Lehekülg 1/1

Isane suurmat sorti, emane väiksemat sorti

PostitusPostitatud: 21. märts 2009, 21:42
Postitas mustankin
Tere.
Meil selline väiksemat tüüpi emane nots. Soovime teda paaritada ühe isasega, kes selline suuremat sorti. Hakkasin, kahtlema, et äkki sünnivad liiga suured pojad ja see võib saada emasele saatuslikuks. Mida teie armas rahvas selle kohta oskate või teate öelda? On mu hirmud asjatud või mitte?
Ja üks küsimus veel. Kui isane on rosett ja emane sile, kas pojad võivad tulla erinevad nii rosett kui siledad?

Re: Isane suurmat sorti, emane väiksemat sorti

PostitusPostitatud: 21. märts 2009, 22:44
Postitas nirgike
Poegimine on merisigadele nii ehk naa raske, s.t. pojad on võrreldes emaga igal juhul üllatavalt suured ja seetõttu tuleb paaritamisideed hoolega kaaluda, et kas ikka on mõtet. Teiseks, paaritamismõtet tasuks kaaluda ka selle külje pealt, et mis on poegade saamise eesmärgiks. Tavalisi pruuni, musta ja valgega siledakarvalisi ning pööristega tõutuid merisigu võib saada iga kell pea igast loomi müüvast loomapoest. Pealegi on isastele meriseapoegadele kodu leidmine aeganõudev, kuna merisead elavad teadupärast karjakaupa, isaste puhul tähendab see enamasti, et nad tuleb kasteerida, seega on emast tunduvalt mugavam võtta. Seega tuleb valmis olla, et osad pojad jäävad mõneks ajaks enda juurde elama. Ma igaks juhuks mainin ära ka (tõenäoliselt tead juba niigi), et emane peab olema paaritamiseks 5-9kuune või kui on vanem, siis peaks olema viimase aasta jooksul poeginud, vastasel juhul on vaagnaluud kokku kasvanud ja siis on tiinus väga ohtlik.

Vastus teisele küsimusele: jah, pojad võivad tulla nii rosetid kui siledad. Ka kahel siledal krants-meriseal võivad tulla rosetid pojad ja vastupidi.

Re: Isane suurmat sorti, emane väiksemat sorti

PostitusPostitatud: 21. märts 2009, 22:46
Postitas Kissu
Sellist statistilisemat infot nii tiinusest kui ohtudest võib leida siit teemast: viewtopic.php?f=21&t=4443

Re: Isane suurmat sorti, emane väiksemat sorti

PostitusPostitatud: 21. märts 2009, 23:03
Postitas mustankin
Ohtudest ja vanusest tingitud ohtudest olen eelnevalt tedlik. Olen üldse väga põhjalik igas asjas, enne kui mingeid otsuseid teen, seepärast tekkis ka küsimus mis seotud suuruse vahega. Sileda ja roseti küsimus oli pigem igaksjuhuks.
Niiet küsimus jääb endiseks, kas on selle suuruseasjaga seotud riske või ei ole?

Re: Isane suurmat sorti, emane väiksemat sorti

PostitusPostitatud: 22. märts 2009, 15:03
Postitas nirgike
Seda ei tea me keegi ette, kui suured pojad su meriseal tulevad. See ei pruugi üldse sõltuda isase suurusest, pealegi isased loomad tavaliselt ongi natuke suuremad. Sa võid oma emast paaritada ka temast väiksema isasega, ikka võib juhtuda, et poegade suurus saab emale saatuslikuks. Sest meriseapojad on igal juhul väga suured sündides. Tavaliselt kui on vähem poegi, siis nad on suuremad ja kui on rohkem poegi, siis on nad väiksemad, aga kaalult ja mahult kokku on neid väiksemaid siis ikka rohkem. See ongi see risk, et sa ei saagi ette teada, mis juhtub, kui suured pojad tulevad, kui suuteline on emane tiinust kandma ja poegima jne. Võibolla ainult aretussigade puhul on võimalik ette ennustada, teades, millised on olnud esiemade tiinused ja sünnitused.