Meriseakatk

Mida, kuidas ja millal teha, et notsu ikka terve ja elurõõmus püsiks?

Moderaatorid: triini22, nirgike

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Meriseakatk

PostitusPostitas evelii (Teema autor) » 12. veebruar 2010, 12:54

Kirjutan siis ühest haigusest, milleks arst ütles olevat "meriseakatk". See seisneb selles, et merisea tagakeha muutub halvatuks. Tagakäpad tulevad liigestest välja ja on lihtsalt laiali külje peale. Näiteks minu notsul oli nii, et kui ta lamas kõhuli, siis olid tagakäpad väljasirutatud ja kui veidike külje peal oli, siis olid käpad kehast eemal kõrval. Püüdes neid talle kõhu alla lükata, hakkas ta niutsuma. Puuris ta väga aktiivne polnud ja lihtsalt roomates otsis endale sobivat lamasmiskohta. Tihtipeale ta ka tudises/kõikus, ma arvan, et see oli tingitud alatoitumisest. Põrandal liikudes oli ka näha, et ta lihtsalt lohistab tagakeha järgi ning oli üldiselt üsna kohmakas. Millest see haigus tekib, täpselt ei saanudki teada. Internetist samuti ei leinud infot selle kohta. Kuid sellega kadus mu notsul söögiisu, samuti ei joonud ta üldse vett. Ja selle tõttu võttis ta väga palju kaalust alla. Ma ei tea ta täpset kaalu, kui ta veel terve oli, aga ligi 1kg ikka. Kuid umbes poolteist-kaks nädalat olnud haige, võttis ta nii palju alla, et oli kõigest 650g. Vanust oli tal ka piisavalt, kevadel oleks saanud 7-aastaseks. Söömise lõpetamine ei pruugi alati ilmneda, sest arst ütles, et neil oli ka kunagi üks notsu seal, kellel oli küll väga hea isu, kuigi põdes sama haigust. Ravi on ka sellel olemas, aga tõenäosus oli vist 1-2%, et see aitab. Minu otsus oma põssa puhul oli, et kui ta juba on niivõrd vana ja n.ö oma elu ära elanud + ravi toimimise võimalus nii väike protsent, siis lasin ta magama panna. Leian, et see oli parem otsus kui piinata nii ennast kui teda - vaatada, kuidas ta iga päevaga aina abitumaks muutub ning võib-olla ühel päeval tema puuri juurde minnes avastada, et ta on surnud. Veel üks asi, miks hakkasin tema tervise pärast muret tundma, oli see, et tavaliselt (hommikuti ja kui keegi välisuksest sisse tuli) hakkas ta vinguma märgiks, et tahab süüa või tähelepanu ning ta ei tõusnud enam tagakäppadele ega hakanud erutusest puuri närima, kui köögi-või puuviljaga tuppa tulin ja ta selle lõhna tundis.
Soovitan kõigil väga tähelepanelikud olla oma notsudega ning väikseimagi muutuse korral notsu käitumises või välimuses pöörduda arsti poole.
Amar es gratis.
Kasutaja avatar
evelii
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 40
Teemad: 5
Pildid: 7
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 33
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Meriseakatk

PostitusPostitas triini22 » 12. veebruar 2010, 14:03

Vaatasin netis veidi ringi. Leidisn paar sarnast juhtu: link 1 ja link 2.
Tundub, et tegu on kaltsiumi puudusega.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Meriseakatk

PostitusPostitas evelii (Teema autor) » 12. veebruar 2010, 16:03

Veest ja kuivtoidust saab seda vast piisavalt. Aga kas on ehk olemas eraldi mingi kaltsiumirikas asi, mida tuleb talle manustada? Sest kui peaksin uue lemmiku võtma, siis ei tahaks küll jälle sama viga teha.
Amar es gratis.
Kasutaja avatar
evelii
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 40
Teemad: 5
Pildid: 7
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 33
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Meriseakatk

PostitusPostitas triini22 » 12. veebruar 2010, 16:19

Vaata seda teemat: Värske toit merisea toidulaual - mida ja kui tihti, seal on kirjas, mis taim mida sisaldab ja kui palju.
Peamine on, et värsket andes oleks see vaheldusrikas, mitte kogu aeg ainult kurki ja tomatit vms.
Kaltsium aitab C vitamiinil organismis imenduda, nii et kaltsiumi puuduse korral võib tekkida ka C vitamiini puudus.

Milles see arsti pakutud ravi seisnes?
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Meriseakatk

PostitusPostitas evelii (Teema autor) » 12. veebruar 2010, 16:48

Ta tahtis talle mingi süsti teha, aga ei öelnud, kuidas see oleks aidanud. Et mida süst sisaldab vms. Ega kui see haigus käes, siis vist polegi enam midagi teha. Ainult võimalik ennetada. Ta ütles veel, et noored notsud surevad selle kätte üleöö, aga vanemad n.ö võitlevad.
Amar es gratis.
Kasutaja avatar
evelii
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 40
Teemad: 5
Pildid: 7
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 33
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Meriseakatk

PostitusPostitas nirgike » 13. veebruar 2010, 12:30

Vesi küll kaltsiumipuuduse vastu ei aita :D

USA foorumites ringi kolades on mulle just silma jäänud, et pigem murestetakse seepärast, et lemmikuna peetav merisiga saab liiga palju kaltsiumit ja seetõttu peaks täiskasvanud merisiga sööma lutsernivaba kuivtoitu jne.
Aga kasvavale noorukile ja tiinetele/imetavatele emastele on kaltsium küll oluline.
Kuivtoitudel tasub ka paki peal olevat koostist võrrelda, mõnes on nt poole vähem C-vitamiini kui teises jne, sama ka muude ainetega.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Meriseakatk

PostitusPostitas Martha » 30. juuni 2010, 10:27

Eile kustutas Meriseakatk minu põssa eluküünla. :(
Ta oli meil juba paar nädalat imelik, ei söönud nii nagu vanasti. Poolteist nädalat tagasi lõpetas üldse söömise. Me arvasime, et hambad on liiga pikad ja lasime loomaarstil hambaid lõigata. Kahjuks ei uurinud ta lähemalt, mis notsul viga on. Peale hammaste lõikust ta sõi jälle paar päeva. Eelmisel nädalavahetusel lõpetas ta jälle söömise. Me käisime Esmaspäeval uuesti arsti juures. Ta ütles, et notsu on külma saanud ja me peame teda soojas hoidma ja et me peame talle süstlaga kummeliteed andma. Esmaspäval ta veel jõi, eile ei lasknud absoluutselt enam endale juua anda. Eile vedas ta tagakeha järel ka. Mu ema helistas mingile teisele loomaarstile, kes pidavat just väikeloomadega tegema. Tema ütleski, et ilmselt on tegu meriseakatkuga ja teha ei ole enam midagi. See on vaid päevade küsimus millal ta siit ilmast lahkub.
Possu suri 5 tundi hiljem.
Tahaksin sellega öelda, et jälgige oma notsut, minge arsti juurde enne kui hilja.
Martha
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 4 külalist