Teddy+ rosett- mis on tulemus?

Arutleme erinevate tõugude, värvide ja karvatüüpide teemadel.

Moderaatorid: triini22, nirgike

Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas mammu17 (Teema autor) » 21. aprill 2009, 10:09

Ma täiesti juhuslikult sattusin merisigade geneetikat arutavale lehele ja tekkis huvi, mis juhtub kui paaritada tõu teddyt rosettidega tõutu notsuga. Ma olin arusaamisel, et tulemuseks ei saa tulla, midagi peale tavaliste rosettide aga need notsikud, kes sattusid Tartu varjupaika olid teddykrantsid. Kuidas? Midagi nagu kooli aegsest genetikast meenub, et teddy+ siledakarvaline (oleneb siledakarvalise geenidest) on võimalus kas 0 või 25%. Kas see võibolla õige loogika?

Siiani olen arusaamisel, et teddy geen on retsesiivne ja siledakarvaline dominantne. Samuti rosett on dominantne võrdluses siledakarvalisega. Mis oleks paarituse tulemus teddy pluss rosett?

Ma ei kavatse seda eksperimenti korraldada oma sigadega aga lihtsalt huvi tekkis geneetika vastu ja loodan siit oma küsimusele vastust saada :-D
Kasutaja avatar
mammu17
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 239
Teemad: 18
Pildid: 2
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas Mercar » 21. aprill 2009, 11:14

Ma ei tea ise merisigade geneetikast midagi, aga võttes aluseks sinu eeldused:

Siiani olen arusaamisel, et teddy geen on retsesiivne ja siledakarvaline dominantne. Samuti rosett on dominantne võrdluses siledakarvalisega. Mis oleks paarituse tulemus teddy pluss rosett?

Teddy tähistades A-ga
Rosett B-ga

Vanem A: välimuselt Teddy, ilma rosettidetta oleks aabb
Vanem B välimuselt mitte teddy rosettidega oleks: A_B_ (allkriips tähendab et seal võib olla nii suur kui väike täht).

Olenevalt teisest vanemast on siis 4 võimalust:
Võimalus 1) aabb*AABB= kõik pojad AaBb ehk pole teddyd ja on rosettidega

2) aabb*AaBb= 25% AaBb (rosetiga mitte teddy), 25% Aabb (sile ja rosetita), 25% aaBb (rosetiga teddy) ja 25% aabb (rosetita teddy)

3) aabb*AABb= 50% AaBb (rosetiga mitte teddy) ja 50% Aabb (sile ja rosetita)

4) aabb*AaBB= 50% AaBb (rosetiga mitte teddy) ja 50% aaBb (rosetiga teddy).


Kokkuvõtteks et teddysid saada peab rosettidega vanem teddy geeni kandma, seega varasemas suguvõsas teddy paaritusi sees olema.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas margotx » 15. veebruar 2010, 10:57

Ma paaritasin rosetti ja teddyt.Ehk ma siis ütlen mis meil tuli.Meil peaks märtsis tulema.Ma paaritasin kasutaja kristellega.
♥ enda merisiga ..Elu on raske!(eriti koolis)
Kasutaja avatar
margotx
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 338
Teemad: 10
Pildid: 23
Asukoht: tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 22
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas nirgike » 15. veebruar 2010, 21:05

Tänapäeva teadmiste juures peaksid loomkatsed ajaloo prügikasti jääma :nono:
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas margotx » 16. veebruar 2010, 11:43

Seda küll jah.Mul lihtsalt suri eelmine merisiga ära ja siis tahtsime selle rosettiga paaritada.Aga suri ära.Siis nüüd saime teddy ja tahaks paaritada.Sest tutavaid ei ole kellel oleks teddyt.Selle pärast vot.Ega ma ei katseta nii sama.
♥ enda merisiga ..Elu on raske!(eriti koolis)
Kasutaja avatar
margotx
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 338
Teemad: 10
Pildid: 23
Asukoht: tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 22
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas Mercar » 16. veebruar 2010, 12:40

No aga paaritad ju ikka vaid põhjusel, et näe, tahaks. See ei ole loomasõbralik lähenemine. Soovitan soojalt loe foorumi eetika koodeksit. Ehk saad aru miks sinu tegevust vastutustundetuks peame.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas alina467 » 16. veebruar 2010, 13:27

Ma ei viitsi praegu merisigade geneetikasse süveneda, aga võib-olla karvade pikkust ja asetust määrab rohkem kui 2 geeni. Ja alleele võib ka geenil olla rohkem kui 2. Lisaks on veel kõiksugu ko-dominantsused olemas, geenide aheldatus ja sada muud imet, nii et ei pruugi see nii lihtne olla midagi.

PS: mis puudutab loomkatseid ja "tänapäeva teadmisi" siis ärge ometi olge nii naiivsed. Loomkatsed olid on ja jäävad veel väga pikaks ajaks(kahjuks). Ja teadmisi on veel omandada maa ja ilm. Ja kui selle paarituse taga oleks eksperiment, siis minu meelest see ei ole nii hull, kui niisama loomi paaritada "sest pojad on nunnud". Eriti veel, mis puutub nii levinud loomadesse nagu merisead ja veel majanduskriisi ajal.
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas nirgike » 16. veebruar 2010, 19:09

Eestlased (eriti paaritamishuvilised) võiks rohkem iseennast paaritada, mitte oma lemmikloomi :D
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas margotx » 16. veebruar 2010, 20:57

ma vabandan.
♥ enda merisiga ..Elu on raske!(eriti koolis)
Kasutaja avatar
margotx
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 338
Teemad: 10
Pildid: 23
Asukoht: tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 22
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas alina467 » 16. veebruar 2010, 21:05

Ega mis sa ikka vabandad, peaasi et sa oma meriseapoegadele pärast kodud leiad ja hätta nendega ei jää. Eriti veel praegusel ajal, kus inimesed annavad oma loomi järjest rohkem ära. Meie saame siin ainult su südametunnistusele rõhuda ja sulle tulevikuks soovitusi anda. Ma usun et sinulgi on kahju loomadest, kes varjupaika viiakse, või veel hullem- prügikasti kõrvale pannakse.
Müüa imeilusad sisalikud: http://www.kuldnebors.ee/7606598
Kasutaja avatar
alina467
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 552
Teemad: 11
Pildid: 4
Asukoht: Tartu (vahel ka Jõhvi ja Paide)
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas nirgike » 17. veebruar 2010, 10:45

Selles osas olen ma Alinaga nõus. Aga no ei saa jätta närvi minemata, kui keegi ütleb "aga ma tahtsin paaritada", andkem ka loomasõpradele andeks :ups:
Karu näiteks sünnnitab unepealt ja poeg on väiksem kui ta enda junn, merisea pojad aga on selles mõttes hiiglaslikud ja seega ka tiinus ning sünnitus meriseale üpris vaevalised. Seega tuleks kümme korda enne mõelda, kas see valu ja vaev lemmikule on asja väärt. Lisaks jah kodude leidmise teema. Kasvatajal ei ole probleem hoida meriseapoegi enda juures ükskõik kui kaua läheb hea kodu leidmiseks, aga tavaline meriseapidaja tahab poegadest enamasti ruttu lahti saada, või on ta alaealine, kelle vanemad survestavad poegadest ruttu lahti saama ja seega rändavad pojad loomapoodi või antakse igale ettejuhtuvale, kes vähegi on nõus võtma. Muidugi kõik ei ole sellised, aga kui 90% juhtudest läheb nii, siis tundub iga uus paaritamisteade ohumärgina.

Aga kui minna rohkem teemasse tagasi, siis vaatasin just ükspäev oma emaste merisigade kasvataja kodulehekülge. Tal oli õnnestunud saada huvitava värvikombinatsiooniga emane ja teistsuguse, kuid samuti huvitava värvikombinatsiooniga isane. Loomulikult tekib mõte, et kui neid paaritada, siis peaks ju lausa topelt-erilised pojad saama. Eks temagi paaritas, aga võta näpust, kõik pojad tulid tavalised pruuni-valge ja musta-pruuni-valge kirjud. Aga eks ta loogiline ole, et kui su loomal on mingi tunnus, mis on harva esinev, siis järelikult see ongi mitte dominantne ja enamasti ei tule välja. Kui ma väike olin, siis meil oli ka haruldaselt ilusa kasukaga väike emane koer. Ta sai mitmel korral kutsikad, kuid mitte ükski neist ei ole tema moodi. Nii et kui sul on mingi harvaesineva tunnusega loom, siis pead täpselt teadma tema geneetikat ja otsima täpselt sobiva geneetikaga paarilise, et pojad kannaksid seda tunnust edasi. S.t. mingi suvalisega paaritades paned suure tõenäosusega puusse.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas margotx » 17. veebruar 2010, 14:14

alina467 kirjutas:Ega mis sa ikka vabandad, peaasi et sa oma meriseapoegadele pärast kodud leiad ja hätta nendega ei jää. Eriti veel praegusel ajal, kus inimesed annavad oma loomi järjest rohkem ära. Meie saame siin ainult su südametunnistusele rõhuda ja sulle tulevikuks soovitusi anda. Ma usun et sinulgi on kahju loomadest, kes varjupaika viiakse, või veel hullem- prügikasti kõrvale pannakse.

ma tänan et lohutasite. :sad:
♥ enda merisiga ..Elu on raske!(eriti koolis)
Kasutaja avatar
margotx
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 338
Teemad: 10
Pildid: 23
Asukoht: tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 22
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Teddy+ rosett- mis on tulemus?

PostitusPostitas margotx » 29. mai 2011, 18:50

Kahju, meil ei õnnestunud paaritumine.Emasel oli vist midagi viga ,sest teist korda kui emase merisea omanikud ostsid isase ,siis ei tulnud ka midagi välja.
♥ enda merisiga ..Elu on raske!(eriti koolis)
Kasutaja avatar
margotx
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 338
Teemad: 10
Pildid: 23
Asukoht: tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 22
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tõud ja värvid

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline