Mida teha leitud pisilemmikuga?

Leidsid hüljatud või vigastatud looma, mis saab edasi?

Mida teha leitud pisilemmikuga?

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 10. november 2010, 21:27

Aeg-ajalt leitakse ikka kaduma läinud või hüljatud lemmikuid. On leitud lumehangest rotte ja tänavalt kastist hamstreid aga ka puu otsast papagoisi ja garaazi ilmunud tuhkru sarnaseid loomi. Mida nende kõigiga teha? Looduses koduloom ise hakkama ei saa, seega peaks neid võimalusel igal juhul abistama.

Kui oled leidnud mõne looma, kes ei kuulu Eesti loodusesse, siis ürita loomake kätte saada. Pea meeles, et paanikas loom võib sind rünnata, nii et enda ohutus kõigepealt! Viska maas olevale papagoile peale oma jope või kasuta igaks juhuks kindaid (kui muidugi on käepärast), kui hakkad mõnda närilist püüdma. Seejärel pead looma panema sellisesse kohta, kus ta endale viga ei saa teha ja kust ta ei saa põgeneda. Lindudele sobib hästi pappkast (pimedas linnud magavad ja ei rabele), tuhkrule näiteks kassi transpordi kast. Kui kodus on olemas mõni närilise puur, siis saab seda ajutiselt pisilooma hoidmiseks kasutada. Kui ei ole, siis äkki on mõni tugevamast plastikust kaanega kast. Ka naabril võib sobivat anumat olla või mõnel tuttaval. Nii saab loomakese turvalisse kohta panna ja ise abi otsimisega edasi tegeleda.

Järgmiseks tee selgeks, mida antud loom sööb/joob. Ära paku tuhkrule piima ega linnule leiba või soolatud päevalilleseemneid! Kui sa ei tea, mis loomaga on tegemist, siis pane talle esialgu ainult vett. Söögita elab loom päevakese üle, kuid joogita ei ela. Üldiselt söövad kõik närilised kuivatatud saia, pakkuda võib ka kodus leiduvatest toitudest kaerahelbeid, riisi, tatart jmt ja natuke ka värsket- kurki, salatilehte, porgandit. Värskega liialdada ei tasu, sest niigi stressis loomal võib kergesti kõht lahti minna ja tekkida vedelikukaotus. Tuhkrule ei tasu teri pakkuda, temale sobib nt kassitoit.
Kui loom on sinu käes vaid mõne tunni, siis ei pea talle süüa/juua hakkama pakkuma. Tõenäoliselt ei võta ta seda vastugi.

Nüüd pead sa otsustama, mis saab loomaga edasi. Kas sul on võimalik, teda enda juures hoida või pead leidma talle hoiukodu või viid varjupaika. Varjupaikade kontaktid leiad SIIT teemast. Ennem looma varjupaika viimist tasuks küsida, kas nad võtavad ta üldse vastu. Tallinna Loomade Hoiupaik näiteks ei võta peale kasside ja koerte ühtegi looma.

Kui loomakest enda juurde jätta ei saa, siis tuleb leida talle hoiukodu. Äkki on mõni tuttav nõus teda enda juures hoidma, kuni leitakse eelmine omanik või uus omanik? Võimalik, et keegi siitsamast foorumist saab aidata (minult või Kissu'lt võib ka otse küsida (privas või pinto@hot.ee / kissu@pisi.ee), sest enamasti mingi lahenduse suudame ikka välja mõelda), nii et pane julgelt kuulutuste foorumisse info leitud loomast- nagunii pead hakkama talle uut või vana kodu otsima ja kuulutusi panema. Kuulutusi saad panna peale Pisi foorumi veel ka järgnevatesse kohtadesse:
www.soov.ee
www.kuldnebors.ee
www.lemmik.ee
www.okidoki.ee
www.reptile.ee ja www.akvarist.ee- kilpkonnade kuulutused
www.delfi.ee naisteka lemmiklooma foorum
www.koertekoda.ee

Kindlasti uuri ka leiukoha läheduses olevatelt inimestelt, kas nad ei tea, kelle loomaga võiks tegu olla. Vahest pääseb puuriga õue muru sööma pandud merisiga plehku, lendab lind kogemata läbi avatud akna või poeb hamster põrandaprao kaudu kõrvalkorterisse. Alati ei pruugi tegu olla hüljatud loomaga vaid lihtsalt kadunud lemmikuga, keda pere taga otsib. Kui leiukoha läheduses on teadetetahvleid, siis pane leiukuulutus kindlasti ka sinna. Niisama posti külge kuulutusi vähemalt Tallinnas ei tohi panna- MuPo teeb selle eest trahvi. Mujal ei tohiks see keelatud olla, aga korja hiljem ka kuulutused viisakusest ära. Kortermajades on enamasti ka olemas teadetetahvlid. Tuleb arvestada, et kõik inimesed ei kasuta internetti ja ei pruugi teadagi, et kuskil foorumis on kuulutus tema kadunud küüliku kohta.

Leitud looma ära lase esialgu oma teiste loomadega kokku. Tal võivad olla parasiidid või mõni nakkav haigus. Kõigepealt hinda kriitiliselt looma tervislikku seisundit ja vajadusel ravi ennem kui oma loomadega ta kokku lased. Senikaua pead hoidma neid eraldi ja ka ise käsi pesema peale looma katsumist.
Kui loom on vigastatud, siis võib küsida Eesti Loomakaitse Seltsilt, kas neil on võimalik aidata ravi eest tasumisega. Nende kodulehele saab lasta panna ka leitud looma kuulutuse.

Kui hakkad looma leidmise kuulutust kirjutama, siis pea meeles, et mida rohkem infot looma kohta paned, seda parem. Kindlasti kirjuta leidmise koht, looma liik (või oletatav liik, kui täpselt ei tea), värvus, sugu (kui oskad vaadata) ja kindlasti oma kontaktandmed. Uue kodu otsimisel aitab palju kaasa ka pildi lisamine kuulutusele.

Kui te leiate tuhkru sarnase looma, kuskilt Keila lähedalt, siis suure tõenäosusega on tegu ameerika naaritsa ehk mingiga, kes on põgenenud Karjaküla farmist. Tegu ei ole koduloomaga ja lemmiklooma temast ei saa. Leitud tuhkruga aitab Eesti Tuhkrute Liit, kuid naaritsatega nad ei tegele! Naaritsad (keda on erinevates värvides- pruunid (valge kurgualune), mustad, valged ja kirjud) tuleks viia tagasi Karjaküla farmi, sest looduses ohustavad nad meil elavat euroopa naaritsat. Leitud loomade eest nad ka maksavad.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Mida teha leitud pisilemmikuga?

PostitusPostitas TuhkruPoiss » 10. november 2010, 23:58

Kirjutan nüüd OT, aga tahaks selle kirja panna.

Nimelt leidis minu ema tuttav paar aastat tagasi Saaremaalt tänavalt lumivalge roti. Oli talv, ning oli näha, et rotul on külm ning ka jalg oli vigastada saanud. Panid nad kuulutused üles ja hoidsid rotud nii kaua enda juures. Keegi aga ei tahtnud. Niisiis võttis nende sugulane(11-13 a, ma ei mäleta.) ta endale. Rott tundus väga sotsiaalne ja sõbralik, kuid paari kuu pärast sündisid rotil 13 poega. Kõik olid metsikud ning kätte neid ei suudetud võtta. Lõpuks said pojad puurist välja ning jooksid ära, emane jäi aga koju.

Minu jutu mõte oli, et alati võib olla risk, et emane loom kes on siis juba lahti saanud, on võiamlus et tiine. Ning siis on jube topelt vastutus, ning metsikute poegade on tükk tegemist..
Tim & Chrys.
Kasutaja avatar
TuhkruPoiss
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1484
Teemad: 19
Pildid: 11
Asukoht: Rakvere, Lääne-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Mida teha leitud pisilemmikuga?

PostitusPostitas triini22 » 11. november 2010, 08:57

Selleks et poegadest ei saaks "metsikud", tuleb nendega pidevalt tegeleda. See, et need pojad inimesi pelgasid, oli täielikult uue omaniku süü.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Mida teha leitud pisilemmikuga?

PostitusPostitas raidothediamond » 08. mai 2015, 07:44

Tartu Minnes leitsime tee pealt mingi looma. Pärast selgus et see oli deegu ja jätsin endale. Praeguseni need kaks deegut pole surnud nii et Jah (teise ostsin sest mul pole nendega nii palju aega et tegeleda nendega ja mõlemat poisid et poegi ei tuleks sest muidu oleks terve puur deegusi täis ;)).
"Tähed ei saa särada ilma pimeduseta."[size=85]
raidothediamond
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 2
Asukoht: Viljandi
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 18
Sugu: Mees
Tuju: Rahulolev
Prindi postitus


Tagasi: Kuidas aidata hädas looma?

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline