Huvitavaid fakte rottidest

Sabalised jutustused

Moderaatorid: E4-, Amelia

Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas sindrinahk (Teema autor) » 02. veebruar 2008, 14:52

Täna juhtusin vaatama hommikul saadet Peetri köök. Seal oli külas A. Turovski, kes rääkis algava rotiaasta puhul rottidest. Mulle jäid kõrva mõned sellised huvitavad faktid. Nimelt:
* Rotile tuleb veidi vähem süüa anda kui nad tegelikult sööksid, sest siis pidi rott kauem elama.
* Mida suurem on rottide kari seda tugevam on pealikroti positsioon (mis on tegelikult ka täiesti loogiline, aga siiski minu jaoks oli huvitav kuulda).
* Mida rohkem rotte koos elavad seda targemad on rotid.
*Rott näeb vurrudega.
Minu jaoks on need täitsa huvitavad faktid ja ma kuulasin suu lahti juttu.
Mind hakkas see asi täitsa huvitama ja seeda googeldasin. Uskumatu kui palju fakte rottide kohta leida võib. Näiteks võib rott inimest õpetada ja rottidel on naba.
Koerainimene-koerad sügaval südames.
Suller
Kasutaja avatar
sindrinahk
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1728
Teemad: 41
Pildid: 2
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Scratchy » 02. veebruar 2008, 15:11

Oli vist isegi Lontus selline huvitav teema.
Olen isegi kuulnud palju huvitavaid fakte rottide kohta, mõned panevad kohe väga imestama.

Edit:

Siin on 21 huvitavat fakti rottidest:

Rott on kui inimene, ainult et targem

Rott olevat kui inimene. Ta on kõigesööja, metsik, kohaneb igasuguse kliimaga ja tal on vastupandamatu soov igal aastaajal järelsugu teha. Nii rott kui ka inimene on röövliigid, kellest pole mingit kasu ühelegi teisele liigile ja kes muude elusolendite suhtes ajavad taga vaid omakasu.

1. Pärast tuumakatsetusi Engebi atollil ei jäänud rotid mitte ainult ellu, vaid muutusid suuremaks ja elujõulisemaks.

2. Rottide maitsmismeel on nii terav, et nad suudavad avastada toidus oleva mürgi ka siis, kui seda on kaks osa miljonist.

3. Rottide tasakaalumeel on niivõrd arenenud, et nad võivad mööda püstloodis telliskiviseina üles ronida, kõndida nööril ja maanduda 20 meetri kõrguselt kukkudes jalgadele.

4. Abu Dhabi valitsejal šeik Šahbutil sõid rotid ära kirstudesse kogutud kaks miljonit dollarit.

5.
Rotid on varunud toiduks eluskrabisid: nad hammustasid neil jalad alt ja pidasid neid kariloomadena tulevaste päevade tarbeks.

6. Rotid abistavad üksteist – hammustavad lõksu sattunud liigikaaslastel saba läbi, et nood vabaneksid või juhivad pimedaid kaaslasi.

7. Sabapidi sõlme läinud rotid, keda kutsutakse «rotikuningaks», suudavad pikka aega elus püsida. Suurim leitud rotikuningas koosnes 32 rotist.

8. Üleujutuste üleelamiseks roomavad rotid mõnikord, pea ees, kitsasse käiku, mille nad on urgu kaevanud, ja muudavad uru hermeetiliseks. Tänu sellele püsib kogukond nii kaua elus, kuni jätkub hapnikku küllalt suures ruumis nende nina ees.

9. Isasrottide hulgas täheldatakse homoseksuaalset käitumist, kui emast pole käepärast.

10. Üks rotipaar võib potentsiaalselt – kui kõik isendid jääksid ellu – tuua kolme aastaga ilmale 359 miljonit järglast.

11. Emasrott paaritub keskmiselt 22 korda päevas. Näriliste paaritumisrekord on karihiirte käes – 224 selgakargamist tunnis ehk üks 15 sekundi jooksul. Ühe kestis 3 sekundit, 12 sekundit jäi taastumiseks.

12. Läbiküpsetatud rott – kelle maitse meenutavat orava või küüliku oma – serveerituna kookosõlis on Filipiinides hõrgutis.

13. Rotid hävitavad 20 protsenti inimeste toiduvarudest – sellest piisaks nälja kaotamiseks maailmas.

14. Rotid põhjustavad aastas kuni 30 miljardi dollari eest kahju.

15. Kui rottidel on vaja kanamuna edasi toimetada, heidab üks neist selili ja haarab muna käppade vahele, teine lohistab teda aga sabast.

16. On teada juhus, kus 200 rotti moodustas tapamajas püramiidi, et üks neist saaks ronida poolteise meetri kõrgusel rippuva lihakamaka otsa ja seda kinni hoidva nööri läbi närida.

17. Rotid, kes levitavad katkupisikuid, on põhjustanud maailmas 109 katkupandeemiat, milles on hukkunud rohkem inimesi kui kõigis inimkonna ajaloos peetud sõdades kokku.

18. 1348. aastal tappis katk 90 protsenti 1,2 miljonist Rooma püha aastat pühitsema kogunenud inimesest.

19. Kõige suurem leitud rändrott oli 56 cm pikk ja kaalus ligi poolteist kilo.

20. Roti lõikehambad kasvavad kogu aeg. Kui ta neid närimisega ei kulutaks, kasvaksid alumised esihambad kolme aastaga 30 ja ülemised 45 sentimeetri pikkuseks.

21. Rotid on närinud läbi telliskivi, räbuploki, 10 sentimeetri paksuse raudbetoondetaili ja isegi sentimeetripaksuse teraslehe.


Allikas: SlÕhtuleht 10.06.2006
Link

:)
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Kissu » 02. veebruar 2008, 15:46

sindrinahk kirjutas:Mida rohkem rotte koos elavad seda targemad on rotid.


See on huvitav inimeste puhul käib pigem reegel, et mida suurem on inimeste hulk, seda madalam on kogu grupi IQ.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Molly » 02. veebruar 2008, 18:38

Loomapsühholoogiat õppides jäi mulle meelde, et rotid suudavad eristada ja meelde jätta geomeetrilisi kujundeid.
Juta, Marta, Kim, Amanda, Stephanie, Marie, Caroline
(Iris-Mirka, Truks, Trips, Kiku, Tibi, Serena, Fiona, Angela, Janina, Hilde, Reti, Hillary, Saara, Michelle, Vaska, Nina)
Molly
Rotipesa
Rotipesa
 
Postitused: 969
Teemad: 46
Asukoht: Paldiski-Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 65
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Loomahull » 04. veebruar 2008, 16:53

Isver küll, muudkui loe ja imesta! :shock: Mina olen aga lugenud, et rott suudab veeta olla kauen kui kaamel, niiet igati vastupidav tegelane.
Nõelasilma ei mahu kahte niiti, nii ka südamesse kahte armastust.
Tuustik, Sueño ja Kilpsi
Kasutaja avatar
Loomahull
Armastus on edu saladus.
Küülikuküla & Kilpkonnaaedik
Küülikuküla & Kilpkonnaaedik
 
Postitused: 4007
Teemad: 36
Asukoht: Haapsalu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Lind1100 » 04. veebruar 2008, 21:50

Vat osad Scratchy välja toodud faktid on väljamõeldised.
9: See on näiteks paikapanemine: "mina olen rohkem isane ja sina allud mulle."
Pealegi on kirbud katku kandjad.

FAKT:
Muideks, rott mitte ainult ei näe vaid ka kuuleb vurrudega. :wink:
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Scratchy » 04. veebruar 2008, 22:06

Arvatavasti need osad faktid, mis ma SlÕhtulehest kirjutasin, on tõesti väljamõeldud või siis pigem müüdid, kui päris faktid.
Selle väite kohta, et rotid on katkukandjad võib vaielda jah, oleneb kes kust otsast vaatab. Kirbud olid tõesti need, kes seda kandsid, aga rotid olid jällegi nende kirpude kandjad, seega võiks ju ka öelda, et rotid olid katkukandjad.. Kuigi see just päris täpne pole.
See 'homoseksuaalne' käitumine esineb ka emastel, kusjuures. Emased panevad üksteist nii paika küll, arvatavasti siis ka isased, aga neil võib ju ka justnimelt homoseksuaalset käitumist esineda.


Kuidas rotid näevad ja kuulevad vurrudega? :huh:
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Mercar » 04. veebruar 2008, 22:43

Vurrudega nägemine. See nö. "pilt" asjast mida saadakse vurrudega kombates, seda töödeldakse minuteada samas aju osas, mis töötleb ka nägemisinfot. Seega nende jaoks tegemist nägemisega. Täpselt samuti, kui pime kompab endale uut eset kasutab ta selle kohta sageli väljendit ma näen (vähemalt nii rääkis vaegnägijate laste õpetaja mulle kunagi).

Kuulmisega jälle see lugu, et kuulmiseks loetakse õhus levivate (heli) lainete tajumist. Kui neid võnkeid tajuda vurrudega siis võib seda kuulmiseks nimetada. Vaevalt et sellega midagi väga täpset tajutakse. Kõrvad ikka esikohal.
Ilmselt midagi sarnast nagu inimene valjul (nt. rock-) kontserdil võimeline helisid justkui kogu kehaga tajuma.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Diana » 04. veebruar 2008, 23:18

Loomahull kirjutas:Mina olen aga lugenud, et rott suudab veeta olla kauen kui kaamel, niiet igati vastupidav tegelane.


See on müüt. Rott on võimeline vedelikuta elama mitte enam kui 2-3 ööpäeva. Siis algavad organismis pöördumatud protsessid.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Lind1100 » 05. veebruar 2008, 16:18

Selle nn. "veeta olemisega" oli siis vist ka selline lugu et see kehtib juhul kui loomal on piisavalt mahlaseid toiduaineid. Õuna, tomatit arbuusi jne.
Sellisel juhul kui toit sisaldab vett ja vett eraldi ei anta peaks rott kauem vastu pidama. :umm:
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas Rauno » 05. oktoober 2010, 19:31

Rott olevat kui inimene. Ta on kõigesööja, metsik, kohaneb igasuguse kliimaga ja tal on vastupandamatu soov igal aastaajal järelsugu teha. Nii rott kui ka inimene on röövliigid, kellest pole mingit kasu ühelegi teisele liigile ja kes muude elusolendite suhtes ajavad taga vaid omakasu.
Kiki & Anna Friends forever!
Kasutaja avatar
Rauno
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 66
Teemad: 4
Pildid: 7
Asukoht: Harjumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Huvitavaid fakte rottidest

PostitusPostitas cougar » 17. märts 2011, 10:40

Tänane Maaleht, lk. 12 - kuidas rott varastab lindude toidupalle. Pilt ka :)

http://www.maaleht.ee/news/fotogalerii/ ... 5&l=fplead
Majahaldjate Heaolu Edendamise Selts ja Võlukunsti Ministeerium On Jobud Grupp teatavad: "Mehed, kes surmakuulutusi loevad, ei tea kunstist midagi!"
Kasutaja avatar
cougar
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1599
Teemad: 25
Pildid: 0
Asukoht: Rapla
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 57
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Üldised jutud

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline