Jalad paistes- bumblefoot?

Kas on viga, mis on viga, mis teha, kuidas vältida jms. Kõik terviseprobleemid, mis rotiga ette tulla võivad.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Jalad paistes- bumblefoot?

PostitusPostitas Snowblind (Teema autor) » 07. aprill 2004, 20:20

Mis on see kardetud "bumblefoot?" Olen v2lismaa saitidelt sellest p6gusalt lugenud a.la. et jalg l2heb paiste ja lillaks aga midagi p6hjalikumat nt. p6hjuseid (peale palja traadist puurip6hja), teisi symptomeid, preventsiooni ja ravi ei ole leidnud. Oskab keegi rumalat aidata? :?
Snowblind
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 156
Teemad: 7
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 07. aprill 2004, 21:11

Kui hea sul inglise keele oskus on? Sellest pikalt ja põhjalikult siin:
http://ratguide.com/health/integumentar ... atitis.php
Põhimõtteliselt pole asi selles, et jalg paiste läheks. Jalale, enamasti kanna kohale, tekib rotil lahtine haav, mis ei parane mitte kuidagi. Võib tekkida ka teatav koorikuga moodustis. Rotil valus käia, haav võib minna põletikku, ravile allub see asi halvasti. Lilla ja inetu on see koht küll, aga igasugune lahtine lihahaav on üsna väkk vaadata. :(
Põhjustest rääkides, väidavad nad küll, et traatpõhjaga puurid süüdi. Tegelikult aga piisab kui jalal on väike kriim ning puur on must, niiet haava satuvad bakterid. Selline olukord on n.ö. sileda põhjaga puuris sama kerge tekkima. Kergemgi veel, vaadates kuidas plikad plastriiulile pissiloike armastavad teha.
Lisaks väidavad paljud, et oluline on ka immunsus ehk vastuvõtlikkuse sellele hädale. See pidi jooksma parekonniti.
Kui sa selle ingliskeelse jutu läbi loed, siis seal on sellest hästi pikalt ja põhjalikult (muidugi üsna keerulises meditsiinilises inglise keeles) koos piltidega.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Bumblefoot

PostitusPostitas Snowblind (Teema autor) » 07. aprill 2004, 21:27

T2nud! Ja mina ei suutnud ratguide k2est seda t6be kuidagi v2lja meelitada :roll: Mul midagi tarka teha kohe yksi kodus, kui loomaaed magab :D :lol:
Snowblind
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 156
Teemad: 7
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 07. aprill 2004, 21:35

Ratguide puhul on otsing väga abiks. :) Isegi alati selleta üles ei leia. ;)
Kui midagi teha pole, siis rotiteemaliselt on http://www.ratbehavior.org palju mõnusam hariv lugemine. Ja Dapper Rati rotinaljade osa on ka väärt lugemine.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Bumblefoot

PostitusPostitas Snowblind (Teema autor) » 07. aprill 2004, 21:57

See minu jaoks t2itsa uus lugemismaterjal. Dapper aga juba ammu korduvalt yle ja l2bi loetud :D T2nan 8)
Snowblind
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 156
Teemad: 7
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Bumblefoot

PostitusPostitas nuu » 08. aprill 2004, 12:16

aga kas keegi on siin Eestis kuulund mõnest rotist, kellel selline häda oleks kallale tulnud? Inglisekeelseid saite vaadates jääb tõesti mulje nagu see oleks jube tavaline tervisehäda, aga ma ei ole veel kunagi kuulnud kellestki, kellel midagi taolist oleks olnud, kuigi enamasti elavad rotid just traatriiulitega hamstripuurides ju...?
Viimati muutis Endised kasutajad 30. juuni 2004, 23:50, kokku muudetud 1 kord.
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 08. aprill 2004, 12:57

Ratlisti vaadates ütleks, et igasugused kasvajad ja hingamisteede hädad on siiski palju levinumad. Bumblefootist ei kuule üldse nii tihti.
Miskipärast sellest lihtsalt räägitakse palju, vist kuna loodatavasti saab seda ära hoida kerge puuritäiustamise abiga. Paned korrustele riiet või linoleumi või midag muud, mis sellest sileda pinna teeb.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Roti jalad turses ja punased!

PostitusPostitas piret1212 » 21. august 2004, 07:51

Mul selline probleem, et mu rotukesel on jalad (taga jalad) punased ja natu turses vahel ka veritsevad muidu on ta rõõmus ja kargleb ringi aga vat nede jagadega on proobleeme nii ,et palun aidake!!!
Rotud Tim ja Ben 04.2011
Kasutaja avatar
piret1212
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 285
Teemad: 30
Pildid: 2
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti jalad turses ja punased!

PostitusPostitas Suur Hiir » 21. august 2004, 23:53

Ole hea, ja püüa temaga arstile minna. Minu Iirega on umbes sama jama olnud kolm korda. Aga ilma veritsuseta. Lihtsalt paistetus ja tiba valus astuda.
Arsti juures arvatavasti tehakse süst ja asi peaks paranema. Sa oled Tartu inimene, nii et peaksid sõltuvalt kliinikust umbes saja krooniga hakkama saama. Näiteks Iirele tehti viimati pikatoimeline süst, nii et nädalaga sai asi korda. :) Arve oli 90.- (R-kliinik)
Kindlaim variant on muidugi arstilt küsida, et milles asi on. Raudne laks on see muidugi, et iseenesest asi ei parane.
Suur Hiir
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 165
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti jalad turses ja punased!

PostitusPostitas nuu » 22. august 2004, 15:51

Suur Hiir, kas arst tegi ka mingeid oletusi, milles asi on?
Ma küll väga ei tahaks niimoodi kirja teel midagi pakkuma hakata, aga kõlab, nagu oleks tegemist sellise probleemiga, mille nimeks inglise keeles on bumblefoot. Paljud välismaa rotiomanikud on sellega hädas olnud ja ega see eriti kergesti ravitav ei ole ka kahjuks (kipub olema krooniline häda). Põhjuseid üheselt ei teata, aga haiguse teket arvatakse soodustavat näiteks võrepõhjaga korrused ja redelid (nagu hamstripuurides sageli), ülekaalulisus, pärilik eelsoodumus.
Igal juhul soovitan pöörduda arsti poole.
Kui raviks saab süsti, siis oleks hea, kui saaks ise mitu korda päevas roti jalgu millegi desinfitseerivaga puhastada (näiteks lillatera-vesi (kaaliumpermanganaadi lahus). Puuri hoida võimalikult puhtana; võreriiulid kinni katta (kasvõi paberiga); ülekaaluline rott panna dieedile (võimalikult vähe rasvast ja magusat).
(nagu ikka: paari sõna põhjal oletusi tehes võib täiega mööda panna...)
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti jalad turses ja punased!

PostitusPostitas Suur Hiir » 22. august 2004, 21:00

Nagu mainisin, ei ole Iirel veel veritsust näha olnud. Muidu oleks ma jumalast hädas, sest lugesin netist seda bumblefooti lehte ja jõudsin järeldusele, et seda saab olema raske ravida. Hakkasin muidu Pireti kirja lugedes ise ka arvama, et rotil just bumblefoot peaks olema.
Iirel on Lehtla sõnul nn. krooniline liigesepõletik, mis lööb teatud aja tagant välja. Lehtla ütles, et see on osalt geenidega seotud. Paljudel rottidel on see põletik geenides olemas, aga kõigil välja ei löö. Need, kellel välja lööb, jäävad surmani haiguse küüsi. Muidugi võib ju ka olla, et see ilma ravita võib lõppeda veriste haavadega, aga ma pole lasknud asjal nii kaugele areneda.
Senini on seda põletikku tal ravitud asjaga, mille nimi kõlas umbes nii - hüdrokortisoon (süstid). Aa, Lehtla andis jaanipäevaaegse põletiku raviks Euroxili (suu kaudu). R-kliinikus hakkab Uibopuu uurima, kas annab inimestele mõeldud hüdrokortisooni kuidagi rotile ka manustada. See on pikema toimega, siis saaks põletiku väljalöömise vahet pikendada.
Põletiku teket soodustab veidi ka immuunsuse nõrgenemine, aga mitte oluliselt. Vähemasti Uibopuu sõnul. Nii et ennetamisest Iire puhul ei tule midagi välja. Küsisin arstilt, et kas punase päevakübara tinktuuri (oli vist taoline nimi, hästi ei mäleta) kahenädalane rotile andmine aitaks veidi asja leevendada, aga ta ütles, et eriti mitte.
Ma juba tean, et hakkan iga kuu-pooleteise tagant R-kliiniku ust kulutama. Sellega ma arvestasin juba jaanipäevase põletiku tekkides.
Suur Hiir
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 165
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 23. august 2004, 19:26

Aga võibolla see krooniline liigesepõletik ongi sama mis bumblefoot. Jalaliiges muutub põletikuliseks, tursub, nahk on õrn. Kui nahk vigastada saab (kriimustus puurivõrel, paks raske rotikeha raskuseks), satuvad sinna pisikud ja tekitavad verise põletiku, mis kuidagi taanduda ei taha, kuna rott ikka raske ja paistetus ei alane, seega nahk on nõrk. Puhtalt minu teooria.
Võrepuurid iseenesest nii ohtlikud polegi, olulisem olevat hoida puuri korrused puhtana. Pissiloigud ja räpp võre küljes = bakterite kasvulavad.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Bumblefoot

PostitusPostitas m » 25. september 2004, 13:06

Minu rotil Triibal on klassikaline bumblefoot, kuigi elab vabalt (mitte võrepuuris) ning on tugevalt alakaaluline.
Krooniline on see asi jah, kord mõlemad kannad lillakaspunased, kord üks terve ja teisel haavand. Eks tal rumal komme on oma pissiloiku magama jääda. Pesen ta käppi ja tagakeha paar korda päevas ja muude hädade pärast on põletikuvastane ravi nagunii peal. Nii me elame juba kuid.
m
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 162
Teemad: 8
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Jalad paistes- bumblefoot?

PostitusPostitas rotmutt » 10. detsember 2007, 19:27

Meie rotil on mingi moodustis tagajalgade peal. Ei tea, kas see on see sama bumblefoot? Selline punane ja vahel ka natuke veritsev :sad: Me küll paneme sinna briljantrohelist peale ja ühte kreeemi. Vahepeal läheb paremaks ja vahepeal halvemaks. Ei lähe ära ikka.
Loomadesse on kerge armuda
rotmutt
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 8
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jalad paistes- bumblefoot?

PostitusPostitas roberta » 10. detsember 2007, 22:07

Mina soovitaks kindlasti rotiga arsti poole pöörduda, mida rutem, seda parem. Äkki on mingi kasvajalaadne moodustis? Selle üle saab arst otsustada ja vajadusel õiget ravi pakkuda.
Kasutaja avatar
roberta
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1181
Teemad: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jalad paistes- bumblefoot?

PostitusPostitas Diana » 11. detsember 2007, 00:28

Kui punetav ja veritsev, siis võib ka põletik olla. Ärge venitage arsti juurde minekuga, väikestel loomadel on sepsis kiire tekkima ning edasi on vaid........
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: lovewarez ja 7 külalist