanuar 2004, 22:43

selle ise-küsin-ise-vastan teema kokkuvõtteks õppisin ma niipalju, et Repti Glo 5.0 peaks olema kõige sobivam. kuigi 8.0 on kirjelduselt parem, võib ta vististi nägemist kahjustada (kui juba 5.0 puhul pea terrariumisse pista, hakkab minu silmadel paha...).
aga seda, miks 2.0 ja 5.0 koos kasutama peaks ma küll ei tea.
Pilt
Viimati muutis Endised kasutajad 10. veebruar 2004, 21:43, kokku muudetud 1 kord.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 10. veebruar 2004, 20:01

Hakkasin ühtäkki mõtlema, et kuidas need lambid inimestele mõjuvad, kui nendega tunde ühes toas olla. Üks asi on, et silmadele on muidugi kahjulik, kui seda vaatad aga kas see kiirgus ei ole kuidagi kahjulik? Kes teab?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Helen » 10. veebruar 2004, 21:39

Kate kirjutas:kas see kiirgus ei ole kuidagi kahjulik?

ma arvan, et kui see ei ole kahjulik ühele elusolendile siis vaevalt ka teistele. minu meelest peaks see mõjuma nagu tavaline päikegi, peaks näiteks päevitama. ega inimesele ei ole muidugi hea niiviisi 12-14 h kõrbepäikese käes olla, aga no see on ju ainult konna kastis, ega sa ise sinna roni.
Kate kirjutas:silmadele on muidugi kahjulik

no aga keegi ei käsi sul seda vahtida päev läbi! osta poest reflektor, mis lambi peale käib või ehita ise papist katuseke nagu meie tegime. reflektoril on ka see eelis, et peegeldab kogu valguse õiges suunas, midagi kallist kraamist ei lähe kaotsi. :wink:
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 12. veebruar 2004, 15:20

Sorry, kui sellest on juba juttu olnud aga kuidas nende soojenduslampidega on. Mul praegu on tavaline pirn, mis annab ka sooja. Aga poes müüakse mingit spets punast värvi pirne, mis annavad sooja ja kiirgavad infrapunast kiirgust ka. Ma müüjate juttu enam üldse ei usalda, sellepärast siit küsingi. Kas kilpkonnale on ikka sellist asja ka vaja üldse või piisab UV-lambist ja tavalisest lambist, mis sooja annab?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Helen » 12. veebruar 2004, 17:43

kui ma ise nüüd kõigest õieti aru olen saanud, siis on vaja kilpkonnadele:
1) päikesevalguse aseainet (eelkõige uvb kiirgust, et organism vitamiin D-d toodaks) - seda annab uv-toru.
2) sooja - ükskõik kust see tuleb (kõige looduslikum oleks ülalt ja koos valgusega, aga konnad magavad teinekord ka radika all, nii et ilmselt neile soojusallikas väga korda ei lähe).
nendest punastest lampidest ei tea ma mõhkugi. kui loomaaias ringi vaadata, siis on neid paljudes roomajatel, ka kilpkonnadel.
võid ju võrrelda nende poolt antava kiirguse näitajaid ülalpool toodud Repti Glo 5.0-ga - kui uva ja uvb suht samad + veel soojus ka, siis miks ka mitte?
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Helen » 02. aprill 2004, 10:31

Tortoise Trusti foorumis oli hiljuti ka uv-lampidest juttu ja seal komenteeriti, et kõrbes elavate kilpkonnade silma ehitus on selline, mis kaitseb silma sealse terava päikesevalguse eest (kõlab ju igati loogilislet!). sellest järelduvalt, kui lamp on õigesti (otse looma peakohale, mitte kuhugi külje peale) paigutatud, siis võib selle uv sisaldus ka 8% olla, ilma et see looma silmadele ohtlik oleks.
jällegi teema, mis on iga kilpkonnapidaja enda südametunnistuse asi, keda rohkem usaldada...
:roll:
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 02. aprill 2004, 12:45

Minu omadel ongi 8% ja pole see nii hirmus ere midagi. Päiksesse vaadata on ikka palju hullem kui seda lampi. Ja kui see veel pea kohal ka on siis ega nad ikka ei vahi seda, ma arvan.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Endised kasutajad » 14. aprill 2004, 18:32

tere.
minu sõbra kilpkonnal on uv-lambi asendajaks 'raha-uv lamp.'
see sinaka valgusega pisikene (toru pikkus on kusagil 15cm kanti) toru, millega pankades jne jne raha turvaelemente hästi näeb.
küsin siis kas selline asi kõlbab noorele kilpkonnale?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: UV-lambid

PostitusPostitas Andreas » 15. aprill 2004, 10:44

Ütle palun oma sõbrale, et ta selle valguse kasutamise lõpetaks, sellest pole kilpkonnale mingit kasu, pigem kahju, miks, seda loe altpoolt:
See niinimetatud "rahalamp" läheb inglisekeelse termini "black light" alla. Neid valgusallikaid on mitmeid eri tüüpe. Näiteks taimede värvi esiletoomiseks kasutatakse spetsiaalset "musta valgust". Reeglina kiirgavad nad tumelillat värvi valgust. Kilpkonnade puhul ei ole neid soovitatav kasutada, sest need võivad kahjustada looma nägemist isegi kuni pimedaks jäämiseni.
Sinu sõber kasutab sama valgust, mis ööklubides efektse valguse loomiseks. Sellest lambist pole kilpkonnale MITTE MINGIT kasu. Lambi spketer on mõeldud ainult fosforiosakeste helendamapanemiseks, ning mingit muud efekti sellel pole.
Black light, mida vahel kilpkonnade juures kasutatakse on erilist tüüpi, ning isegi neid soovitatakse kasutada koos "päris" roomajatele mõeldud valgustitega.
Andreas
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 90
Teemad: 13
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Milline peaks olema maismaakilpkonna lamp?

PostitusPostitas Endised kasutajad » 13. juuni 2004, 22:11

Kust seda Repti Glo 5.0, Arcadia-t osta saaks?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 13. juuni 2004, 22:30

Tallinnas näiteks Mustamäe Zookeskuses (Sõpruse pst. 222) on väga suur valik. Laguunis (Endla 66) ja Mustamäe Prisma loomapoes olen ka näinud.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Mis asendaks uv lampi`?

PostitusPostitas Helen » 07. juuli 2004, 06:30

uv-lamp asendab naturaalset päikesevalgust. seda on vaja lõunamaistele roomajatele, kellele eestis tubastes tingimustes elamine muidu sobiv ei ole.
uv-lampi asendab ainult naturaalne päike, tegelikult ongi see tunduvalt parem, aga päikest pole lihtsalt nii palju võtta. kusjuures päike peab tulema otse, mitte läbi klaasi vms, muidu pole õiget mõju.
tavalised päevavalguslambid ega muud elektripirnid uv-valgust ei anna.
abi võib olla ka vitamiinidest, mis sisaldavad D3 vitamiini. (organism toodab seda päikesevalguse toimel, muud moodi seda saada ei ole võimalik). siiski ei soovitaks ainult vitamiinidele lootma jääda.
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 12. juuli 2004, 10:54

Veel huvitavam, et kui ma paar nädalat tagasi sedasama lampi otsisin, öeldi nimetet keskusest, et neil pole!?!
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 12. juuli 2004, 14:59

kui mina seal viimati käisin, siis küll oli neid lampe terve hunnik ja igasuguseid erinevaid ... aga no samas tookord tahtsin SeraRaffi vitamiini osta ja kuigi näidis oli vitriinis väljas, siis tegelikult olid kõik juba otsas. eks need roomajate tarbed on sellised, mida vist suht harva ostatakse, nii et ega neid väga palju korraga sisse tooda.
OlxxX'i juttu oskan ma kommenteerida vaid niipalju, et hind sõltub paljuski lambi pikkusest ... või on neil vahepeal hind tõusnud? nii kalleid ei ole ma isegi mitte Arcadia lampe näinud... :roll:
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Kilpkonnad

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline