Õige loovutamiseaeg.

Paaritamisest loovutamiseni

Moderaatorid: E4-, Amelia

Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas Hannake (Teema autor) » 19. jaanuar 2011, 18:07

Olen otsinud ja lugenud, kuid siiani pole kuskil veel näinud sellist teemat (äkki on siiski kahesilmavahele jäänud :huh: ), kus oleks öeldud, kui vanalt on õige aeg siis rotipojad ära loovutada või need enda juurde koju tuua?
Ja milliseid asju peaks siis vaatama, enne kui nad uude koju viid? :-)
Brio & Rulle <3
Pildid hamstritest: http://fotoalbum.ee/photos/hhiire/sets/1229389
Kasutaja avatar
Hannake
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 104
Teemad: 10
Pildid: 0
Asukoht: Liigvalla
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas LoveIsbestMagic » 19. jaanuar 2011, 19:02

Tavaliselt loovutatakse 4-5 nädalat peale sündi. Selle aja peale on nende silmad avanenud ja emast on nad ka juba võõrutatud. Poodidesse toovad paljud kasvatajad oma rotipojad palju varem. St. kui ostad rotid poest, siis küsi kindlasti müüalt kui vanad need rotipojad on. Müüa peaks seda vanust kasvõi umbmääraselt teadma.
Ilma loomadeta poleks elu, aga ilma eluta poleks ka loomi.
Cesare - kiisupoiss ja Pisike - deegupoiss, R.I.P: Dumbo - väike ja väga noor deegupoiss ja Lötu - ka deegupoiss
http://kuldneretriiver.forum.co.ee/
http://koerakuut.forum.co.ee/forum
Kasutaja avatar
LoveIsbestMagic
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 520
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 24
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas Amelia » 19. jaanuar 2011, 19:03

6 nädala vanuselt on rotipojad piisavalt vanad, et uude koju minna.
Asjad, mida peaks enne uurima... Sõltub muidugi, kust ostad, näiteks poes ei osata tihti vastata ja mõnelt inimeselt ostes pole mõtet selliseid asju uurida, juhul, kui ta on piisavalt usaldusväärne.
Igatahes peaks kindlasti kontrollima, ega rottidel kirpe pole. Teine asi, mida on vaja teada, on see, mis vanuses eraldati poisid tüdrukutest. Kui ma nüüd õigesti mäletan, oli selleks sobilik aeg 4 nädalaselt, pärast seda on võimalik, et tüdrukud jäävad juba tiineks.
Hm.. *tunneb end äkitselt sellel ala väga kogenematult* Ma olen kindel, et keegi oskab sellele listile veel asju, mida kontrollida, juurde lisada. (:
Mu sülest valgeid õisi vette sajab.
Öö hauda varjab tumm ja hõbehall;
külm udu kihisevaid vesi matab.
Kasutaja avatar
Amelia
Rotipesa
Rotipesa
 
Postitused: 466
Teemad: 11
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas Kissu » 19. jaanuar 2011, 21:58

4-5 nädala vanuselt on kindlasti kohe liiga vara, korralikud kasvatajad/aretajad ei loovuta enne 6+ nädalat. Loovutamisega võimalikult pikalt viivitamine on tähtis nii looma füüsilise kui psüühilise arengu jaoks. Tihti arvestatakse loovutamisel vaid näiliselt iseseisvalt hakkama saamisega ning unustatakse kõik teised faktorid.

On tehtud palju uuringuid emahoole pikkuse mõjust loomade arengule. Üks uuemaid uuringuid aastast 2010 väidab, et pikem emahool aitab imetaja ajul kasvada suuremaks ning korralikumalt areneda [Link]. Lisaks imetab emasloom oma poegi ka tükk aega pärast seda, kui nad on hakkanud iseseisvalt sööma, võimalusel isegi 5-6 nädala vanuseni välja. Beebi seedesüsteem peab harjuma tahke toiduga aegamööda ja seega on tähtis, et imetamine asenduks järk-järgult tahke toidu söömisega. Lisaks tugevndab imetamine loomapoja immuunsüsteemi.

Teisest küljest on imetajate arengus väga tähtsal kohal mängimine, mis toimub just eelkõige 3-6 nädal pärast sündi. Esiteks aitab see sotsiaalse arengu osas - see õpetab sotsiaalseid norme ja annab tagasisidet oma käitumise kohta (mida tohib ja mida ei tohi teha). Seda tuleb teha just oma pesakonnakaaslaste ja emaga, kuna võõrad võivad liialt järsult reageerida ja vigast tagasisidet anda. Samas on mäng vajalik ka normaalse füüsilise arengu jaoks - see annab piisavat ja mitmekesist füüsilist koormust. Sellepärast on näiteks jooksurattad kahtlase väärtusega - loom võib ennast seal küll ära väsitada ja jalalihaseid treenida, aga kehahoiak muutub valeks ja muud lihased ei saa selle käigus koormust [Link].

Keda huvitab täpsemalt emahoole ja vanusekaaslaste puudumise mõju looma psühhilisele arengule, see võiks lugeda skandaalse ameerika psühholoogi Harry Harlow katseid reesus ahvidega. Surrogaatema eksperiment - "surrogate mother experiment" (1957-1963) ning osaline ja täielik deprivatsiooni (sihilik ilma jätmine) eksperiment - "partial and total isolation of infant monkeys" (1960-...). Samas hoiatan ette, et tänapäeval on sarnased katsed tunnistatud ebaeetilisteks ja seega nõrgema närvikavaga inimestele ei pruugi see olla sobiv lugemismaterjal.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas Hannake (Teema autor) » 19. jaanuar 2011, 22:38

:ot: Ma alguses vaatasin, et see Jaak Panksepp on eestlane ja sellega kaasnedes on tekst ka inglise keelne, kuid oh üllatust kui inglise keelne tekst mulle lõpuks laadimise tagajärjel ette kargas. :-D
Brio & Rulle <3
Pildid hamstritest: http://fotoalbum.ee/photos/hhiire/sets/1229389
Kasutaja avatar
Hannake
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 104
Teemad: 10
Pildid: 0
Asukoht: Liigvalla
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas Kissu » 19. jaanuar 2011, 22:46

Ta ongi eestlane, töötab lihtsalt Ohio ülikoolis ja seega teeb seal teadustööd.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas Hannake (Teema autor) » 20. jaanuar 2011, 10:06

Ossa. Tore, et mõni eestlane on jõudnud nii kõrgele, et temaga tehakse juba intervjuusid välismaa internetisaitidele. :-D
Kuid nüüd teemasse tagasi. :)
Brio & Rulle <3
Pildid hamstritest: http://fotoalbum.ee/photos/hhiire/sets/1229389
Kasutaja avatar
Hannake
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 104
Teemad: 10
Pildid: 0
Asukoht: Liigvalla
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas Mercar » 20. jaanuar 2011, 10:30

Tahaksin Kissu põhjalikule jutule veel juurde lisada...
Tuleks meeles pidada, et need arvud, mis siin on antud on soovituslikud, kuid tuleb jälgida ka oma rotitittesid. St kui tegu on pisikese pesakonnaga siis pojad kasvavad füüsiliselt kiiremini ja kui suure pesakonnaga siis jäävad nad arengus veidi maha. Seega pane soovitused kõrvataha aga sellele lisaks jälgi just oma rotte. Minu üks rotititt, kelle omale sain, oli hiigelpeskonnast (ca 20 rotiklutti) ja ta oli teise samavana normaalpesakonna (~10 tk) poegadest ligi poole pisem. Sest kui piima jagub igale lapsukesele vähem siis niikaua kui nad muud juurde ei söö on nad aeglasema kasvuga. Kui hakkavad muud juba põhitoiduna sööma siis võtavad küll enamasti kasvus järgi.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Õige loovutamiseaeg.

PostitusPostitas Kissu » 21. jaanuar 2011, 21:05

Ma üldiselt ei kipu oma rottide käitumist analüüsima aga tegelikult jäin pärast selle postituse postitamist mõtlema, et ka mul on puuris üks väga hea näide rotist, kes on liiga vara eraldatud emast ja õdedest-vendadest. Nimelt avastasin, et minu ASCII lihtsalt ei oska teiste rottidega mängida. Kõige tavalisemates mängusituatsioonides, mis teiste rottide jaoks on lõbusad ja toredad, kipub tema käuksuma ja vastu ründama. Käuksumine on normaalne, kui väike rott on alles liitunud uue suuremate rottide kambaga aga ASCII on juba pea 6 kuune. Tema arusaam mängust on ainult põhimõtteliselt see, et ta läheb ja sikutab teist rotti hammastega kasukast.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist