Enne kui võtad merisea...

Ruigavad jutukesed.

Moderaatorid: triini22, nirgike

Enne kui võtad merisea...

PostitusPostitas Carmen (Teema autor) » 13. jaanuar 2009, 20:57

Teema on ajendatud teemast "kuidas võtta endale lemmiklooma ja millist" ning nirgikese postitusest seal teemas. Oleks tore, kui siia teemasse tuleks siis täiendusi teiste kasutajate poolt lisaks.

Kõige esimene küsimus tihtipeale on see, et kui palju raha loomale kuus kulub. Meriseale kulub siis kuus 100-400.-, see on selline tavaline vahemik. Oleneb sellest, mis sul on kodus omast käest võtta ja mida pead ostma.

Arvestama peab sellega, et merisead on karjaloomad, seega oleks neid soovitatav pidada kahekaupa. Selleks on vaja ka suuremat puuri. Kui ühele notsikule soovitatakse vähemalt 60cm küljepikkusega puuri, siis kahele oleks tarvis vähemalt 80-100cm pikkusega puuri. Kolmele ja enam loomadele suuremat. Muidugi, kui su notsikud saavad päevas paar tundi voodi/põranda peal joosta, siis võib teha natukene järelandmisi puuri suuruse suhtes, kuid alla 80cm pikkust puuri kahele seale ei soovita. Lihtsalt teadmiseks, et hetkel on suurim ferplasti puur 140cm küljepikkusega, mis maksab ca 2000.-. Aga kui tahad oma loomale head elu, siis ei tohiks olla kahju teda natuke kauem oodata ja raha koguda suurema puuri jaoks.
Koos on soovitatav pidada kahte emaslooma. Isaseid võib ka koos pidada, juhul, kui nad on võetud koos ja juba pisikesest peale. Kuid ka siis jääb alles risk, et hiljem lähevad nad kaklema ja pead ehk ühest seakesest isegi loobuma.
Kuigi sulle võib tunduda loogilisena, et koos võiks pidada emast ja isast, ei ole see kuigi hea mõte. Esiteks merisead poegivad üsnagi tihti, see muutub aga emasele meriseale kurnavaks ja võib olla ka surmav. Kui aga tahad võtta emast ja isast koos, tuleks sul isane notsu kastreerida. Lihtne op, millel on muidugi ka omad riskid, aga enamjaolt läheb kõik hästi.

Merisead on taimetoitlased. St, et nad vajavad igapäevaselt heina, see on nende põhitoit. Lisaks tuleb anda ka spetsiaalseid merisea kuivtoidu segusid. Seda sel põhjusel, et merisiga ei tooda ise C vitamiini, järelikult tuleb see kätte saada kas kuivtoidust või aedviljadest, samuti võib juurde anda ka loomapoest saadavaid C vitamiini tilku vette.
Igapäevase toiduna võid veel juurde anda porgandit, kaalikat, salatit, tomatit jms. Kindlalt ei tohi merisiga süüa näiteks tsitrusvilju ja loomseid toite. Täpsema toitumisjuhendi leiad siit: http://www.pisi.ee/viewtopic.php?f=45&t=4353

Merisead on armsad olevused, sellest hoolimata, ei pruugi ta nautida sinu süles olemist. Kuid harjutamisega saab palju ära teha. Nad on üsnagi pelglikud loomakesed, niiet kui sul on puuris majake neile, on üsnagi tõenäoline, et suurema osa ajast veedab ta oma majakeses, kui sa toas ringi liigud ja kui tahad teda sülle võtta. Majake pole notsikutele kohustuslik, seda ei pea üldse puuri panema tegelikult. Kuid sa pead enne looma võtmist ka sellega arvestama, et satud eriti ara ja isepäise looma otsa, kellele ei meeldi üldse süles olla ja võib ka hammustada. Merisea hammustus on üsnagi tugev, nad võivad kergelt vere välja hammustada. Hammustav notsik on muidugi pigem erand.

Puuri asukoht peab olema kindlalt maast kõrgemal tuuletõmbuse ja külma tõttu. Notsikud on väga vastuvõtlikud igasugustele külmetustele jms. Lisaks ei tohi nad kõrgelt alla kukkuda ja kõhust venitada. Seega on eriti tähtis, et neid tõstes toetaksid sa oma notsut alati ühe käega pepu alt. Merisigadel, nagu ka kõikidel teistel närilistel tuleb kasutada aluspanuna lehtpuust saepuru, kuna okaspuude saepuru on nendes sisalduvate õlide jms tõttu mürgine.

Kuigi mõningate arvates on merisead üsnagi "totud", on tegelikkus see, et nad on väga targad. Koera moodi trikke nad otseloomulikult ei õpi, aga sitsimisega peaksid hakkama saama. Lisaks õpivad nad lõpuks sinu hääle ära ja eristavad sind ka liikumise häältega. Seega kui tuled koju, tervitavad nad sind üsnagi tõenäoliselt valju kisaga. Ka külmkapi ja toidupakendi avamise peale hakkavad nad tõenäoliselt kõvasti kisama.

Arvestama peab sellega, et merisiga elab ca 6 aastat. Mõtle hoolikalt, kas sa ikka jaksad 6 aastat hoolitseda selle looma eest ja pakkuda talle täisväärtuslikku ja head elu tema elupäevade lõpuni?
Kasutaja avatar
Carmen
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 202
Teemad: 10
Pildid: 1
Asukoht: Keila
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kokkuvõte merisigadest

PostitusPostitas nirgike » 14. jaanuar 2009, 10:52

Väga hea :)

Minu täiendused:
Puuri suuruste osas: uues loomakaitse seaduses (mida siiani pole vastu võetud) on ühele meriseale minimaalselt vajalik puuri pindala selline, et poepuuridest sobiks 70x45 cm. Kahele meriseale alla 100-sentimeetrist (poepuuril tegelikult on see pikkus 95 cm) puuri ei soovitaks.

Ja selles kahtlen, kas on tingimata vajalik, et puur oleks maast kõrgemal? Tõstku käsi, kellel on? Eriti, kellel on üle meetri pikad puurid. Pealegi, kui ma elan kortermaja neljandal korrusel, siis on mu merisea puur igal juhul maast kõrgemal kui esimese korruse elanikul, isegi kui too oma puuri lakke riputaks :) Pigem lihtsalt hoiataks külma ja tuuletõmbuse eest.

Merisigade plusside osas võiks vist viidata teemale "101 põhjust, miks me merisigu armastame" :hihi:
Merisigadega kaasnevaid võimalikke probleeme veel lisaks argusele ja hammustamisele (s.t. asju, mille kohta tuleb veenduda, et need pole merisea soovijale probleemiks) :
- põrandal joostes ei pruugi nad pissimise ja kakamise osas viisakalt käituda - seega, kui võimalikud junnid ja pissilaigud põrandal sind hirmutavad, kaalu võimalikult suure puuri ostmist. Muidugi pead sa loomakesi ikka põrandale uudistama ka laskma, aga suure puuri korral võid seda teha harvem või vähem aega korraga. Teine variant on ehitada merisigadele (kokkupandav) jooksuaedik, mille põrand kaetud märga mitte läbi laskva materjaliga.
- mõned merisead võivad olla väga "jutukad" ning omavahel puuris vigiseda ja krudiseda. Lisaks annavad nad valjuhäälselt märku, kui tahavad süüa või tähelepanu. Enamasti õpivad kõik merisead külmkapi ukse hääle ja kilekotikrabina peale huilgama, arvates, et neile sealt mingit nänni antakse. Sageli tervitatakse huilgamisega ka hommikusi ärkajaid ja õhtusi koju saabujaid.
- merisiga ei ole väga aktiivne loom, s.t. merisea elu vaadata võib olla päris igav - enamasti nad vaid söövad või magavad. Seega tuleks mõelda, kas sellised pontsud on sinu jaoks või soovid kedagi aktiivsemat.


Ma millalgi mõtlen ankeedi ka välja, kuhu siis hiljem selle teksti koos teiste kasutajate lisatud täiendustega kopi-pasteerida saab.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kokkuvõte merisigadest

PostitusPostitas Ivar » 14. jaanuar 2009, 22:26

Väga tubli! :)

Mina lisaks juurde sellise märkuse, et loomapoest emast merisiga ostes, peaks kindlasti valmis olema ka põrsapere juurdekasvuks (meie saime kahe ostetud tüdruku asemel hoopsi viis merisiga lõppkokkuvõttes ;) ).
Samuti ei julge ma kinnitada levinud arusaama, et emased merisead omavahel paremini läbi saaksid kui isased. Meie pere tüdrukud nagistavad üsna pidevalt omavahel (õnneks mitte väga kurjalt) ja samas olen mitmetelt inimestelt, kes mitut isast koos peavad, kuulnud et poisid saavad omavahel päris hästi hakkama. Pigem kaldun arvama, et ju see omavaheline läbisaamine konkreetsetes põrsastes kinni on, sest merisead on kõik erineva iseloomuga pisikesed isksused.
Ivar
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 136
Teemad: 2
Pildid: 19
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 60
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Enne kui võtad merisea...

PostitusPostitas MinuMerisiga » 28. oktoober 2009, 22:24

Ivar , kuidas te kahe ostetud tüdruku asemel hoopis viis merisiga saite `?
MinuMerisiga
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 30
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Enne kui võtad merisea...

PostitusPostitas samton » 28. oktoober 2009, 22:52

viewtopic.php?t=7073

Püsiks nüüd teemas.
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

M6ned kysimused ruigamitest

PostitusPostitas Haldjake » 10. november 2010, 22:20

1.Kas merisead v6ivad suurte lihakyylikutega koos elada?
2.Tean ,et merisead peavad talvel kindlasti toas olema aga kas nad v6ivad suvel v2ljas olla?
3. Millise iseloomuga tavaliselt merisead on?
Arukas kuts Potsu, väike Willi, suur memmekas Houdini ning kassid.
Kasutaja avatar
Haldjake
I know that life won't breake me...
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 384
Teemad: 8
Pildid: 7
Asukoht: Lõuna-Eesti
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 23
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: M6ned kysimused ruigamitest

PostitusPostitas nirgike » 11. november 2010, 10:05

1. Ei või. Küülik on suurem ja tugevam ja teeb meriseale liiga või siis lihtsalt merisiga peab tema ülemvõimu all elama.
2. Võib. Esialgu ainult soojal ja tuulevaiksel ilmal ja natuke aega korraga, et ta harjuks. Ööseks või halvema ilmaga võib õue jätta ainult siis, kui tal on soe ja kuiv koht, kus magada. Soovitan lugeda teemat "Merisiga õueaedikus".
3. Nad on arad, aga uudishimulikud. Iseloomu poolest on neist igaüks ise loom :) Siit teemast saab lugeda mõnede merisigade iseloomustusi.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Üldised jutud

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist