Toortoit

Toortoidust, krõbinatest, maiustustest ja palju muud.

Moderaatorid: postituvi, Heleri, Sandra, väike kuradike

Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 04. november 2007, 11:01

Panen siis kirja mõne päeva muljed. Kolm päeva tagasi alustasin oma tuhkrutel toortoitmist, st et kuivtoidu võtsin eest ära ja tuhkrud söövad ainult igasugu toorest kraami, peamiselt kontidega liha. Kuna Aura on meil teada tuntud pirtspek, kes peale kuivtoidu eriti muud ei söö, siis arvasin, et ta sureb küll selle söögiplaaniga nälga :-D Nt kui ma olen vahest Tikrile kanafileed või muid maiuspalu pakkunud, siis Aura ei tule isegi nuusutama, krõbistab ainult oma kuivikuid ja korras.

Nii, esimesel päeval võtsin kuivtoidu eest ära ja panin kaussi kaks kanakaela (kummalegi üks). Tikker vana lihamaias hakkas suht ruttu seda sööma (on kunagi varem ka saanud), Aura nälgis terve päeva ja lõpuks öösel, kui sai aru, et ega midagi paremat loota pole, siis nohistas oma portsu ka ära süüa. Teisel päeval oli menüüs kanatiib (terve ja koos luudega), jälle mõlemale üks. See läks juba päris hästi, kõik söödi ära, isegi ühtegi luuotsakest ei jäetud järgi. Täna jälle tiivapäev, mõlemad maiustavad hoolega. Homses plaanis on juurviljaplöga kanapugudega. Eks ma siis annan teada kuidas see peale läks. Siiamaani söövad hästi ja isegi Aura ei viitsi pirtsutada.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas StarDust » 05. november 2007, 16:38

Eee... mispuhul sa sellise "projekti" ette võtsid?

Võts toortoidust midagi peale lastevorsti, vutimunade ja kaerahelbepudru (!) süüa ei söanda.
Kasutaja avatar
StarDust
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 40
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 05. november 2007, 17:07

Vorst ja puder ei kvalifitseeru kindlasti toortoidu alla :-D See pole mul projekt vaid pigem uus suund. Mujal maailmas on see ammu populaarsust leidnud. Sellel on väga palju plusse. tegelt miinuseid on suht raske üldse ette kujutada. Kõige suuremad eelised on muidugi tuhkru puhtad hambad (vaata oma tuhkru tagumisi hambaid, kui seal veel pole hambakivi, siis üsna peagi see sinna tekib, kui ta sööb kuivtoitu) ja täiesti minimaalsel kujul junnid, mis ei haise. Loomulikult ka tuhkru tervis. Tuhkur sööb seda mis on tema jaoks loomulik ja mida ta keha omastab.
Sellise söögiga harjutamine võib olenevalt tuhkrust palju aega võtta, aga kui muud võimalust ei jäeta, hakkab mõnuga krõbistama ja varsti harjub ära. Tikker on mul eluaeg liha armastanud ja ta naudib seda sööki. Aura alguses vaatas imelikult aga ta on kõik oma portsud kenasti ära söönud. Täna on neil juurvilja-kanapuguplöga päev. Seda nad veel söönud pole, kuid usun et õhtul/öösel tehakse kauss tühjaks.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Diana » 05. november 2007, 19:28

Heleri, väga hea, aga ka väga vastutuserohke otsus. Jälgin huviga sinu ja su tuhkrute kogemust!
Kirjuta foorumirahvale täpsemalt, mida BARF endast kujutab ja kindlasti ka sellest, et BARF ehk toortoitmine ei ole algajale mõeldud ning nõuab põhjalikke tuhkrudietoloogia teadmisi ja individuaalse lähenemise oskust. See ei ole reeglina kuivtoidust majanduslikult soodsam variant ning kui keegi hakkab tuhkrut nt kanakaeltega toitma, lõpeb see tõenäoliselt üsnagi traagiliselt.
Miks Sa kasutad köögivilju? Tuhkru organism nagunii ei omasta sellist toitu või sellel põhimõttel, et tuhkru saagi maos sisaldub veidi taimse päritoluga massi? Kas kasutad dieedis ainult kana ja kana subprodukte?
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 06. november 2007, 14:07

Toortoit ehk BARF on selline söötmismudel, kus looma põhiliseks toiduks on lihased kondid (lisaks veel siseorganid, munad jne ja vastavalt aastajale ka mõned lisakomponendid). Kõik mis loomale antakse on toores, keedetud luud/kondid on keelatud ja samuti pole mõtet loomale pakkuda juba puhtaks söödud konte. Laiemalt on see levinud koerapidajate seas, kuid loomaarstide poolt on selline söötmisviis tavaliselt taunitav, sest me kõik ju teame, et nt kanaluid ei soovitata koertele üldse anda jne. Tegelt BARFis on just kanaluud ka ette nähtud (muidugi mitte jälle ainult luud, aga koos mingi kehaosaga). Oma kaks koera sõid ka terve suve BARFi ja kõik olid väga rahul.
Tuhkrute toortoitmises kehtib reegel et päeva sööginorm on umbes 7,5% kehamassist. Mõnel on normkaalu säilitamiseks rohkem süüa vaja mõnel vähem, oleneb jälle ainevahetusest jne.

Toortoitmine pole algajatele, õige erinevate ainete tasakaal on väga oluline ja toortoit ei tähenda tõesti seda, et nüüd sööb tuhkur ainult liha. Kõik tuhkrule pakutavad asjad peavad olema väga hoolega läbi mõeldud. Eriti oluline on liha ja luude/kontide õige tasakaal.

Juurviljad(köögiviljad jne) on aint max 5% menüüst, mitte rohkem. See on eelkõige toorkiu saamiseks. Kuna ma lehmamagu ei kavatse tuhkrtele ostma hakata (seal muidu igasugu kasulikud ained), siis kompenseerin seda juurvilja püreega. Targem kirjandus räägib et kui igasugu kasulikud aedviljad püreestada, siis on see tuhkrule omastatav (samamoodi ka koertele, kes muidu juurikaid ei omasta). Kuna looduses sööb tuhkur näiteks jäneseid/hiiri/rotte jne, siis need loomad söövad väga palju taimset ollust.

Menüü ei koosne ainult kana juppidest. Plaanis ka muude loomade/lindude liha ja luudega sööta, lihtsalt seekord oli kana. Ma arvan et teiste loomade (va jänes) kondid on tuhkrule suhteliselt võimatud söömiseks. Seetõttu kavatsen kaltsiumiosa anda neile kanakontide näol. Liha võivad ka muude elukate oma süüa, samuti siseorganeid.
Kanakaelad ei ole jah kaval variant söötmiseks. Vahetevahel võib pakkuda, aga kuna seal suurem osa kõhresid, mitte kaltsiumirikas luu, siis pikaajalise kanakaelte või selgade söötmisel on oht, et loomakesel tekib kaltsiumipuudus.
Toortoitmise põhimõte ongi pakkuda loomale võimalikult erinevat sööki, mitte ainult kanafileed või veisestrogonovi.

Minu tutvusringkonnas on ka kasvataja, kes sellist söötmisviisi kasutab ning seetõttu on mul tema kogemustest tagasiside olemas. Mujal maailmas kasutavad päris mitmed tuhkrute kasvatajad toortoitmist ja on ülimalt rahul. Sellise meetodiga kasvatatakse üles ka pesakondasid.

Tulemustest võin vast rääkida mitme kuu pärast, kui tuhkrud söögiga harjunud.

Eile leidsin kapi alt kaks kanatiiba ja ühe kaela :-D Haisesid juba parajalt. Nii et minu tuhkrukesed pole teps mitte kõiki oma portsjoneid ära söönud. Nad kavalpead viivad tagavaraks, arvavad et ei ole vaja kohe süüa et nagunii saab varsti kuivtoitu :razz: Eks nad mingi aeg pirtsutavad ja siis asuvad korralikult sööma. Mõningane kaalukoatus pidi toortoitmisega alustamisel normaalne olema. Minu omad on veel parajad pontsikud ja iga päev nad ka midagi söövad. Nii et päris nälga nad ei tohiks jääda.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Diana » 12. detsember 2007, 16:45

Kuidas on praegu muljed ja kogemused toortoitmisega?
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 15. detsember 2007, 20:17

Muljed on jätkuvalt väga head. Tuhkrud näevad välja paremad kui kunagi varem, karv on pikk, läikiv ja kohev, tuhkrud ise on ka väga rahul. Iga söögikorda oodatakse äärmise põnevusega ja kannatamatusega. Neil on hea isu ja enam ei põlata ära ühtegi söögipala, näritakse peaaegu lõpuni kõik kondid ja liha kaob kui hundikurku. Siiamaani pole ka mingisugust vitamiinipuudust tähele pannud. Ahjaa, ka hambakivi on kadunud. Tikril ikka aegajalt oli vaja seda varem eemaldada, kui kuivtoitu sõi. Enne toortoidule minekut olid tal hambad väga kivised, kuid millegipärast polnud eriti mahti seda eemaldada (teen seda oma tuhkrutel muidu ise). Nüüd kui ükspäev neil hambaid kontrollisin olid Tikri muidu väga koledad hambad peaaegu valged (just tagumised purihambad, kuhu kivi kõige rohkem koguneb).
Junnid on jätkuvalt väiksed, sellist jubedat s...tahaisu, mis kuivtoiduga oli, ei ole enam üldse. Alles hiljuti käisid Tikril ja Aural ühed tuhkrud külas kes kuivtoidu peal ja no see ehmatus oli ikka väga suur kui nad meie liivakastis käisid. Mulle meenus hetkega kui jube hais ka minu tuhkru väljaheidetel varem oli. Samas tõdesin kui drastiliselt mõjub söök väljaheidetele. St et minu tuhkrute junnid on ikka väga minid ja lõhnatud võrreldes tavalise kuivtoitu sööva tuhkru keskmise väljaheitega....

Nii et minu muljed on väga positiivsed. Kogused ja söögi varieerimine on juba sisse harjunud ja praegu ei plaani küll oma karvastele enam kuivtoitu anda.

Kindlasti rõhutan, et kui keegi on sellest veel huvitatud, siis enne praktiseerimist väga palju sel teemal lugeda, netis infi palju. Kõike ei maksaks ka kullana võtta mida sealt lugeda õnnestub. Samas kirjutavad mõned kasvatajad ka oma ebaõnnestumistest. On mitmeid erinevaid stiile ja tuleks välja otsida endale ja tuhkrule kõige sobivam ja mugavaim.

Ebaõnnestumiste kohta võin ühe näite tuua: üks kasvataja ja paljude tuhkrute omanik läks ka toortoitmisele üle. Kuna tema tuhkrud olid pirtsud ja sõid aint käest jne, siis lasi ta alati oma väljavalitud lihapalad ja kondid purustada, hakklihaks teha ja segas vist seda massi veega et see nii kleepuv ei oleks. Tuhkrud võid sellist plöga päevast päeva. Lõpuks selle tulemusena et tuhkrud ei saanud närida ja hambaid kasutada tuli neil kõigil väga jube igemepõletik. Arstide väitel oli siis põhjus selles et vesi ja liha reageerisid kuidagi omavahel. Sellist möga söötes kleepub kogu see värk hammaste külge ja puhastamise asemel see hoopis rikub hambaid.

Ma ei plögasta oma tuhkrutele midagi. Kõik annan neile ette suurte tükkidena, kondid tervetena jne, et neil oleks närimist ja tegevust.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Diana » 15. detsember 2007, 20:54

Mis kuivtoitu Sa muide enne kasutasid?
ise küll veel toortoitu andma ei julge, kardan teha rohkem halba kui head.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 15. detsember 2007, 22:24

Minu tuhkrud sõid enne igasugust kuivtoitu. Mitte segamini, aga erinevatel aegadel on söödud nii Royalit, Hillsi, Totally Ferretit ja kunagi algusaegadel ka Fernando Ferretfoodi ja Padovani. Muid pole eriti katsetanud. Liha on nad alati ka varem saanud, samamoodi muna, nii et toorsöögi elementidega on nad ka varem tuttavad. Liitusin mingi aeg ka vastava teemalise grupeeringuga netis (natural ferrets). Ja no on ikka naljakas ja hämmastav küll mismoodi mujal tuhkruid kasvatatakse ja söödetakse. Nt enamus tuhkrud pole oma eluajal saanud üldse midagi peale krõbuskite, liha pole isegi maitsta saanud. Toortoidule üleminek kestab mõnedel ikka mitu kuud ja on pikaldane protsess, mõned tuhkrud on harjunud eluaeg ainult näpuvahelt sööma jne. Paneb lausa imestama. Meil tunudb see asi kuidagi palju loomulikum ja kuidagi looduslähedasem.

Eks ma ise pelgan ka toortoitmise puhul seda, et äkki jääb mõnest ainest puudu, aga kui ma oma tuhkrute menüüd vaatan, siis põhiasjad peaksid nad igal juhul kätte saama. Juhul kui mingi puudus ilmneb siis saab vastavate produktidega seda parandada. Siiamaani mingeid vitamiinilisandeid neile ei paku, tõsi, vahetevahel saavad Nutri plus geeli, aga seda rohkem mõnu pärast. Jälgin terve saagi mudelit, vähemalt üritan.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Toores

PostitusPostitas helen125 » 03. märts 2008, 10:30

Hakkasin mõtlema selle toodtoidu peale, et kas pole võimalik loomal sealt mingit haigust saada, sest seal kanalates igast värki levib. Et inimeste puhul öeldakse alati, et küpsetage liha ilusti läbi siis kaovad haigused ja igast bakteri värgid ära.
Tuhkrud on looduslik antidepressant:)
Kasutaja avatar
helen125
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 891
Teemad: 21
Asukoht: Tallinn/Viljandi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõht lahti.

PostitusPostitas Diana » 03. märts 2008, 16:40

Kanalihast vist mitte. Loomalihast võib vabalt usse saada.
Igaks juhuks võib sooja veega pesta ning keeva veega üle lasta, et juhuslikult sattunud bakterid tappa. Linnugrippi meil arvatavasti ei ole, seega linnuliha peaks olema ohutu.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõht lahti.

PostitusPostitas helen125 » 03. märts 2008, 17:04

Seal kanalates on päris sageli olnud, mingisugused viirused või värgid, et kohe massimõrvu on tehtud, vist polnud linnugripp, mingi salmonella või mingi selline x-haigus.
Tuhkrud on looduslik antidepressant:)
Kasutaja avatar
helen125
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 891
Teemad: 21
Asukoht: Tallinn/Viljandi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõht lahti.

PostitusPostitas triinabelle » 04. märts 2008, 13:28

Baktereid on võimalik saada igalt poolt. Viirus levib ja elab ainult elavas organismis - st kui teie loom just elavat saaki ei söö, siis lihaga seda saada pole võimalik.
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 52
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõht lahti.

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 05. märts 2008, 10:40

Lisan, et kõik Müüdav lihakraam on läbinud tapamajades iagsugused testid ja haiget liha ringlusesse ei saadeta. Igasugu haigusi võib olla jah, aga naljalt sa oma tuhkrule lihaga mingit jama sisse sööta ei saa. Usse ja muid viirusi võid saada sellisest toortoidust, mida ostad kuskilt naabrimuti talust. Poodides olev kraam on kõik testitud, loomad ussikuuritatud jne. Tänapäeval on isegi sealihast raske parasiite saada. Nii et see pole küll alus, miks tuhkrule ei peaks liha andma. Kui sööta tuhkrut tibude või hiirtega, ehk siis nö elussöödaga või ka külmunud hiirtega (hiirtest võib saada vabalt igasugu parasiite), siis on teineasi.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 05. märts 2008, 15:32

Ma arvan et tuhkruga Tallinna tänavatel jalutades on suurem tõenäosus mingit viirust saada kui talle liha söötes. Mina olen toore söötmisega väga rahul. Ainuke asi on see, et Tikker kipub paksuks minema :-D Kuigi ma ei anna juba ammu sellise rasvasisaldusega toitu nagu soovitatakse, lisarasva enam üldse ei anna. Nii et kelle tuhkrul on vaja kaalu kasvatada, kes muidu niru välja näeb, siis liha/kondid on ideaalne selleks.
Kogesin seda koerte peal ka. Mul vanem koer oli selline keda eluaeg polnud võimalik krõbinatega norm kaalu sööta. Suvi läbi sõi toorest ja koer nagu ponks, ideaalses näitusevormis.
Toore söötmist ei tasuks nii palju karta. See pole mingi raketiteadus. Tuhkru puhul on ülioluline see, et ta näriks ka konte/luid. Neid peab saama õiges koguses, st et mitte liiga vähe. Kui neljal kuni viiel päeval nädalas kontidega kanatükke sööta ja ülejäänud päevad siseelundeid sööta, siis peaks ok olema. Mingeid lisavitamiine ma juurde ei sööda.
Keerulisemaks võib osutuda kutsika söötmine või pesakonna üles kasvatamine lihaga. Täiskasvanud tuhkru puhul on juba luud välja arenenud ja puusse paneku võimalus väiksem.
Ma annan süüa tunde järgi ja junnide järgi. Põhiline, et ei sööks kogu aeg ühte ja sama, vaid et jupid vahelduks. Minu omad söövad ära kogu kana, midagi ei lähe raisku. Igasugu erinevaid jubinaid siis alates kaelast lõpetades sabaga. Menüü mitmekesistamiseks võib ka veiseliha pakkuda, mune jne. Söötes toorest mõtlen eelkõige sellele mismoodi tuhkur looduses sööks. Kui jälgida nö terve saagi põhimõtet (teatud aja jooksul saaks süüa terve olendi, nt mingil perioodil terve kana), siis peaks enam vähem ok olema.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Cazzike » 05. märts 2008, 17:40

Üks küsimus vahepeal :-) : kas tuhkrule võib anda igasuguseid (kanakonte)? Ükskord andsin Pliksule ka konti natuke järada - tundus, et maitses aga ma hakkasin kartma, et talle võib mingi peenem kanakont kurku jääda :ups: Vabandust kui väga loll küsimus.
Loomadel on erilised võimed, mida keegi ei oska seletada...
R.I.P Kissi, Poksi, Nupsik, Mõmmi, Pliksu(kallis)
Kasutaja avatar
Cazzike
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 82
Teemad: 2
Pildid: 9
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 36
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 05. märts 2008, 18:02

Mina annan igasuguseid jah. Need mis liiga kõvad ja hammas peale ei hakka, jäetakse järgi. Üldiselt närib tuhkur kondi väga peeneks ja probleeme pole. Kondi all mõtlen ainult toorest konti koos lihaga (nt kanatiib, koib jne). Terved jupid. Igasugused keedetud/grillitud kondid on keelatud. Need võivad tõesti kildu teha.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Diana » 05. märts 2008, 18:24

Lisaks veel juurde, et kui tuhkur närib kondid ilusti katki väikesteks tükkideks, siis võib sööta konte küll. Kui ta aga kipub neid neelata suurte tükkidena, siis ei tohi anda.
See, kuidas tuhkur konte sööb, sõltub instinktidest ja tuhkru kogemustest, kas ta sai varem konte süüa või kas ta nägi, kuidas teised tuhkrud söövad.

Vetarstide seas ei ole ühist arvamust, kas konte tohib üldse anda või mitte. Ühed arvavad, et kui loom neid normaalselt sööb, siis on kondid isegi kasulikud. Teised arvavad, et koduloom ei ole harjunud konte sööma, seega soolesulgus või mao ja soolestiku haavandid on väga levinud kontide söömise tagajärjed. BARFi toitumissüsteem, millest siin teemas juttu ongi, näeb ette kontide söötmist, sest süsteemi põhimõte on looduslähedus. Ühes aspektis on kõik vetid päri: keedetud konte ei tohi kindlasti anda, sest need klombistuvad soolestikus ning kutsuvad väga tihti esile sulgust.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 06. märts 2008, 12:57

Ütleme nii et Eestis ei ole mõtet eriti loomaarstidele rääkida, et kodus koeri ja muid loomi kontidega söödetakse :-D Siis saate kohe pika loengu kuidas õigesti toita ja et kui ohtlikud need kondid on. Muidugi on arstide seas erandeid ka, aga üldine arvamus on selline (Triin on selles suhtes norm :-D ).
BARFi mudel ütleb, et toorel kujul võivad loomad süüa ükskõik milliseid konte, kui kont on piisavalt suur, et loom peaks seda enne alla neelamist närima ja loomulikult toores.
Tuhkrute puhul ei ole see kondineelamine küll eriti levinud. Pealegi on kõik kondid tuhkru jaoks nagunii nii suured, et ta peab nii või naa neid närima. Muidugi tuleb oma looma tunda.
Näitena võin tuua, et Aural on eluaeg olnud väga tugevad saagiinstinktid. Juba 3-4-nädalaselt (polnud veel silmigi peas), söödeti teda oma ema kodus elus hamstrite ja ei tea millega veel, st et murdmine ja elusa söömine on tal käpas. Mina seda katsetanud pole. Oma hulludele instinktidele vaatamata sööb ta igasugu konte väga rahulikult ja hoolikalt, samamoodi ka Tikker, kellel pole kunagi ühegi elusa saagiga pistmist olnud.
Selline kontide kugistamine käib rohkem koerte kohta, aga eks igaüks peab oma tuhkru puhul alguses jälgima.

Reeglina tekivad igasugu soolte haavandid siiski keedetud või praekontide järamisest, kuna töödeldud kont on kuiv ja teeb teravat kildu närimisel. Enamus vanainimesi ju armastab oma pisikutsudele nö supikonte anda, seda sisi ikka keedetud peast, samuti nö süldikondid. Aga on jah ka loomi kelle seedimine on nii tundlik et konte vastu ei võta ja tekivad probleemid. Need on siiski erandid.

Kellel on sellise tervisliku söötmise vastu huvi, eks uurib ise lähemalt.

Minu tuhkrutel täitus just 5 kuud toore söömist :-D
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Diana » 06. märts 2008, 13:04

Heleri kirjutas:Ütleme nii et Eestis ei ole mõtet eriti loomaarstidele rääkida, et kodus koeri ja muid loomi kontidega söödetakse :-D Siis saate kohe pika loengu kuidas õigesti toita ja et kui ohtlikud need kondid on. Muidugi on arstide seas erandeid ka, aga üldine arvamus on selline (Triin on selles suhtes norm :-D ).


Seda just sellepärast, et nad näevad sellise toitmise tagajärgi oma praktikas üsnagi tihti. :-) See kehtib üldjuhul koerte puhul, sest vaevalt on loomaartidel juhtunud nii palju kontide pärast tekkinud soolesulgusega tegeleda just tuhkrutel.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 06. märts 2008, 13:10

Jah aga loomaarstid näevad tavaliselt keedukondi söömise tagajärgi. Reeglina ei ole inimestel sellist soovi, et koerale nt poest terve kana osta või midagi, antakse oma keedu- või grillkana jäänuseid, mis ongi ülimalt ohtlikud. Samuti igasugused muud küpsetatud kondid. Terveid tooreid konte ei anta väga paljudele just, ja eriti veel lihaga konte. Pigem ikka mingid jäänused. Või lõigatakse nii pisikesed jupid, et koer kugistab need lihtsalt alla ja võib ummistuse saada. Ülioluline ongi kondi ja liha õige tasakaal. Kui konti on liiga palju ja liha liiga vähe (nt kanakaelad koerte puhul), siis võib ka kõhukinnisus tekkida. Barfi harrastajate käest ei ole ma veel halbu sõnu kuulnud.
Aga ok, eks see ole jah igaühe oma valik. Jutt läks küll koertele, aga tuhkrutele peaks see ka klappima :-)
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Diana » 07. märts 2008, 14:55

Heleri, kas Sa plaanid toita ka edaspidi linnulihaga või kavatsed kunagi närilistele üle minna?
Mina saan küll aru, et närilised on parim võimalikest toitmisviisidest, kuid mul on kohe süda paha, kui mõtlen selle järele, kuidas see kõik välja hakkab nägema. :nono: :o
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 08. märts 2008, 15:01

Kuna ma ise olen eluaeg rotipidaja olnud, sisi elusate närilistega kindlasti o ma tuhkruid kostitama ei hakka. Olgu see siis nii hea ja loomulik sööt kui tahes. Mu süda ei luba seda. Olen küll vahest mõelnud, et proovida neid külmutatud pinkisid (vastsündinud või paaripäevased hiirepojad, külmutatud ja surnud), mida roomajate pidajad kasutavad, aga senini pole veel leidnud ühtegi kohta kust ma neid saaks. Pole väga otsinud ka. Külmutatud ja juba surnud loomadega pole nii hull. Võib-olla kunagi katsetan. Praegu siiski jätkan kanaga. Suvel püüdku ise hiiri kui tahavad:)
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Harbiny » 17. märts 2008, 19:22

Heleri, kui sa otsustad osta enda tuhkrule neid hiirepoegasid siis ma täna just leidsin selle poe. Poe nimeks on Zoo. See asub Lauteri tn, vähemalt mina nägin neid seal. Need olid all kalade ja troopika loomade juures punaselt kirja pandud! Mina võin sama öelda. Peaksin ka mingi aeg tuhkru saama aga mina ka ei toida elusees loomadega enda tuhkurt!!! :nono:
Tulevik on suur ja sügav kuristik, mida õpin tundma alles siis, kui olen sinna sisse hüpanud.
Kasutaja avatar
Harbiny
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 715
Teemad: 10
Pildid: 7
Asukoht: Tallinn/Jüri
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Lizard » 27. märts 2008, 12:40

Pinkisid saab ka Sõpruse pst. Rimi Hypermarketist. seal on nii hiire kui ka roti poegi.
Heleri kui sa mõtled proovida siis soovitan juba roti pojad, sest hiire omad on nii pisikesed ja tegelikult on üks pinki ka suht kallis, 12 eeku. Muidugi ma ei usu, et te neid just kausside kaupa tuhkrutele sisse söötma hakkate :-D
Tean kuna ise söödan oma madu nendega. Mina saan küll suht odavalt läbi, kuna ta sööb ainult 1-2 hiirt nädalas.
Heleri, anna siis aga teada kuidas neile maitsesid (kui otsustad proovida).
Aga ärge siis poodi tühjaks ostge, jätke mu ussile ka :-D :-D :-D (see oli nali)
Kasutaja avatar
Lizard
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 367
Teemad: 3
Pildid: 10
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Lind1100 » 27. märts 2008, 15:40

Lizard kirjutas:Tegelikult on üks pinki ka suht kallis, 12 eeku.


Loomapoes on roti hinnaks ju 50 eek, kuidas siis pink kallis on? :shock:
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Lizard » 27. märts 2008, 19:12

Kallis selles mõttes, et kui mina annan maole 12-24 krooni nädalas süüa. Siis tuhkrule kulub kindlasti rohkem (kui näiteks annad tuhkrule muu toidu juurde iga päev ühe pinki, siis kuus maksad juba üle 350 krooni) Suht kallis tuleb ju kokku.
Teema on ju toitmisest, nii võib muidugi öelda, et rott on ju odav, et kuidas siis pink on kallis.
Kasutaja avatar
Lizard
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 367
Teemad: 3
Pildid: 10
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Heleri (Teema autor) » 28. märts 2008, 10:27

Roti hind on ka sellepärast odav, et rott tuuakse poodi reeglina roti omaniku poolt. Pinkid on aga surnud ja külmutatud pojad, nende surmamiseks ja külmutamiseks kulub raha, samuti tuleb neid poodi tellida, transportida jne. Sellin on minu arusaam.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Lizard » 28. märts 2008, 11:07

rottidest vist praegusel ajal on poes suhteliselt raske lahti ka saada. Praegu neid ju päris palju müüdid. Kui mina oma esimese roti ostsin, siis ta oli poes ainuke.
ja mul oleks sama probleem mis sulgi Heleri, et elus looma never ei suudakas anda.
Kasutaja avatar
Lizard
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 367
Teemad: 3
Pildid: 10
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Toortoit

PostitusPostitas Lind1100 » 28. märts 2008, 16:26

Ühe roti hinna eest saab ju 4 pinki, arvestades pinki hinnaks 12 eek, nagu siin öeldi.
4 pinki= 48 1 rott= 50
Rott on seega palju kallim.
Seda ma imestangi et miks Lizard ütleb et pinkid kallid on .


Elus loomi polegi hea anda- mõni ehk jõuab vastu hammustada. Rääkimata sellest, et juba videote pealt on elus looma söömist jube vaadata, mis siis päriselus oleks.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Toitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist