Noor vares

Leidsid hüljatud või vigastatud looma, mis saab edasi?

Noor vares

PostitusPostitas pambu (Teema autor) » 16. september 2015, 08:08

Leidsin pühapäeva pealelõunal parklast haige varese. Tema pea kohal tiirles terve varesteparv ja mõned hakid ka, ilmselt ootasid toidupalakest. Lind lamas ühe koha peal ja ei teinud väljagi inimestest, kes mööda käisid. Kui poegadega teda püüdma hakkasime, ukerdas ta eest ära ja vehkis tiibadega, aga lennata ta ei saanud, suurt vastupanu ei osutanud, oli nõrk. Tõime ta kasti sees koju, andsin talle vett ja hakkliha munaga. Piilusin teda verandaaknast ja nägin, et kui mind juures ei olnud, ta jõi ja sõi. Aga üldiselt lamas ja silm oli kuidagi tuhm.
Helistasin abi saamiseks ühele loomaarstile, kes kuuldes, et tegemist on selle aasta linnuga, ütles, et ilmselt on tegu pesast lahkunud veel lennuvõimetu linnuga. Et vanemad otsivad teda ja pean ta kohe tagasi viima mõnda lähedalasuvasse põõsastikku. Küsisin, kas sügisel siis varesel veel on lennuvõimetud pojad, ma pole küll kuulnud. Tema aga vastas enesekindlalt, et jah, võib küll olla, et on hiline kurn. Ma tean jah, et mõnedel lindudel võib nii olla, aga varestel... Mõtlesin, et ehk ongi midagi, mida ma ei tea, mõnikord ehk ongi varestel nii. Ta rääkis nii veendunult, et mul tekkiski tunne, et appi, mida ma teinud olen, tuues poja vanemate juurest ära. Ütlesin küll, et ta on loid ja hädine, aga arst ütles, et ta on stressis. Ja et varesteparves olid kindlasti tema vanemad, kes teda taga otsivad.
Viisin siis raske südamega linnu tagasi. Aga süda jäi kripeldama. Ta oli ikka hädine veel ju.Järgmisel päeval käisin sama koha peal vaatamas, aga ei leidnud teda. Süda ei andnud rahu ikka ja helistasin ornitoloogile, kes ütles, et varestel ikka ei ole sügisel enam lennuvõimetuid poegi. Siis jõudis mulle kohale, mida ma olin teinud. Jätsin linnu abitusse seisundisse, kui ma oleksin saanud teda aidata. Ei saanud öösel üldse magada. Miks ma uskusin arsti, kes polnud lindu näinudki, kui mu sisetunne rääkis muud? Ma ju vastutasin tema eest, kui ma ta juba ära tõin. Aga mina viisin ta tagasi, mitte küll lagedale parklasse, kuid siiski. Keegi ei kaitse teda seal. Aga ma ei saa enam midagi teha. Ta võib olla kusagil rohus peidus, aga tõenäoliselt võib olla mõni kass ta ära söönud või linnud ära nokkinud. Ma ei tea, kui suur võib olla tõenäosus, et ta ikkagi toibus, kui ta oli autolt löögi saanud. Väike ju. Süüa ta ei saa ju ise otsida, kui ta on nõrk ja kosumiseks ta peab sööma-jooma. Ja nii palju ohte. Kui ta oleks mul koduski surnud, siis oleksin seda võtnud loomulikuna: tegin tema heaks kõik, mis sain. Aga nüüd võis ta surra piinarikast surma. Ja see kõik oli minu kätes. Olen väga õnnetu. Aga teha pole enam midagi. Siit moraal: usalda oma sisetunnet, mitte alati autoriteeti.
pambu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Noor vares

PostitusPostitas Mercar » 16. september 2015, 10:42

Mina sellist järeldust ei teeks, kui pole mingit infot, mis loomast edasi sai.
Kui lind kenasti sõi siis see on ju väga hea märk. Loogiline et inimese juuresolekul ei söönud.

Üldiselt tõesti varesepojad on alguses abitud peale pesast väljumist. Ja kui esimene kurn millegi tõttu hukkub siis usun et ka varesed teevad hiliseid kurni. Loomade puhul on tõesti nii, et tuleks jätta lapsed loodusesse. Kui loom oli talle ohtlikus kohas, siis toimetada ohutumasse (parklast lähedale põõsa alla) kuid esmatähtis on seejuures tagada enda ja teiste inimeste ohutus (nt suuremate lindude kogenematu abistamine võib abistajale tõsise vigastusega päädida).

Samas tuletan meelde, et abitute loomade endale koju toomine ei ole lubatud just seetõttu, et sellega enamasti tehakse rohkem halba, kui head. Otsesest ohust eemaldada ikka võib, kuid siis tuleks jätta ikkagi algse leiukoha lähedusse, kus vanemad teda toita saavad. Vajadusel saab alati abi otsida telefonilt 1313, kus asjaga tegelevad edasi asjatundjad.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Noor vares

PostitusPostitas pambu (Teema autor) » 16. september 2015, 11:14

Ornitoloogid väidavad, et varesel vaid üks kurn aastas ja pole näinud ühtki sügist lennuvõimetut varesepoega. Kas oled kindel, et vares võib teha veel teise kurna? See oleks muidugi lohutav küll, mul hirmsad süümekad.
pambu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Noor vares

PostitusPostitas Mercar » 16. september 2015, 11:24

Ei ma ei ole 100% kindel, kuid linnalindudel sageli ei sõltu sigimine enam nii kindlalt aastaaegadest kui looduses elavatel lindudel. Samuti ei saa välistada, et tegu ei olnud enam nii noore linnuga vaid mingi väärarenguga, mistõttu ta lennata ei suuda. Vanemad toidavad linde veel mõnda aega peale pesa hülgamist ja selline abitu lind ei hukku koheselt.
Muidugi ei saa välistada ka õnnetust.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Noor vares

PostitusPostitas pambu (Teema autor) » 16. september 2015, 13:06

Ma ikka kaldun arvama, et tegu võis olla õnnetusega, sest lind lebas parklas, kus pole läheduses vareste pesapuid. 1313-st pole abi saanud kahjuks kordagi. Keskkonnaametil näikse olevat oma suhtumine vareslastesse:
http://www.loomakaitse.ee/wp-content/up ... a_kava.pdf
Vares ju prügilind.
Varem tegeles Nigula ka kaitse all mitte olevate lindudega, nüüd enam mitte. Googeldasin ja leidsin, et varesel vaid üks kurn aastas :(. Aga kes neid nii täpselt ka teab tõesti...
Aitäh, Mercar!
pambu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Noor vares

PostitusPostitas Lind1100 » 08. oktoober 2015, 19:09

Noored varesed lahkuvad üldjuhul pesast enne, kui neil lennusuled lõplikult välja kasvanud on (tavaliselt mai lõpus või juuni alguses), ning mõned on tõesti nii totud, et vaatavad inimesele poole meetri pealt otsa ja seni, kuni neid otseselt ei puudutata, ei taipa, et minema võiks minna. Tavalised on vanemad küll kuskil läheduses ning tõstavad kisa, kui nende järeltulijaid torkima minna, ning võivad suiva kallale tulla. Noore varese võib üldjuhul selle järgi ära tunda, et rinnaesine "manisk" on niruvõitu, silmad on sinakashallid, mitte pruunid, ning noka sisemus on üsna eredat värvi roosa (mõni teeb noka ilusti lahti kui kätt pea kohal hoida).
- Ehk on kellegile abiks, kui tekib küsimus, kas tegemist on varesepoja või vigastatud/haige vanema linnuga. Varesepojad, kui nad just kuskil keset teed, suure koeraga aias vms ei istu, tuleks muidugi rahule jätta.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Kuidas aidata hädas looma?

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron