pääsuke minu süles

Leidsid hüljatud või vigastatud looma, mis saab edasi?

pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 29. juuni 2010, 15:12

juhtus selline asi, et põllule minnes leidsin heina sees kössitamas pääsukese, mind ta ei kartnud, vaatas pigem lootusrikkalt otsa. Alguses arvasin, et äkki puhkab, aga tundus, et vasak tiib hoiab imelikult. Võtsin ta siis kätte ja mõtlesin et viin viludasse kuna seal oli ta kuuma päikese all ning annan juua. Linnuke juua ei tahtnud, aga õnnestus korra näha ta tiiva alla mis tundus natuke verine olevat. Kaua ta ennast vaadata ei lasknud, hakkas rahmeldama. Nüüd aga istub mu kinnastatud käe peal ja tüdub, alguses paitasin teda ja siis lasigi silma kinni ja nüüd suigub. Oskab ehk keegi teist, linnupidajatest näiteks mind aidata? Kas vigastatud tiivaga lind üldse võib ellu jääda?
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas lola0404 » 29. juuni 2010, 16:59

Kuna mina elan maal leian iga aasta just suvel mitu abivajavat linnukest. Mõni on viga saanud ja mõni hoopis liiga pisikesena pesast alla kukkunud. Kui vigastus tundub tõsisem, viina ta kohaliku loomaarsti juurde ja sinna tuleb looduskaitse alalt talle keegi järgi, kes ta sinna hoole alla viib. Kui aga linnukesel väliseid tõsiseid vigastusi pole turgutan teda ise.
Näiteks eelmine aasta oli varblase poeg alla kukkunud. Viisime ta tuppa, kaevasime ussikesi ja andsime juua. Nii ta siis kosus meie juures kaks nädalat kuni ühel päeval teised pojad meie maja katusel olevast pesast välja lendasid ja hakkasid lendamist õppima. Viisin siis tema ka õue teiste juurde, et ta saaks tagasi omasuguste juurde. Nii nad kõik üheskoos minema lendasidki. Ainuke vahe oli selles, et minu juures elav lind oli juba koos mu papagoidega lendamise selgeks saanud.

Tavaliselt tuleb neid leitud linnukesi mul turgutada paar päeva, kui ta hakkab juba tiibadega vehkima ja toas lendama viin välja tagasi.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 29. juuni 2010, 20:21

Jeps, kuna ise olen ka Loomakaitse Seltsis, siis võtsin nendega ka ühendust, need soovitasid ka turgutama asuda- toita kiisupoja toiduga, keedetud muna ja vähesel määral saiatükikesi, immutatud muidugi...
Kuna mul endal on ainult kaks küülikut ja lindudega kogemusi pole, siis ei osanudki alguses miskit teha. Kõik tuttavad ütlesid, et pääsuke ellu ei jää, aga eks ma proovin, tegu küll täiskasvanud linnuga, aga vast saame hakkama...
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas Monz » 29. juuni 2010, 22:31

Edu! Ja hoia kursis meid siin!
"Igal loomal peab olema kodu, ent igal kodul ei pea olema looma..."
Kasutaja avatar
Monz
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 167
Teemad: 4
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas alina467 » 30. juuni 2010, 16:34

darkhelen kirjutas:Jeps, kuna ise olen ka Loomakaitse Seltsis, siis võtsin nendega ka ühendust, need soovitasid ka turgutama asuda- toita kiisupoja toiduga, keedetud muna ja vähesel määral saiatükikesi, immutatud muidugi...
Kuna mul endal on ainult kaks küülikut ja lindudega kogemusi pole, siis ei osanudki alguses miskit teha. Kõik tuttavad ütlesid, et pääsuke ellu ei jää, aga eks ma proovin, tegu küll täiskasvanud linnuga, aga vast saame hakkama...


Väga huvitavat infot jagati sulle igatahes. Mina nõus ei oleks. Saia ei tohiks pääsukestele kohe kindlasti anda. Pääsukesed söövad AINULT putukaid. Kõiksugu kärbsed ja muud elukad, keda õuest leiad sobivad hästi, kui on võimalust siis võid loomapoest ka osta kilke või jahuusse vms.
Üldistest soovitustest aga võimalikult vähe käes hoidmist ja tülitamist. Kige parem pääsukese hoidmise koht on pime kast. Sinna võid pehmenduseks näiteks heina panna.
Pääsukesed on tõesti ühed raskeimad linnud keda turgutada, aga edu sellegipoolest!


PS: kui toitmiseks läheb ja lind ise ei söö, siis ettevaatlikult putukas nokast sisse. Kui juba kätte võtad siis vaata tiib üle ka, kas on lahtiseid haavu, kuivanud verd või turritavaid luid. Kui midagi sellist ei leia, siis ellujäämislootus on kohe palju suurem.
Kriitilised on esimene ööpäev, kui linnuke saab kõige rohkem stressi käsitlemisest. Pärast läheb ainult kergemaks.
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 30. juuni 2010, 23:21

Üüüh, kilgid ja jahuussid- ma kardan putukaid :D:D Aga noh, eks ma talle sääski ja kärbseid püüangi, sööma saada on teda muidugi raske, vaatab mind tigedalt altkulmu kui jälle mingit asja suhu hakkan toppima.
Ise ta väga ei taha süüa- putukad võivad peas ka kõndida, ei miskit..
Kui tihti peaks üldse teda toitma?
Ta on mul puuris muidu (väike küüliku puur), aken on lahti.. Peaksin panema ta karpi? Või hoidma teda pimedas? Tundub, et väljas käik tegi meil küll olemise paremaks, kui õhtul teda vaatama läksin, hoidis puurivõrest kinni ja vaatas, et mis teen...

Täna hommikul olin juba paanikas, Pääsul oli silm kinni ja oli väga hädine, otsustasin õue viia, et vähemalt olen kõike proovinud.. Siis istusime seal kahekesi, kui kuulis teisi linde ja soe tuul natuke pead sasis, muutus erksamaks ja saime isegi sööma natuke- mõned sääsed ja saia ka, isegi kassitoitu võttis lõpuks. Vett joodan talle ka peale alati.
Kas piima võib anda? Mäletan, et lapsena sai hakipoeg üles turgutatud, kellele hakkasin alguses piima jootma, nii sain eluvaimu sisse, pärast jätkasin ussidega...

Arvestades seda, et õhkutõus ei õnnestu ikka- täna proovis ja ei miskit head... Ja siis jättis oma tiivad laokile ja nägin seda haiget- ma ei tea, oli siuke verine nagu, rabasin siis küülikute desinfitseerimisvedeliku, millega silmi neil vahel puhastan ja mida ise olen pannud katkise koha peale- ei ole valus. Lasin vatipadja märjaks ja hoidsin seda tiiva all- vatt sai veidi veriseks, aga samas tundus, et saime haava(d) puhtaks, kuigi ühest kohast paistab nagu luu...
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas alina467 » 01. juuli 2010, 10:19

Peaasi et luud terved on, kui lahtine luumurd on, siis on suht lootusetu mitteprofil sellega midagi teha, ja ega ka profil samuti.

Mina paneks ta kasti, puuris üldiselt ei soovitata pääsukesi hoida, eriti võrega puuris, et siis nad võivad aktiivsemaks muutudes ennast veelgi hullemini vigastada. Ka sulgede vigastused on neile halvad.
Aga kui ta siiamaani hästi hakkama on saanud, siis las olla. Õues neile meeldib kindlasti rohkem kui toas. Ja teiste pääsukeste hääled julgustavad neid.
Igatahes hea, et ta veel elus on ja hea, et haava said puhtamaks. Igasugu piimade ja saiadega ma ei katsetaks. Hakid söövad prügikastist ka, nemad seedivad vist pea et kõike vähegi söödavat, aga pääsuke on hoopis teine teema.
Toitmise kohta ei oska aidata. Poegi toidetakse umbes seitse korda päevas. Täiskasvanud linnu puhul vast vähem... Hea oleks muidugi kui ta ise sööks. Siis teaks, palju ta tahab.
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 02. juuli 2010, 11:18

Kurat, kogu see teema on nii kurnav.
Pääsuke lihtsalt keeldub söömast, ta tiib näeb kehv välja ning tegelikult ma tean, et lootust, et sa sügisel parvega koos Eestimaa tolmu jalgadelt pühib, ei ole. Kuid siiski ma ei anna alla, meie ei anna alla.
Ma olen üliõnnelik kui ta midagigi sööb- kassipojatoitu või putukatki. Aga mulle tundub, et tal on palavik, kuidagi kuum on, eriti õhtuti, hommikul jälle jahedam, seega pole ime, miks ta parema meelega vett süstlast joob kui midagi sööb. Putukat ta mu käest ei võta, eile toppisin talle parmu konkreetselt noka vahelt sisse- mina tegin küüntega noka lahti- õrnalt, elukaaslane toppis parmu suhu, aga ta sülitab ta välja tagasi, sama kärbeste ja sääsega. Lõpuks nagu minu meeleheaks võttis pisikese tüki kassipoja toitu ja siis jõi vett. Ma ei taha teda ju väga kaua piinata ka- päris vastik võib olla, kui endal on niigi paha olla ja siis keegi veel topib toitu suhu. Täna hommikul ei õnnestunud meil peale vee midagi sisse ajada. Lasen tal praegu puhata ja siis proovin varsti jälle, täna on õnneks vaba päev, homme olen aga 12 tundi tööl, ei tea kuidas ma siis teda hommikul veenan, et süüa on vaja...
Samas väljaheited on olemas, näen seda oma püksteltki :D
Vahel ta ikka proovib siin lollusi, ajab tiivad laiali ja jookseb.. ning kukub ninuli- ma ei taha teda söötes alati käes hoida, lasen tal väljas maas istuda või midagi, kastis ei saa, kuna sealt ta konkreetselt hakkab välja ronima ja teeb haiget endale- peale pingutust tiib väriseb, vahel üle keha, näen ju, et tal on valus, aga alati ei jõua ta lollusi ennetada. Söögi suhu toppimisel ka- pean teda ju kinni hoidma, aga see on valus talle.
Tiival tundub, et on üks lahtine imepisike luutükk mulle otsa põrnitsemas- lootusetu juhtum? Ma tean, aga ma ei saa teda välja küla kasside kätte ka visata ju või siis labidaga pähe anda, kui ma ta juba üles korjasin, siis püüan anda maksimumi, et ta terveks saaks, ehk hakkab lendama??? Või on see juba piinamine? Peaksin andma talle antibiootikume? Või valuvaigistit? (Mul alles oli ühe küülikuga häda, seega on rohud olemas, peale on kirjutatud, et sobib lindudele ka, aga ta ei ole ju nümf vms vaid nö metslind)
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas lola0404 » 02. juuli 2010, 22:03

Kui mina linnukesi aitan, siis olen märkand, et kõige paremini söövad nad vihmausse. Teen küünega noka lahti ja lükkan pinsettidega vihmaussi suhu- üldiselt nad neelavad selle siis alla. Ning kui linnuke alguses väga nõrk on ja ainult vett joob siis leotan saia pehmet osa vees ja annan hästi märjalt selle tüki talle suhu- väga hästi söövad seda, võib küllaltki suure tüki korraga anda. Saiaga ei tohi aga üle pingutada, liiga palju pole hea anda.

Ja kui linnuke suud lahti ei taha teha siis aitab kui lased arvutist sama liiki linnu laulu või näiteks mul on selline võtmehoidja mis sidistab. Selle peale ta hakkab vastu karjuma ja teeb suu lahti- toit lupsti pintsettide vahelt suhu ja asi korras.
lola0404
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 261
Teemad: 37
Pildid: 7
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas alina467 » 03. juuli 2010, 20:57

Kus sa oled näinud pääsukesi vihmausse söömas? Tuleb ikka liigispetsiifikat jälgida. Pääsukesed toituvad õhust püütud putukatest. Aga see selleks.

Eks ta tn lootusetu juhtum on, selles mõttes et vaevalt et ta lendama hakkab. On vimalus proovida kontakteeruda Elistvere loomapargiga, sealsed loomaarstid ehk võtaks käsile ja prooviks midagi teha.
Nii öelda tavaloomaarstid metsloomi ei taha(ega vist ka tohi) ravida. Ise ei soovita sul hakata talle ravimeid andma, doseerimine suure tõenäosusega ei õnnestu ja üledoos lõpeb surmaga.
Eks muidugi, mina ka ei viskaks teda välja tagasi. Jätka ikka samas vaimus, tubli oled! Ja kui pääsuke see aasta ka kuskile ei lenda, siis ehk õnnestub järgmisel.


PS: kui seal luu paistab, siis sul endal ei ole suurt midagi sellega teha. Tavaline lahas siin ei aita, peab luud paika panema, haava kinni õmblema ja siis alles lahasesse panema, aga ilma röntgeni ja kogemusteta on see vist üpris lootusetu üritus. Proovi uuri loomaarste.
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas milvikas » 05. juuli 2010, 18:39

Kui ta ei söö pane talle ise suhu. Tee küljepealt suu lahti ja pista sisse. Mul oli eelmine aasta piiritaja kes kahjuks suri:(
Kasutaja avatar
milvikas
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 26
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 05. juuli 2010, 21:47

Oeh, olen siia jätnud vahepealsed uudised kirjutamata. Pääsu sööb, täitsa isukalt mugib oma kassipojatoitu- putukat ei taha minu käest, ehk ma ei oska õigesti seda serveerida (Elus ja surnud variant ei kõlba). Muna sööb ka suure innuga, vett joome ka peale.
Tiivas ma pole kindel- ehk on see, mis paistab hoopis sulerootsu osa- sest sealt on tal sulgi ka puudu, tiivaharjutused- pea kohale tõstmised ja laiali ajamised ju tulevad välja, ripakil see tiib ka pole, ainult suled on korratud võrreldest teise tiivaga.

Aga noh, ei saa head ilma halvata- olin juba nii õnnelik siin, et ta sööb, kuid täna hommikul sain jälle maseka- pääsul kõik suled turris ja silmad kinni, isegi tiiva on longu lasknud, aga ega teinegi väga paremini pole.. Ma ei tea, mis siis nüüd :S Sööb korralikult, isukamalt kui eile isegi, kuid kui pead raputab nt siis kui vett enam ei taha ja noka puhtaks raputab jääb nagu vibra sisse- pea käib nii kiiresti, et ma ei jõua jälgida.. Õue minemine ei aitanud. Aga ehk on asi selles, et panin tal akna eile õhtul kinni, ei kuulnud enam teisi hääli ja siis tekkis stress? Alguses mõtlesin, et äkki munast on gaasid, aga ma ei tea, kas lindudel neid saab tekkida ja siis ta ju ei sööks... Niiet nokk kinni saba lahti olukord...

ELS (Loomakaitse Selts) tõdes mulle kurvalt, et pääsuke ei ole meil väga haruldane ja tema ravimist peetakse pea võimatuks, et ei ole väga kuskile võimalik kellegi hoole alla saata- peame ise hakkama saama. Ma homme võtan ühendust Tartu loomaarstidega, et kas keegi tegeleks pääsukesega ka...
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas alina467 » 06. juuli 2010, 13:06

Võib-olla ei sobi talle ikkagi see muna ja kassitoit veel eriti. Nii palju kui ma lugenud olen, siis ei soovitata muude asjadega peale putukate üldse katsetadagi.

ELS ütles sulle nii suure tõenäosusega selle pärast, et neil ei ole teda kuhugi panna. Nigula pandi ju kinni aga uut taastuskodu metsloomadele pole loodud. Nii ongi nüüd, et kui kutsud inimesed leitud loomale järgi, viiakse see loom metsa ja jäetakse maha. Inimesele üldiselt ei öelda, et jäta kassidele söödaks, sest siis ju oleks maine rikutud...
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas samton » 06. juuli 2010, 17:48

Alina, sa tead täpselt, et nii tehakse?
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas alina467 » 06. juuli 2010, 20:19

No see jutt tuli vägagi usaldusväärsest allikast. Mul ei ole põhjust olnud tema jutus kahelda. Kahjuks on lugu nii, et praegusel hetkel on vist ainuke ametlik koht, kus metsloomi hoitakse, Elistvere. Ja nemadki ei võta kuigi palju loomi ja see ei ole ka nende otsene kohustus minu teada. Pärast Nigula sulgemist topitakse loomad heal juhul mööda farme ja suuremaid loomadega tegelevaid talusid ja sedagi, kui osatakse helistada ja otsida. Need farmid ei saa riiklikku toetust metsloomade ravitsemise eest, nagu seda Nigula sai, põhimõtteliselt käib asi ainult südametunnistuse ja loomaarmastuse toel. Kui ei osata neid kohti välja otsida, siis jäävad loomad metsa, kui just konkreetne ametnik ei võta endale...
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 06. juuli 2010, 20:52

Noh, öö me elasime üle. Hommikul olime ikka enam-vähem triksis-traksis juba. Kahjuks pidin täna päev otsa tööl veetma, niisiis jätsin linnule söögi ette. Kui õhtul koju tulin, leidsin eest lennuasendis pääsukese, tiivad sirgelt laiali, silmis pilk nagu oleks ta taevapiiril, kuid pääsu oli sellest ilmast lahkunud. Nädal aega me küll võitlesime koos, aga kaua sa seda valu ja stressi ikka kannatad...

Loodan, et nüüd ta on paremas kohas ja tal ei ole enam valus. Puhka rahus väike lind :hanky: :lein:



Selle teema all ei tahaks ma ELSi lahkama hakata, kuid olles ise liige ja suheldes igapäevaselt nende inimestega, siis ei suuda ma nende väidetega nõus olla: need inimesed ei valetaks looma kahjuks, sest meil kõigil on ühine huvi ja see on loomade heaolu tagamine. Ka pääsukese puhul, olid nad 24/7 mu küsimustele avatud. Aga räägiks ELSist teises teemas.
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas alina467 » 07. juuli 2010, 19:37

Väga kahju pääsukesest... Kahjuks on nad tõesti rasked linnud poputada,mul on kahest ainult üks ellu jäänud ja piiritajaga ka ei vedanud.
Ei ütle ELS kohta halvasti midagi, ega nad sulle ju ei valetanud. Antud olukorras(nigula sulgemises ja metsloomade abita jätmises) on süüdi keskkonnaamet.
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas Icy » 13. juuli 2010, 18:47

leidsin siis eile õhtul ühe pääsukese poja pesa alt,
kes oli juba klahjuks surnud, kuid täna hommikul oli veel üks, kes oli veel elus.
Tundus et tegi viimaseid hingetõmbeid kuna kukkumine oli päris kõrge
ja kukkus betoon põrandale, kuid andsin talle vett ja ta muutus päris aktiivseks.
panin ta siis pessa tagasi kuid ilmselt teised pojad või ema viskasid ta uuesti välja.
(ta oli küll aktiivne, aga mitte nii elujõuline, et sealt ise välja ukerdada
ja lennu katset ta kah ilmselt ei teinud sest tal on alles udusuled seljas)

Nüüd ma siis tegin talle ise pesa, andsin veel vett. Proovin ka parmu (purustatuna)
talle anda aga sellega ei osanud ta nagu midagi ette võtta ja ajas suust välja.

Mida nii väikse pojaga ette võtta?
Mida süüa anda, sest tundub et ta ei saa veel sellise toiduga (saia pole veel proovinud) ise hakkama?
Ja kas tal võib olla peale kõrgelt kukkumist ka selliseid vigastusi, mille tõttu ta võib lihtsalt piinelda?
Icy
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas krossu » 13. juuli 2010, 20:50

Sattusin siin seda teemat lugema ja mõtlesin, et annaks natuke nõu mida väikesele linnupojale süüa anda. Nimel kui ma ühe rohevindi poja ülesse kasvatasin siis andsin talle putukaid, mida sai talle püütud, siis sai loomapoest ostetud mingeid koledaid ussikesi ja soovitati anda ka papakoidele mõeldud munatoitu, mis tuli sooja veega läbi sedaga. Ma ei tea kas kõikidele linnupoegadele tohib seda munatoitu anda aga tema sõi seda hea meelega. Toitu andsin pinsettidega otse kurku põhimõteliselt. Loodan, et kellegile sellest infost kasu :P ja kui kellelgi küsimusi siis võib mult küsida, äkki oskan aidata ;)
Kasutaja avatar
krossu
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 71
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas TuhkruPoiss » 14. juuli 2010, 20:17

Tuleb jah anda kurku ja saiia ei tohi anda!

Mul kunagi ammu-ammu kui olin mingi 5-6 a. siis üks poiss kasvatas ka pääsupoja üles. Kuigi lahti ta teda lasta ei saanud, siis jäigi temale. Andis talle putru(ilma soolata, lihtsalt keedetud) ja putukaid ja pani ka kurku. Aga see lind oli nii pisike ja sõi ta väga tihti, sest lindude seedimine juba on selline kiire.

Aga edu!
Tim & Chrys.
Kasutaja avatar
TuhkruPoiss
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1484
Teemad: 19
Pildid: 11
Asukoht: Rakvere, Lääne-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 14. juuli 2010, 21:44

Hei, kuidas linnuke elab?
Pääsud söövad üldjuhul ainult putukaid, eriti pidid maitsema sääsed. Kuid tean, et üks pesakond söödeti üles eelmisel suvel kassipojatoiduga, sügisel lendasid linnukesed ilusti "pesast" minema.
Saia ära parem anna, kui ta on nõus midagi muud sööma- sai siuke väga hädavariant. Iseenesest peaks saama pääsu süüa vähemalt 5 korda päevas. Kui soovid, võin anda mõne inimese tel. nr. kes oskaksid täpsemalt aidata.
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas kuubik » 14. juuli 2010, 22:29

Tere!
Mul on selline mure, et kui käisin täna aias nägin et pisike varblase poeg oli pesast alla kukkunud. Üritasime teda tagasi panna aga redel ei ulatunud ja mööda katust sinna ronida ei saa ( pesa on vihmaveerennis).
Niisiis, otsustasin ta enda hoole alla võtta ( Lind ise värises päris palju ) andsin talle natuke saia ( tegin kurgu lahti ja panin sinna ) sõi kohe ära, jätsin talle natuke vett ja panin ta rõdule, päikese eest varju, panin veel natuke talle oksi taldriku peale (tegin pesa ,et tal külm ei hakkaks ). Ei tea mida edasi teha, peaks talle vihmausse kaevama? Üritasime teisi pesasi leida aga ei leidnud kuna need on väga hästi elupuudesse ära peidetud ning ma arvan et ta sai inimese lõhna külge.
Muidu paistab päris terve lind olevat aga üpris väike ( suled on juba küljes)

Pärast väikest turgutamist suutis ta juba tiibu liigutada.
kuubik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 15. juuli 2010, 09:52

Eks ta kartis ja oli ehmunud, sellest ka värisemine.
Linnu söögist lugesin siit: http://www.eoy.ee/projektid/al2002/varblane.htm ja sain poegade toitmisel vastuseks: Pojad püsivad kodus samuti umbes kaks nädalat. Algul toidetakse neid enamasti putukatega, seejärel pehmete taimeosadega (olen näinud koduvarblast kogumas pirnipuu õite kroonlehti) ning lõpuks ka seemnetega.
Võid osta selle lindude talvise toidupaki segu, seal sees on erinevaid seemneid, mis peaks linnule maitsema- täiskasvanud linnud sõid neid küll isuga, kui sinu linnukesel on juba suled seljas, siis peaks ta tema neid sööma juba ilmselt.
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas kuubik » 15. juuli 2010, 10:10

öösel vaatasin, et temaga oli veel täitsa korras aga kui täna ärkasin oli ta ümber veerenud, arvatavasti ei saanud ta enam püsti ja nüüd on surnud :/

Kahju :(

RIP
kuubik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas alina467 » 15. juuli 2010, 16:18

Nonii... Nüüd on minul ka linnuke süles, mitte küll pääsuke vaid hoopis piiritaja! :wacko: Üks naisterahvas tõi mulle sest ei osanud midagi peale hakata. Ja mina, mina näen sellist ebanormaalsust küll esimest korda. Nimelt oli vaesel linnul nöör ümber jala! tugevalt sisse sooninud, nii et jalg lilla... Naisterahvas ütles, et leidis linnu juba eile ja et siis oli ka jalg tume, aga ei osanud täpsemalt vaadata.
Kuidas see ometi võimalik on, ma tõesti tahan loota, et meie,Tartlaste, seas pole sellist elajat, kes linnule seda sihilikult tegi. :wacko: Aga sihilikult või mitte, enam see rolli ei mängi, linnuke vajab abi.
Välimuselt on ta täiskasvanud, kuid ilmselgelt nõrk(silmad enamuse ajast kinni) jalgadel eriti ei seisa, ei teagi kas siis vigastuse pärast või on tal lihtsalt väga halb. Ise ei söö ega joo, positiivne on ainult see, et väljaheited on ja et tegeleb usinalt enda pesemisega, siis kui korrakski toibub.
Toitsin linnupoja printsiibil vägisi ja andsin vett. Nööri võtsime ka jala ümbert ära. Ega muud vist praegu teha ei saagi. Kardan, et tal võis sellest jalast veremürgitus tulla. Eks lähipäevad näitavad, kas on tast elulooma või mitte. Jalg on küll väga kole :nono:

PS: Kõik soovitused ja kogemused oodatud, välja arvatud soovitused teda põõsa alla jätta või õhku visata(seda muide naisterahvas proovis ka, lind potsatas kivina alla).
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas TuhkruPoiss » 15. juuli 2010, 18:51

Mina soovitan minna arstile. Kasvõi et arst vaataks jala ära. Sest kui jalg juba "surnud" võib see ju edasi liikuda ja halvata kogu keha.(Maal oli kass kellel jäi käpp kinni heinarullipaela ümber, paar päeva lonkas käppa, ja umbes nädalapärast lohistas kogu taga keha järgi. Kuna oli metsik ei saanud viia arstile.. Ning lõpuks ta ka suri.)

Rohkem ei oska aidata ja edu!
Tim & Chrys.
Kasutaja avatar
TuhkruPoiss
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1484
Teemad: 19
Pildid: 11
Asukoht: Rakvere, Lääne-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas krossu » 16. juuli 2010, 12:17

Mina soovitaks võtta ühendust Nigula Metsloomade Taastuskeskusega, äkki oskavad nemad anda rohkem nõu http://mltk.nigula.ee/.
Kasutaja avatar
krossu
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 71
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas alina467 » 20. juuli 2010, 15:04

Täna on igatahes üks vägev päev. Lasime oma piiritaja lendu. Ei mingit viskamist ega loopimist nagu meie lehed soovitavad. Tõstsime lihtsalt käe peal kõrgemale ja ta läks täiesti ise lendu. Väga vägev tunne oli.

Kokku elas lind meie juures 6 päeva, mille käigus selgus, et ta ikka poeg mitte täiskasvanud. Sai siis teda hoolega toita kärbeste, kilkide ja muude putukatega. Ja eile-täna oli linnul juba selline lendamistuhin peal, et ei raatsinud teda enam kauem kinni hoida. Viisime linnast välja ja lasime suure põllu peal lendu. Tiirutas korraks taevas, võttis järjest kõrgust juurde ja siis kadus silmapiiril.
Siis sõitsime koju tagasi ja vahtisime igat piiritajat, kes kuskil mööda lendas :D Mitte et oleks lootust teda enam ära tunda. Jään teda taga igatsema, sest ta oli meiega juba nii harjunud ja meie temaga ka, lasi ennast kurgu alt sügada ja sügas minu sõrmi vastu. Otsis kaitset kui vareste hääli kuulis. Nüüd peab ta ise hakkama saama ja ma tõesti loodan et ka saab:)
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas darkhelen (Teema autor) » 20. juuli 2010, 16:12

Vähemalt üks hea uudis!
Väga tubli oled!
Mina leian ka, et käe kõrgele tõstmisest täiesti piisab- see viskamine on vähemalt minu meelest julm...
“Kui tegeled palju inimestega, hakkad paratamatult loomi armastama.” Jack London
Kasutaja avatar
darkhelen
Küülikuküla
Küülikuküla
 
Postitused: 655
Teemad: 19
Pildid: 9
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: pääsuke minu süles

PostitusPostitas TuhkruPoiss » 01. august 2010, 22:44

Tõesti pole kasu viskamisest... Kui maanduda ei oska/suuda võib ta oma tiiva/jala murda. :( Mina olen teinud varesega nii, et panen käe peale ja siis teen üles-alla ja ta lehvitab oma tiibu ja treenib neid.
Tim & Chrys.
Kasutaja avatar
TuhkruPoiss
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1484
Teemad: 19
Pildid: 11
Asukoht: Rakvere, Lääne-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Kuidas aidata hädas looma?

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron