Viirpapagoi sulgib väga pikalt

Küsimused ja arutelud tervise teemadel.

Moderaator: Annie

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas Siuts123 (Teema autor) » 08. november 2011, 19:00

Olen siin uus kasutaja ja ka esmakordselt jumala tahtel :A: viiruka omanik ja selles valdkonnas teadmised puuduvad.Leidsin juuni kuus õuelt imearmsa viiruka.Lasin ta tuppa lahti ja tormasin poodi süüa ostma,kuna kodus olevaid helbeid ta ei söönud.Oma esimese öö magas lae all lambi otsas ,kuna looma poed olid juba kinni,et puuri osta.Järgmisel päeval sain puuri ja kõik muu vajaliku.Olemas on kõik võimalikud kivid,aga kahjuks neist ta ei huvitu :sad: sama ka puguliivaga.Sööke olen erinevaid katsetanud,puuviljad,juurviljad,salat jne,erinevad söögisegud,aga tallemeeldib ainult segu Sluis.Asjad mille vastu ta huvi tunneb on peegel,söök,maiusepulgad ja vann,kõike muud ta kas kardab või lihtsalt ei paku huvi.Lind on emane,aga vanust ma ei tea, ega oska määrata.Puuri läks ilusti ise ja välja tuleb ka. Puuri ukse teen hommikul lahti ja õhtul enne uinumist panen kinni,nii ta siis käib päeva jooksul ise väljas palju tahab.Toas ta üldiselt ringi ei lenda,paar kolm ringi teeb ja,siis maandub oma lemmik kohta,baarikappi,peegli ette eputama.Näpu peale tuleb ilusti ja õlal istub ka. Tundub,et on eelnevalt teist õpetatud.Kuigi suht tige on :-D puuris end katsuda ei lase ja päris pihku ka võtta ei saa.Nüüd aga lähemalt oma murest,miks ma üldse siit abi otsin.Olen lugenud,et sulgimis perjood kestab 6nädalat,aga minu viirukas hakkas sulgima augusti alguses ja tundub,et teeb seda siiani :dunno: Esmalt tulid ära üksikud pisemad tiiva suled,kõhul olevad suled ja,siis kaelusel olevad täpid..need täpid kasvasid septembri alguseks tagasi.Nüüd,aga hiljuti hakkas ta saba ja tiiva suuremaid sulgi maha ajama ja ka need samad kaelal olevad täpid vahetuvad jälle,nii siis,tundub,et minu viiruka sulgimis perjood kestab 3kuud?Haiguse tundemärke ei ole,lind on ilus värviline ja suled on ka ilusti ühtlaselt,ei ole ka tunnuseid,et ta neid stressist ära nokib.Ühe suurema sule olen leidnud verise otsaga,aga see ka ainus.Paar päeva tagasi juhtus öösel kurb asi,olen siiani shokis :sad: .Viirukas hakkas öösel kell 5 paanitsema.Tegin puuriukse lahti ja panin tule põlema.Oma suureks ehmatuseks nägin,et linnul pole tervet saba :o ma ei teadnud mida ära teha,tegin baarikapiukse lahti kus talle meeldib alati peegliees eputamas käia,lootes,et ta lendab sinna rahunema,aga õnnetuke ei saanud ka lennata,ära olid tulnud ka ühe tiiva kõige pikemad suled,võtsin ta kätele ja rahustasin maha...panin ta puuri tagasi.Vaatasin,et verd ei ole mitte kuskil tilkagi ja ühegi sule ots ei olnud ka verine :dunno: Kartsin alguses,et hiired on vaesekesel sabast kinni saanud ja selle ära tõmmanud,aga tundub,et see siiski vist nii ei olnud.Viirukas käitus järgmisel päeval täitsa normaalselt,hüppab puuris ringi ja mängib,aga välja ei taha tulla.Loodan,et ta väga suurt traumat ei saanud.Kas on võimalik,et viirukal tulevad ka niisama kõik saba ja tiiva suled korraga ära?Ja,mis selliste öisete paanitsemiste vastu teha?Kas peaks öösel mõne lambi põlema jätma või saavad nad ainult pimedas magada?Teine mure on selle üksindusega?Olen lugenud,et üksi nad ei ela.Igav tal ei ole,tegelen iga päev temaga,lasen vahel youtubest teiste viirukate siristamist talle,tegin talle oma playlisti :-) ,laulab ilusti kaasa!Aga kas sellest aitab?Mõttes on olnud talle ka paariline osta,aga mure selles,et ei tea,kas peab ostma kindlasti isase või võib ka emane olla?Kui isane osta,siis ei tahaks järglasi saada!Ja kuidas ta üldse paarilisse suhtub,sest ei tea,kas tal ka enne kaaslast on olnud või oligi ta äkki üksik.Peeglit toksib vahel päris tigedalt,äkki käitub ka paarilise suhtes nii. :sad: Kuidas sellisel puhul käituda?Ootan igasuguseid soovitusi ja õpetusi!Pakkuda võib ka rohelist isast viirukat!Arvan,et minu viirukas on kindlasti juba paari aastane,aga kindel ei ole.
Usun,et pean ka vähe vanema linnu muretsema.
Tänan,kui viitsisite selle pika kirja läbi lugeda ja vastate! :A:
Siuts123
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 6
Teemad: 1
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas Annie » 08. november 2011, 20:11

Öise kartuse osas on siin foorumis ka teema olemas. See on üsna levinud probleem ja ega selle vastu eriti muud pole, kui et paanikas linnule tuli põlema panna ja lasta tal rahuneda. Õnneks seda öist lendamist tavaliselt väga sageli ette ei tule. Suled ta ilmselt kaotaski puuris sihitult rabistamise tagajärjel. Mis pikkas sulgimisperioodi puutub, siis see on erinev. Minu omadel kestab see ka vahel päris pikalt ja just nii et mingi aeg tulevad väiksemad suled ja siis näen sabasulgi maas jne.

Emasele viirule soovitaks isast kaaslast, sest kaks emast lähevad suurema tõenäosusega kaklema kui kaks isast. Kui temaga palju tegeled, pole kaasalne nii oluline, kuid eks seda ole ajapikku näha. Samas, kui ta lemmikkoht on baarikapi peegel, siis näebki ta seal kaaslast ja ei tahagi rohkem lennata, vaid istuda oma "sõbra" juures. Kui tooksid talle kaasalse, siis ilmselt lendaks ta rohkem ringi (millega kaasneks muidugi ka suurem pahanduste tegemise oht). Mina tõin paar aastat tagasi oma kahele soliidsemas eas isasele ühe noore isase kaasalse ja ei jõudnud ära imestada, kui erksaks ja liikuvaks need kaks vanemat noorema mõjul muutusid. Ja ega nad ju ennegi mingid tossikesed polnud.

Loe siinseid foorumeid ka, saad päris palju asjalikku nõu.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas nuki8 » 08. november 2011, 20:32

Kui sinu viiruka öine paanitsemine hakkab korduma, vaata puur hoolikalt üle. Pead tegema selle ohutuks. Ära sisusta seda üle. Paiguta õrred, toidutopsid, mänguasjad nii et lind ei vigastaks ennast kui seal rahmeldama hakkab. Väikse öötule võid põlema jätta, ära puuri ööseks kinni kata.
Kui sul hiired ringi kolistavad, siis öötuli ei aita. Tegu pole öise kartuse vaid lihtsalt ehmumisega konkreetse segaja peale. Kui väga kardad seda öist laamendamist, siis ära teda ööseks puuri pane (loodan, et su kodu on ohutu). Pane üks mõnus puuoks väljapoole puuri. Papagoidele meeldib magada veel kardinapuul.

Sulgimine venib ka siis pikaks, kui õhutemperatuur pidevalt kõigub. Püüa see ühtlasena hoida. Osta poest sulgimisvitamiini. Pritsi lindu pihustist sooja veega või paku lihtsalt võimalust vees supelda. Õhu temp. ei tohi olla alla 18 kraadi, muidu märg papagoi võib haigeks jääda.

Paarilisega on nii, et üle 5a viirukat ei soovitata paaritada. Sina ju oma linnu vanust ei tea. Võid talle paariliseks mõne tuvi või nümfi osta, kuid üksi ei juhtu ka midagi. Kui muretsed isase siis ära neile pesa pane, või korja munad lihtsalt ära kui järglasi ei taha. Munades kohe nagunii midagi arenema ei hakka, võid täitsa muretu olla.

Toidu suhtes kehtib lindude puhul üldiselt reegel, et nad on oma harjumuse ohvrid. Sega uut toitu sluisiga (võidki teha segusi) ja võta maiusepulgad selleks ajaks ära. Küll sööma hakkab. Ma pole näinud ega kuulnud, et lind nälga sureb kui toit ees. Paku talle veel keedumuna, köögivilju ja puuvilju. Nende kohta uuri, mida anda võib.

Ole toataimedega ettevaatlik. Mõni võib mürgine olla. Varem või hiljem hakkab viirukas nende vastu huvi tundma.
Viimati muutis nuki8 11. november 2011, 18:52, kokku muudetud 1 kord.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas Siuts123 (Teema autor) » 08. november 2011, 21:27

:A: Tänan vastuste eest!Nüüd suuremad kartused lahendatud.Olen siin juba tublisti postitusi läbi lugenud ja oma muredele vastuseid saanud.Lausa hirm on,mis kõik viirukaga ära juhtuda võib.Katkised nokad,tiivad ja jubedad haigused.Loodan,et mina ei pea midagi sellist läbi elama.Ei julge teist ööseks päris tuppa lahti jätta.Siis suurem oht,et vastu seina lendab.Kaardina puudel talle käia ei meeldi.Esimesel ööl magas lambi otsas ja ka,siis ehmus millegi peale.Lugesin,et võivad öösel ehmuda ja õrrelt alla kukkuda,panin madratsid põrandale,et ta surnuks ei kukuks:)Ikkagi esimene lind ja ei tea kuidas käituda.Puuris on natuke palju asju küll,loomapoest öeldi,et sellesse puuri mahub 4lindu,aga isegi sellele ühele on minuarust see väike.Võtan kohe midagi vähemaks.Puuri pole kordagi kinni katnud ja vann on tal alati puuri küljes olemas.Hiireaugud sai täna kinni topitud loodan,et rohkem nad meid ei häiri.
Siuts123
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 6
Teemad: 1
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas nuki8 » 09. november 2011, 12:21

:lol: Sa oled väga nutikas. Mina poleks madratsite peale tulnud.
Kui talle vitamiine ostad, siis ära teda üle vitaminiseeri.
Arvan, et ta vajab veel harjumist puuriga, sest sai ju vahepeal vabadust laias ilmas nautida.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas Annie » 09. november 2011, 12:29

Kui sa pole puuri kunagi kinni katnud, siis on üsna loomulik, et ta võib ehmuda mistahes asjade/liikumiste peale toas. Mina teda ööseks puurist välja ei jätaks. Kõige parem oleks ikka harjumine, et õhtuks tuleb minna puuri magama. Minu omad on alati kõige meelsamini kiigedel maganud. Kusjuures kiigedele ronitakse alles siis, kui puur kaetud.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas nuki8 » 09. november 2011, 19:12

Linnud on erinevad. Mõned linnuomanikud soovitavad puuri katta, teised mitte. Eks proovi ja näed, kumb variant on hea. Puuri katmise riie peab olema õhku läbilaskev. Vaata, et linnuke õhku saaks. Mõned katavad ainult pool puuri kinni. Puurikate võiks olla tume.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas Siuts123 (Teema autor) » 09. november 2011, 22:47

Liivapaberi kate on ühel pulgal ja seal istub ta ka kõige meelsamini.Kiike meil veel ei ole,kardan,et puur on ka selleks liiga väike.Õunapuuoksa võtsin täna välja ,et rohkem ruumi oleks,see teda ei huvitanud ka,aga tänu sellele sai ta kergemini söögi juurde liikuda.Olen mõelnud,et see puuri kinni katmine hirmutab teda ja sellepärast pole ka seda teinud.Külalised küll vahest arvavad,et võiksin ööseks katte peale panna,selleks,et nemad hommikul kauem magada saaks,aga lind on siiski mulle tähtsam nii,et seda ma ei tee:)Magada meeldib talle kõige ülemisel õrrel.Mis mind veel üllatab on see,et päikselistel hommikutel hakkab ta alles siis häält tegema,kui mina üleval olen:),ka,siis,kui keegi teine enne mind üleval on,on ta ikka vaikselt,minu und ta häirida ei taha,aga teised teda ei huvita:-D
Üks mure on veel.Ma ei ole julgenud talle päris muna anda,kord lõikasin keede muna keskelt pooleks ja panin puuri,aga see teda ei huvitanud,nii ka puu ja juurviljadega.Koori olen näpuvahel pulbriks teinud ja söögi sisse pannud,aga kas ta seda sööb ka,ma ei tea.
Kuidas Teie oma viirudele muna annate?Ja kõike muud kodus leiduvat ka?
Siuts123
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 6
Teemad: 1
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas Annie » 09. november 2011, 23:06

Kui muna ei taha, osta munaga maiuspulka. Seda ei maksa muidugi tihti anda ja ei asenda naturaalset, aga asi seegi. Ma just hakkasin jälle neid andma (Vitakrafti omi), sest miskipärast on naturaalne, keedetud muna neil viimasel ajal kõhud lahti teinud (see on ilmselt küll minu omade miski kiiks).

Kiik ei ole muidugi kohustuslik, aga lihtsalt enda omade pealt tean, kui väga see neile meeldib. Kui alguses kõigil kiike ei olnud, siis läks ikka kakluseks ja domineerivam võttis kiige õhtuti alati oma valdusse. Äkki saad puurist pildi üles, siis saame nõu anda, mis üle, mis puud jne.

Tuleks ikka katte juurde tagasi - külalised on väike probleem :D, aga kate on vajalik ka selleks, et suvel, kui pea terve öö on valge, lind ikka puhata saaks (viirud "pidutseksid" valges väga edukalt öö otsa), samuti välistab see linnu ehmatuse, kui liiga järsku on vaja toas tuld põlema panna. Minul on kõik viirpapagoid kattega harjunud, seda ei maksa küll karta. Ma ei teagi, mis põhjusel osa ei soovita katet. Loomulikult peab see õhku läbi laskma jne, nagu nuki8 juba mainis.

Üldiselt paneks selle teema nüüd varsti lukku, kuna läheb väga kaugele esialgsest - sulgimisest. Puuri sisustus ja kate on juba hoolduse ja tarvikute teema, millest seal ka juttu on ning muna on toitumise all ja ka sellest on palju juttu olnud.
Muide, selle esimese postituse võiksid väga vabalt oma linnu tutvustuse alla teha. Väga ilus ja põhjalik jutt. :-)

Edu!
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas Wowee » 24. juuli 2015, 22:51

Ei hakanud uut teemat tegema, küsin siinsamas.

Nimelt asi selles, et tundub, et Viirul hetkel sulgimisperiood. Sulgi tuleb palju ära ja kogu aeg kõpitseb enda kallal. Nii on ka enne olnud. Aga nüüd on juures veel see, et vahepeal enda sugemise juures ta kriuksatab ning siis on tal üks sulg noka vahel. Nagu tõmbaks ise selle välja (tõenäoliselt nii ongi). Kas on kellelgi kogemusi? Tihti ta seda ei tee. 2-3 korda on teinud.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas Siuts123 (Teema autor) » 30. juuli 2015, 17:41

Minu viirul juhtub vahel sama.Eks tal vahest väike vale arvestus:) ja ta tõmbab kinnise sule end puhastades välja.
Siuts123
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 6
Teemad: 1
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas nuki8 » 31. juuli 2015, 15:12

Arvan, et siin on tegu natuke keerulisema asjaga. Nümfkakaduudel näitab selline asi stressi. Viirpapagoidel ei tea, pole kokku puutunud. Stress võib tekkida millest iganes. Uuri selle kohta materjali. Ära jäta sellist käitumist märkamata.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas siksu » 20. september 2015, 10:04

Siuts123 kirjutas::A:Puuris on natuke palju asju küll,loomapoest öeldi,et sellesse puuri mahub 4lindu,aga isegi sellele ühele on minuarust see väike.


Õigesti mõtled :) Loomapoodide juttu ei tasu tõesti alati väga tõsiselt võtta. Paraku soovitavad nad tihti väikestesse puuridesse palju linde. Eks see on osa teadmatusest ja ka nende müügitaktikast, st ehk ostad siis kohe rohkem linde. Ja paljud topivadki väikesesse, nn ühelinnupuuri mitu lindu kokku - nii vahva ju vaadata, kuidas nad seal koos sekeldavad. Ülerahvastatus viib aga stressini ning sellest tulenevalt lindude tülitsemiste, haiguste ning halvemal juhul surmanigi. Välismaised asjalikud allikad soovitavad pidada linde paarisarvuna - muidu tunneb üks end tõrjutuna ning üle kahe linnu võiks panna alles tõeliselt suurde puuri, mille pikkus rohkem kui 100 cm (mina tellisin oma lindudele sellise, 120 cm pika, Soomest).
Kui lased linnul iga päev vabalt ringi lennata, võib puur olla ka veidi väiksem, kuid kui tegu vaid puurilinnuga, siis peaks puuri pikkus olema küll minimaalselt 80 cm - alles sellises puuris saab lind natukenegi lennata. Lendamine on linnule tervise seisukohast aga sama hädavajalik nagu inimesele liikumine. Samal põhjusel ei maksa linnupuuri õrte, mänguasjade ja kiikedega üle rahvastada -piisab 2 mänguasjast korraga, mida iga nädal vahetad - ning õrred ja muud vidinad tuleks panna puuri seinte ligidale, et puuri keskosa oleks vaba ega takistaks linnu vaba lendamist.
Edu Sulle ja Su linnule! :)
Viirpapagoid alates 2001, lisaks naerutuvi, teemanttuvid, amadiinid ja suur akvaarium.
siksu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas siksu » 20. september 2015, 10:43

Munatoiduga ning värske kraamiga olen teinud nii, et munatoidu ( või keedetud ja peenestatud muna) segan linnu seemnete sisse, siis tal keerulisem veidi neid välja sorteerida ning õpib niimoodi kiiremini seda sööma. Munatoitu või muna anna linnule paar korda nädalas, sulgimise ajal vajab ta seda rohkem, ülepäeva näiteks. Eriti oluline on see vanematele (7-aastastele ja rohkem) lindudele, kellel ilma proteiinita (mida muna eeskätt sisaldabki) tekivad tõsised sulgimise probleemid.

Puuvilja minu linnud pole kunagi eriti tahtnud, eelistavad juurvilja (kaalikas-kapsas-kurk-porgand-salat jmt), mille tüki siis juurviljahoidja (sellised plastmassist näpitsad, võid ka pesupulka kasutada) abil kinnitan lindude lemmikõrre, kus nad kõige meelsamini istuvad, juurde. Ja varu kannatust ning vaheta seda järjekindlalt iga päev, ka siis, kui lind ei huvitu alguses - minu lindudest mõni on alles mitme nädala möödudes hakanud värsket proovima. Ka herneid (külmutatud herned sulat eelnevalt muidugi üles) võid väikse nõuga panna kas nende sööginõu juurde või lemmikõrre juurde. Need minu omadele maitsevad. Ei tohi anda avokaadot, ka maavitsalised -tomat-kartul-paprika-baklazhaan - on ebasoovitavad.
Pikaleveninud sulgimine võib viidata vitamiinipuudusele ja ka proteiinipuudusele. Osta talle korralikku seemnesegu (Vitakraft Vitalife Probiotik või Versele-Laga Premium Prestige Budgies),,kus kõik vajalikud vitamiinid-mineraalid sees. Need küll kallimad, kuid aitavad linnul tervena püsida. Kui kisub endal ise sulgi välja, nii et paljad kohad tekivad, on kindlasti stress. Seda põhjustab sageli järsk ja ootamatu elumuutus (nagu Sinu linnul oli). Kui ta on nn käelind ja lendab ise ka õlale, siis on ta eelnevalt inimesega harjunud ja pead temaga kindlasti iga päev palju tegelema. Kui sa seda ei saa teha, st käid koolis-trennides-tööl ja lind on enamiku päevast üksi kodus, on ta kindlasti suures stressis ning peaksid hankima talle kaaslase. Üksiolek on linnule kõige suurem stress! Ka looduses elavad linnud ju alati parvedena koos ja üksijäämine tähenda neile ohtu. Parim linnule on samast liigist, st teine viirpapagoi. Siis aga arvesta, et ta ei pruugi enam Su õlale lennata ja võib Sinust eemale hoidma hakata, kuna teine lind asendab nüüd Sind. Kui see on Sulle ükskõik, siis hangi teine (isane) viirpapagoi juurde. Kui aga tahad, et Su lind jääks Sinu sõbraks ega kardaks Sind (lendaks õlale, käele jmt) ning tulevikus ehk laseks end rohkemgi treenida, siis kui vähegi ruumi on, hangi teine puur juurde mingi teise linnuga (amadiinid, kanaarilind vmt), kes oleks kogu aeg puuris ning kellega ta saaks läbi puuri suhelda, kui kedagi kodus pole, kuid sel juhul jääd Sina ikkagi ta esimeseks sõbraks, kuna Sinuga saab ta vahetult, nö nokast nokka suhelda. Sõbra olemasolu on linnule esmatähtis. Mina olen just nii teinud - mul kodus naerutuvi, kes vabapidamisel ning täiesti taltsas käelind. Kuid juhuks, kui oleme kodust eemal, on meil toas ka viirukad, amadiinid ja teemanttuvid. Nemad on alati oma puurides ning meie naerutuvi saab siis nendega läbi puuri suhelda, kui me kodust pikemalt eemal oleme. Kuid kui koju tuleme, lendab ta alati meie juurde, meie oleme tema esimene valik :)
Loodan, et on veidi abiks :)
Viirpapagoid alates 2001, lisaks naerutuvi, teemanttuvid, amadiinid ja suur akvaarium.
siksu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas nuki8 » 20. september 2015, 17:51

Siksu, värskemad allikad soovitavad muna anda harva. Kord nädalas on palju. Täpselt ei mäleta mis põhjuseks toodi, kuid see oli üsna veenev. Papagoimajas on seda päris pikalt arutatud. Soovitan lugeda.
Mis kaalikasse puutub, siis seda ei soovitata papagoidele. Sisaldas mingit asja liiga palju, mis tervisele eriti hästi ei mõju.
Tomatit mis on punane tohib anda ja paprika on paljude papagoide lemmik. Erivärvilistest paprikatest saavad nad erinevaid vitamiine. Paprika seemned pole head. Kartulit tohib anda keedetult ja pead olema veendunud, et keedupotis polnud rohelise osaga kartulit. Minu arvates liiga ohtlik, seega pole andnud. Suvikõrvits mis on täiesti valmis, on maitsev papagoidele.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas siksu » 21. september 2015, 12:53

Aitäh tähelepanu juhtimast! See muna-asi on mulle uus. Pole tõesti kuskilt juhtunud lugema, et iganädalane muna andmine on halb. Samuti olen andnud oma lindudele alati kaalikat (ristõieline ehk kapsa sugulane), siis peaks ka kapsas neile halb olema...?

Kahjuks ei leia Internetist kuskilt viiteid nende toiduainete kahjulikkuse kohta lindudele :( Katsun siis Papagoimajast uurida, ehk seal viiteid algallikale :)

Eks see maavitsaliste (kartul-tomat-paprika-baklazhaan) andmise asi ole nii, nagu igaüks ise heaks arvab. Mõnest kohast on lugeda, et ei maksa anda, mõnes kohas öeldakse, et võib anda. Mine võta kinni. Minu linnud pole imelikul kombel peaaegu ükski nendest huvitatud olnud, nii et minu jaoks polegi olnud küsimust, kas neid anda või ei ;) Suvikõrvitsa suhtes olen sama meelt, see on hea ja kasulik anda. :)
Viirpapagoid alates 2001, lisaks naerutuvi, teemanttuvid, amadiinid ja suur akvaarium.
siksu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viirpapagoi sulgib väga pikalt

PostitusPostitas nuki8 » 21. september 2015, 19:56

Muidugi on arvamusi seinast seina nagu näiteks kaseokstega. Ühed ütlevad, et ohutu ja teised väidavad, et ei soovitata. Ise peab tegema valiku. Aga reegel on, et kui kahtled, ära anna.
Kaalikas vist sisaldas palju nitraate, täpselt ei mäleta. Kapsast kunagi kuskil koerafoorumi vabateema nurgas laideti. Üks kirjutas, et igasugune kapsas on paha, kuna teeb kõhu lahti. Mina aga seda meelt pole. Olen andnud ja probleemi pole. Paprikat pole kuskil maha tehtud, pigem seemneid. Papagoimajas on palju infot võetud välismaisetelt lehtedelt. Papagoisi on ka erinevaid liike. Munaga tuleks olla ettevaatlik jäi mu kõrvu kõlama. Paljude papagoide põhitoit koosneb taimsest materjalist mitte loomsest. Liiga palju valku koormab neere ja viib kehast kaltsiumi välja.
Mina annan oma lindudele muna 2 korda aastas.

Paar linki kus seda munateemat lahatakse.
https://thehappycockatoo.wordpress.com/
http://papagoimaja.forum.co.ee/t1240-keedumuna-soogiks
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist